Skoči na vsebino

Islandija


Sadako

Priporočeni prispevki

Skynetz reče pred 21 urami:

Do tell plz. Kako je s kamperjem tam potovat?

Vrhunsko, ne bi potoval drugače oz. imaš s kemperjem večjo svobodo in lahko prosto izbereš kemp, če se ti ne da več vozit. Najetega sva imela Opel Vivaro, v njem je kavč, ki se raztegne v posteljo, majhen umivalnik in "hladilnik" (beri: hladilna torba, ampak deluje :). Edini minus je cena, ki je bila kar auč. Naredila sva celo krog + Snaefellsness + nekaj ovinkov, kampi povsod vrhunski in urejeni (najdražji je bil v Reykjaviku za dva cca. 30 eur/dan), vsi s tuši v ceni (razen v Viku je bilo manjše doplačilo za tuš). Sva pa kombinirala kempe z namakanjem v toplicah in sva že tam stuširala, potem pa pred kemper na pivo :)

uredilo bitje psiho
Povezava do prispevka
psiho reče pred 8 minutami:

Vrhunsko, ne bi potoval drugače oz. imaš s kemperjem večjo svobodo in lahko prosto izbereš kemp, če se ti ne da več vozit. Najetega sva imela Opel Vivaro, v njem je kavč, ki se raztegne v posteljo, majhen umivalnik in "hladilnik" (beri: hladilna torba, ampak deluje :). Edini minus je cena, ki je bila kar auč. Naredila sva celo krog + Snaefellsness + nekaj ovinkov, kampi povsod vrhunski in urejeni (najdražji je bil v Reykjaviku za dva cca. 30 eur/dan), vsi s tuši v ceni (razen v Viku je bilo manjše doplačilo za tuš). Sva pa kombinirala kempe z namakanjem v toplicah in sva že tam stuširala, potem pa pred kemper na pivo :)

Najs. Ja cene za konec aprila/začetek maja so za 11 dni cca 2600-2800€, julij pa skoraj x2.

 

Videl sem, da obstaja camp kartica, tko da imaš potem vse kampe zastonj (kartica stane 180€). Tko da tu se da malo prišparat pol.

 

Edino me zanima, kako je s kamperji se okoli vozit do znamenitosti itd, a so kje kakšne rampe, da ne moreš na cesto oz. na parking?

 

Mi bi sicer vzeli kamper s tušem in wcjem, tko da tudi če kje tega ne bi blo, bi bli kr komot :D 

Povezava do prispevka

Konec aprila znajo biti kakšnih kampi še zaprti, jaz bi preveril za vsak slučaj. Tale stran je super za kampe, tudi z zemljevidom: https://tjalda.is/ Kamp kartico poznam, je pa nisem vzel ravno iz razloga, ker v njej niso zajeti vsi kempi, ki sem jih imel v prvotnem planu.

 

Glede parkiranja nisem imel nikjer kakšnih težav, niti pred znamenitostmi, samo v enem kempu sva imela težavo se zguzit noter, ampak je bila to težava zgolj zaradi gužve ker smo vsi rinili na bližnji vulkan. 

Povezava do prispevka
psiho reče pred 1 uro:

Konec aprila znajo biti kakšnih kampi še zaprti, jaz bi preveril za vsak slučaj. Tale stran je super za kampe, tudi z zemljevidom: https://tjalda.is/ Kamp kartico poznam, je pa nisem vzel ravno iz razloga, ker v njej niso zajeti vsi kempi, ki sem jih imel v prvotnem planu.

 

Glede parkiranja nisem imel nikjer kakšnih težav, niti pred znamenitostmi, samo v enem kempu sva imela težavo se zguzit noter, ampak je bila to težava zgolj zaradi gužve ker smo vsi rinili na bližnji vulkan. 

Veliko kampov v notranjosti se odpre komaj junija ali kasneje ja, to sem videl. Ampak nimam kaj, če gremo konec aprila/začetek maja se bo pač treba znajt 

Povezava do prispevka
lynx reče pred 19 urami:

V notranjost takrat ponekod niti ne boš prišel, ker bodo ceste še zaprte oz. zasnežene.

V notranjost nikamor, ker so F-roads vse zaprte do sredine junija/julija, kar sem bral.

Aang reče pred 17 urami:

Moje mnenje je, da ne rit tja v času ko je vse zaprto in polno nevarnosti. Ker ne boš imel nič od dopusta. 

Do zdej so vsi ostali rekli drugače, da je vsekakor vseeno vredno it, poleg tega je nizka sezona in porabiš polovico manj denarja. Samo kamper je pol cenejši ob tem času.

X-Alien reče pred 11 urami:

Eh, zaprte ceste konec aprila so le v notranjosti. Obalne ceste redko, tudi Westfjordski prelazi bi takrat morali biti ok. Za prvi obisk pa itak obalni pas ponuja še pa še atrakcij.

Tako pravijo tudi na redditu in kolegi, ki so že bli ja :) 

Povezava do prispevka

No, "vse zapirat" je malo pretiravanje :P. Naravne znamenitosti so itak javno dostopne brez kakih vstopnin (občasno zaračunajo parkiranje). Edine izjeme, ki mi padejo na pamet so Kerið krater in lava tube. Zmanjša se število organiziranih izletov, prav tako se skrči seznam odprtih kempov. Terme in zaprti bazeni delujejo celo leto. Ok, za odprte hot pote ne dam roke v ogenj. Anekdota; letos januarja je bil gor res mraz, -10 °C enih 10 dni zapored (za islandsko spremenljivo vreme je to močno nenavadno). Poraba termalne vode za ogrevanje prostorov je poskočila, tako da so res izjemoma morali zapreti nekaj bazenov.

 

Ampak golden circle, Blue lagoon, Skaftafell, Seljalandsfoss, Skogafoss, Vik, Jokulsarlon, Skaftafell, Myvatn in Hverir, Husavik, to bo celo leto odprto. Ring road je prioriteta in si prizadevajo, da je vedno odprt, pa tudi ostale ceste do naselij so redno plužene. Njihov problem s snegom sicer ni toliko količina padavin, temveč zameti. Trenutno lokacijo plugov se dobi na internetu. Sever dobi nekaj več snega, jug po mojih izkušnjah je bolj verjetno kopen kot pa ne.

 

Tole npr sem posnel marca nekje na severozahodu ring roada

image.thumb.png.40aa52234122470f15119db663d58a84.png

 

Jug pa tak v istem tednu.

image.thumb.png.80767debb2c6e6a472af0637c9ecf1a5.png

 

 

Imaš pa pozimi severni sij, ledene jame in bojda več kitov. Ledene jame žal ne bodo zdržale do konca aprila

 

image.thumb.png.c9b2181c97b72459e15d6b9c319490a2.png

 

Še nekaj "zimskih" z mojih obiskov zadnjih let

 

Haifoss, november

image.thumb.png.96817decfea056e33e218ccd253f2982.png

 

Geysir, januar

image.thumb.png.d686b0fdbd9dd24c8819669878ee3f3f.png

 

Gulfoss isti dan (spodnja pot zaprta zaradi poledice)

image.thumb.png.2cde34335bb9a03a2aa4a14d8b6975b5.png

 

Fjaðrárgljúfur, marec (naletaval sneg)

image.thumb.png.781a0fbd27035ad9bc9ebbd3285a4a08.png

uredilo bitje X-Alien
  • Račka +1 5
  • Na jagodo +1 3
Povezava do prispevka
Skynetz reče Dne, 22. 3. 2023 at 12:25:

Našel sem neke izlete, so tko, 300€ na osebo, fml.

 

A so gor drugače tudi kakšni fajn SPAji, za vetrovne/deževne dni?

 

Meni je bil mnogo kul hostel Reykjanes v Westfjordih, ki ima zunanji 25 metrski bazen s termalno vodo. To je nekdanja šola predelana v hostel. Ko sem bil tam, so bile še vse učilnice opremljene, kot da je bilo en dan prej konec pouka :)

 

IMG_0084.jpg

IMG_0057a.jpg

IMG_0058a.jpg

Povezava do prispevka
Slick reče pred 12 urami:

@Skynetz a pa prav mora bit kamper? Pomojem si kar dost omejen glede tega, kam lahko prideš z njim. Sploh izven poletne sezone. Že sunki vetra znajo bit zoprni. Par fotk cestnih razmer iz konca aprila;

 

 

1340a.jpg

IMG_1263.JPG

IMG_1174.JPG

IMG_1110.JPG

IMG_1091.JPG

IMG_1333.JPG

IMG_0129.jpg

IMG_0087.JPG

IMG_0101.JPG

IMG_0424.JPG

IMG_0408.JPG

Jah, plan je bil rentat kamper pa it okoli it se ustavljat po poti, kjer nam paše itd. Pa tudi večinoma kar sem bral vsi priporočajo it camping style. Tudi zaradi cen hrane itd, ker si pol sam lahko kuhaš. Kar se tiče dostopnosti cest, ring itak plužijo redno baje, F-roads pa so tako ali tako zaprti do sredine junija-julija, tako da je vseeno ali imaš kamper, ali avto, ker v vsakem primeru v notranjost razen poleti ne moreš.

Slick reče pred 11 urami:

 

Meni je bil mnogo kul hostel Reykjanes v Westfjordih, ki ima zunanji 25 metrski bazen s termalno vodo. To je nekdanja šola predelana v hostel. Ko sem bil tam, so bile še vse učilnice opremljene, kot da je bilo en dan prej konec pouka :)

 

IMG_0084.jpg

IMG_0057a.jpg

IMG_0058a.jpg

Noted, thanks

Povezava do prispevka
Skynetz reče pred 25 minutami:

Jah, plan je bil rentat kamper pa it okoli it se ustavljat po poti, kjer nam paše itd. Pa tudi večinoma kar sem bral vsi priporočajo it camping style. Tudi zaradi cen hrane itd, ker si pol sam lahko kuhaš. Kar se tiče dostopnosti cest, ring itak plužijo redno baje, F-roads pa so tako ali tako zaprti do sredine junija-julija, tako da je vseeno ali imaš kamper, ali avto, ker v vsakem primeru v notranjost razen poleti ne moreš.

Noted, thanks

Štekam. Upoštevaj samo to, da s kamperjem boš konec aprila lahko dejansko omejen samo na ring road. Takoj, ko boš hotel zapeljati ne vem, 500 metrov z glavne ceste po npr. dovozni cesti do ledenika, plaže ali kaj podobnega, boš lahko hitro rabil 4x4. Verjetno ne misliš spati v kamperju prav na cesti? Tiste fotke zgoraj niso F-roads :) Pa jaz bi tukaj resno upošteval še veter. Meni je bočni veter prestavljal Vitaro, kamper bi verjetno prekucnilo.

 

Ne vem sicer, kako je trenutno, ampak 15 let nazaj smo bili konec aprila v hostlih večinoma sami ali pa eni izmed peščice gostov. Razen v Reykjaviku in Akureyri, kjer je logično večja gneča. Vsak večer smo si v hostlih sami kuhali, ker smo tudi mi takrat šli na budget. Vse skupaj nas je na glavo prišlo okrog 1500 eur, vključno z letalsko karto in najemom avta.

Skynetz reče pred 24 minutami:

Also, kaj imaš to tablo zapičeno v kolo? Wtf :D 

Temu se reče "bush mechanics" :D Vijaki na kolesu so bili tako zategnjeni, da je bil priloženi ključ prekratek. Potem smo pa malo podaljšali ročico, da se je dalo odviti. 

Povezava do prispevka
Slick reče pred 2 minutama:

Štekam. Upoštevaj samo to, da s kamperjem boš konec aprila lahko dejansko omejen samo na ring road. Takoj, ko boš hotel zapeljati ne vem, 500 metrov z glavne ceste po npr. dovozni cesti do ledenika, plaže ali kaj podobnega, boš lahko hitro rabil 4x4. Verjetno ne misliš spati v kamperju prav na cesti? Tiste fotke zgoraj niso F-roads :) Pa jaz bi tukaj resno upošteval še veter. Meni je bočni veter prestavljal Vitaro, kamper bi verjetno prekucnilo.

 

Ne vem sicer, kako je trenutno, ampak 15 let nazaj smo bili konec aprila v hostlih večinoma sami ali pa eni izmed peščice gostov. Razen v Reykjaviku in Akureyri, kjer je logično večja gneča. Vsak večer smo si v hostlih sami kuhali, ker smo tudi mi takrat šli na budget. Vse skupaj nas je na glavo prišlo okrog 1500 eur, vključno z letalsko karto in najemom avta.

Temu se reče "bush mechanics" :D Vijaki na kolesu so bili tako zategnjeni, da je bil priloženi ključ prekratek. Potem smo pa malo podaljšali ročico, da se je dalo odviti. 

No sej bo bolj začetek maja, kot konec aprila ubistvu. Šli bi 27.4 gor, pa bli do 7.5. Kateri datum pa si ti bil, da je blo še tolko snega?

 

Ne, ne bi spali na cesti, ker se ne sme kolikor razumem in lahko dobiš hitro kakšno kazen. Po kampih pač, čez dan pa bi se kje po poti ustavili za kosilo/počitek.

 

Najs :D Jaz imam eno podobno zgodbo, ko nam je riknil avtobus sredi puščave v Egiptu, kjer ni ne signala ne ljudi in so potem tam menjavali jermen, brez orodja seveda :lol:

Povezava do prispevka

Sem šel prav pogledat, koliko so letos cene najema avta na Islandiji. V tvojem terminu so čisto zmerne. Če se prav spomnim, nas je že takrat ko smo bili mi gor prišel najem okrog 750 eur. Datum najema sem dal od 27.4. - 6.5.2023.

image.thumb.png.336db672fb39fca7ba5a047d7a2317d1.png

 

To te pride potem cca. 2k eur ceneje kot kamper? Se pravi, da si lahko s prihrankom privoščiš spanje za 200 eur na noč :) @Skynetz

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...