Skoči na vsebino

Fotografija in videografija


dzaver

Priporočeni prispevki

  • 6 mesecev kasneje...
  • 6 mesecev kasneje...
  • 1 mesec kasneje...

Poskusi astrofotografije z navadno fotografsko opremo:

 

M4ytRPa.jpeg

Orionova meglica + Orionov pas

 

2O2yZKF.jpeg

Orionov pas + Meglica Plamena + Meglica Konjska glava

 

58y6Cwb.jpeg

Meglica Rozeta spodaj, zgoraj levo delno viden "Christmas Tree Cluster"

 

Čakam bolšje vreme za še kakšne poskuse...

  • Račka +1 8
  • Na jagodo +1 1
Povezava do prispevka

Še en moj dump. Včasih sem veliko več fotografiral, ker sem se pač sprehajal po hosti, ki je bila večinoma prazna in neverjetno lepa :). Psa sem mel na frej, da je vohljal, jaz pa sem se lahko sprostil pa škljocal. Zdej ko sem v lj in je posledično skos povodec + milijarda drugih psov, je pa manj tega. Mi kar manjka.

V glavnem, evo fotk: 

 

j2ijhm313eyz.jpg

wzs7z6wcktl41.jpg

swbsl6q7vea01.jpg

oi41hlyaj5g21.jpg

fpnezwpnsr031.jpg

s8fi37n3eltz.jpg

b6px4gyvo4e41.jpg

078jzazf19hz.jpg

ow6qc8lfd2t31.jpg

12vaw1ac7gu31.jpg

9khlbh8gce921.jpg

i1ir95d219w31.jpg

iow5c9tue5b41.jpg

ql9i6sg3xtb01.jpg

v0vx6yz69ao01.jpg

DfBokUA.jpg

kslz7xjl54o01.jpg

oway6t9ib6l31.jpg

  • Račka +1 5
  • Na jagodo +1 1
Povezava do prispevka
rajc reče pred 3 minutami:

 

Lahko malo opišeš kaj je to "navadna fotografska oprema"? 

 

Si mel samo dalši čas ali si limal skupaj več slik?

Navadna fotografska oprema je sledeča:
Canon 1300d + Samyang 85mm f1.4 manual focus objektiv + navaden foto stativ + intervalometer

 

Orionova meglica je cca 110 * 1s ekspozicij, + dodatne kalibracijske ekspozcijie (darks, flats, bias frames), stack in postprocessing s programom Siril.

Orionov pas z meglicami in Rozeta sta narejena po podobnem kopitu, samo več (360 * 1s) ekspozciji.

Sem probal tudi "Witch Head Nebula", pa je pretemna za slikanje z ljubljanskega balkona brez motorizirane montaže.

Povezava do prispevka
  • 1 mesec kasneje...

MNzGYrk.jpeg

M101 aka The Pinwheel Galaxy. V enem od krakov je vrjetno vidna trenutna supernova zvezde, atm pa nevem točno kateri od zmazkov je (če sploh je). Če pogruntam, bom dodal v post pozneje.

330*2sec light frames pri ISO3200, 40 dark, 40 flat, 40 bias frames, slikano sredi polja v bljižini Savelj v Ljubljani, stackano z Deep Sky Stacker, nekaj osnovnega post-processinga v Siril.

Povezava do prispevka
Nighthawk reče pred 1 uro:

@blad kolega, boš pokazu enkrat gear, pa prlet na pir kakšn pondelk

 

zj maš že velik minusov, sam sporoč, da še jaz pridem :D

Lahko se dobimo np. Smo na vezi :)

 

Glede supernove mi je pa ratal pogruntat da sm neki zajebal na fotki, sem mislil da imam pravilno orientiran na "sever zgoraj" pa je več stvari očitno šlo narobe, še vedno nevem kako mi je ratal prezrcalit sliko. Spodaj referenca in primerjava z mojo sliko, kjer je označena tudi supernova z dvema črnima čritcama, rdeče oznake so pa za orientacijo in prikaz mojega zajeba.

image.thumb.png.994a36e79e97e756bb92f6d0dfc8aa9c.png

Povezava do prispevka
  • 2 mesca kasneje...

Po večih neuspelih poskusih slikanja "The Elephant's Trunk nebula" sem tokrat usmeril kamero na "The Veil Nebula". Sicer se deli na vzhodno pa zahodno, ampak pri goriščni razdalji 85mm celotno območje zavzame cca 10% slike, tako da je crop že kar agresiven. Sem pa storil klasično napako in nisem dovolj dobro preveril stanja baterije na fotiču, tako da sem dobil le ~30min uporabnih podatkov, drugače bi zunaj ostal kakšni dve uri.

 

R8rU4If.jpeg

~25min integracije, okoli 75 x 20sec ekspozicij (nevem točno koliko jih je stacking algoritem porezal zaradi slabe kvalitete), ISO 1600, 85mm pri f2.8

 

Dobre 3 tedne nazaj, ko sem še poskušal ujeti slona, mi je po dobrih 15min jasnega vremena s severa nevihta napihala oblake ravno čez mojo tarčo. Čakal sem skoraj 1h, upajoč da bodo oblaki prešli (proti jugu je bilo perfektno jasno, na severu pa nevihte), preden sem obupal in spakiral. Interno jezo in nejevoljo sem pa poskusil preusmerit v nekaj produktivnega in je tako nastala sledeča slika:

pMgoB6x.jpeg

25sec, ISO 100, 85mm pri f2.8 (mogoče celo f4, se ne spomnem več točno)

Vsa svetloba v oblakih je od strel ki so se prožile vsake 3-5sec, pogled je s severa Ljubljane proti zahod-severozahodni strani, če se ne motim je na desni strani leva joška Šmarne Gore, aka Grmada.

uredilo bitje blad
  • Račka +1 6
  • Na jagodo +1 1
Povezava do prispevka

V zgornji sliki oblakov sem se zmotil, tisto ni Grmada ampak Storžič. Sem še enkrat preverl smer slikanja in je definitivno bolj severno kot sem imel v spominu.

 

Mi pa je v zadnjih treh nočeh ratalo skupaj spravit kar nekaj podatkov, tarča je še zmeraj The Veil Nebula, le da sem tokrat uporabil EF 135mm f2.8 Soft Focus objektiv. Pri f2.8 so zvezde bolj švoh v primerjavi z 85mm objektivom, ampak sem uspel dobiti dovolj podatkov, da je vidnih več podrobnosti v meglici.

jNnnp6H.jpeg

1h35min integracije (285 x 20sec), ISO 1600, f2.8, pa še noči so bile zelo tople, kar vpliva na sensor read noise.

Sem kar zadovoljen z napredkom, a vidim da bo potrebno kar nekaj časa posvetiti post processingu, se bo treba še kakšne bolj napredne tehnike obdelovanja naučit.

Naslednja tarča M31 aka Andromeda maybe?

Povezava do prispevka
  • 6 mesecev kasneje...

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...