Skoči na vsebino

Generativna umetna inteligenca v igrah


Uporaba generativne AI v igrah za izdelavo grafike in zvoka  

36 glasov

  1. 1. Igrica katero komaj čakam uporablja GenAI za izdelavo assetov.

    • Vseeno mi je
    • V redu, dokler uporabljajo stvar v razvoj in ne v končni verziji
    • Moti me, bom pa še vedno igral
    • Ne moti me
    • Igrice niso art, koga boli kurac
    • Več in hitreje! Moar AI!
    • Ne mislim igrati ničesar kar je narejeno z AI


Priporočeni prispevki

Vsi smo bili paf, ko smo v RDR2 oklafutali trgovca, pa ko smo naslednjič prišli v trgovino je imel črno oko in nam jebal mater. Pa ko smo v BG3 vleteli do random tipa, pa je ta metal reference na najbolj random stvari kere smo naredili. 

 

To so bile hardcodane zadeve specifične za najbolj kompleksne in razvojno zahtevne igre ever. 

 

To kaj pravi @blad bi pa bilo aplikativno tudi pri igrah k ne stanejo 100mil in 6 let razvoja. 

 

Že to, da NPCji prilagodijo odnos ko prideš v vasico decked out v godslayer armorju namest v usnjenem reklcu bi bilo totalno hudo. Pa za take stvari ne rabiš LLMjev in jih še skuz ne implementirajo. Nič narobe če bi imeli nek model, k bi vse to trackal in koordiniral. Imerziji bi pomagalo, boljša imerzija -> boljša igra.  

 

 

Povezava do prispevka

Kot sem ze enkat pisal, smo imo se zelo dalec stran od tega, da ti ne bos, ko double clickas .exe, rabil sprejet, da igras igro in s tem njena pravila (t.i. magic circle) + tut ne vem a je to res end goal, k kermu bi mogl strmet, da igre nadomestijo RL, oz. se ta meja zabrise. Js osebno bi ful rad, da se spet zacnejo tut vecji studiji fokusirat na krajse, manjse in bolj kurirane izkusnje. In recimo AI js asociiram predvsem s povecanim obsegom in gravitiranju k povprecnosti (ker tako delujejo sami modeli), kot pa pojavom vec nekih izvenserijskih izdelkov. Je pa definitivno res, da so neke sandbox openworld igre ala Crimson Desert se najbojsi primer za testno implementacijo takih prijemov. Kok bo pa tut dolgo neko obdobje, da bojo te modeli dovolj dobri, da bo to za izkusnjo net positive je pa tut vprasanje. Je ze vucko omenjal kako lahko npr. vplivajo negativno, ko gaslightas npcje v neki, ker niso predvidl safetya za ta scenarij.

uredilo bitje zasledovalec
Povezava do prispevka

Tole z ai backslashom je butasto. Ce bo igra slaba je vseeno ali je narejena z ai ali ne. 

Ce je dobra je tudi vseeno. 

 

Crimson desert so ziher ful stvari naštancal s pomocjo ai. 

Pač če rabiš narest 450 verzij enga kmeta ne rabi bit vsak unikatna mojstrovina. 

uredilo bitje catal
Povezava do prispevka

meni bi bilo super če bi ai skrbela za stranske queste v open world igrah

 

pa za dialoge in  zgodbo da mi res lahko imel not whatever, sploh če bi bila  totalno necenzurirana

 

al pa v kakih strategijah da recimo Igraš Nazi Germany in upravljaš taborišča (da recimo rešiš Judovsko vprašanje :)  ), se boriš na frontah in  tko naprej

Povezava do prispevka
Konec igre reče pred 4 urami:

Meni bi bilo to najslabše, hočem da so side questi fokusirani in dobro narejeni. Tisti, ki rabite bloat, imate itak MMO-je

ma ne vem, se mi zdi da ob pravilni uporabi bi kombinacija ai + človeško napisani questi izpadla kar ok.... no sej bomo videli ko/če pride ven prva taka igra

Povezava do prispevka

Nevem kako se uporablja AI v igrah, ampak ce se premikamo v smer kot pri filmih ter serijah iskreno upam, da ga odjebejo v startu. Kar se igralcev tice upam da na svetovni ravni uspejo zahtevat prepoved uporabe obrazov ter glasov v namen kreiranja nekih frankenstein AI likov, kjer bo nos od DiCapria, usta od Pacina, kurac od Denzela, glas pol od Trumpa pol od Gibsona,... To se mi zdi sporno, da nek geek v kleti lastnorocno naredi umetniski izdelek za katerega bi v resnici rabil na stotine ljudi. Oziroma se vedno uporablja delo na stotine ljudi, ampak oni od tega nimajo nic. Pa ajde zdaj sem dal primer ljudi, ki imajo kesa kot dreka, ampak tukaj se mi zdi, da govorimo o tem, da se lahko zgodi, da bo v filmu namesto nosu DiCapria nos DeCapa, ki je ob nakupu digitalne verzije Vojne in miru na neki strani kliknil prehitro, da se strinja s pogoji uporabe.

 

Je pa to generalni problem umetne inteligence, kar se mene tice, da se uci na znanju ljudi, ki od tega nimajo nic in bodo posledicno s pomocjo njihovega lastnega inputa zrinjeni s trzisca.

uredilo bitje planetarium
  • Račka +1 2
  • Za crknit smešno +1 2
Povezava do prispevka
planetarium reče pred 18 urami:

Je pa to generalni problem umetne inteligence, kar se mene tice, da se uci na znanju ljudi, ki od tega nimajo nic in bodo posledicno s pomocjo njihovega lastnega inputa zrinjeni s trzisca.


Meni se zdi pozitivno, da damo ves korpus človeškega znanja in dela v en stroj in lahko te podatke primerjamo, manipuliramo in delamo nove na bazi obstoječega. Če kaj, se mi zdi preprečevanje feedanja podatkov v ta black box bedno. Razumem negativne aspekte in predvidevam potencialne posledice, sam sem mnenja da če daš nekaj na internet (tekst, slike, glasbo, OFpics, računalniško kodo) da assumam, da se bo to dalo v nek megakorpus human znanja in slopa. Samo zdej imamo zelo zelo efikasen sistem memoriziranja in invokanja tega znanja, pa smo malo presenečeni in salty ker je stvar tako dobra in hitra.

 

planetarium reče pred 18 urami:

To se mi zdi sporno, da nek geek v kleti lastnorocno naredi umetniski izdelek za katerega bi v resnici rabil na stotine ljudi


To je meni dobesedno najboljša možna uporaba AI. Zamisli, da lahko ena oseba naredi umetniško delo za katero je nekoč bilo potrebnih 100 ljudi. Wtf. A ne bi bil to največji accelerator human achievementov in arta ever? In ja, human achievementov. 

Povezava do prispevka

Če že gremo v to polemiko kdo je čigavo delo uporabil pri svojem izdelku je potem potrebno kvečjemu navesti vire, kot pri znanstvenih člankih in tega AI ne počne. Kar sem zasledil je do neke mere to največji problem predvsem tistih ki živijo od prodaje svojih avtorskih knjig in del, kjer so lastniki AI preprosto vrgli vse knjige v AI in ta sedaj prosto uporablja ves ta IP, obenem se pa sprenevedajo da so to storili ker bi drugace morali plačati tem avtorjem.

 

Vem da je Kathy Sierra v tožbi z nekaterimi ravno zaradi tega, vendar seveda mora biti neka meja do kam seže IP in kje se začne znanje za prosto uporabo. Konec koncov se na predhodnem znanju\informacijah gradi prihodnje in če bomo imeli življenjske royalties za tiste ki so nekaj odkrili oz naredili doprinos bo nastala neskončna veriga tega. 

 

Je pa AI podobna problematika kot stroji v začetku industrializacije, ker odvzema delo ljudem ampak delo ki je odvzeto je ponavadi zelo mehansko\strojno, ter skoraj neprimerno za človeka saj je v svojem bistvu v resnici nekreativno. Je pa res, da jemlje prihodek tistim, ki to delo sedaj opravljajo.

Povezava do prispevka
Kastor reče Dne, 8. 5. 2026 at 10:28:

AI v vsako slovensko vas, podpiram razvoj in uporabo na vseh področjih, kot consumer se potem s kešem odločam, a bom dal svoj keš AI slopu ali ne. Trg zmeraj pokaže kaj bi mi radi,  

Problem je seveda, da na ta način ni razvoja, napredka, rasti, ampak zgolj mrtev krog brez svežine, dokler ne bo vsega skupaj vrag vzel.

Povezava do prispevka
Kamahl reče pred 21 minutami:

do kam seže IP in kje se začne znanje za prosto uporabo.


Koncept intelektualne lastnine in copyrighta bo treba drastično spremeniti. Meja "kaj je moje in kaj je tvoje" ni bila nikoli bolj zabrisana. Sploh ne vem kako bi se to rešilo tbh. 

 

CPC_agent_za_SrednjoEvropo reče pred 22 minutami:

Problem je seveda, da na ta način ni razvoja, napredka, rasti, ampak zgolj mrtev krog brez svežine, dokler ne bo vsega skupaj vrag vzel.


Preveč črnogledaš. AI slop je isti kurac kot human slop, sam več ga lahko naštancaš. Ni nobene inherentne svežine in kreativnosti v 99.9% človeškega udejstvovanja. Tistih 0.1% ki pa delajo razliko in navdihujejo pa bojo nastajali še vedno od ljudi iz mesa in krvi. 

Povezava do prispevka
Kamahl reče pred 35 minutami:

Vem da je Kathy Sierra v tožbi z nekaterimi ravno zaradi tega, vendar seveda mora biti neka meja do kam seže IP in kje se začne znanje za prosto uporabo. Konec koncov se na predhodnem znanju\informacijah gradi prihodnje in če bomo imeli življenjske royalties za tiste ki so nekaj odkrili oz naredili doprinos bo nastala neskončna veriga tega. 

Saj obstaja zakon za to kdaj nek izdelek postane del public domaina. 60 ali 70 let po smrti avtorja, če se ne motim. Se pa zakon seveda razlikuje od države do države.

AI je nujno treba regulirati kar se tega tiče.

uredilo bitje ke_kit
Povezava do prispevka
Buzzkill reče pred 34 minutami:


Koncept intelektualne lastnine in copyrighta bo treba drastično spremeniti. Meja "kaj je moje in kaj je tvoje" ni bila nikoli bolj zabrisana. Sploh ne vem kako bi se to rešilo tbh. 

 


Preveč črnogledaš. AI slop je isti kurac kot human slop, sam več ga lahko naštancaš. Ni nobene inherentne svežine in kreativnosti v 99.9% človeškega udejstvovanja. Tistih 0.1% ki pa delajo razliko in navdihujejo pa bojo nastajali še vedno od ljudi iz mesa in krvi. 

Razliko dela več kot 0,1 % ljudi. In to polje se v tem primeru krči - ne rabiš XY ustvarjalcev, ki nekaj ustvarjajo in se tekom dela komu od njih porodi kakšna inovacija, ampak boš njihovo število zmanjšal za 10x, ker ostalo lahko naredi AI. In potem imaš 10x manjši pool ljudi za potencialne inovacije/razvojne skoke, kakorli pač že. AI je pa še daleč, da ne bi samo kopiral tega, kar ima nahordano. 

 

In za razliko od Kitajcev, se mi lotevamo zadeve čist narobe. Namest da bi AI fural proizvodnjo, gradil ceste in ostalo, da lahko človeške možgane uporabimo za inoviranje, smo dali mi AIju kreativno delo, v Lidlovem skladišču pa še vedno folk z uporabo lastnih mišic fila palete, kar je popolnoma kretenska poraba človeške delovne sile. edit: To je seveda posledica tega, da je delovna sila preveč poceni in je bolje najeti cheap osebo za 1486 na mesec, kot pa vložit v stroj in avtomatizacijo. Ko bo cena delovne sile ustrezno visoka, bodo stvari spet boljše.

uredilo bitje CPC_agent_za_SrednjoEvropo
Povezava do prispevka
Weraziel reče Dne, 8. 5. 2026 at 10:29:

Moj uradni odgovor je: vseeno mi je, dokler porihtajo, da vse izgleda dobro. Če ne opazim nič čudnega, potem je devom uspelo in to je to.

 

Je pa na Steamu ogromno iger, ki izgledajo zanič zaradi GenAI in večina jih tudi je zanič. Takih se ne bom dotaknil, za svoj denar pričakujem, da se bo obdržal vsaj nek nivo.

 

Vučko3 reče Dne, 8. 5. 2026 at 11:41:

AI glas ki uporablja AI generirano muzko? 

 

Serem se ti na to muzko. 

 

 

Moje stališče: Nekje med vseeno mi je (živim v bloku) in VEČ/MOAR/FASTER   ... dokler mi bo končni izdelek všeč

se pa zavedam, da bo verjetno (procentualno) še več slabega slopa, kot danes. 

Povezava do prispevka
CPC_agent_za_SrednjoEvropo reče pred 1 uro:

To je seveda posledica tega, da je delovna sila preveč poceni in je bolje najeti cheap osebo za 1486 na mesec, kot pa vložit v stroj in avtomatizacijo. Ko bo cena delovne sile ustrezno visoka, bodo stvari spet boljše.


Ironično je lažje zamenjat Metko v pisarni z GPT naročnino, kot Samira v skladišču za kerga rabiš specializirano mašino, nizek ROI, vzdrževanje in vse kaj pride zraven. Plus, Samir bi bo zapalu skladišče ko ga odfukaš, Metka bo šla delat na Upravno np. :D

Povezava do prispevka

Sem absolutno proti. Ljudje imamo tudi raje ročno izdelane izdelke kot tovarniške. Meni je tudi kul občutek, da je vso kodo v ozadju kucal en model na roke. Če je pa govora o estetiki, vsebini ali mehaniki pol ne želim imeti ničesar s to igro. Že pri knjigah mi je problem in sem se odločil, da če ne bo res nujno ne bom bral knjig, napisanih po letu 2024. 

Povezava do prispevka

Pol ti je tut blo kul k so za polet na luno ročno računal stvari ne pa zdej k računalnik naredi miljon operacij na sekundo? Kaj pa prižiganje in ugašanje ulične razsvetljave na roko? Mogoče budilci ljudi, ko ni bilo alarmov?

Povezava do prispevka
Kamahl reče pred 18 minutami:

Pol ti je tut blo kul k so za polet na luno ročno računal stvari ne pa zdej k računalnik naredi miljon operacij na sekundo? Kaj pa prižiganje in ugašanje ulične razsvetljave na roko? Mogoče budilci ljudi, ko ni bilo alarmov?

Kaj pa če bi se raje sprehajal v sluzbo namesto z avtom? kaj pa ce bi ziveli zunaj/v pečinah in ne v hišah, kaj pa če bi našel malo manj glup/kliše argument? 

Povezava do prispevka
Kamahl reče pred 13 minutami:

Pol ti je tut blo kul k so za polet na luno ročno računal stvari ne pa zdej k računalnik naredi miljon operacij na sekundo? Kaj pa prižiganje in ugašanje ulične razsvetljave na roko? Mogoče budilci ljudi, ko ni bilo alarmov?

Primerjava ni cisto na mestu. Vsak izdelek/proces/stvaritev ima neko razmerje med funkcionalno in estetsko ali umetnisko vrednostjo, ki jo lahko avtor izrazi skozi svoje delo. Te primeri, ki jih ti omenjas so predvsem funkcionalni in pri njih ni take moznosti za izrazanje avtorja, kot pri npr. pisanju knjig. Ce ze so na mestu primerjave pisalni stroj/racunalnik za pisatelja, photoshop za ilustratorja, itd. Ampak vrjetno se lahko strinjamo, da je rahlo vecji preskok v procesu med tem, da lahko uporabis v pohtoshopu brush namesto copica in tem, da ti algoritem zgenerira celotno sliko. Sej tut iz istega razloga je imo za pisanje kode tok manjsi backlash, kot pa kar se tice umetnosti, ker folk to vecinoma dojema kot dejavnost katere cilj je zagotoviti samo izkljucno cim boljso funkcionalnost programa.

@Heretik za "na roko napisano kodo" bos moral pa tut nehat igrat vse nove igre, ker majo dobesedno vsi IDEji do neke mere vkomponiran AI, ki deluje na isti nacin, kot da bi pisatelju v wordu dokonceval ali pa spisal cele (od)stavke. S tem da "intelligent code completion", ki je deloval na podoben nacin, obstaja ze desetletja.

Povezava do prispevka

Kot sem že rekel ai ne bo skrearial nič z resnično umetniško vrednostjo ampak zgolj reciklira narejeno, kot je rekel commie scum. Enako kot če vržem vsa dela warhola v ai on ne bo nadaljeval njegovega opusa, ampak zgolj generiral neke poceni variacije, kar ima nično umetnostno vrednost

 

In enako je treba tudi tukaj ločiti obrtnike od pravih umetnikov, ter se zavedati da ai ogroža zgolj prve 

uredilo bitje Kamahl
Povezava do prispevka
Kamahl reče pred 33 minutami:

Pol ti je tut blo kul k so za polet na luno ročno računal stvari ne pa zdej k računalnik naredi miljon operacij na sekundo? Kaj pa prižiganje in ugašanje ulične razsvetljave na roko? Mogoče budilci ljudi, ko ni bilo alarmov?

Razen prvega, kjer je dosti pomembnejši rezultat, zaradi varnosti ljudi in proper izpeljave projekta, so mi ostali primeri dosti bolj "estetski" in človeški od modernih alternativ. Ubijal bi, za to da bi se lahko ritem današnjega sveta umiril in se vrnil kake 50-60 let v preteklost.

uredilo bitje ke_kit
Povezava do prispevka
zasledovalec reče pred 11 minutami:

Sej tut iz istega razloga je imo za pisanje kode tok manjsi backlash, kot pa kar se tice umetnosti, ker folk to vecinoma dojema kot dejavnost katere cilj je zagotoviti samo izkljucno cim boljso funkcionalnost programa.

 

Podoben odnos do AI opažam tudi v drugih industrijah. Bolj je dejavnost solution oriented in lahko preveriš "pravilnost", več je panoga napaljena za AI. Bolj je panoga kup vibov in feelsov, bolj je odnos do generativne umetne inteligence negativen. Ironično malo, ker je mašina večji threat "človeškemu" delu, kot mehanskemu ki bi moral bit avtomatiziran in streamlinan že desetletja. Mehaničarji embracamo AI, umetniki ki bi ja lahko bili najbolj safe tle so pa najbolj proti. Source: rit. 

Povezava do prispevka
Buzzkill reče pred 5 minutami:

 

Podoben odnos do AI opažam tudi v drugih industrijah. Bolj je dejavnost solution oriented in lahko preveriš "pravilnost", več je panoga napaljena za AI. Bolj je panoga kup vibov in feelsov, bolj je odnos do generativne umetne inteligence negativen. Ironično malo, ker je mašina večji threat "človeškemu" delu, kot mehanskemu ki bi moral bit avtomatiziran in streamlinan že desetletja. Mehaničarji embracamo AI, umetniki ki bi ja lahko bili najbolj safe tle so pa najbolj proti. Source: rit. 

Preberi kaj je zasledovalec napisal. Res shocker, da v umetnosti iščemo človeka in ne neko ai generirano glupost

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...