Skoči na vsebino

Samsvoj mojster


Mrhovinar

Priporočeni prispevki

Lord Baltimore reče Dne, 3. 4. 2021 at 16:58:

S čim naj zalepim zaščitno letvico pri steklokeramični plošči? DYI na hitro sem poskusil s sekundnim pa se je po par dneh valda odlepilo. Vem, da obstaja nek silikon namenjen visokim temperaturam, sam da bom s pištolo naredu celo packarijo za eno letvico. A imate še kakšen predlog? 

 

Silikon je dobra izbira. Ne vem sicer a rabiš prav specialnega za "visoke temperature"... ker ne vem kolk zdrži "navadni". Vprašaj v štacuni I guess.

 

Glede lepljenja s silikonom... mam zalepljen s tem hudičem vse špegle, umivalnike na kamen (od spodaj) pa še kaj. Ko sem dal v prejšnji kuhni med štedilnik in pomilvalc silikon... sem znoru skor ko smo ven metali. 1 uro sem rabu da sem prerezal in dobu narazen. SIlikon drži. Samo dobro fiksiraj ker se počasi suši.

Povezava do prispevka

Pred časom sem spraševal nekaj glede ometavanja, pripravil sem si faže na eni steni (tnx berghaus), na drugi pa imam en pomislek, namreč del stene je že obdelan s ploščicami. Tako na hitro, koliko sem premeril z eno štango ki jo imam za faže, bo pa omet na neobdelanem delu stene debelejši od teh ploščic. Kako to najelegantneje rešit? Kotni profil tik ob ploščico in pač vrh tega uporabim za ravnino?

20210410_111516.jpg

Povezava do prispevka
  • 4 tedne kasneje...

Zdravo, se je že kdo ukvarjal z odstranjevanjem ladijskega poda? Živim v zgornjem štuku v bloku, nad stanovanjem je samo še podstrešje. V eni izmed sob je po stropu in na zunanji steni (ki je zaprt balkon) ladijski pod. Pred menjavo oken bi se tega ladijskega poda rad znebil ker zgleda ogabno+nevem kaj je za njim (upam da ne plesen). Kakšne izkušnje, mnenja? Lahko tuki kakšno sliko nalimam, če ni panike.

Povezava do prispevka

Takole zgleda strop:

Spoiler

IMG_3784.thumb.JPG.b1aa8b58357de4b41ef8f48178c91cfa.JPG

 

Tole je podaljšan balkon:

Spoiler

IMG_3788.thumb.JPG.1e9d162e427c2e044c6ef48613d2c5c1.JPG

 

Strop kjer je zagrajen balkon gre v 'trikotnik', planiram da bi ga spustil, dal knauf in zravnal z ostalim stropom. Skrbi me možno zamakanje, žlebove so sicer sanirali letos, ker so zamakali.

Spoiler

IMG_3785.thumb.JPG.e2b170700e892018f74fdf72f9050ab0.JPG

 

Tu je pa še del ob zunanji steni. Radiator bo treba odstranit in nato vržt dol ladijski pod. Kakšna izolacija bi bila tudi fajn.

Spoiler

IMG_3787.thumb.JPG.dfca9ff7326a5a8d843d9bdbc4aab678.JPG

Povezava do prispevka

Vidim kar nekaj pametnih nasvetov v tej temi (vsaka čast @berghaus pa bi še jaz nekaj vprašal. 

 

1. Na kaj je potrebno biti pozoren pri ploščicah za balkon/teraso, kjer bodo ploščice ves čas izpostavljene soncu/snegu/ledu. OK ploščice primerne za te razmere bom že našel, kako je z fugami, lepilom? Je ok, če je spodaj beton brez estriha? Balkon je na višini, spodaj ni bivalnih prostorov, bodo pa mogoče kdaj v prihodnosti. 

 

2. Na 20 let stari strehi, betonski strešniki, predvsem v senčnem delu, je že dalj časa mah. Opazil sem, da je nekje celo toliko razžrl strešnik, da je v strešniku nastala luknja pa tudi vizualno ta mah izgleda grdo. Kako bi to saniral na najbolj enostaven način?

 

3. Obnovil bi neko mizico iz masivnega smrekovega lesa. Pač pobrusit, ojačat in pobarvat v belo barvo. Nič takega, bi pa to mizico uporabljal otrok, ki rad riše in barva tudi izven lista, torej gre pogosto kaj po mizi. Predlagate kako barvo (belo) za les, kjer bi lahko na enostaven način očistil flumastre, tempere itd.?

Povezava do prispevka
berghaus reče pred 14 urami:

Ne izgleda nič posebnega. Kaj točno te skrbi glede odstranjevanja?

 

Strop kjer je zagrajen balkon gre v 'trikotnik', planiram da bi ga spustil, dal knauf in zravnal z ostalim stropom. Skrbi me možno zamakanje, žlebove so sicer sanirali letos, ker so zamakali. Kako se bo zadeva obnašala ker bo prazen prostor med stropom sobe ter streho? Moja sicer neki sanja da ne bi zniževala stropa, ampak men ni glih povšeči.

 

Če odstranim ladijski pod in dodam plast izolacije+knauf, kako fiksirat radiator nazaj na steno, ga je knauf sposoben zdržat?

 

 

Povezava do prispevka
Sonwaas reče pred 11 urami:

Če odstranim ladijski pod in dodam plast izolacije+knauf, kako fiksirat radiator nazaj na steno, ga je knauf sposoben zdržat?

 

Kolker je meni znano, v knaufu 1 vijak zdrži 50kg obremenitve.

Najbrž je pa tudi kaj mase zadaj v steni, fiksiraš z daljšim vijakom. V vsakem primeru bo nosil tudi knauf z 4. vijaki.

 

Izolacije, če je možnost, sam raje ne bi dal na notranjo stran (v prostor), ker bo najbrž kondenz in plesen takoj med izolacijo in steno.

uredilo bitje Mrhovinar
Povezava do prispevka
reder reče Dne, 7. 5. 2021 at 13:00:

Vidim kar nekaj pametnih nasvetov v tej temi (vsaka čast @berghaus pa bi še jaz nekaj vprašal. 

 

1. Na kaj je potrebno biti pozoren pri ploščicah za balkon/teraso, kjer bodo ploščice ves čas izpostavljene soncu/snegu/ledu. OK ploščice primerne za te razmere bom že našel, kako je z fugami, lepilom? Je ok, če je spodaj beton brez estriha? Balkon je na višini, spodaj ni bivalnih prostorov, bodo pa mogoče kdaj v prihodnosti. 

 

2. Na 20 let stari strehi, betonski strešniki, predvsem v senčnem delu, je že dalj časa mah. Opazil sem, da je nekje celo toliko razžrl strešnik, da je v strešniku nastala luknja pa tudi vizualno ta mah izgleda grdo. Kako bi to saniral na najbolj enostaven način?

 

3. Obnovil bi neko mizico iz masivnega smrekovega lesa. Pač pobrusit, ojačat in pobarvat v belo barvo. Nič takega, bi pa to mizico uporabljal otrok, ki rad riše in barva tudi izven lista, torej gre pogosto kaj po mizi. Predlagate kako barvo (belo) za les, kjer bi lahko na enostaven način očistil flumastre, tempere itd.?

 

2. Za menjavo betonskega strešnika poglej na bolhi. Ljudje imajo tega pospravljenega pod raznimi kozolci na tone, boš dobil lepo ohranjen strešnik praktično zastonj.

Mah gre pa lepo dol z klasično drateno krtačo. Za povrhu pa še malo pošpricaš z modro galico, dobiš v poljubni kmetijski trgovini.

Povezava do prispevka

Hvala, streha je kar velika, da bi vse menjal.  Imam itak na rezervi dovolj strešnikov, da zamenjam tiste, ki jih je mah že načel (jih ni veliko).

 

Je kar strma streha, ne bi bilo enostavno hoditi po strehi pa se nagibam bolj, da bi poizkusil z vapom Karceherjem. Misliš, da ne bi šlo? Škarpo, ki je bila še v slabšem stanju sem na ta način tako očistil, da izgleda kot da je nova.

Povezava do prispevka
reder reče Dne, 7. 5. 2021 at 13:00:

Vidim kar nekaj pametnih nasvetov v tej temi (vsaka čast @berghaus pa bi še jaz nekaj vprašal. 

 

1. Na kaj je potrebno biti pozoren pri ploščicah za balkon/teraso, kjer bodo ploščice ves čas izpostavljene soncu/snegu/ledu. OK ploščice primerne za te razmere bom že našel, kako je z fugami, lepilom? Je ok, če je spodaj beton brez estriha? Balkon je na višini, spodaj ni bivalnih prostorov, bodo pa mogoče kdaj v prihodnosti. 

Dobesedno katerekoli granitogres so OK, za zunanje velja preverit mogoče le hrapavost in s tem drsenje mokrih.

Boš pa v trgovini itak videl po cenovnem rangu. Debelina nekje 9 - 10 mm granitogres so ranga 18 - 30 eur/m2. Lepilo je katerokoli fleksibilno OK, še najbolj vpliva velikost ploščic. Midva sva vse položila z mapei keraflex, za večjo velikost ploščic imaš na voljo še keraflex maxi s1. Velikost fug ni tako bistvena, poglej navodila proizvajalca. Glede na to priporočam le, da se izogibaš velikosti fug pod 2 mm.

Če boš delal sam mogoče še nasvet, da poskusiš poiskat ploščice italijanskih proizvajalcev. Po nakupu in polaganju cca 8 različnih ploščic, so se te izkazale kot najbolj natančno narejene (pravokotnost, ravnost), z najmanj kale (pri enih iz UAE jih je bilo v paketu par z odkrušenimi vogali) in so se tudi najlepše rezale.

Za beton vs estrih pa nimam izkušenj, razen z vidika ravnosti površine. Če beton ni super gladek in raven, boš imel veliko veselja pri niveliranju ploščic. Tudi poraba lepila bo temu primerno večja. Predlagam da preveriš vsaj, če se dobi kakšno ne posebej tankoslojno izravnalno maso, ki je primerna za ven.

Povezava do prispevka

Ploščice niso noben problem, paziti na drsnost (!!), lepilo itak Keraflex, kot je Brenta že omenil, največji problem nepokritih teras s keramiko je kapilara in podpronicanje vode in njeno zrmzovanje pozimi. Čeprav je Keraflex reklamiran kot vodoodbojen velja to za prvih nekaj sezon, mikroporjenje potem naredi svoje. Mi smo zaradi tega pred ploščicami vlekli Mapelastic v dvojnem nanosu, prvega s stekleno mrežico. Naslednjo sezono se fuge sčisti, štrajfix je tu zakon, potem pa fuge impregniraš. Štrajfix tudi pokaže kakšno možno anomalijo pri sprijemanju fug s podlago. Zaenkrat po 8 letih nobenih problemov. Ta mesec bomo spet prali balkon s štrajfixom in zopet pregledali, če je vse na svojem mestu in po potrebi dodatno impregnirali. Po sistemu ziher je ziher. Čaka nas še impregnacija cca 20 kvadratov brušenega teraca.

 

Štrajfix je idealno orodje za pranje betonsko opečnatih površin, Reder. Škarpe, strešniki, cokl, you name it. Po čiščenju pa priporočam premaz (impregnacijo).

 

Zgolj za primer obnove betonskih strešnikov:

 

http://www.decolor.si/predstavitve-list/decobase-b/

 

Sonwaas, brez kompliciranja, če res nočeš lesene obloge jo enostavno vrši dol, posaniraj površine in izoliraj zunanje stene. Glede radiatorja ne skrbi, alumninijasto/pločevinasti nimajo več kot 10-20 kil, pod nosilce lahko montirate leseno podkonstrukcijo, ali pa če vas res skrbi naredite talni nosilec.

 

43146504_1349250508543132_90944233274888

Povezava do prispevka
Shenkey reče Dne, 8. 5. 2021 at 6:02:

Zakaj zelis to odstranit?

Je napacne barve? Sem jaz slep in ne vidim kje plesni?

 

Odstranil bi letvice po steni, tam zgleda gostilnisko + radiatorji so ogabni, samo tam nimas kaj.

 

Po stropu bi mogoce prebarval,  ne pa odstranil.

Pomisli tudi glede akustike v sobi. Ce nimas tepiha po tleh, ti bo odmevalo ce ostranis vse absorbcijske strukture.

 

Ajde zdej ne vem če obstaja kšno specializirano orodje za brušenje utorov, ampak na roke to umreš preden prebrusiš in prebarvaš. Sem probala ca 10 let nazaj, ni še dost dolgo, da bi še enkrat. Ne priporočam.

Mi je pa rezultat še vedno všeč, dala sem prosojno belo barvo, tako da se še dobro vidi struktura lesa, ampak je prostor vseeno 2x svetlejši kot prej. Ni bilo vredno napora, je pa lepo :D

uredilo bitje Fuksija
Povezava do prispevka

@berghaus in ostali mojstri, katero nahrbtno kosilnico se splača nabavit za okoli bajte kosit?

 

kosilo se bo okoli dreves, ene 3x na let pa še brežino potoka.

 

A je zadost neka random iz bauhausa za 100€ (kr mal ne morem verjet da je lahko to tok poceni) al moram gledat une za jurja (rajš jih ne bi).

 

Si predstavljam, da je kosilnica, ki ima motor na naramnicah lažja za upravljat kot ta, ki je ubistvu metla z rezilom in enim trakom za nošnjo.

 

 

Hvala

Povezava do prispevka

Kawasaki, P/P top. Ne glej baubau, ker jih boš menjal letno, pa ko jo boš rabil boš izgubil tono živcev. Moje izkušnje so take, da sem imel neke baubau variante 2x, obakrat sem klel sam sebe, zakaj sem se še enkrat našamaril in kupil kot praviš nekaj za 100Eur.  

Povezava do prispevka
rajc91 reče pred 1 uro:

@berghaus in ostali mojstri, katero nahrbtno kosilnico se splača nabavit za okoli bajte kosit?

 

kosilo se bo okoli dreves, ene 3x na let pa še brežino potoka.

 

A je zadost neka random iz bauhausa za 100€ (kr mal ne morem verjet da je lahko to tok poceni) al moram gledat une za jurja (rajš jih ne bi).

 

Si predstavljam, da je kosilnica, ki ima motor na naramnicah lažja za upravljat kot ta, ki je ubistvu metla z rezilom in enim trakom za nošnjo.

 

 

Hvala

 

Če ni to veliko površin (recimo 500+ m2) priporočam Ryobijevo baterijsko. To je lahko kot igračka, kosiš pa kot velik, samo počistiš, nobenega vzdrževanja.

Investicija bo sicer malce višja, cca. 200-300€, ampak si dober za lep čas (kasneje menjaš baterije, ko jih zgoniš).

 

Za okrog dreves in nekaj 10 kvadratov brežine:

https://www.homedepot.com/p/RYOBI-ONE-18-Volt-Lithium-Ion-Cordless-String-Trimmer-Edger-4-0-Ah-Battery-and-Charger-Included-P2080/206451828

 

Za ornk zadeve, torej travo višine 50cm+ in večje površine + možnost namestitve nožev (je pa precej dražja baterija):

https://www.homedepot.com/p/RYOBI-40-Volt-Lithium-Ion-Cordless-Attachment-Capable-String-Trimmer-with-4-0-Ah-Battery-and-Charger-Included-RY40250/307663070

 

Baterije naročiš iz Aliexpressa (tole sem naročil in so izmerjeno 5Ah, piše sicer 6):

https://www.aliexpress.com/item/4000170125575.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4d9WlnIM

Povezava do prispevka
Ripper reče pred 49 minutami:

Kawasaki, P/P top. Ne glej baubau, ker jih boš menjal letno, pa ko jo boš rabil boš izgubil tono živcev. Moje izkušnje so take, da sem imel neke baubau variante 2x, obakrat sem klel sam sebe, zakaj sem se še enkrat našamaril in kupil kot praviš nekaj za 100Eur.  

 

Mrhovinar reče pred 2 minutama:

 

Če ni to veliko površin (recimo 500+ m2) priporočam Ryobijevo baterijsko. To je lahko kot igračka, kosiš pa kot velik, samo počistiš, nobenega vzdrževanja.

Investicija bo sicer malce višja, cca. 200-300€, ampak si dober za lep čas (kasneje menjaš baterije, ko jih zgoniš).

 

Za okrog dreves in nekaj 10 kvadratov brežine:

https://www.homedepot.com/p/RYOBI-ONE-18-Volt-Lithium-Ion-Cordless-String-Trimmer-Edger-4-0-Ah-Battery-and-Charger-Included-P2080/206451828

 

Za ornk zadeve, torej travo višine 50cm+ in večje površine + možnost namestitve nožev (je pa precej dražja baterija):

https://www.homedepot.com/p/RYOBI-40-Volt-Lithium-Ion-Cordless-Attachment-Capable-String-Trimmer-with-4-0-Ah-Battery-and-Charger-Included-RY40250/307663070

 

Baterije naročiš iz Aliexpressa (tole sem naročil in so izmerjeno 5Ah, piše sicer 6):

https://www.aliexpress.com/item/4000170125575.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4d9WlnIM

hvala, bom pregledal.

 

sem sicer našel tole ki je kar mikavna ponudba, sploh zaradi teh dodatnih priključkov, ki bodo vsi prav prišli, pa sodelavec jo je pohvalil:

https://www.eurogarden.eu/sl/KOSILNICE-VRTNI-TRAKTORJI-IN-OSTALI-STROJI-ZA-VRT/MOTORNA-KOSA-52ccm-MULTI-SET-Z-4-PRIKLJUCKI/

 

je pa to domača firma iz Brezovice (no, sestavljajo te kosilnice, deli so najbrž vseeno kitajski).

 

 

 

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...