Skoči na vsebino

Tema o e-mobilnosti


Priporočeni prispevki

Jst delam dosti kilometrov, električen avto bi bil idealen za mene, dnevno 200-250km, 200 dnevno relacije gor dol, pa nekak ne vidim računice da bi šel na elektriko. Ni šans.

Poleg tega opažam da se čedalje bolj vsi vlečejo kot megla po avtocesti. Pa ne me jebat da greš kamion prehitevat 100 na uro, on se pelje pa 90. Te grinte počasne tolk šparajo zarad ranga, tak ko se je včasih gledal komu bo dizl manj spil...

 

Elektriko bojo pa s temi cenami zaklal še preden se bo ornk prijela in še preden bojo ornk avti na voljo raji.

 

Varianta je da daš sončno elektrarno na streho in to je dejansko idelno za kompletno električno omrežje, ker podnevi daješ elektriko v sistem, ponoči ko so presežki pa avto filaš.

Bojo pa baje tud to shemo spet neki spreminjal, tako da čimprej to zrihtat preden spet kej zjebejo...

Je pa spet taka elektrarna na bajti v šusu 15k vložka. Kdaj se 15k obrne za elektriko je pa naslednje vprašanje.

Povezava do prispevka
LordFebo reče pred 17 urami:

Predvidevam, da imate vsi lastniki polnjenje doma. Koliko pa stane / traja tam?

Mi imamo industrijski tok (priklop) na 35A varovalkah, tako da imam najbrž malo drugačne rezultate od poveprečja. 85kW baterijo mi napolni v slabih 4ih urah, če polnim s 16A. Mi pa včasih vrže ven, tako da za ziher polnim pri 11A in traja cca 6h. V hiši imamo mikro hidro elektrarno, tako da stroška z gorivom še nisem imel. To je bil tudi eden izmed razlogov nabave takega avtomobila. Vedno sem govoril, da ne bom klasičen čefur-Slovenc s super nadstandardnim avtom, ampak ekonomsko se mi ga na dolgi rok izplača met. Plus avto je super ice-breaker, ko prideš na poslovne sestanke - najprej 10min o Tesli, pol pa biznis.

 

@bainit: še vedno sem navdušen. Imam seveda kar nekaj pripomb, recimo na servis sem moral v Graz, ker v Ljubljani še niso zagnali, imajo samo salon. Servis sem rabil zaradi napake na prtljažniku, kjer mi je javljalo, da je odprt, če prav sem ga zaprl (in je tesnil, tudi zaklenjen je bil). Ker je avto "vedel", da je prtljažnik odprt, mi ga ni hotel segrevati zjutraj pred vožnjo in če je bil zunaj res velik minus (živim v manjši dolini, kjer se temperature kar konkretno spustijo), sem težko odprl vrata, ker se šipa od vrat zalepi in enostavno ne moreš v avto, brez da bi tvegal razsutje šipe. Kar neprijetno.

Ful sem zadovoljen s prostorom v notranjosti - veliko sem prevažal, ko smo gradili hišo, in brez problema sem pripeljal 1,6 tone ploščic v njem (EDIT: v dveh rundah). Prtljažnik je velik in zasnovan tako, da lahko namestiš še 2 otroška sedeža zadaj in efektivno pelješ 7 ljudi - 5 odraslih in 2 otroka. Tudi sprednji prtljažnik je super, če rabiš plac.

Avto pritegne veliko pozornosti in ker sem tak tip človeka, da imam rad pozornost le ko mi res zapaše, zna biti moteče.

uredilo bitje Jenno
Povezava do prispevka
kalasnikov reče pred 1 uro:

Lasniki tesel: imate kakšno mesečno naročnino? Glede na to da je notri sim kartica in se podatki prenašajo, ali kdo to plačuje?

 

Informativno me še zanima cena polnjenja na superchargerjih in na navadnih polnilnic in drugih DC polnilnicah

 

Hvala

 

Če boš kupoval novo trojko ali karkoki uporabi mojo kodo. Bova oba imela 1500km free na superchargerjih.

https://ts.la/dejan44094

 

Tukaj imaš vse odgovore o Tesli.

https://www.tesla.com/sl_SI/support/supercharging?redirect=no

 

Glede cen poglej to: https://dems.si/kje-imajo-ponudniki-placljive-polnilne-infrastrukture-konkurenco/

 

 

 

 

 

Povezava do prispevka

Europe

  • Austria - €0.31 per kWh
  • Belgium - €0.32 per kWh
  • Croatia - HRK 1.88 per kWh
  • Czech Republic - 7.02 CZK per kWh
  • Denmark - kr. 3.22 per kWh
  • Finland - €0.27 per kWh
  • France - €0.27 per kWh
  • Germany - €0.46 per minute above 60 kW and €0.23 per minute at or below 60 kW
  • Hungary - 81.38 HUF per kWh
  • Ireland - €0.32 per kWh
  • Italy - €0.33 per kWh
  • Liechtenstein - €0.34 per kWh
  • Luxembourg - €0.28 per kWh
  • Netherlands - €0.28 per kWh
  • Norway - kr. 1.86 per kWh
  • Poland - 1.38 PLN per kWh
  • Slovakia - €0.28 per kWh
  • Slovenia - €0.28 per kWh
  • Spain - €0.32 per kWh
  • Sweden - SEK 2.56 per kWh
  • Switzerland - CHF 0.34 per kWh
  • Great Britain - £0.27 per kWh
Povezava do prispevka
Koza reče pred 6 urami:

Citigo

Danes

screenshot20210302-14151.jpg.2a2e2b76e2b2321e650fb0ec10937fe5.jpg


Ko so bile temperature nizke kaže nekje med 18-21kwh.

Polnim na elektriko od firme; brez ddv MT 0,5515, VT pa 0,06955

 

Na tesno bi šla v toplem vremenu lahko štirikrat odpeljat to ruto. Za ziher rajš 3x. Pozimi samo 2x (ostane 30-50km).

 

Mi poveš prosim, kako si kaj zadovoljna s tem avtom? Ravno kolega kupuje električno vozilo pa se odloča med tem in Twingotom.

 

Kakšen je kaj realen range pri vsakdanji vožnji?

 

Hvala!

Povezava do prispevka
MorskaGlista reče pred 14 urami:

 

Mi poveš prosim, kako si kaj zadovoljna s tem avtom? Ravno kolega kupuje električno vozilo pa se odloča med tem in Twingotom.

 

Kakšen je kaj realen range pri vsakdanji vožnji?

 

Hvala!

 

Lahko samo priporočam. V takem malem avtomobilčku meni osebno vožnja ne bi mogla bit bolj elegantna, pospeški so hudi, brez napora lahko vozim dinamično in občutek v avtu je na višjem nivoju kot v bencinarju citigo/up.

Vozim vedno na B-rekuperacija, tko da večinoma samo spuščam in pritiskam na gas. Kar je bil tud razlog za nakup, ker mi je trda sklopka pri vseh ostalih avtih že dobr načela stopalo.

 

Edino kar me moti, pa še to je specifično za moj primer, da ga lane assist močno cukne in ga enih 30x na dan izklopim, ker se pri vsakem zagonu resetira. Pa vklopi se čist random, največkrat takrat ko je najmanj treba, npr pri izbiri pasu za krožišče.

 

Glede kilometrine nisem nekaj podrobno spremljala, ker me za začetek strošek in doseg nista zanimala toliko kot zdravje. Tako da bi se mogla mal bolj poglobit, da bi lahko dala boljši odgovor kot v zgornjem postu.

 

Edit: 

screenshot20210303-14234.jpg

 

Začela sm s 198 km in končala s 143 km. Se pravi 55 km. Nič ga ne šparam, še posebi čez polja. :) 

Pozimi bi rekla da za 60 km pobere vsaj 80 km.

uredilo bitje Koza
  • Račka +1 1
  • Na jagodo +1 1
Povezava do prispevka

V menijih ni praktično nič za nastavit v teh malih avtih.

 

Na servisu sem spraševala že za start&stop, k se poleti/pozimi na vsakem postanku z avtom valda ugasne tud klima.

Odgovor je bil, da uradno tega ne smejo narest. Dlje od tega pa nism težila, sm se navadla stegovat po gumbu.

 

Glede lane assist verjetno že uredu cukne v smislu, da se pelješ po ravni cesti in te drži tam kjer morš bit.

Ampak kokr sm rekla, prižge se čist naključno plus na cesti je tolk enih izrednih situacij, ko se morš umaknt ali izbrat drug pas in ne maram da avto dela na pamet.

 

Sm pa tole najdla na youtubu, ampak dokler je v garanciji se verjetno ne bom hecala s temi zadevami: 

 

Povezava do prispevka
Vodokotlič reče Dne, 15. 2. 2021 at 21:06:

 

Sam sem se zmenil da večinoma polnim v službi zastonj. Kot blokovc bi bilo drugače težka.. Polnilnice "Gremo na elektriko" so še zastonj, razen po novem, če si več kot 3h na polnilnici, so pribitki na prekoračen čas. Preko Geni dobiš kartico za 1,22eur na mesec, da lahko polniš tiste tri ure zastonj oz, prekineš sejo in spet lahko naprej polniš. To so naredili (tudi Petrol), ker je folk zasedel za cel dan polnilnice. Tukaj bi moralo nujno biti uzakonjenjo eno predavanje na to temo pri vseh kupcih e-avtomobilov. 

 

 

 

 

Kako so Gremo na Elektriko zastonj, če so ufural že kako leto nazaj 0.5€ priključnine in plačilo po minutah? Jaz od takrat polnim na Petrolovih, me pa zanima a ima kdo podatek, kdaj bo Petrol začel zaračunavat? Še vedno se mi bo sicer splačalo, ker z Ampero se praktično izplača polniti samo, če je zaračunano na kwH in ne na minute, ker je pač max polnjenje 3.2kW.

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...