Skoči na vsebino

Samsvoj mojster


Mrhovinar

Priporočeni prispevki

berghaus reče Dne, 13. 12. 2021 at 19:07:

Odvisno katero izvedbo imaš. Pri naših štifte na vratih obračaš, so ekscentrični, bolj pritisnejo na nasedala na okvirju:

 

IMG_20211213_185837_resized_20211213_070608375.jpg.9976e857a6f63764701fa2e6a000ec5a.jpg

 

 

Ok neki sem probal to zavijačit pa nekak ne gre v nobeno smer... nekaj delam narobe pa ne vem točno kaj :D 

Povezava do prispevka
  • 3 tedne kasneje...

Katere trgovine v LJ/Dolenjska imajo na zalogi notranja vrata, pogoj je mlečno steklo v sredini? Lahko tudi kakšen salon kjer bi imeli viška kose. 

 

Just in case, če ne dobim ničesar pametnega v bližini. Zaknaufal bom stopnišče, pa mi je eden mizar obljubljal sedaj 10 dni, da jih dobim do konca januarja  za 300€. Danes dobim predračun za 700€ + 4 mesece dobavni rok, najrajši bi ga iz kože snel. 

Povezava do prispevka

Uf dosti je nekih prodajaln z možnostjo salona. Nekaj let sem kupoval vrata za obnovo stanovanja in sem jih dobil v trgovini, ki je zraven viba filma z imenom Mabo... Res top vrata za okoli 400€ na kos. Edin minus je bil, da sem jih 3 mesece čakal. 

 

Drugače pa mislim, da jih lahko najdeš tudi v Lip Bled z razstavnim salonom na Rudniku (mislim, da je bauhaus zraven). Tam imajo tudi kar pestro izbiro vrat. 

 

Drugače za Quick fix pa mislim, da lahko nabaviš v Bauhausu ali pa Momaxu 

 

Povezava do prispevka

A mamo kakšno posebno temo kje namenjeno celostni prenovi in to?

 

Vglavnem oče in stric sta podedovala hišo, končno razdelila na pol in nameravata oba obdržat svojo polovico. Razdelitev je vertikalni dvojček, en ma zgornji del s svojim delom dvorišča, drugi pa spodnji del z drugim delom dvorišča (hiša je na hribu). Hiša ma že ene 40 let, treba bo menjat grelni sistem, verjetno prenovit zunanjost in počasi menjat streho. 

 

Moj oče dobi spodnji del, ki je trenutno samo 40 kvadratno stanovanje, vsi ostali prostori pa so klet in kurilnica, en večji je še neobdelan (pod, stene, napeljava). Jaz bi rad, da se to uredi, da lahko potem kot nepremičnino prodajamo celotno kvadraturo (ki je verjetno okoli 120 kvadratnih metrov) - čeprav prodajat ne mislimo, ker bo oče (pa mogoče jaz, alternativno pa sestra z družino, če se ji bo kdaj uspelo odpovedat življenju v LJ) živel tam, ko gre v penzijo (še kakšnih 5 do 10 let). 

 

Osebno mislim, da bi morali izboljšat izolacijo celotne hiše, zamenjat vsa okna v hiši, uredit prezračevanje (kolikor razumem grejo te stvari zdaj skupaj), uredit nov grelni sistem, potem pa je treba še adaptirat to spodnje stanovanje, da bo fino za živet (tle mam par kul idej, ki bi verjetno zahtevale podiranje kakšnih sten - zadnji kletni prostori bodo drugače bolj temačni, čeprav ni tok problematično, ker bi tam bile spalnice, talno gretje, prenova kopalnice, kul kuhinja). 

 

Se pravi rabim nekega energetskega svetovalca, statika (za podiranje sten, vstavljanje vrat) in potem verjetno še arhitekta. A dobiš to kje v paketu al kako se te stvari delajo? A priporoča kdo kakšno firmo na Goriškem/Primorskem? Lahk seveda tudi dalj. 

 

Jaz mam veliko časa, tako da lahko vložim čas, fotr pa denar. Zato se zdej tud zanimam kaj vse je treba načrtovat in koliko bi to stalo. 

 

Še eno mal offtopic vprašanje; se pravi mamo polovico dvojčka, ki ga je treba prenovit in dovolj denarja za nakup majhnega stanovanja v LJ. Valda je bolje vložit denar v prenovo, kot zdaj (pri teh cenah in kao bubblu) kupovat stanovanje, right? Pri prenovi bi moralo še kar nekaj denarja ostati. 

Povezava do prispevka
Lunco reče Dne, 20. 1. 2022 at 16:19:

A mamo kakšno posebno temo kje namenjeno celostni prenovi in to?

 

Vglavnem oče in stric sta podedovala hišo, končno razdelila na pol in nameravata oba obdržat svojo polovico. Razdelitev je vertikalni dvojček, en ma zgornji del s svojim delom dvorišča, drugi pa spodnji del z drugim delom dvorišča (hiša je na hribu). Hiša ma že ene 40 let, treba bo menjat grelni sistem, verjetno prenovit zunanjost in počasi menjat streho. 

 

Moj oče dobi spodnji del, ki je trenutno samo 40 kvadratno stanovanje, vsi ostali prostori pa so klet in kurilnica, en večji je še neobdelan (pod, stene, napeljava). Jaz bi rad, da se to uredi, da lahko potem kot nepremičnino prodajamo celotno kvadraturo (ki je verjetno okoli 120 kvadratnih metrov) - čeprav prodajat ne mislimo, ker bo oče (pa mogoče jaz, alternativno pa sestra z družino, če se ji bo kdaj uspelo odpovedat življenju v LJ) živel tam, ko gre v penzijo (še kakšnih 5 do 10 let). 

 

Osebno mislim, da bi morali izboljšat izolacijo celotne hiše, zamenjat vsa okna v hiši, uredit prezračevanje (kolikor razumem grejo te stvari zdaj skupaj), uredit nov grelni sistem, potem pa je treba še adaptirat to spodnje stanovanje, da bo fino za živet (tle mam par kul idej, ki bi verjetno zahtevale podiranje kakšnih sten - zadnji kletni prostori bodo drugače bolj temačni, čeprav ni tok problematično, ker bi tam bile spalnice, talno gretje, prenova kopalnice, kul kuhinja). 

 

Se pravi rabim nekega energetskega svetovalca, statika (za podiranje sten, vstavljanje vrat) in potem verjetno še arhitekta. A dobiš to kje v paketu al kako se te stvari delajo? A priporoča kdo kakšno firmo na Goriškem/Primorskem? Lahk seveda tudi dalj. 

 

Jaz mam veliko časa, tako da lahko vložim čas, fotr pa denar. Zato se zdej tud zanimam kaj vse je treba načrtovat in koliko bi to stalo. 

 

Še eno mal offtopic vprašanje; se pravi mamo polovico dvojčka, ki ga je treba prenovit in dovolj denarja za nakup majhnega stanovanja v LJ. Valda je bolje vložit denar v prenovo, kot zdaj (pri teh cenah in kao bubblu) kupovat stanovanje, right? Pri prenovi bi moralo še kar nekaj denarja ostati. 

 

A sta to uradno ločena stanovanja? Ker če nista ne boš nikoli prodal. To je pomoje prva reč za preverit.

 

Priporočam, da splanirate celotno prenovo v enem kosu, če je to le mogoče. Mislim, da si se dobro lotil, samo kje dobit enga vodjo projekta za tole je pa druga. Arhitekta načeloma ne rabiš, če imaš čas in svoje ideje - začni risat. Seveda če nimaš idej oz. če je zelo zagamano najt dobro postavitev lahko pomaga. Idealno je če najdeš enga ki bo znal sfurat večino sam, poiskat ljudi itd. Vidim da to tudi iščeš. Jaz imam enega v SG, sem tako delal, če ga ne bi imel bi crknil. Klicarit okrog pa organizirat? Uhhh. Tudi berg je delal na tak način, nevem kje si, najbolje da poskušaš koga najt lokalno.

 

Je pa tako da streha, izolacija, ogrevanje - to se boš moral zmenit z drugim lastnikom da naredita skupaj. Računam da to ne bo problem? Pa seveda uštimaj si ekosklad subvencijo, če imaš 3 ali več ukrepov dobiš 50% več subvencije kot če imaš samo 1 ali 2 ukrepa. Primer: 1 ukrep izolacija, 2 ogrevanje TČ, 3 prezračevanje. Okna se sploh ne splača ker zahtevajo lesena, ki so 2x dražja kot primerljiva plastika (vrnejo pa isto denarja). Ostane potem še izolacija strehe in podov pa mogoče sončne celice.

Povezava do prispevka

Povprašajte v okolici, če je kdo kaj prenavljal in kako so bili zadovoljni. Jaz sem tako preko soseda našel dobrega vodovodarja, ki je poznal še gradbinca/električarja/knaufarja in so se sami med seboj koordinirali pri prenovi stanovanja. 

 

Drugače pa zvezek in svinčnik v roke pa razmišljat. Jaz sem si skiciral prostore - pohištvo, električne napeljave, voda/odtoki, tip podna, barve sten, radiatorji ipd. Preglej kaj lahko narediš sam - fuč pohištvo razstavi in odpelji na deponijo, keramiko lahko sam poštemaš ven, laminat/vinil sta lahka za polagat, sobe lahko prebeliš...

 

Na tvojem mestu bi zaenkrat zamenjal samo streho. Nova okna/vrata bojo težko preživela gradbišče brez poškodb, fasado je pa najboljše po menjavi oken. 

Povezava do prispevka

@Lunco Najprej preveri legalnost oziroma skladnost objekta z gradbenim dovoljenjem. Glede na starost objekta bi si upal trditi, da bo potrebno iti v legalizacijo oziroma spremembo gradbenega dovoljenja, ker takrat noben objekt ni bil 100 % tak kot v načrtih. Potem pa naprej...

 

edit: Brez gradbenega dovoljenja ne bo subvencije od ekosklada - ne vem kako je sedaj me korono, ampak prej so vse vloge v preverbo pošiljali na inšpektorat MOP. Tudi banka bo pri hipoteki hotela gradbeno dovoljenje in bo cenilec preveril skladnost.

uredilo bitje dzuko
Povezava do prispevka
  • 3 tedne kasneje...

vprašanje za mojstre vodoinštalaterje

 

je možno zamenjat tale ventil brez da bi moral kompletno razkopat zid in zamenjat tudi cevi na katere je namontiran?

 

spacer.png

 

je precej globoko v zidu

 

spacer.png

 

spacer.png

 

imam rezervni del

 

spacer.png

 

je pravi ,sem preverjal..čeprav ima ta ki je namontiran širši spodnji del,tole paše v odprtino v cevi,sem že menjal podobnega v drugem prostoru bivališča

 

problem je,da je kompletno okamenel od vodnega kamna..pa da ponovim,plus dodatni problem da so mojstri zadevo vgradili precej globoko v steni..verjetno bom moral še malo odkopati tako da bom lahko sploh prišel zraven z orodjem

 

se da kako "razkameneti" strukturo? ali samo gola fizična sila oz. kompletna menjava infrastrukutre?

 

 

Povezava do prispevka

Pokličeš vodovodarja. 

 

Pri nas je imel bombico CO2, s prinom ohladi ventil, v bistvu skrči navoj. 

 

Sam se boš težko kaj ceneje lotil tega. Razen če najdeš kak đabe gasilni aparat na CO2? 

 

Dejansko je tok zapečen navoj da niti z nasadnim ključem ne gre? 

uredilo bitje berghaus
Povezava do prispevka
berghaus reče pred 4 urami:

Dejansko je tok zapečen navoj da niti z nasadnim ključem ne gre? 

 

poizkusil sem s francozem pa itak še najprej s kombinirkami .. nasadni ključ mi sploh na misel ni prišel  :rofl:.. no,s kombinirkami itak nikamor ne pridem,če bi šlo ne bi odpiral teme,za francoza bi pa moral odkopati več prostora okoli ventila...je preozko da bi dobil dober prijem..

 

bom poiskal ali dokupil pravo velikost nasadnega ključa pa poročam o poplavi :D

 

vodovodar se riše kot najboljša možnost

uredilo bitje Cinder
Povezava do prispevka
Flamingo reče pred 1 uro:

Zapri glavni ventil od vode in zamenjaj v miru z nasadnim ključem

 

zaprtje glavnega ventila je tako ali tako prva stvar ..ne bi znal/mogel šraufat medtem ko voda šprica vsenaokrog in poplavlja habitat..mogoče sem samo jaz čuden :D

 

 

uredilo bitje Cinder
Povezava do prispevka

Nisi čuden. Pri nas doma je cca 2 bara pritiska v vodovodu kar na izi zaštopaš, če ne bi imel opcije zaprtja. V Štepcu 7 barov, ni variante, poplaviš flet.

 

Tvojega primera, ker imaš dostop nikakav do ventila se sploh ne bi lotil brez nasadnega ključa, po zaprtju ventila, seveda.

 

Hlajenje ventila ti pride v poštev samo pri resnično zapečenih navojih, zato da ne bi s preveliko silo počil zidne šalčke. Da pokrčiš moški del navoja. Vseeno mislim, da bo tole šlo čisto ok s ključem. Sem premenjal že dosti slabše. Važen je zgolj dober grip na nastavku, neki postrani nastavljeni francozi in navadni ključi zgolj pustijo krvave členke.

Povezava do prispevka

Hej, vodoinstalaterji in ekipa, tudi jaz imam eno podobno vprasanje.

 

Prejsnji mesec sem dal ocistiti bojler vodnega kamna plus zamenjal en grelec. Vse dela ok. Danes pa sem nekaj gledal gor na cevi in sem opazil, da naj bi okolica bojlerja / ventilov bila malo "osmojena". Po fotkah sodec (serviserju sem pred prihodom fotkal bojler) je nekako razvidno, da je ta problem bil prisoten ze pred ciscenjem bojlerja. Nisem nic sicer odpiral, ampak nic mi ne deluje, kot da bi bilo stopljeno ali zazgano, samo osmojeno oziroma sajasto. Tudi serviser takrat ob ciscenju ni nic komentiral, da bi bilo karkoli recimo stopljeno zaradi slabe napeljave ali watever.

 

Evo, prilagam se fotko, ce bi kdo znal svetovati. Prej tega nisem opazil, ker sem mislil, da je kaksna senca zaradi kablovja/luci.

 

tl:dr; nic ni stopljeno ali zazgano, tudi serviser ni nic opazil, po fotkah je bil ta problem prisoten ze pred serviserjevim prihodom (samo ne vem, ce v isti meri, ker nikoli nisem bil pozoren).

IMG_20220213_140422.jpg

Povezava do prispevka
berghaus reče pred 10 minutami:

Kakšna je pozicija slike? Je to "osmojeno" proti gor? 

Ja, proti stropu gor. Bojler je v lezecem polozaju. A je mogoce, da tam samo kaj ne tesni dobro, pa da varianta para uhaja ven? Ne vem, mogoce sprasujem bedarije, ampak res mi je cudno, ker nikjer drugje ni videti, da bi bilo karkoli narobe + serviser manj kot mesec dni nazaj ni nic omenil.

uredilo bitje Avion
Povezava do prispevka

Glede na videno bi rekel da gre za konvekcijsko sled. Si probal spucati, je vžrto v barvo? Če gre za konvekcijsko sled se čisti z močnim protimaščobnim čistilom. 

 

Podobno zadevo imaš pri radiatorjih, kjer na steni za radiatorjem lahko vidiš črne lise. 

 

Kontra temu je kondenzacijska sled, sploh kadar je bojler v hladnejšem prostoru. Kondenzacijska sled se čisti s kislinskim čistilom, oziroma peroksidom. 

 

Če te slučajno skrbi zaradi možnosti električnega preboja zmeri ozemljitev na ventilih. Vendar dvomim v to, pri servisu bojlerjev je to must test, ker lahko prebija na vodovod, kar je lahko smrtno nevarno. 

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...