Skoči na vsebino

Samsvoj mojster


Mrhovinar

Priporočeni prispevki

berghaus reče pred 16 minutami:

Če te slučajno skrbi zaradi možnosti električnega preboja zmeri ozemljitev na ventilih. Vendar dvomim v to, pri servisu bojlerjev je to must test, ker lahko prebija na vodovod, kar je lahko smrtno nevarno. 

Kako se to naredi? Načeloma me ne bi smelo skrbet, glede na to, da sem klical serviserja in da nisem sam prčkal, tako da nekako zaupam, da je on preveril za sabo (čeprav je samo čistil vodni kamen, ampak itak je moral vse izklopit) + kot omenjeno, to je načeloma (po fotki sodeč) bilo prisotno že pred njegovim prihodom. 

 

Tole sem glede tega našel tudi na netu, moja naprava ne kaže nobenih "tipičnih" znakov, kot so navedeni tu:

 

image.png.7a4a8def64c45beff4a31d5c809a9ef0.png

 

Skratka, hvala ti za odgovor, če mi še poveš, kako lahko preverim ozemljitev, sem ti dolžan pivo :) 

Povezava do prispevka

Za na izi preverbo s fazenbriferjem pretikaj ohišje bojlerja (golo kovino, nebarvano, naprimer izhodne cevi). Če tlivka zagori, imas napetost na ohišju. Kličeš serviserja-štromarja. 

 

Kaj več ti ne znam svetovati, ker ne poznam napeljave v tvojem primeru, niti način ozemljitve oziroma ničenja. Merjenja z multimetri ne svetujem neizkušenim (vključuje povezavo ozemljitve in mase, merjenje potenciala). 

 

Se pa tudi premalo spoznam na štrom, da bi se delal pametnega v takšnih primerih, ko lahko napačen nasvet naredi tragedijo. Če te grize nikar ne oklevaj, pokliči mojstra, da ti premeri zadeve. Ima 5 minut dela in boš lahko mirno spal. 

 

Pri elektriki vedno svetujem previdnost. 

Povezava do prispevka

Kul, hvala za nasvete, res cenim!

 

Zaenkrat sem tisto malo očistil, da bom lažje spremljal, če bo kaka sprememba. Kar se napeljave tiče, sem skoraj ziher, da je serviser za sabo vse naredil po pravilih, amapak ja, če me bo kaj matralo, bom res poklical nekoga. Imamo pa na šihtu enega štromarja, pa bom še njega vprašal. 

 

V vsakem primeru res hvala!

Povezava do prispevka

ok, da stopim na tale "bojler vlak".

 

konec novembra je serviser prišel in menjal bojler (prejšnji je crknu), 2 tedna je bil bojler zelo tih, kar načeloma je pričakovano, glede na to, da je nov in te fore.

potem se je pa začelo pokanje, ampak to tko, da recimo ko odprem pipo medtem, ko se bojler dogreva, večkrat poči, občasno je prav strašljivo.

kakšna je verjetnost, da mi bo bojler eksplodiral u faco in ali bi mogla klicat serviserja? oz kaj naj bi to blo?

uredilo bitje stena
Povezava do prispevka

Zdravo,  

pregorela je varovalka (še star tip) in ko sem jo zamenjal, sem na vsake toliko slišal iz omare nekakšno brnenje. Poberem varovalko še enkrat ven in vidim da je notri tista keramična "matica" počena. Pobral sem jo ven in zdaj je zadeva ok, nič ne brni, štrom je povsod...

 

Me pa zanima kaj sploh je namen te keramike notri?

Je to samo del, ki bolj fiksno drži varovalko ali ima še kakšno drugo funkcijo? Zunanji navoj čisto dovolj drži varovalko... Sem preveril še ostale. 1 od 6 že prej ni imela tega notri, ostale imajo.

unnamed.jpg

Povezava do prispevka

@stena

 

Se to pokanje slušno že zmanjšuje, ali še vedno narašča? 

 

Razneslo ga ne bo zaradi varnostnega ventila in ekspanzijske posode. Bi moralo biti res nekaj izredno hudo, da bi se zgodilo kaj takšnega.

 

Bojler je skoraj nov, ne vem sicer koliko apnenca imate v omrežju a ne verjamem, da bi bil grelec že za pucati. Lahko da gre za raztezanje kovine ob vklopu.

 

Kolikor berem na našem forumu je tega precej, presenetljivo veliko pri novih bojlerjih, vendar po parih mesecih takšno pokanje pojenja. 

 

Daj za foro vseeno pokliči serviserja in ga povprašaj o tem. 

Povezava do prispevka

@stena in @berghaus, evo, sem tudi sam naredil raziskavo o bojlerjih nazadnje :D 

 

Res zna biti to, kar @berghaus piše, ta ekspanzijska posoda. To imam jaz, vendar je pri meni, according to them internets, to veliko bolj "clicking" zvok ob ogrevanju, ki pa je zdaj že nekako začel pojenjat? 

 

https://removeandreplace.com/2014/06/12/water-heater-making-noise-here-is-what-to-check/

 

Tako da, če se ti to dogaja izključno ob ogrevanju vode, je mogoče res samo ta ekspanzija. Mogoče še malo opazuj, če ne bo boljše, pa pokliči Zokija :D 

 

Povezava do prispevka
foofighter reče pred 20 minutami:

Me pa zanima kaj sploh je namen te keramike notri?

 

 

Tole je varovalkino podnožje, zaščita pred pregretjem/iskrenjem in varuje pred požarom. Če bo pri vas prišlo do požara v omarici, bodo krimiči prvo pogledali ta nasedala. Glede na zažganost je tale varovalka zelo zelo obremenjena.

 

Še nekaj, na srednjem pinu, vijaku, ki drži podnožje, je ponavadi faza. Jemanje ven podnožja je za neukega lahko zelo drago početje. 

 

Pokličite štromarja, naj ga zamenja in preveri porabnike na tej varovalki. Resno, brez heca.

Povezava do prispevka

Ko ste že ravno pri vodovodarskih, kako bi zaprl oz. zakril tole?

Ko se je prenavljala kopalnica, je kolega vodovodar predlagal, da se tega čepa naj ne pokrije oz. naj ostane za vsak slučaj dostopen. Na tem mestu je bila pipa za pralni stroj, ki pa ne stoji več v kopalnici. Naj bi obstajala neke vrste rozeta in pokrovček, ki se montira, da prekriješ. Do sedaj je bila na tem mestu košarica z milom in šamponom, ampak sva jo odstranila, zdaj pa zgleda malo grdo. Kolega je pa zelo zaseden človek in ker nikjer nič ne zamaka, pušča pač ne najde cajta, da bi poštimal, v BAUHAUSu pa tudi ne znajo pomagat.

IMG_20220218_232351.jpg

Povezava do prispevka
Mrhovinar reče Dne, 19. 2. 2022 at 20:45:

Ko ste že ravno pri vodovodarskih, kako bi zaprl oz. zakril tole?

Ko se je prenavljala kopalnica, je kolega vodovodar predlagal, da se tega čepa naj ne pokrije oz. naj ostane za vsak slučaj dostopen. Na tem mestu je bila pipa za pralni stroj, ki pa ne stoji več v kopalnici. Naj bi obstajala neke vrste rozeta in pokrovček, ki se montira, da prekriješ. Do sedaj je bila na tem mestu košarica z milom in šamponom, ampak sva jo odstranila, zdaj pa zgleda malo grdo. Kolega je pa zelo zaseden človek in ker nikjer nič ne zamaka, pušča pač ne najde cajta, da bi poštimal, v BAUHAUSu pa tudi ne znajo pomagat.

IMG_20220218_232351.jpg

 

Random plastični pokrov ki ti izgleda lepo in paše not zasilikoniraš čez. Bo silikon držal probably just fine, sam da je čisto predno napacaš.

Povezava do prispevka
  • 2 mesca kasneje...
  • 2 tedna kasneje...

Ola znalci, prosil bi za nasvet kaj bi lahko dal na nadstresek da se ne bi odsevalo gor v zgornje nadstropje. Torej nadstresek je steklen in bi rad nekaj poveznu cez v teh vrocih mesecih da ne bi sonce prbijal cez zgornje okno.

 

Neke folije ne pomagajo, vsaj ne tiste ki sem jih nasel.

Sem imel se idejo neko fino mrezo dodat (antialergen 'komarnik') pa je tok fin da se kar od njega odseva.

 

Zdej sem mel v mislih jadro sam ne vem a se od tega odseva al ne.

 

Ce ma kdo kako idejo, kater (lahek) material je neodseven, prosim predloge!

 

Hvala.

Povezava do prispevka
  • 2 tedna kasneje...

Da se tule vprašam.

Koliko pomembno se je držati navodila za montažo za gibljiv nosilec za TV.

 

V navodilih piše da je potrebno izvrtati fi10 luknje in uporabiti čep 80mm dolg. Jaz imam čepe dolge 50mm, fi10. Stena je betonska.

Bo držalo, ali je bolje da kupim daljše čepe in vijake? 

 

Povezava do prispevka
  • 1 mesec kasneje...
lizz reče Dne, 28. 7. 2021 at 14:11:

also: kaj bi vi naredil? 

 

hocem premaknit okno iz severne na vzhodno steno kopalnce, ker (1) luft skoz ne potegne in (2) ni svetlobe. v skrajnem primeru ostanem z obstojeco postavitvijo okna brez direktne svetlobe in z domontazo ventilatorja. 

klicala sem na upravno enoto, ce potrebujem gradbeno dovoljenje.

"mnjaaa to je zdej tko ane.. to morte vprasat kakega statika al pa projektanta aveste.. ce se vam bajta podre, potem rabite gradbeno dovoljenje"

pa sem klicala 2 statika

oba sta mi podala isti mnenji:

1. ne komplicirite si zivljenja s pridobivanjem gradbenega dovoljenja, ker ga boste cakala in vas bo stalo 

2. problem mate lahko samo, ce vas kak sosed prijavi (okno meji na enega soseda samo)

3. vsaka zunanja stena hise je nosilna, zato  se naredi preklada in zgradi novo okno

seveda sta oba rekla, da sta zelo zaposlena. en od njih se je ponudil, da me da na cakalno listo in mi izdela mnenje po ogledu, ki me bo prislo okrog 300e.

 

s sosedi imamo ok odnose. sploh hci verjamem, da jo boli K (kot mene), medtem ko za fotra se pa baje ne ve (tako mat). sama teh medsosedskih zdrah izpred mojega stetja bolj tko-tko poznam. 

ko nam je strela trescla v dimnik, se noben ni pritozeval, da ga je strah, da bi se hisa podrla. tko da, to mi je edino upanje, da mam ok odzadnje sosede. 

sodne prakse ne poznam. kaksno tezo ima statikovo mnenje pri obisku inspekcije mi ni znano. statik pravi, da bi bilo to dokazilo inspektorju, v kolikor se me res prijavi, da nisem sla nekaj na svojo roko delat.

olo ker noob je ta lizz. gradbeno dovoljenje za premik okna

Povezava do prispevka

Zaradi okna ni nobene logike in pravne podlage, da bi te sosed prijavil. Lol! Tudi če bi te, pritožba ne vzdrži. Gradbeno dovoljenje rabiš v primeru posega ob sami meji parcele. Npr. če bi postavila vrtno hiško tik ob sosedovi ograji. Ali pa če bi delala kak nadstrešek, zgradila konkretnejši balkon/teraso ... No, vsaj tako mislim oz. mi je bilo tako rečeno pred nekaj leti. Za okno pa res prvič slišim.
Pa pusti statike, ti delajo na čisto drugem področju. Moj pokojni stric je bil odličen statik, ampak za nadstrešek na terasi sem se pa vseeno pozanimal drugje in so mi dejali, da ni nobenega problema. In to govorim o nadstrešku na terasi, ki je bila tik ob meji s sosedom. Ne pa eno navadno okno direkt v steni hiše. ;) 

uredilo bitje DaCapo
Povezava do prispevka
Lunco reče Dne, 4. 5. 2022 at 11:50:

Na enem kotu hiše mamo vedno take mal večje mravlje. A je to kej problem al nothing to worry about? Notri jih nimamo, pa je to že dolgoletni problem. 


Naredi točno to, kar je predlagal Flamingo. Zatreti jih moraš dobesedni v kali, torej tako, da uničiš gnezdo. Noben Pips ti ne bo dolgoročno pomagal in slej ko prej bodo našle tudi pot v notranjost hiše, zato ukrepaj čim prej.  Pa tudi zunaj jih ni ravno prijetno imeti.  /been there done that!  

uredilo bitje DaCapo
Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...