Skoči na vsebino

Islandija


Sadako

Priporočeni prispevki

Okoli Reykjavíka se ti splača naredit golden circle pa Snaefellsnes polotok

 

Za westfjorde gre precej časa za voznjo, so pa lepi + par hudih slapov je, ampak bi jih mogoče skippal na tvojem mestu

 

Ne vem kako je v zimskem času, malo si vseeno poglej kakšne znamenitosti pa kje so da si približno splaniras, ti bo prav prišlo pa lažje se boš odloču kam it 

 

 

Povezava do prispevka
Me3do reče pred 22 urami:

Okoli Reykjavíka se ti splača naredit golden circle pa Snaefellsnes polotok

 

Za westfjorde gre precej časa za voznjo, so pa lepi + par hudih slapov je, ampak bi jih mogoče skippal na tvojem mestu

 

Ne vem kako je v zimskem času, malo si vseeno poglej kakšne znamenitosti pa kje so da si približno splaniras, ti bo prav prišlo pa lažje se boš odloču kam it 

 

 

No, sej prvomajske ne štejem več kot zimo :D

Mislim da so povprečne temperature okoli 7C nekje, kar ni nek višek toplote seveda, ampak tudi hudo ne bi smelo bit. Mislim da ne bi smelo bit kakšnih večjih problemov na cestah takrat, so pa lahko izjeme sigurno, because Islandija :D

Aang reče pred 11 urami:

Koliko si dal za kemper in letalske. 

Preveč :D

Letalske Milano - Reykjavik bi ble 63€ v eno stran, mislim da cca 80€ v drugo. Ampak to je brez nič, torej brez kufrov. Skupaj z doplačilom s kufri in vse je na koncu prišlo precej, 612€ (za dva), tko da 306€ na osebo.

 

Kamper pa je bil 2900€. Sicer bi lahko dobili bolj luksuznega in večjega za 300€ manj, če bi bookirali en teden prej, ampak se je oče mencal z odločitvijo do zadnjega, zato se je tisti kamper oddal in je ostal samo van, ki pa je v tem obdobju po nevem kateri logiki dražji od večjega in bolj luksuznega.

 

Zanimivo, da ta "bolj luksuzen" je v juliju 6k za isto obdobje (zdej bi bil 2600), campervan pa je bil zdej 2800(pol se je že zvišalo na 2900), julija pa je 4400.

 

Draga bo ta Islandija :whistle: Smo pa zanalašč vzeli male in velike kufre, tko da bomo enega napolnili s hrano od doma, pa bomo tle prišparali pol ubistvu ceno za dodaten kufer. Kot sem bral ti gre cca 30€ na dan za hrano, če jo kupiš v trgovini? To se mi zdi ogromno. Prav tako je rent kamperjev na Islandiji največji biznis, kar sem ga videl v lajfu in te olupijo povsod kjer lahko. Rentajo ti kamper brez nič, torej brez rjuh, brez brisač, brez kamp miz in stolov, tudi brez vilic in nožev kolikor razumem. Tko da bomo vse to s sabo vzeli, ker imajo neverjetne cene, če vzameš pri njih. 

 

Rjuha je 37€ če se prav spomnim, pa pazi to, na osebo, ne za celo posteljo :D

Brisače spet nekih 10€ na osebo, stoli spet tako itd. Tko da če doplačaš za kufer 50€, pa daš notri 2 rjuhi, brisače, vilice itd si že prišparal 100€ :lol:

Povezava do prispevka
Bessie reče pred 41 minutami:

Tole je vsa naša prtljaga, ki smo jo vzeli za 14dni na Islandijo, 4članska družina :fun:

image.thumb.jpeg.00fbc511a6b4b7193e9e4b90443261fa.jpeg

 

jedli smo pa največkrat njihovo nacionalno hitro hrano hot-dog in pomfri, tole je srednja porcija se mi zdi.

image.thumb.jpeg.757417d8bb75805f83a15415b9df499e.jpeg

 

Predvidevam, da niste kampirali :D 

 

Srednja? Tle mi deluje pomfrija za celo ulico ljudi haha

 

Kolko pa je stala ta porcija? a je blo 50€? :D 

Povezava do prispevka

Ne, sem napisal že, da smo sproti najemal hostle.

Najeli smo en manjši avto, ne spomnim se katerega, Chevrolet Spark!? Če se hočeš vozit po notranjosti moraš posebej doplačat s emi zdi, ker avtocesta je lahko makadam. :sorcerer:

image.thumb.png.a097887cdba88d69b1b8a86b6e76479f.png

 

Cena hot doga je bila cca 1,5€...  leta 2013, krompir tudi ni bil drag, pač najcenejša varianta za jest.

 

Smo ap jedli tuid jagenčak ipd... samo, kaj pa vem se mi ni zdelo vredno. Večino je itak uvožena zelenjava in iz konzerv... 

image.jpeg.5e487af7ca11f0b68f523ac16607b458.jpeg

 

Vrhunec kulinarike je Lobster Soup v pristanišču, tisto je bilo dobro. 

Tale stric je kuhal in stregel, zelo preprosto in nič fancy.
RIP Legendary Bisque Maker, Sægreifinn’s Kjartan Halldórsson Passes Away

image.thumb.jpeg.f91484e3fd43541627814eafc0ee8301.jpeg

 

image.thumb.jpeg.16d5db50f5575978a340de69c0cfc6d9.jpeg

 

 

 

 

 

uredilo bitje Bessie
Povezava do prispevka

Mislim da takih cen ne bo več :D

 

Aja, pol ste meli itak manj stvari za vlačit s sabo. 

 

Drugače proti notranjosti ne smeš, niti z doplačilom. Na Islandiji je zakon, da je dovoljeno proti notranjosti otoka (F-roads) samo z 4x4 avti. Če nimaš ne smeš in lahko dobiš kazen, in ker je Islandija predvidevam da niso nizke. Sem glih na redditu prejšnji teden prebral post enega, ki je z avtom zletel s ceste nekje v en jarek in ni mogu več ven in je par ur čakal tam, preden so ga prišli ven potegnit, vmes pa skoraj zmrznil :D Ni zajebancije haha

Povezava do prispevka

Ko smo šli na Vestmanske otoke zjat puffine, sem bil lačn in sem na trajektu vzel porcijo pomfrija za cirka 3 evre. Na koncu smo se trije najedli od tistega krompirja :D

 

Pa še zanimiva anekdota, tja smo šli brez vozila, tko da je moja malenkost organizirala peš pohod od pristanišča do rta na drugi strani otoka.

 

Bolj kot smo hodili, bolj sem upal da bodo kurbe ptičje tam, ker bi me preostanek ekipe verjento utopil v morju, saj smo v eno smer prehodili cirka 3,5 km fino gor pa dol. Jih je bilo na tisoče, tko da sem še gratis pir dobu v eni fini pivnici v mestu :)

Povezava do prispevka
Me3do reče pred 55 minutami:

jup, pa tudi s 4x4 mislim da maš še vedno 2 poti prepovedani, (mislim da zaradi prečkanja reke)

 

Sej načeloma ti razložijo ko rentaš, pa vse pokažejo

Jst sm vesel da smo uzeli 4x4 sam tu bom reku :D

Verjamem :D 

DrMiha reče pred 54 minutami:

Ko smo šli na Vestmanske otoke zjat puffine, sem bil lačn in sem na trajektu vzel porcijo pomfrija za cirka 3 evre. Na koncu smo se trije najedli od tistega krompirja :D

 

Pa še zanimiva anekdota, tja smo šli brez vozila, tko da je moja malenkost organizirala peš pohod od pristanišča do rta na drugi strani otoka.

 

Bolj kot smo hodili, bolj sem upal da bodo kurbe ptičje tam, ker bi me preostanek ekipe verjento utopil v morju, saj smo v eno smer prehodili cirka 3,5 km fino gor pa dol. Jih je bilo na tisoče, tko da sem še gratis pir dobu v eni fini pivnici v mestu :)

Kako pa se pride na Westman Islands? 

 

Drugače sploh nisem vedel, da so tej ptiči tam, upam da jih bomo vidli, bi res rad kakšno fotko stisnil :D 

Povezava do prispevka

Za puffine gledat je fin Latrabjarg https://www.google.com/maps/place/Látrabjarg/@65.6244695,-25.1024608,7.5z/data=!4m6!3m5!1s0x4ed55153affde155:0x6379224f4ee8c4f0!8m2!3d65.5023803!4d-24.5297222!16s%2Fg%2F11bzzz_tkh

Pa še hudi par sto metrov visoki klifi so. Pa mimogrede si še na najbolj zahodni točki Evrope :)

 

IMG_0221.jpg

IMG_0216.jpg

IMG_0257.jpg

uredilo bitje Slick
Povezava do prispevka
Skynetz reče pred 2 urama:

Verjamem :D 

Kako pa se pride na Westman Islands? 

 

Drugače sploh nisem vedel, da so tej ptiči tam, upam da jih bomo vidli, bi res rad kakšno fotko stisnil :D 

S trajektom

https://herjolfur.is/en/

 

So pa pufini od konca aprila do sredine septembra. Največ jih je pa v poletnih mesecih, ko pridejo masovno gnezdit na strme travnate bregove. Takrat se jim tudi kljun obarva v znane barve. Preostali del leta so na morju

uredilo bitje DrMiha
Povezava do prispevka
DrMiha reče pred 17 urami:

S trajektom

https://herjolfur.is/en/

 

So pa pufini od konca aprila do sredine septembra. Največ jih je pa v poletnih mesecih, ko pridejo masovno gnezdit na strme travnate bregove. Takrat se jim tudi kljun obarva v znane barve. Preostali del leta so na morju

Thanks, kolko časa priporočaš, da si vzamemo za ogled otoka? BI pa verjetno tudi mi šli tja brez avta, ker ne vidim nekega smisla s kamperjem tja lazit, pa tudi zelo drago bi potem ratalo

Povezava do prispevka
Skynetz reče pred 44 minutami:

Thanks, kolko časa priporočaš, da si vzamemo za ogled otoka? BI pa verjetno tudi mi šli tja brez avta, ker ne vidim nekega smisla s kamperjem tja lazit, pa tudi zelo drago bi potem ratalo

otok ni velik, maš gor muzej posvečen vulkanskemu izbruhu, ki je skorajda zradiral celotno mesto v 70ih (in fino povečal otok), lohk greste prav na dotični vulkan, maš pa tudi znano Slonjo glavo (pečina, ki izgleda kot slonja glava).. pol majo zavetišče za beluge, akvarij, nekaj pešpoti... na drugi strani otoka je rt s svetilnikom, tam so pa tudi pufini (samo pred majem jih ne bo).

uredilo bitje DrMiha
Povezava do prispevka
  • 4 tedne kasneje...

Fak skynetz, zavidam, islandija je nora! Smo pa mi sli s 4x4 z rooftop sotorom. Mal smo pazili da se nismo ravno bocnemu vetru nastavljali z dvignjenim sotorom, sicer je bilo pa prov carsko in presenetljivo toplo.

 

Po Jokulsarlon laguni smo sli kajakat med ledenimi ‘gorami’, okrog nas so pa plavali tjulni. Kul dozivetje 😁. Je pa ful odvisno od dneva kako zgleda laguna. Lahko gres pa s snowmobili na ledenik. Tud to je blo carsko. V bistvu si sploh ne morem izbrat najljubsega dela Islandije, res je top shit destinacija.

 

Mal je bv da vlacite sabo hrano, ta osnovna zivila v Bonusu (njihov diskont) res niso spet toliko drazja kot pri nas. Smo pa nekajkrat jedli kar une kitajske instant rezance ker se nikomur ni dalo stat na vetru in kuhat. Ko veter ornk potegne je RES mrzlo (also pazi na vrata avtomobila!). Naš junij je bil sicer menda nadpovprecno mrzel.

uredilo bitje vrtavka
Povezava do prispevka
vrtavka reče pred 12 urami:

Fak skynetz, zavidam, islandija je nora! Smo pa mi sli s 4x4 z rooftop sotorom. Mal smo pazili da se nismo ravno bocnemu vetru nastavljali z dvignjenim sotorom, sicer je bilo pa prov carsko in presenetljivo toplo.

 

Po Jokulsarlon laguni smo sli kajakat med ledenimi ‘gorami’, okrog nas so pa plavali tjulni. Kul dozivetje 😁. Je pa ful odvisno od dneva kako zgleda laguna. Lahko gres pa s snowmobili na ledenik. Tud to je blo carsko. V bistvu si sploh ne morem izbrat najljubsega dela Islandije, res je top shit destinacija.

 

Mal je bv da vlacite sabo hrano, ta osnovna zivila v Bonusu (njihov diskont) res niso spet toliko drazja kot pri nas. Smo pa nekajkrat jedli kar une kitajske instant rezance ker se nikomur ni dalo stat na vetru in kuhat. Ko veter ornk potegne je RES mrzlo (also pazi na vrata avtomobila!). Naš junij je bil sicer menda nadpovprecno mrzel.

Še 2 dni :D V planu imam tudi it gledat kite iz Husavika z ladjico. S snowmobili na ledenik sem gledal, ampak so bolane cene. 200€+ na osebo.

 

Kej malega hrane bomo vzeli, verjetno kakšne paštete od doma, pa take zadeve, drugo bomo tam kupli pol sproti.

Povezava do prispevka

Kul, Húsavík :D

 

Če še nimaš rezervacije za kitogled, priporočam da daš prednost manjšim in/ali električnim ladjam. Z več okretnosti in manj hrupa se jim je namreč lažje približati (ni kazalo, da bi jih bližina preveč motila, nekateri so celo radovedni). Priporočam pa še ogled filma Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga. Glavni igralci (Will Ferrell, Rachel McAdams, Pierce Brosnan) v filmu prihajajo ravno od tam. Sicer dokaj povprečna komedija, ampak na Islandiji je bila to mala senzacija. Sedaj je po pesmi iz filma Jaja Ding Dong (jep) poimenovan vsaj en lokal v Husaviku in mislim da tudi en ubogi kit :lol:

Povezava do prispevka

Bom imel v mislih, hvala :) 

 

Sicer tole sem našel, nikjer ne piše kakšne barke so:

https://www.husavikwhalewatching.is/tour/whales-and-puffins

 

Za film pa nimam dovolj časa, da bi prej pogledal, namreč danes že začnem pakirat zvečer, jutri pa po službi grem direktno spat, ker ob polnoči morem štartat za Milano :mellow:

Povezava do prispevka

 

Ena slikca zelo vroče razlite juhe iz letala. Vse črno je nova lava. Smo imeli srečo, da smo videli bruhajoc vulkan Fagradalsfjall in se priblizali lavi (ki mi je med slikarjenjem skurila hrbet nove puhovke, yay )

87CE0BAB-DC84-4161-B533-ABD11007C258.thumb.jpeg.2fa7d5e464cad9b1221dafc470cde031.jpeg

BF34D31C-3CB6-4D2A-9E9D-854823176AB4.thumb.jpeg.04f9d6a6651425cca4c24f3a2c41ca6f.jpeg

284CF191-843A-45F3-AA2B-23858F9263DE.thumb.jpeg.06f348502d7552a8aaaf3bcf2ca317a1.jpeg

 

skoraj polnočno sonce
FC015DBC-AD3D-480C-8835-C3388626E057.thumb.jpeg.1d24d8281eca4bba1f0710e666c30cf8.jpeg

 

+ kul fotka iz vulkana na Westmanskih otokih

DAAB5555-D059-4C6C-8BBE-3C393E0E076D.thumb.jpeg.66247719635fc497b4dbee14e3394797.jpeg

 

in iz Oxy passa, awesome prelaz

1537FD42-D542-4516-850F-693EC9D4915F.thumb.jpeg.d30d64025481dbf94a605bdbfd36ef61.jpeg

 

Ali kdo ve kako obrnit slike, ko jih nalozis? Mi jih samo od sebe zarotira. Also vidim da tudi kvaliteto precej pokvari

uredilo bitje vrtavka
  • Račka +1 4
  • Na jagodo +1 1
Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...