Skoči na vsebino

Generativna umetna inteligenca v igrah


Uporaba generativne AI v igrah za izdelavo grafike in zvoka  

36 glasov

  1. 1. Igrica katero komaj čakam uporablja GenAI za izdelavo assetov.

    • Vseeno mi je
    • V redu, dokler uporabljajo stvar v razvoj in ne v končni verziji
    • Moti me, bom pa še vedno igral
    • Ne moti me
    • Igrice niso art, koga boli kurac
    • Več in hitreje! Moar AI!
    • Ne mislim igrati ničesar kar je narejeno z AI


Priporočeni prispevki

Opažam backlash do devov, ki uporabljajo generativni AI v igrah, predvsem kar se tiče grafičnih assetov. Videli smo gonjo za Clair Obscur, The Finals, ARC Raidersi in njihovo uporabo AI modifikacije glasov,  celo Fortnite je dobil porcijo. Bolj ko sem sledil celemu backlashu in od kje izvira, bolj sem bil zmeden. Zanimalo me je kdo so največji podporniki ideje, da je uporaba Gen AI v igrah nekaj slabega, in bolj ko sem šel v rabbit hole, bolj me je pot peljala na razne reddit antiAI subreddite, kjer se en kup otrok krega o tem kako je Gen AI shit, zato ker troši vodo al podoben kurac, in kako krade umetnikom, odvzema priložnosti artistom in ne vem še kaj. Profili najbolj vokalnega folka so neki 16 letniki k rišejo mid furry art, tko da sem rekel da mogoče to niso najbolj kompetentne osebe za komentiranje gayming industrije, ali tehnologij kere se nucajo. 

 

Pa me zanima, kaj pa mi tle penziči menimo o tem? Zdej, vsi se valjda zavedamo da se AI nuca v razvoju iger na coding nivoju v oh 98% firm. Če pravijo da ne, lažejo. Ampak očitno to ni tak problem, problem naj bi bil predvsem v generativni umetni inteligenci, ki dela slike in zvok. Torej, je to konc umetnost? Začetek slopgamov? A se moramo boriti proti tem? EU iniciativa when? Ali je to samo še eno v seriji mnogih orodij katera so vsako generacijo spremenili načine na katere se producirajo igre? 

uredilo bitje Buzzkill
Povezava do prispevka

Kje je opcija: več pa hitreje?

 

Spodbujam uporabo AI v vseh delih developmenta, ker to na koncu pomeni več proizvedenih špilov, kar daje večje šanse temu da ven pride nov špil ki mi je všeč.
A je AI perfekten? Nope.

A bo velik slopgamov? Yup.

A se bo stanje eventuelno izboljšalo? Defnitivno.

 

Z vidika consumerja tuki vidim samo win/win.

Razen če je dotični consumer mnenja, da AI ne more replicirat "human touch" faktorja. Za take bodo pa seveda vedno obstajali nišni "safe spaci" kjer bodo neurodivergentni indie devi v jamah kvačkali skupaj svoje špile po 10 let za par urno izkušnjo, pri tem pa vlekli na tisoče $€ s patreonom kjer oglašujejo svoj "no AI involved" projekt.

Povezava do prispevka

Podprem ko bodo devi izdali svoje produkte pod GPL3.0 licenco. Do takrat pa naj fukajo pizdo polno zlomljenega stekla.

 

Z vidika consumerja je to samo lose/lose zaradi ogromnega inequitija ki ga je data hoarding in replication naredil.

 

Z vidika biznisa je slepo podpiranje trenutne ureditve zelo short sighted in "leopards eating people's faces party" stil.

uredilo bitje viddek
Povezava do prispevka

AI v vsako slovensko vas, podpiram razvoj in uporabo na vseh področjih, kot consumer se potem s kešem odločam, a bom dal svoj keš AI slopu ali ne. Trg zmeraj pokaže kaj bi mi radi, seveda je zmeraj en del consumerjev nezadovoljnih, a kot je to v navadi, so v manjšini in prevlada zakon večine, ker ta večina fukne keš v sistem. Tako da go team AI, jaz bi rad pred smrtjo užil sadove tega, pa magari v škatli pod mostom ali pa kot baterija.

Povezava do prispevka

Moj uradni odgovor je: vseeno mi je, dokler porihtajo, da vse izgleda dobro. Če ne opazim nič čudnega, potem je devom uspelo in to je to.

 

Je pa na Steamu ogromno iger, ki izgledajo zanič zaradi GenAI in večina jih tudi je zanič. Takih se ne bom dotaknil, za svoj denar pričakujem, da se bo obdržal vsaj nek nivo.

Povezava do prispevka

Uf, ogromno je "lose situacij" z vidika potrošnika. Lahko vpliva npr. na splošen downgrade aspektov industrije, npr. writinga, detajlov, raznolikosti soundov itd. Recimo z vidika writinga oz. književnosti imajo chat boti hud problem z raznolikostjo besedil. Pač na koncu dneva, če se drkaš, da ti AI napiše neko zgodbo, bo na 1000 zgodb dal 10 variacij, tako da bereš skos iste stvari v malo drugi fasadi. Prav tako bodo igre lahko še bolj bloaty zaradi tega, več slabega stranskega contenta itd., kar je itak trend že izven AI, ker ljudje bolj cenijo količino kot kvaliteto. Plus eventuelno izgubljanje znanja. Zdaj maš ljudi, ki so se učili stvari delat na roko, AI pa jih dopolnjuje. Čez par generacij boš imel ljudi, ki se stvari niso nikoli naučili naredit, prišlo bo do izgub znanja, kako sploh nekaj naredimo in splošnega downgrada v razumevanju, ker pri AIju je pri 95 % ljudi vse usmerjeno v output in ne pridobivanje znanja. 

 

Ker sem fan tehnologije, so mi chat botkoti itak pune hamre zanimivi in sem si marsikaj optimiziral z njimi, sam tako čez palec rečeno pa bo dolgoročno konzumer tudi doživel lose/lose situacije.

  • Račka +1 8
  • Na jagodo +1 1
Povezava do prispevka

Generalno spoštujem kreativne ljudi, ki leta in leta izpopolnjujejo svoje znanje na raznoraznih področjih in ga prezentirajo skozi igrice, tko da mene moti AI. 

Recimo, to kar je Larian delal mi je ok. Koncni izdelek pa ne more bit poplavljen z AI ustvarjenimi pizdarijami. Čamir je dobro napisal, to je tudi moje mnenje.

Povezava do prispevka

Jaz sem prepričanja, da bodo kreativni ljudje kreativni tudi z drugimi orodji. 

 

Nekreativni ljudje so delali slop prej. Nekreativni ljudje delajo ai slop zdej.

Kreativni ljudje niso delali slopa. Kreativni ljudje bojo delali nonslop tudi z AI (ali ignoriranjem tega).

 

Bottom line, če firma outsourca art indijski firmi, a imajo te teksture in art kaj več "duše", od tega če creative naredi stvar skozi AI (seveda ne skozi GPT, ampak proper orodja)? 

 

Povezava do prispevka
Buzzkill reče pred 5 minutami:

Jaz sem prepričanja, da bodo kreativni ljudje kreativni tudi z drugimi orodji. 

 

Nekreativni ljudje so delali slop prej. Nekreativni ljudje delajo ai slop zdej.

Kreativni ljudje niso delali slopa. Kreativni ljudje bojo delali nonslop tudi z AI (ali ignoriranjem tega).

 

Bottom line, če firma outsourca art indijski firmi, a imajo te teksture in art kaj več "duše", od tega če creative naredi stvar skozi AI (seveda ne skozi GPT, ampak proper orodja)? 

 

this, če se bo sprostil čas zaradi AIja, bodo kreativci še zmer delali kreativno. Izguba bo samo na folku, ki je pač mejno kreativen.

Povezava do prispevka

Malo skeptičnega razmišljanja je vseeno dobrodošlo. V glasbi je AI zaenkrat bolj škodljiv kot pa ne, velike založbe že napolno razmišljajo kako bodo s temi orodji najprej ustvarili glasbenika, ki bo potem imel neskočno materiala za izdajat.

 

Zaenkrat še ne vemo kaj vse se lahko zgodi z GenAI v gamingu. Lahko da bodo Rockstar, Larian in kompanija ustvarjali carske beštije. Lahko pa da bo padec v kvaliteti očiten pri VA, dialogih/kvestih, izgledu itemov in loading screenov.

Povezava do prispevka
Weraziel reče pred 3 minutami:

V glasbi je AI zaenkrat bolj škodljiv kot pa ne, velike založbe že napolno razmišljajo kako bodo s temi orodji najprej ustvarili glasbenika, ki bo potem imel neskočno materiala za izdajat.


Zakaj je to škodljivo? Avenij za kreativne ljudi je več kot bilokdaj, dobesedno lahko vsak (z AI muziko ali oldskul human muziko) pride do publike. Al to misliš, da je "poplava" AI music contenta škodljiva za to da bo vaša vidljivost vseeno manjša? Ali bo competition večji? 

 

Glasbena scena je fucked že desetletja tako ali drugače, veš kolk bandov je quitalo ali ne toura odkar več muzika ni tiskanje denarja uf. Če kaj, vidim v AI muziki en kup potenciala. Mogoče celo več kot pri igrcah. In spet, isti kurac, 99% stvari kdaj izdanih je shitslop, zdej bo to še skuz 99%, sam bo en del AI. imo

Povezava do prispevka
Buzzkill reče pred 4 minutami:


Zakaj je to škodljivo? Avenij za kreativne ljudi je več kot bilokdaj, dobesedno lahko vsak (z AI muziko ali oldskul human muziko) pride do publike. Al to misliš, da je "poplava" AI music contenta škodljiva za to da bo vaša vidljivost vseeno manjša? Ali bo competition večji? 

 

Glasbena scena je fucked že desetletja tako ali drugače, veš kolk bandov je quitalo ali ne toura odkar več muzika ni tiskanje denarja uf. Če kaj, vidim v AI muziki en kup potenciala. Mogoče celo več kot pri igrcah. In spet, isti kurac, 99% stvari kdaj izdanih je shitslop, zdej bo to še skuz 99%, sam bo en del AI. imo

AI glas ki uporablja AI generirano muzko? 

 

Serem se ti na to muzko. 

Povezava do prispevka

Večji competition plus to da založbe stavijo na to namesto na človeški faktor. Nek head založbe lahko sam poklika "I want Daft Punk type album, name it Bukkake Fountain, most songs long from 2:30 to 2:59, high energy English choruses, make it a mix of the last two Daft Punk albums" in bo dokaj hitro dobil neke rezultate.

 

Potem pa še skušajo pofejkat Gorillaz/Hatsune Miko in bodo zdej kar naenkrat vsi CGI pevci na Billboardu. Ni lih svetla prihodnost to. 

Povezava do prispevka

V igrah vidim nore aplikacije umetne inteligence. Po mojem bojo mele igre kmalu zraven inštaliran kak omejen LLM modelček, ki bo nucan za kontinuiteto in dialoge. NPC glas, npc teme, npc dialogue options, vse bi bilo lahko stokrat jače če bi ozdadaj bil dobro skonfiguriran AI. 

Povezava do prispevka
viddek reče pred 1 uro:

Podprem ko bodo devi izdali svoje produkte pod GPL3.0 licenco. Do takrat pa naj fukajo pizdo polno zlomljenega stekla.

 

Z vidika consumerja je to samo lose/lose zaradi ogromnega inequitija ki ga je data hoarding in replication naredil.

 

Z vidika biznisa je slepo podpiranje trenutne ureditve zelo short sighted in "leopards eating people's faces party" stil.

Tole.

Povezava do prispevka

V muski je vsesplosen backlash proti raznim Sunotom in ostalemu AI sranju, ze tako ali tako je AI slop taggan posebej, ker ga folk vobce gledano ne mara

 

Pod skillze glasbenika zal ne spada flashy tipkanje po AI slop GUIju in nastavljanje AIja za to, da neki pol pride ven. Inb4 nek pametnjakovic omeni, da ukvarjanje z DAW-i je pa ja isto kot ukvarjanje z AI programi za musko delat, niti v istem ballparku ni. Nisi glasbenik, ce ustvarjas AI musko, simple as that

 

To je nekje ekvivalent temu, da jaz samega sebe razglasim za Zuzeja Murinjota, ker sem z Dortmundom 4 sezone zapored osvojil treble v FM 2019

 

To da se zalozbe vedno bolj usmerjajo k temu formatu, ker je vse bolj na kamot in lazje je pa itak blo za pricakovat. Dalec od prihodnosti, ki bi si jo zeleli. Na sreco je pushback dost opazen

 

Pa tisti, ki mi hoce ven privlect argument, da so se v 80ih, ko je napredovala tehnologija in so dobili ProToolse v studije za snemanje muske, ki so vse skup mocno poenostavili, pa da so se takrat isto bali napredka, kakor se sedaj "bojimo" AI-ja - tut to ni v istem ballparku :D

Povezava do prispevka
F5ve Stringed reče pred 3 minutami:

V muski je vsesplosen backlash proti raznim Sunotom in ostalemu AI sranju, ze tako ali tako je AI slop taggan posebej, ker ga folk vobce gledano ne mara

 

Pod skillze glasbenika zal ne spada flashy tipkanje po AI slop GUIju in nastavljanje AIja za to, da neki pol pride ven. Inb4 nek pametnjakovic omeni, da ukvarjanje z DAW-i je pa ja isto kot ukvarjanje z AI programi za musko delat, niti v istem ballparku ni. Nisi glasbenik, ce ustvarjas AI musko, simple as that

 

To je nekje ekvivalent temu, da jaz samega sebe razglasim za Zuzeja Murinjota, ker sem z Dortmundom 4 sezone zapored osvojil treble v FM 2019

 

To da se zalozbe vedno bolj usmerjajo k temu formatu, ker je vse bolj na kamot in lazje je pa itak blo za pricakovat. Dalec od prihodnosti, ki bi si jo zeleli. Na sreco je pushback dost opazen

 

Pa tisti, ki mi hoce ven privlect argument, da so se v 80ih, ko je napredovala tehnologija in so dobili ProToolse v studije za snemanje muske, ki so vse skup mocno poenostavili, pa da so se takrat isto bali napredka, kakor se sedaj "bojimo" AI-ja - tut to ni v istem ballparku :D

Tole uokvirit in obesit na steno. 

Povezava do prispevka

Aja, glede uporabe v gejmih - ze zdej je poplava numerous AI slopa na Steamu pod visual novelsi, razni pornici in ostale dogshit zadeve, niti me ne gane

 

Takisto me ne gane uporaba na tak nacin kakor v Arc Raiders in ostalih parih naslovih. Ce je zgodba sekundarnega pomena, mi dol visi za AI voice acting in ostale AI stvari noter, ne vem, graficnih bonbonckov recimo

 

Kako je pa pol s pisanjem zgodbe in samim kraftanjem vseh player sistemov, si pa ne znam cist dobro predstavljat, ampak cist slabo ne more bit IMO. Razen za zgodbo, tist naj pisejo ljudje

Povezava do prispevka

Ni niti blizu isti ballpark, niti isti šport ni. Jaz mam lahk vse protoolse in synthe in garage bande in pizde materine, pa ne bom naredil komada ki bo meni ali pa bilokomu všeč. Ko se da odkljukat AI muzika, jo odkljukam. 

 

Aaaampak.

 

S Sunotom pa lahko sebi nardim komad k mi paše z mojimi lyricsi, mojim vibom itd. Zdej, a bi to komu kazal in komercializiral? Itak da ne. Ampak a sem na Sunotu naredil MENI jače komade direkt po mojem okusu in željah? Absofuckinglutely. In to je kul. 

 

Več muzike bolje je. In prvič ever lahko (z minimalno fakin efforta, uno praktično nula znanja in efforta, samo z vibom in feelsi) naredim meni nekaj kaj bom mel na repeat cel dan. 

To je pa tudi mogoče rezultat tega, da je za moj okus tako malo nove muzike vsako leto, kr depresivno je. Bandi kere poslušam počasi umirajo, muzika se zelo malo razvija, v moji zvrsti zadnjih 20 let ni bilo nič bistveno novega... kaj pa enmu Buzzyu preostane kot promptanje, Sikthi ne bojo izdali več nobene dobre plate, Soundgardeni tudi ne :(

uredilo bitje Buzzkill
Povezava do prispevka
Vučko3 reče pred 12 minutami:

Fak tole me res trigera, človeški faktor je glih tisto najbolj pomembno v muzki. Dajmo raje o igrah. 

Kapitalizem žal ignorira človeški faktor.

Po moje bomo kmalu priča propadu trenutne ureditve.

Milijarderji si z razlogom gradijo bunkerje.

Povezava do prispevka

@Buzzkill Se popolnoma strinjam, mene individualci, ki ga uporabljajo kot hobi igracko za doma, brez nekih resnih namenov, niti najmanj ne motijo

 

Cela scena v programu noter je here's the toys, go and play, cist proper in kul. Tut mi ga z enim bendom uporabljamo za post-prod zadeve pr demotih, pa da sam od sebe zafila kako prazno stvar v komadu, ampak vse skupaj uporabljamo izredno konzervativno in vedno gledamo, da je prvotni input nasa stvar

 

Folk, ki pa pol to musko hoce trzit in bit prepoznan kot dober pisec glasbe in nekdo, ki ga je treba postavljat na piedestal muzicarstva, ker mu je en kubik kode izpljunil ven neki, kar je njemu "poslusljivo", se pa lahko gladko nosi v tri picke matere, all due respect :)

 

Ni to diss nate. Ne narobe razumet :D

Povezava do prispevka

Pri vsaki uporabi LLMjev (al pa bilokakega orodja) je bistveno kolk je oseba majstor. A dobrega glasbenika ogroža Suno prompter? A dobrega umetnika Midjourney prompter? Dobrega programerja vibecoder? Mislim da ne. Zdej, če niža vrednost njihovega dela, to pa bomo še videli. Bomo coderji prvi keri bomo znali povedat hehe. 

 

Pop glasba je arguably že 30 let AI music. Pa ne ker jih je delal LLM, ampak ker so jih delali isti algoritmični pristopi kere zdej nucajo LLMji. Kritika kako bo zdej vse slop je kr neki, saj že je vse slop. Že nekaj časa je. Samo ta slop ti je pisalo 18 piscev kere ma Beyonce creditane, zdej pa nek black box v kerga piše isti žid kot je pisal Beyonce njen bullshit slop. 

 

Z igrami pa isto. Gremo bit iskreni, vsak lahk našteje 20 iger za kere bi blo super če bi mogoče dali AIju da mal pogleda pa porihta ne samo kodo, temveč tudi art in glasbo. Pa bi bili samo na boljšem. 

 

Tko da ne mislim pearl clutchat o muh industry and artz. Tech gre naprej, corpoti bojo že poskrbeli da bomo dobili najhujšo varianto od vseh možnih in smo spet tam kjer smo bli prej. Upajmo lahko le, da bo iger več, da bojo boljše in da mogoče zdej ne bojo vse iste. 

Povezava do prispevka
Buzzkill reče pred 42 minutami:

V igrah vidim nore aplikacije umetne inteligence. Po mojem bojo mele igre kmalu zraven inštaliran kak omejen LLM modelček, ki bo nucan za kontinuiteto in dialoge. NPC glas, npc teme, npc dialogue options, vse bi bilo lahko stokrat jače če bi ozdadaj bil dobro skonfiguriran AI. 

A ne bo ovi novi Ken Levine špil imel na voljo kr napreden dialogue system? Tist ne vidm kako bi lahko blo dobro brez neke chatGPT strukture. Me zanima kako jim bo ratalo pa kako so sploh prišli do tega, kater software oz AI so uporabljali,...

Povezava do prispevka
Weraziel reče pred 1 minuto:

A ne bo ovi novi Ken Levine špil imel na voljo kr napreden dialogue system? Tist ne vidm kako bi lahko blo dobro brez neke chatGPT strukture. Me zanima kako jim bo ratalo pa kako so sploh prišli do tega, kater software oz AI so uporabljali,...


Ken je ful odprt do uporabe AI v razvoju kolk sem bral po intervjujih. V bistvu tako stvar ni tako težko implementirati, argual bi (iz riti čist), da je lažje ponucati LLM za ful obsežen dialogue system, kot hardcodat celo drevesno strukturo. 

 

Kelnerca Metka, določiš gabarite o čem se lahko vse pogovarja, kaj je njen obseg znanja in nivo intelekta, kaj so triggerji da ti da quest, pove kaj pomembnega itd, in to je to. Rabiš dobesedno privat streniran mali modelček in si tam. Na papirju. Zdej, a je lažje narediti tole ali dialoge trees iz Tormenta? 

Povezava do prispevka

Drugače sam a hočemo neke res ful razvejane dialoge? Meni je dosti bolje, da mi kelnarca Metka pove un en esstential namig, pa mogoče 1-2 offtopic worldbuilding temi, tipa kok ji je všeč, ko jo lokalni dragon slayerji trpajo za bifejem, ostale stvari me pa ne zanimajo

Povezava do prispevka
Konec igre reče pred 17 minutami:

Drugače sam a hočemo neke res ful razvejane dialoge? Meni je dosti bolje, da mi kelnarca Metka pove un en esstential namig, pa mogoče 1-2 offtopic worldbuilding temi, tipa kok ji je všeč, ko jo lokalni dragon slayerji trpajo za bifejem, ostale stvari me pa ne zanimajo

ocitno enim pase roleplayat dejcha

Povezava do prispevka
Konec igre reče pred 33 minutami:

Drugače sam a hočemo neke res ful razvejane dialoge? Meni je dosti bolje, da mi kelnarca Metka pove un en esstential namig, pa mogoče 1-2 offtopic worldbuilding temi, tipa kok ji je všeč, ko jo lokalni dragon slayerji trpajo za bifejem, ostale stvari me pa ne zanimajo

mislim da je fora, da se tle da imet oboje

če jo sprašuješ, se lahko pogovarja s tabo kot LLM

če nočeš, maš pa namige nekje na vrhu drevesa pa čao

Povezava do prispevka
Konec igre reče pred 16 minutami:

Drugače sam a hočemo neke res ful razvejane dialoge? Meni je dosti bolje, da mi kelnarca Metka pove un en esstential namig, pa mogoče 1-2 offtopic worldbuilding temi, tipa kok ji je všeč, ko jo lokalni dragon slayerji trpajo za bifejem, ostale stvari me pa ne zanimajo

A ne bi blo bolj zanimivo da Metka dinamično nadgrajuje svoja mnenja in za raznorazne hinte ostane relevantna tekom celega playthroughja, kot pa sam tist en ali dva hardcoded hinta?

A ni bolj zanimivo če ponoč Metki fentaš boyfrienda in potem gledaš kako pade mal v depro za šankom?

A ni bolj zanimivo če en večer mal flirtaš z Metko, potem te pa drug večer ujame kako flirtaš z njejo sovražnico Špelco?


Seveda lahko developer spiše scenarije za vse vmožno, sam zakaj bi pisal, če lahko stvar prepusti AI modelu (ki je namensko narejen za take NPC vloge)?

 

Ne rečem da more bit Metka, ki je v osnovi nek default NPC, potisnjena v osprejde. Pač vsak player bo interaktiral z njo tolk kot hoče. Eni bodo z njo govoril samo tistih 30sec da dobijo essential hint, drugi jo bojo pa hotl zapelat za vogal, kjer ji bojo kazal svojga dragon slayerja.

 

V nekem open world RPGju bi ble pomoje take zadeve zelo zanimive, za kakšne druge žanre pa lahko tudi zelo brezvezne oz. nepotrebne.

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...