Skoči na vsebino

Sony Playstation (1994)


XEcutIor

Priporočeni prispevki

Čeprav nas loči le še nekaj dni od izzida nove Playstation (Phat) 5ke, ne pozabimo, dragi tovariši, na dobra, stara leta oz. na prvobitno Plejko, ki je izšla 3. decembra 1994, pred skoraj 26mi (!) leti, ravno v cvetu legendarnih 90-ih let 20. stoletja.

 

PSX-Console-wController.jpg


Konzola je imela kar precej pestro zgodovino: na nek način je bila tudi preizkus novega, a tudi že dodobro ustaljenega digitalnega medija - CD. Dotedaj smo CD-je večinoma uporabljali samo za predvajanje glasbe. Časi kaset so se počasi bližali koncu (ali pa tudi ne, glede na to, da je l. 1996 izšel še vedno kasetni Nintendo 64.). Tovrstne natlačenke so bile na voljo že za čas Sege CD-ja (1991), a najbolj so se oprijele s samo Plejko. Produkt, sprva imenovan kot "Play Station" (razmik med besedami), je izšel kot poduk o partnerstvu Sonyja z Nintendom, češ, "če vi nočete imeti z mano skupno konzolo, vredu, jo bomo pa izdali sami."
Po drugi strani pa je tole podjetje, ki je stopilo v igričarske vode bolj kot ne nepripravljeno, bilo zaslužno tudi za to, da so se Segovci umaknili iz biznisa. No, to se je sicer zgodilo malenkost kasneje, ko je izšel PS2, tam v letih dvatisoč, ampak vseeno je vsaj delno botrovalo k izločitvi tega legendarnega podjetja. RIP Sega.


Osebno se še zelo dobro spomnim, ko je konzola izšla. Tedaj je moj sosed, ki živi nekaj hiš stran, dobil originalno Playstation 1, kupil so mu jo kakopak starši, skupaj z igro Crash Bandicoot. Mislim, da je to bilo enega 96 ali 97 leta, ne vem več točno. Spomnim se pa, kako močno važen je bil s tole napravo :) In tudi kako zabavno je bilo igrati nanj .

Zanimivo sicer, da ko sem ga pred kratkim, torej več kot 20 let kasneje, povprašal, če ima še doma to zadevo, mi je tip odgovoril, da ne, ker se mu je omenjena naprava skurila (baje je prav dim začel ven puhljat), medtem ko je njegova babi likala oblačila! :confused: Svašta!

Kakšni pa so kaj vaši spomini na legendarno prvo Plejkico? :)
 

 

uredilo bitje XEcutIor
  • Račka +1 1
  • Na jagodo +1 2
  • Za crknit smešno +1 1
Povezava do prispevka

Tole se je zelo dobro postaralo:

 

Gran Turismo 1/2

Wipeout 3

Einhänder

G-Police

Manic Game Girl

 

Moja prva izkušnja je bila povprečen Fighting Force, tako da sem kar nekaj časa vihal nos nad konzolami. Da je PC kralj in Playstation navaden kup pezantskega sranja mi je utrdilo igranje NFS 2, ki sem ga predtem precej igral na PC z wireless infrared gamepadom (master race since ever:mafija:). Mnenje o konzolah se mi je izboljšalo potem ko sem preizkusil Tekken 2. Da sem posvetil več pozornosti tej napravi pa se gre zahvaliti PS2 in Gran Turismu 3, ker sem s tem dobil tudi firbec za GT1 in GT2. Retro manija me je nekako potisnila v raziskovanje PSX naslovov, predvsem obskurnih, in danes je to zraven Mega Drive in Amige moja najljubša retro naprava.

uredilo bitje sadhu sequencer
Povezava do prispevka
BumbleBee reče pred 24 minutami:

PS1 sem, ko je bil zunaj, preskocil, ker je bila izbira ali PS1 ali nov PC in potem nadoknadil s PS2 backwards compatibility, danes pa imam namensko PS1 priklopljeno na katodnik s PSIO flash cartridgom. :)

Uf. Tole je pa drago k svina. Kakšna realna prednost napram neki cheap PS2-ki in memory card modu za 10 $? :D Nostalgija? 

 

Drgač pa sam furam kar emulacijo. Katodnika nimam več in ga niti nočem met. S parimi filtri pa itak dobiš dosti katodno izkušnjo na emulaciji ... 

Povezava do prispevka
BumbleBee reče pred 36 minutami:

danes pa imam namensko PS1 priklopljeno na katodnik s PSIO flash cartridgom. :)

 

Pa je težko spajkat skupaj te kable za PSIO?

Jaz sem si ga pred kratkim naročil in zdaj čakam, da ga odpošljejo z Avstralije. Katodnik je zame mus pri tej napravi! :) 

 

Bom napisal, ko/če mi bo uspelo inštalirat tole reč čez nekaj mesecev ;) 

uredilo bitje XEcutIor
Povezava do prispevka

Ni se ti treba jajcati s peko CDjev (pa tudi nimam vec opticne enote v PCju :lol:), hitrejse branje podatkov in mi ni treba skrbeti ce bo laser crknil. Tiste PS1 spile, ki so mi najbolj pri srcu imam original ampak glede na cene na eBayju si z parimi spili pokrijes ceno, sploh ce gres po NTSC verzijo in ne PAL, ki je skoraj vedno bil slabse kvalitete.

 

Osebno so mi filri in emulacija meh ce imam na voljo originalni HW ampak vsakemu svoje. :)

 

XEcutIor reče pred 1 minuto:

 

Pa je težko spajkat skupaj te kable za PSIO?

Jaz sem si ga pred kratkim naročil in zdaj čakam, da ga odpošljejo z Avstralije.

 

Bom napisal, ko/če mi bo uspelo inštalirat tole reč čez nekaj mesecev ;) 

 

Na mojo sreco je tu v UK kar dosti garaznih podjetij, ki nudijo servisiranje in modanje retro sistemov, tako da mi je en za drobiz instaliral zadevo, ker sem s spajkalnikom ravno toliko vesc, da lahko menjam baterije v SNES/GB cartridgih, za kaj manjsega pa nimam dovolj preciznega orodja ali mirnih rok.

Povezava do prispevka
XEcutIor reče Dne, 14. 11. 2020 at 17:12:

 

Pa je težko spajkat skupaj te kable za PSIO?

Jaz sem si ga pred kratkim naročil in zdaj čakam, da ga odpošljejo z Avstralije. Katodnik je zame mus pri tej napravi! :) 

 

Bom napisal, ko/če mi bo uspelo inštalirat tole reč čez nekaj mesecev ;) 

 

V firmi sem nekje videl Sonyijev triniton z ravnim zaslonom. Baje še delujoč.

Povezava do prispevka
Ćamir (izbrisani) reče pred 11 urami:

Jaja, saj se strinjam, oriđiđi hardware je oriđiđi hardware. Ampak jaz nimam ne katode ne prostora zanjo, tako da lahko as well nažigam na emulatorju in roka :D 

 

Kaj pa kaj igraš, kaj se ti v 2020 še dobro obnese? 

 

Trenutno imam v planu Breath of Fire IV in Blood Omen/Legacy of Kain, potem pa Silent Hill ob priliki. Verjetno bi komot z emulatorjem vse spilal ampak spet, osebna preferenca in na konzoli ni se 1001 distrakcija zraven. :D

 

Trinitroni so pa drugace kar kvalitete slike tice super (s proper RGB modi in kabli seveda) samo moras imeti kar sreco, je bilo potrebno ene par poskusov, da sem nasel delujocega.

Povezava do prispevka

Spomnim se. Slaba konzola.

V SLO je prišel konec 1995 začetek 1996. Iger na začetku še ni neki imela. Isto leto smo PCjasi dobili 3Dfx voodoo. To je bila tolk lepša grafika, da adijo. Še N64 je imel precej lepšo grafiko. PS1 niti textur ni filtriral, kak legendarni Drivee je bil meni negledljiv.

Proti koncu dobe je začel dobivati petarde, ampak takrat je bila na PCju LAN scena že tolko razvita, od quake Unreal tournamenta counter strika, da ostalo nisem igral.

 

PS2 je bil čisto druga zgodba potem.

Povezava do prispevka
atomic reče pred 8 urami:

Spomnim se. Slaba konzola.

V SLO je prišel konec 1995 začetek 1996. Iger na začetku še ni neki imela. Isto leto smo PCjasi dobili 3Dfx voodoo. To je bila tolk lepša grafika, da adijo. Še N64 je imel precej lepšo grafiko. PS1 niti textur ni filtriral, kak legendarni Drivee je bil meni negledljiv.

Proti koncu dobe je začel dobivati petarde, ampak takrat je bila na PCju LAN scena že tolko razvita, od quake Unreal tournamenta counter strika, da ostalo nisem igral.

 

PS2 je bil čisto druga zgodba potem.

Ja itak, saj tudi če primerjaš PS vs. PC verzije tistega časa, so PC ponavadi dosti lepše v kar nekaj elementih 

 

Ne pa tudi v vseh. Ne vem, meni feel nekaterih PS1 verzij bolj odgovarja. Tudi zvokovno nekatere PS1 igre res razvaljivajo (Tomb Raider PSX vs. PC)

 

Ampak ja. Zdaj all in all je PC v podobnem času dobival igrice ala System Shock 2 in Thief :D 

Povezava do prispevka
BumbleBee reče pred 15 urami:

Trenutno imam v planu Breath of Fire IV in Blood Omen/Legacy of Kain, potem pa Silent Hill ob priliki. Verjetno bi komot z emulatorjem vse spilal ampak spet, osebna preferenca in na konzoli ni se 1001 distrakcija zraven. :D

Lepa. Silent Hill sem tudi jaz preigral polovico lani in polovico letos, ker sem lih na prelomu leta igral, mega kul - še dandanes

 

Za PS1 RPG-je pa mad respect. Razen res absolutnih klasik sam nimam živcev za njih. Morda na emulatorju s fast forward funkcijo :D 

Povezava do prispevka
Car reče pred 1 uro:

Lani sem v BOF-u kupil repliko PS1 v mini obliki (z 20 preinštaliranimi igrami) za neverjetnih 29 eur, SNES mini je bila 79 ojrov.


Jaz sem tudi si kupil PS1 mini za 10 ojrov manj, SNES mini pa dobil za bozič 2018 od moje punce šenkano ;)
Čeprav moja OG PS1 mi je bolj všečna, ker pač, sem toliko star, da se še spomnem splovitve te mojstrovine.

uredilo bitje XEcutIor
Povezava do prispevka
  • 3 tedne kasneje...

 

Ewo maherji, da vas vidim

 

Čez praznike bom si na vikend nesel PS1. Imam namen realno malo nažigat, iščem kakšne naslove — lahko klasike ali pa hidden gem

 

Edino, kar si želim/imam pogoj je, da so dolge nekje 6-8 ur. Skratka ogromni RPG-ji odpadejo. 

 

Še najraje imam platformerje, tudi kakšen shoot em up bi sedel

 

@XEcutIor, kaj boš kaj priporočal :) 

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...