Skoči na vsebino

Router


osis

Priporočeni prispevki

Douchebag reče Dne, 28. 1. 2021 at 21:03:

Kaj pa je prednost tega Mesha v primerjavi z https://www.asus.com/Networking-IoT-Servers/Whole-Home-Mesh-WiFi-System/AiMesh-WiFi-Routers-and-Systems/RT-AX92U/

 

Ok, cena, valda. Je signal bolši? Jaz recimo lahko dam tole direkt na sredino stanovanja, tako da bi kar dobro pokrival vse kote.

 

Al je pač to overkill.. Pomembno mi je parental control, QOS, gigabit porti, pa predvsem da ni ščiš.

 

Saj ta ruter je tudi mesh. To je samo ena standarizacija, kako naj se pogovrjajmo med seboj naprave. Praktično nekje v bajti ti ne lovi dobro pač  dokupiš eno dostopo točko mesh da pokriješ tam kjer ni signala. Fora je v temu, da je mesh na easy za postavit, naprave pa se med seboj vse zmenijo. Ponavadi take zadeve imajo precej več sprejemnih/oddajnih radijev. En radijo uporabijo samo za komunikacijo med seboj. Ostalo ostane odjemalcem. Torej ni več tistega oszkega grla in ti je delalo samo half-duplex, ko si imel običajni router in repetitor.  

Povezava do prispevka
Me3do reče Dne, 1. 2. 2021 at 11:58:

Sej je še vedno half duplex :)

 

Samo pri mesh se naprave med sabo pogovarjajo po drugem kanalu/frekvenci, pri repetitorju gre pa vse čez istega, zato imaš pri mesh načeloma boljše rezultate 

 

Ja in ne.  Odvisno koliko je dedicated sprejemno/oodajnih anten oz radijev. Zaradi MIMO narave so signali fazno zamaknjeni. 

Povezava do prispevka
  • 3 tedne kasneje...
Douchebag reče Dne, 2. 2. 2021 at 14:04:

OK, potem je ta overkill najbrž. Ker čeprav mam 100m2, pol pa še nekaj zunaj, ga lahko dam zelo centralno (vmes je knauf + izolacija). 

 

Je kak tak 'future-proof' router, ki je manj kot 150, 200 eur, ki bi ga priporočali? 

Je ja... 

 

Glede na tvojih 100 kvadratov nima smisla kupovati mesh sistema. Razen seveda, če že imaš kak Asus-ov AC ali celo AX router, ki ti podpira AiMesh. V tem primeru bi bilo še fajn, če imaš opcijo mrežnega kabla od glavnega routerja do noda za backhaul. Sam sem na kombinaciji AC86U + AC68U kot aimesh node zelo zadovoljen. 

 

Jaz ti priporočam Asus-ov AX86U + Merlin firmware, če kupuješ zdaj za take pare. Pri nas seveda njet... AX92U pusti pri miru, se ga ne splača; raje potem AX88U. 

uredilo bitje SL4FKO
Povezava do prispevka
SL4FKO reče pred 9 urami:

Je ja... 

 

Glede na tvojih 100 kvadratov nima smisla kupovati mesh sistema. Razen seveda, če že imaš kak Asus-ov AC ali celo AX router, ki ti podpira AiMesh. V tem primeru bi bilo še fajn, če imaš opcijo mrežnega kabla od glavnega routerja do noda za backhaul. Sam sem na kombinaciji AC86U + AC68U kot aimesh node zelo zadovoljen. 

 

Jaz ti priporočam Asus-ov AX86U + Merlin firmware, če kupuješ zdaj za take pare. Pri nas seveda njet... AX92U pusti pri miru, se ga ne splača; raje potem AX88U. 

 

Thx, ampak a ni AX86U 50€ dražji kot AX92U? AX-88U je 'samo' 20€ dražji.

 

Načeloma sem gledal 92U ker se ga dobi že za pod 200 €, mogoče bom pa na koncu rekel naj gre vse skp gladko v k in kupu cheap ass huawei ax3 pro.

uredilo bitje Douchebag
Povezava do prispevka

 

TrippinBalls reče pred 2 urama:

vsekakor vzami verzijo z 1gb rama (86, 88), če že moraš gledat ta "gamerski off the shelf ščiš". če bi se rad igral s kakimi ekstra fičrji, potem ti bo to krvavo prav prišlo. pa za mišji kurac bolj fjučrpruf bo.

Tbh ni treba da je gamerski, sam da je kvaliteten in ne TP-Link. Vzamem tudi kakšne druge predloge.

Povezava do prispevka

mostly je to letelo na izgled. vse te 150€+ kombo napravice zgledajo kot gamer branded navlaka, ki potegne sam mulcem. ne vem zakaj dražje pomeni, da more imet over the top design, k ga moraš skrivat pred ženo, če jih ne želiš poslušat. :D

 

za predlog bi reku zgolj to, da če dejansko misliš kak drugačen firmware nalagat na napravo, ki jo boš kupil je morda boljše že v štartu kupit nekaj, kar ti bo ponudlo popolno svobodo in potem naložiš nek ustrezen software stack. ostalo pizde materne, ki jih te kombo "routerji" delajo (ala switch, wifi ap, file serverji in ostalo) pa potem prepustiš namenskim, dostojnim napravam.

 

just my 2 cents.

Povezava do prispevka

Se strinjam za komentar glede izgleda. Kdo sploh to rabi... Kot da je router za na sredino dnevne kot okras...

 

Glede software-a... Res je, da že skoraj vsak router podpira recimo dd-wrt. Ampak ravno takšne razdrobljenosti pa že kar nekaj let trpi stabilnost omenjenega software-a. Ja, dela že, ampak samo nadobudnim študentom s preveč časa se da ubadati s vsakodnevnimi reseti ali pa troubleshootingom...

 

 

 

Naslednja stvar glede software-a so Mikrotik routerji.

 

Super hardware ampak NITI PRIBLIŽNO niso za navadne plebejce z nula pojma o mrežni opremi. Za RouterOS rabiš res nekaj znanja in potrpežljivosti, da ga nastaviš kot je treba.

 

 

Zato sem že celotno AC in sedaj AX generacijo pristaš ASUSovih usmerjevalnikov.

Kanadčan, ki pod uradnim(!) okriljem Asusa razvija, oz. bolje rečeno, izboljšuje te routerje do mere, da res delujejo kot morajo, opravlja odlično delo. Na njih je možno naložiti čuda stvari (pred nakupom je seveda potrebno preveriti, na katere modele je (trenutno) Asuswrt-Merlin sploh možno naložiti); adblocker Diversion, firewall Skynet, Plex server, odjemalec torrentov Transmission... so le nekateri programčki, ki so na mojem routerju. Aja, pa brez skrbi; Asusa seveda skorajda ni možno brickati...

Zaradi tega jih lahko samo priporočam...

Povezava do prispevka

no, jst prisegam na pfsense in njegovo neskončno konfigurabilnost, pa tudi čez stabilnost nimam kaj rečt. v kombinaciji s tem npr. je lahko epsko versatilna in predvsem cenovno ugodna opcija.

 

jst sicer uporabljam drugačen, precej močnejši sistemčič na katerem lavfam ampak za backup si bom ubodel linkan sistem, ker zdej sm brez in upam, da me murphy ne prehiti. :D

uredilo bitje TrippinBalls
Povezava do prispevka
SL4FKO reče pred 3 urami:

Se strinjam za komentar glede izgleda. Kdo sploh to rabi... Kot da je router za na sredino dnevne kot okras...

 

Glede software-a... Res je, da že skoraj vsak router podpira recimo dd-wrt. Ampak ravno takšne razdrobljenosti pa že kar nekaj let trpi stabilnost omenjenega software-a. Ja, dela že, ampak samo nadobudnim študentom s preveč časa se da ubadati s vsakodnevnimi reseti ali pa troubleshootingom...

 

 

 

Naslednja stvar glede software-a so Mikrotik routerji.

 

Super hardware ampak NITI PRIBLIŽNO niso za navadne plebejce z nula pojma o mrežni opremi. Za RouterOS rabiš res nekaj znanja in potrpežljivosti, da ga nastaviš kot je treba.

 

 

Zato sem že celotno AC in sedaj AX generacijo pristaš ASUSovih usmerjevalnikov.

Kanadčan, ki pod uradnim(!) okriljem Asusa razvija, oz. bolje rečeno, izboljšuje te routerje do mere, da res delujejo kot morajo, opravlja odlično delo. Na njih je možno naložiti čuda stvari (pred nakupom je seveda potrebno preveriti, na katere modele je (trenutno) Asuswrt-Merlin sploh možno naložiti); adblocker Diversion, firewall Skynet, Plex server, odjemalec torrentov Transmission... so le nekateri programčki, ki so na mojem routerju. Aja, pa brez skrbi; Asusa seveda skorajda ni možno brickati...

Zaradi tega jih lahko samo priporočam...

 

U, povej več o teh pluginih - a to je preprosto naložiti? Sploh si nisem predstavljal da bi router kej takega podpiral..

Povezava do prispevka
  • 1 mesec kasneje...
TrippinBalls reče pred 3 urami:

@Douchebag kako si se potem odločil in kako ti stvar deluje?

 

Sem (preveč) študiral in na koncu potegnu črto da ne bom dal 200 eur + za router. Tako da sem si ubodel wifi 5 RT-AC86U (100 eur) in ga čakam iz nemškega amazona.

 

Zgleda dovolj zmogljiv, poročam ko bo funkcionalen.

uredilo bitje Douchebag
Povezava do prispevka
  • 2 mesca kasneje...
  • 3 tedne kasneje...
  • 3 mesece kasneje...

Iščem nov router.

Dosedaj smo imeli WIFI vzpostavljen kar na modemu zadnje čase pa opažam, da zadeva ne dostavlja ravno vrtoglavih hitrosti in iščem nekaj boljšega. Budget je do 100€ tako, da vrhunska roba ala AX86 asus odpade. :D

Gleda sem ta dva modela.

https://www.mimovrste.com/usmerjevalniki-routerji/asus-rt-ax55-brezzicni-usmerjevalnik-90ig06c0-bo3100-?tab=description

ali

https://www.mimovrste.com/usmerjevalniki-routerji/tp-link-archer-ax50-usmerjevalnik-wi-fi-6-ax3000

Vsekakor se bolj nagibam v smer asusa, ker ta tplink zgleda ogromen.

Hvala za odgovore.

Povezava do prispevka
  • 2 tedna kasneje...
  • 3 tedne kasneje...

Pozdravljeni, imam en zanimiv problem in sicer

Na switchu imam priklopljen tv, ps5, mini pc in Telekom neo. Ko je v mini pcju vtaknjen utp kabel, čeprav je ugasnjen, mi neo šprica in blokira. 

Takoj ko izklopim kabel je vse ok. 

 

Na netu ne najdem nikjer takega primera zato vabim, da mi pomagate. 

L. P. 

 

Povezava do prispevka
GadusM reče pred 2 urama:

Pozdravljeni, imam en zanimiv problem in sicer

Na switchu imam priklopljen tv, ps5, mini pc in Telekom neo. Ko je v mini pcju vtaknjen utp kabel, čeprav je ugasnjen, mi neo šprica in blokira. 

Takoj ko izklopim kabel je vse ok. 

 

Na netu ne najdem nikjer takega primera zato vabim, da mi pomagate. 

L. P. 

 

 

lahko probaš izklopit wake on lan funkcijo na mini pcju, če jo ima. če je nima, lahko za foro izklopiš napajanje mini pcja iz elektrike, utp pa pustiš in potem probaš, če je kej spremembe na neotu.

Povezava do prispevka
TrippinBalls reče pred 1 uro:

 

lahko probaš izklopit wake on lan funkcijo na mini pcju, če jo ima. če je nima, lahko za foro izklopiš napajanje mini pcja iz elektrike, utp pa pustiš in potem probaš, če je kej spremembe na neotu.

Dober nasvet, to bom tut jz probal. 

uredilo bitje Arey
Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...