Skoči na vsebino

[AMA] Sem senior developer z 10let+ izkušenj


Priporočeni prispevki

Pr4iseK3K reče pred 50 minutami:

Ker faks si končal, kaj vse si delal do zdaj, kak nasvet za junior deve?

Končal sem 9 semestrski (stari program) univerzitetni študij na Fakulteti za računalništvo in informatiko, Univerza v Ljubljani. Generacija Mihelčičev, Kodekov in ostalih prvokategornih profesorjev.

 

Nasveti za junior dev-e:

- so povsem nekoristni povečini, dokler se jih ne izvežba, kar traja. Če bi jaz imel firmo bi računal usposabljanje.  Višina plače naj bo zadnja skrb na začetku kariere. Najbolj smešen je bil mudelček na razgovoru brez enega meseca pravih izkušenj, ko je rekel, da bi po treh mescih rad 2.5k eur plače bruto. Eno leto nazaj.

- dobro je odlično znati osnove programiranja. Vse izhaja iz tega.

- obvladaj en programski jezik (v katerem si suveren).

- 90% služb bo zahtevalo delo z bazo. Bodi suveren v SQL.

- algoritmi in podatkovne strukture so tvoji prijatelji.

  • Račka +1 1
  • Ne me jebat 1
Povezava do prispevka
andrejus reče pred 45 minutami:

Kaj razvijaš in s katerimi orodjem?

Plizz ne mi naštet 10 pizdarij. 1 ali 2 glavni.

Sedaj sem v "fintech-u". Skrbim za backend golomaznega in kompliciranega sistema, ki je osnovan na .NET. Srce sistema je preko 80% pokrito z unit testi. Vsi "checkin-i" v ogrodju zahtevajo code review. Brez izjeme.

 

Delal sem različne stvari. Tudi internetne trgovine, samo tisto je za reveže, razen redkih izjem.

Povezava do prispevka

 

nimious reče pred 35 minutami:

Kok maš neto?

Pravi programer ne bo lačen. Skoraj zagotovo je programiranje najlažja pot, kako v Sloveniji zaslužit 2.5-3k bruto - kar je višje je potrebno imeti a) nekaj sreče s podjetjem ali b) biti zelo dober programer. In s tem niti ne mislim odličnih dev-ov, med katere štejem tudi sebe.  Za več od prej omenjenega je potrebno povprečnim in dobrim devom v tujino ali imeti srečo z remote službo.

Povezava do prispevka
VonGriffin reče pred 46 minutami:

Si ga ze namocil kdaj?

Lahko povem, da ga je namočila velika večina sošolcev na fakulteti. Večina je imela tudi punce v času študija. Tile stereotipi so smešni. 

V tistem času je obiskovanje Fakultete za rač. in inf. imelo nekaj veljave. Pogosto se je po odgovoru na "Kaj pa ti študiraš?" s strani punc slišalo "Uf a res? Zakon".

Povezava do prispevka

Če bi še enkrat začel kariero, bi izbral isto, bi kaj spremenil, mogoče drug programski jezik?

 

Delaš 6h dnevno ajde 8h... Če bi želel zaslužiti več, bi lahko rekel, da boš delal 10h-12h dnevno in sorazmerno več zaslužil? Ali bi si moral najti dodaten job?

 

Kot vsak poklic ima svoje prednosti in slabosti. Kaj bi rekel, da je slabost biti programer?

Povezava do prispevka
atomic reče pred 20 minutami:

Iz katerega posta je to razvidno?

 

SeniorPro reče pred 13 urami:

Končal sem 9 semestrski (stari program) univerzitetni študij na Fakulteti za računalništvo in informatiko, Univerza v Ljubljani. Generacija Mihelčičev, Kodekov in ostalih prvokategornih profesorjev.

 

;)

 

Tudi sam sem šel skozi Kodeka in Mihelčiča. Imam frenda, ki se je prepisal na VSŠ program, da mu ni bilo treba se piflat za Mihelčičeva predmeta, pa je imel samo 2. Moja smer jih je imela 4 :S (moj program je bil "novi" 8 semestrski, pred bolonjcem, ki se je začel 2004, tako da je moral avtor začeti najkasneje 2003 na faksu)

uredilo bitje JediEagle
Povezava do prispevka
SeniorPro reče pred 18 urami:

Nasveti za junior dev-e:

- so povsem nekoristni povečini, dokler se jih ne izvežba, kar traja. Če bi jaz imel firmo bi računal usposabljanje.  Višina plače naj bo zadnja skrb na začetku kariere. Najbolj smešen je bil mudelček na razgovoru brez enega meseca pravih izkušenj, ko je rekel, da bi po treh mescih rad 2.5k eur plače bruto. Eno leto nazaj.

:avadodo: tko je bral na raziskovalnem inštitutu slo-tech

Povezava do prispevka
SeniorPro reče pred 19 urami:

 

Nasveti za junior dev-e:

- so povsem nekoristni povečini, dokler se jih ne izvežba, kar traja. Če bi jaz imel firmo bi računal usposabljanje.  Višina plače naj bo zadnja skrb na začetku kariere. Najbolj smešen je bil mudelček na razgovoru brez enega meseca pravih izkušenj, ko je rekel, da bi po treh mescih rad 2.5k eur plače bruto. Eno leto nazaj.

- dobro je odlično znati osnove programiranja. Vse izhaja iz tega.

- obvladaj en programski jezik (v katerem si suveren).

- 90% služb bo zahtevalo delo z bazo. Bodi suveren v SQL.

- algoritmi in podatkovne strukture so tvoji prijatelji.

 

Nerodno je ce 12 mesecev nekoga usposabljas potem pa gre drugam. Vecinoma ker ima drugacne predstavitve glede place.

Za juniorje oz ucenje, bi morala biti pogodba o zaposlitvi prilagojena z neko obvezo na recimo 3 leta, v nasprotnem primeru je neka odskodnina.

 

V treh mesecih je 2.5k res malce prevec; ampka v 3 letih je pa cisto realno. Odvisno od junirja, ki je ze postal senior :)

 

Imam jaz en nasvet za junirje:

Vecinoma so programerji leni, tako da ce da junior kaj nase lahko v 3 letih postane programmer of the year :) oz zelo kakovosten del ekipe.

Sam to pomeni malce vec kot 6 ur delat. Zvecer komot se dve uri prezdis pred kako knjigo, pa en dan na vikend reskiras za izpopolnjevanje.

Ko enkrat postanes master kot avtor te teme, se lahko polenis. He he he

uredilo bitje andrejus
  • Račka +1 1
  • Nekul -1 2
Povezava do prispevka
kapslok reče pred 6 urami:

 

To je pa itak standard, vsaj misl da je delu faks v zlatih časih. 

Glede na profesorja bi reku da so to bolj zacetki FRI, pa tud racunalistva v slo, tko da je blo vecina profesorjev solanih na EF. Ne vem ce je OP ciljal na to da so bla zlata leta, bolj na to da so bla "posebna".

 

Kodek in Mihelcic sta bla men osebno sicer med boljsimi predavatelji, ceprav mal posebna (primerjave studentov z govedi; dejte sodelovat z vprasanji, ampak ce pa boste, ste najebal na ustnem; kazanje ucbenika ki ga je napisal prof med pisanjem izpita / predavanji). Folk ju pa ni maral predvsem ker sta njuna predmeta predstavljala levji delez osipa me letniki.

Povezava do prispevka

 

 

atomic reče pred 14 urami:

Če bi še enkrat začel kariero, bi izbral isto, bi kaj spremenil, mogoče drug programski jezik?

 

Delaš 6h dnevno ajde 8h... Če bi želel zaslužiti več, bi lahko rekel, da boš delal 10h-12h dnevno in sorazmerno več zaslužil? Ali bi si moral najti dodaten job?

 

Kot vsak poklic ima svoje prednosti in slabosti. Kaj bi rekel, da je slabost biti programer?

 

- Če bi kaj spremenil? Po faksu bi spizdil iz države nemudoma. Čez 5-10 let od danes bi že lahko razmišljal o upokojitvi.

- Zase lahko povem, da bi lahko več delal, če bi izrazil željo, da bi več delal - trenutno je tako, da naredim max 40 - če sploh - (plačanih) nadur v celem letu. Če se ozrem nazaj... Leta 2011 sem delal cca pol leta po 280+ ur mesečno in potem z nekaj premora spet dobrega pol leta tam nekje. Moška verzija Marisse Mayer. Imel sem že hude simptome izgorelosti. In od takrat sem se ustavil in delam v zelo sproščenem tempu. Na dolgi rok nisem niti več sposoben delati več kot 8 ur dnevno. Težko je pojasniti, če ne greš čez to.

- Dodaten job je debilnost. Moraš si najti osnovno dobro plačano službo! Razen, če ti je želja delati popoldneve in soboto za kaj? Da boš odplačeval nek leasing za boljši avto? Nasvet: vedno naj bo osnoven job spodobno plačan. Dodatna služba je iskanje bližnjic, ki se na dolgi rok ne izide!

 

atomic reče pred 15 urami:

Če bi še enkrat začel kariero, bi izbral isto, bi kaj spremenil, mogoče drug programski jezik?

 

Delaš 6h dnevno ajde 8h... Če bi želel zaslužiti več, bi lahko rekel, da boš delal 10h-12h dnevno in sorazmerno več zaslužil? Ali bi si moral najti dodaten job?

 

Kot vsak poklic ima svoje prednosti in slabosti. Kaj bi rekel, da je slabost biti programer?

- Ogromno dela je še vedno mindless. Imaš task, narediš task. Podoben task si delal že 500ič. Počutiš se kot za tekočim trakom. Na koncu menjaš job. Pri nas je zelo malo firm, ki bi resnično potrebovale UNIjaše za programerje. Še v Googlu, kjer je delal en moj soliden kolega, ni bilo izzivov ravno na dnevni osnovi. Ni neke dinamičnosti na dnevnem nivoju. Res se občasno počutiš kot tekoči trak. Jaz na FRI nisem šel z namenom, da ratam boss ali kaj podobnega. Ampak preprosto iz ljubezni do CS. Nikoli se nisem videl v managerskih vodah. Ni mi niti problem vztrajati v programiranju do penzije, če sem iskren.

- Če si programer ima tvoje delo lahko tudi velik impact na marsikaj. En tvoj zajeb lahko marsikaj pokvari. Lahko celo propade firma. V prvem stadiju moje kariere sem imel s tem grozne probleme. Tudi doma sem dolgo premišljeval, ali je neka stvar ok ali ni. Še po par tednih od končanega projekta, sem bil v dilemi, če je pot, po kateri smo nekaj naredili pravilna. To me je na čase precej žrlo. Z leti sem postal "jebiveter" in me resnično gane zelo malo stvari. Ni vredno, da bi se preveč sekiral. Zato pravim, da bi morali zakonsko prepovedati opravljanje zahtevnejših programerskih del za neke smešne bruto zneske. 2800 bruto bi moral biti minimalni sprejemljiv bruto za seniorja. Od programerjev so odvisna življenja - dobesedno.

- Včasih imam občutek, da nekateri na programerje v firmi gledajo malce tako ... kot na neke občutljive šolarčke (ki se slabo oblačijo :P). Tale geekovska scena dejansko je malo posebna.

 

MihaKihot reče pred 12 urami:

Kolk profita ustvarjas firmi na mesecni/letni bazi

 

To ni tako lahko izmerljivo in tudi roko na srce me boli k. Upoštevati moraš, da ogromno časa porabim za code review-e in ukvarjanje z mlajšimi, ki mi požirajo lase in živce. Poleg tega še odgovarjanje na maile sodelavcev, za kakšne nasvete in podobno. Za mojo plačo očitno dovolj. Še povsod so bili zadovoljni z mojim doprinosom.

 

sskj reče pred 10 urami:

Zakaj nek snobovski odnos, da je faks v tvojih casih biu nekaj več

Se opravičujem, če je izpadel tisti odgovor glede obiskovanja 9 semestrskega univerzitetnega programa malce snobovski. Kakor sem govoril z nekaterimi je kakovost bolonjskih programov realno malce padla. Žal je že naša generacija v prvi polovici 2000s prišla v malce degradirano okolje, kar se zahtevnosti tiče. Marsikateri izpiti so bili lažji, kot so bili referenčni izpiti iz npr. 90ih. Tudi prof. Mihelčič (ki ga zelo cenim, saj je zahteval malo več truda od lenih FRIjevcev in bil je zelo pošten in objektiven), je v tistem času že ratal malce soft. če smo iskreni. Butthurt FRIjevcev zaradi ekonomike poslovanja je bil v tistem času epski.

 

Jojo reče pred 10 urami:

Uporabljaš programski jezik: css in če ja kakšen workflow imaš

S frontendom se ne ukvarjam. "Programski jezik" Css sem verjetno nazadnje uporabljal nekje leta 2010. Enostavno me ni UI nikoli pritegnil. Tudi nekega čuta za estetiko nimam. Vsekakor  nisem hodil na 4.5 letni faks zato, da mi bo vsak, ki pride mimo in ima 5 minut časa težil, kako bi rad, da se autocomplete funkcija sproži že po dveh vnešenih znakih in ne šele po treh. Da ne omenjam tudi te JS frameworke, ki rastejo kot gobe po dežju in se menjajo letno.

 

andrejus reče pred 3 urami:

V treh mesecih je 2.5k res malce prevec; ampka v 3 letih je pa cisto realno. Odvisno od junirja, ki je ze postal senior :)

Nikoli v treh letih ne postaneš senior. Še jaz, ki sem prišel iz uni-ja v programiranje se nisem imel za seniorja po treh letih. Po treh letih rataš ravno prav samostojen, da nisi v breme in lahko že samostojno marsikaj postoriš. Vsekakor v treh letih nisi senior. Je pa 2.5k po treh letih lahko realno, seveda. Nekaj najbolj smešnega je, ko se ti na oglas za delo prijavljajo razno razni "full-stack" senior dev-i z 2-3 leta izkušenj. Kako lahko osvojiš tako široko znanje v treh letih mi ni najbolj jasno. Seveda po moji senior lestvici. 

 

andrejus reče pred 3 urami:

Imam jaz en nasvet za junirje:

Vecinoma so programerji leni, tako da ce da junior kaj nase lahko v 3 letih postane programmer of the year :) oz zelo kakovosten del ekipe.

Sam to pomeni malce vec kot 6 ur delat. Zvecer komot se dve uri prezdis pred kako knjigo, pa en dan na vikend reskiras za izpopolnjevanje.

Ko enkrat postanes master kot avtor te teme, se lahko polenis. He he he

Da programerji delajo precej v svojem tempu v okviru kolektiva sem že dolgo nazaj opazil sam. Juniorji so ponavadi precej zagreti. Vendar je potrebno vedeti, da povprečen senior lahko opravi 10x več dela, kot srednje dober junior. Zato so seniorji tako prekleto iskani in ni problema pri malce višji plači. V končni fazi so še zelo poceni, če vzameš to v računico. Težava je, ker dobrih seniorjev na trgu skoraj ni. Osebno bi sicer z zakonom prepovedal zaposlovanje seniorjev za manj kot 2800-3000bruto. Kar je manj je v posmeh panogi. Seveda govorim za prave seniorje.

 

bainit reče pred 3 urami:

:avadodo: tko je bral na raziskovalnem inštitutu slo-tech

Možno. Nekateri imajo nerealna pričakovanja. 2.5k bruto si jaz osebno niti kot svež diplomant iz UNIja ne bi upal omeniti saj se ve, kakšen revež je človek na začetku kariere. Za delodajalca si čista izguba realno gledano. Sicer se po treh mesecih morda že malce opazi potencial in zagnanost. Ampak še vedno ti gre čas in ukvarjanje z nekom. Ljudje gledajo samo neke bajne plače (ki to niti približno niso), pozabljajo pa število porabljenih ur, da prideš do nekega statusa. Marsikdo misli, da gre za easy job. Greš na en tečaj Smart Ninja, tam ti dajo nek smešen certifikat in si že kandidat za 2.5k bruto. No, nisi.

 

kapslok reče pred 21 urami:

 

ker dobiš s poznavanjem neko sposobnost logičnega razmišljanja ali ker jih dejansko uporabiš v vsakdanjem delu? če vprašam drugače, kdaj si nazadnje imel priložnost uporabiti to znanje?

90% (večinoma full stack web) developerjev, ki jih poznam, so od faksa že vse pozabili. tudi zame velja, da je v glavnem prišlo prav na razgovorih, potem pa niti ne.

Pravi CS je zgrajen okoli algoritmov in podatkovnih struktur. Velika večina uporabi kvečjemu array ali list. In to je to, samo to obstaja. Sam pogosto uporabljam Stack, Queue, tudi Trie. Pogosto tudi pazim na časovno kompleksnost algoritmov. Resda za 90% programerskih služb pri nas tega niti ni treba vedeti, če želiš v katerega od večjih tehnoloških podjetij je to "must have" na razgovoru. Sam bi vedno dal kandidatu za službo eno preprostejše vprašanje v povezavi s tem. Ampak res takšno osnovno vprašanje, ne zapretiravano, kjer se išče kako mentalno posiliti iskalca zaposlitve.

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...