Skoči na vsebino

[AMA] Sem senior developer z 10let+ izkušenj


Priporočeni prispevki

Kunta Kinte reče pred 4 urami:

Tle se vidi zakaj bos se naslednjih 10 let developer

 

Hm...

Kaj pa če hoče ostat developer 4ever. Zakaj bi hotel biti project manager, lead ipd

 

Recimo, jaz "menegiranja" imam pop kufer in sem sel v IT vode na stara leta prav zaradi tega da (na lahko) zasluzim normalen (denar) in nimam nobene odgovornosti :) razen pac tiste ki je povezana z samim delom.

Kot posamezniku paše, a ne?

Povezava do prispevka
andrejus reče pred 17 minutami:

 

Hm...

Kaj pa če hoče ostat developer 4ever. Zakaj bi hotel biti project manager, lead ipd

 

Recimo, jaz "menegiranja" imam pop kufer in sem sel v IT vode na stara leta prav zaradi tega da (na lahko) zasluzim normalen (denar) in nimam nobene odgovornosti :) razen pac tiste ki je povezana z samim delom.

Kot posamezniku paše, a ne?

To pomeni da si beta

 

V kolikor si pravi alfa moski hoces bit leader

Povezava do prispevka
Hrošč ownač reče pred 1 uro:

 S tremi kolegi premišljujemo, da bi naredili multiplayer igrico v stilu WOW, če se npr. sedaj vsak dan posvetimo učenju programiranja za 2 uri ali je realno da imamo v 1 letem za pokazat nek "beta produkt"

V enem letu ne boste mel beta produkta tut ce znate razvijat igre. Ne samo da se moras naucit programiranja, naucit se moras produkcije igre, tko da definitivno 2 uri na dan ne bo dovolj. Razvoj igre ni samo kodiranje ampak delanje assetov, animacije, pisanje zgodbe, grajenje svetov, etc... Valda je vprasanje kaksen scope sploh hocete met za igro. Ce je to res wow pol definitivno ne in verjetno nikoli ne boste s tremi kolegi prisli blizu taki igri, ce pa je to neka enostavna, po moznosti 2d multiplayer igra, pa boste mogoce v enem letu imeli za pokazat nek early alfa koncept kjer se bos connectal na server pa videl druge characterje. V enem letu po 2 uri na dan niti osnovnih konceptov programiranja ne bos obvladal, kaj sele networking in nevem kaj vse je potrebno za tako igro.

To ni da ti zdej recem da je brezveze se zacet ucit, brezveze je met nek ezotericen deadline ala 1 leto pa bomo meli beto ker pac ne ves nicesar o game developmentu in si ne mores postajat deadlinov.

Povezava do prispevka
Arey reče pred 5 minutami:

V enem letu ne boste mel beta produkta tut ce znate razvijat igre. Ne samo da se moras naucit programiranja, naucit se moras produkcije igre, tko da definitivno 2 uri na dan ne bo dovolj. Razvoj igre ni samo kodiranje ampak delanje assetov, animacije, pisanje zgodbe, grajenje svetov, etc... Valda je vprasanje kaksen scope sploh hocete met za igro. Ce je to res wow pol definitivno ne in verjetno nikoli ne boste s tremi kolegi prisli blizu taki igri, ce pa je to neka enostavna, po moznosti 2d multiplayer igra, pa boste mogoce v enem letu imeli za pokazat nek early alfa koncept kjer se bos connectal na server pa videl druge characterje. V enem letu po 2 uri na dan niti osnovnih konceptov programiranja ne bos obvladal, kaj sele networking in nevem kaj vse je potrebno za tako igro.

To ni da ti zdej recem da je brezveze se zacet ucit, brezveze je met nek ezotericen deadline ala 1 leto pa bomo meli beto ker pac ne ves nicesar o game developmentu in si ne mores postajat deadlinov.

 

Mah to ni cist res. Z Unityem in podobnimi orodji se da velik bliznic potegnit in bit pri tem da vidis druge, se mal stepes etc, v dobrem tednu z minimalnim ali nicnim znanjem programiranja. Mas miljon tutorialjev in polizdelkov ki te za rokco vodjo do tega.

 

Problem je bolj da ce je nekdo resen v taki zadevi ne bo prisel dalec samo s frankenstein-anjem razlicnih stvari, ker zadeva pac ne bo stala skupaj, niti tehnicno niti kako drugace.

 

Sam se nism dost ukvarjal s tem, ma smo pred kradki mv podjetju dobil ponudbo za uporabo Unitya (kot alternativo), in sm cist za salo sel spisat klon Archerota v Unityu in pa na trenutnem pogonu. Ce pustimo to da je Asset store pripomogu k temu da sm lahko za nekih 10 EUR uporabljal odlicne assete, zvok in vse, je bil klon spisan v nekaj urah. 

 

Na drugi strani sm uporabu Starling Engine, kjer je treba vse delat z nule (in je moj najljubsi 2d engine, sue me). Kljub temu da sm izvezban v picko mater, sm porabu 3x tolk casa za spisat kodo, s tem da je blo z asseti porabljenega neskoncno vec casa.

 

Uglavnem, kot cisti amater bos mel v enem letu verjetno ensotavno nek polizdelek, ce bos res konsistentno delal 2h nad, sploh v vec. Vseeno, te igre ne bos nikoli koncal, kvecjemu se bos naucu neki, da bos pol pri 5i igri mogoce mel sanso zasluzit.

Povezava do prispevka
Hrošč ownač reče pred 2 urama:

S tremi kolegi premišljujemo, da bi naredili multiplayer igrico v stilu WOW, če se npr. sedaj vsak dan posvetimo učenju programiranja za 2 uri ali je realno da imamo v 1 letem za pokazat nek "beta produkt"

Ne.

Povezava do prispevka

Fak k me je profesor na FRI spraševal, da našejem vodila v PCju. Jaz tko zašvicam (pač trema) wtf vodila. Pa pravi PCI, AGP... Pol sem se nasmejal sem mislil, da bo kaj bolj kompliciranega. Sem rekel, da lahklo povem kako je zadeva sestavljena, voltaže, signalizacija... No pol sem i je ustavilo pri programiranju in analizi. 

Povezava do prispevka
sskj reče pred 3 urami:

 

V kolikor si pravi alfa moski hoces bit leader

 

Saj senior dev. ima ponavadi tudi nekaj vodenja manjših skupin in projektov. Brez teh odgovornosti je težko senior.


Pure management - posel in to, je kar jeba. Stalno si v pogonu, ni predaha, z ljudmi pa je neprimerno težje delat kot z računalniki. Ne gre avtokratsko - razen če je res kriza, takrat so ljudje manj branijo ukazovanja..

(govorim iz prve roke, ker sem delal in se izobraževal za obe poziciji)

Povezava do prispevka

Ja sej verjamem sam bom letos sele koncal faks, delal pa sem zraven se zadnje leto tako da nimam kaj veliko pojma, mi je pa bilo na sihtu kr tuga. 

 

Se mi zdi da smo jim bili studnje kr odvec pri delu al pa so seniorji bli ze prevec zaposleni in niso meli casa za nas. Dali so mi task dokaj slabo napisan, pol sem pa mogu skozi tezit in se mi je zdelo kot da sem jim bil naporen, na koncu se je itak izkazalo dostikrat, da se danih taskov sploh ni dalo nardit ker je nekdo drug nekaj zajebal na branchu itd. Pac na kurac mi je slo da sem sam porabil po par ur, da sem odkril nekaj, kar bi mi lahko senior povedal z enim stavkom, ko mi je dajal task

 

En sosolec, ki je delau pri isti firmi je imel podobno izkusnjo tako, da verjetno ni bil to samo problem iz moje strani, ampak bolj slaba organizacija ter komunikacija znotraj podjetja

Povezava do prispevka
SeniorPro reče Dne, 17. 5. 2020 at 23:02:

 

 

 

- Če bi kaj spremenil? Po faksu bi spizdil iz države nemudoma. Čez 5-10 let od danes bi že lahko razmišljal o upokojitvi.

- Zase lahko povem, da bi lahko več delal, če bi izrazil željo, da bi več delal - trenutno je tako, da naredim max 40 - če sploh - (plačanih) nadur v celem letu. Če se ozrem nazaj... Leta 2011 sem delal cca pol leta po 280+ ur mesečno in potem z nekaj premora spet dobrega pol leta tam nekje. Moška verzija Marisse Mayer. Imel sem že hude simptome izgorelosti. In od takrat sem se ustavil in delam v zelo sproščenem tempu. Na dolgi rok nisem niti več sposoben delati več kot 8 ur dnevno. Težko je pojasniti, če ne greš čez to.

- Dodaten job je debilnost. Moraš si najti osnovno dobro plačano službo! Razen, če ti je želja delati popoldneve in soboto za kaj? Da boš odplačeval nek leasing za boljši avto? Nasvet: vedno naj bo osnoven job spodobno plačan. Dodatna služba je iskanje bližnjic, ki se na dolgi rok ne izide!

 

koliko si pa realno delal od teh 280 h? to je bilo kaj, pon-sob po 12h dnevno?

Povezava do prispevka
Paljo se ruga reče pred 13 urami:

Modelcek gre zagovarjat Mihelcica in se mu zdi dober profesor 

 

Dober troall AE.

Niti ne. Preprosto moraš imeti rad profesorja, zaradi katerega so nekateri celo obupali in čakali na njegovo penzijo, ker se jim ni dalo vzeti 3-4 tedne učenja po njegovi knjigi. Tisti, ki so pri njemu opravljali izpite, se bodo verjetno spomnili, kakšne smešnice so bile, ko je posedal ljudi na svoja mesta pred izpitom. :D Tip je legenda, s pronicljivim smislom za humor. Je še živ, kdo ve?

 

Mimogrede: se še kdo spomni, ko si je "Duke" omislil novo BMW E90-ico, mislim da 320d? Zelo dobro opremljena in po spominu lepe kovinsko sive barve.:D

 

Hrošč ownač reče pred 13 urami:

S tremi kolegi premišljujemo, da bi naredili multiplayer igrico v stilu WOW, če se npr. sedaj vsak dan posvetimo učenju programiranja za 2 uri ali je realno da imamo v 1 letem za pokazat nek "beta produkt"

Nasvet: pojdite raje na babe.

 

sskj reče pred 7 urami:

Ja sej verjamem sam bom letos sele koncal faks, delal pa sem zraven se zadnje leto tako da nimam kaj veliko pojma, mi je pa bilo na sihtu kr tuga. 

 

Se mi zdi da smo jim bili studnje kr odvec pri delu al pa so seniorji bli ze prevec zaposleni in niso meli casa za nas. Dali so mi task dokaj slabo napisan, pol sem pa mogu skozi tezit in se mi je zdelo kot da sem jim bil naporen, na koncu se je itak izkazalo dostikrat, da se danih taskov sploh ni dalo nardit ker je nekdo drug nekaj zajebal na branchu itd. Pac na kurac mi je slo da sem sam porabil po par ur, da sem odkril nekaj, kar bi mi lahko senior povedal z enim stavkom, ko mi je dajal task

 

En sosolec, ki je delau pri isti firmi je imel podobno izkusnjo tako, da verjetno ni bil to samo problem iz moje strani, ampak bolj slaba organizacija ter komunikacija znotraj podjetja

Ne me narobe razumeti. Zelo malo ljudem se da na proper way ukvarjati z mladimi mojstri, ki potem še morebiti spizdijo po nekaj mesecih. Moraš vedeti, da zanos, entuziazem you name it, po 10 in več letih mine, ne glede na to, kakšno delo opravljaš. Tako da povsem in zelo možno, da se ti je odnos seniorja zdel malce je*ivetrski. Ljudje so tudi obremenjeni in se "vzgajanje" včasih šteje malo tako ... za zraven. Če ti je tuga na šihtu moraš razmisliti o menjavi. 
Prva stvar, ki sledi prejemu taska ja natančno prebiranje in razumevanje zapisanega, besedo po besedi. Kar ne veš ali o morebitnih dilemah,  se posvetuješ s seniorjem oz. project managerjem, oz. kdorkoli ti že dodeljuje task. Seveda v okviru posvetovanja ni mišljena vsaka neumnost, ki ti pade na pamet. Dobro razumevanje taska je esencialno.

Glede podrobnosti ti lahko povem en resničen in obenem smešen primer: imeli smo nekoga, ki je dobil za task narediti preprosto spletno storitev - mislim da celo samo ena metoda. Med nami so spletne storitve mišljene kot SOAP web services. In kaj je bil na koncu output? Rest api. :closedeyes: Hočem povedati, da je razumevanje taska bistveno. In seveda, ne se bat vprašat, četudi se boš sam sebi zdel annoying, nezaželjen in nekoristen. Skozi te faze je šel marsikdo od nas. 

Morda se je malo za vprašati res ta tvoja "tuga na šihtu". Si pravi mož za ta poklic?

sskj reče pred 12 urami:

To pomeni da si beta

 

V kolikor si pravi alfa moski hoces bit leader

Niti ne. "Alfa moški" ohrani low profile in manj skrbi in stresa. Za stotaka ali dva manj se izogneš neposrednemu buzeriranju strank in šefov. Ravno to je ta umenost. Da za malenkost manj denarja nimaš določenih zadolžitev in odgovornosti. V končni fazi vsak stremi k udobni službi. Jaz rade volje za nekaj manj denarja prepustim leadership:D

 

MihaKihot reče pred 6 urami:

In pol se "gospodarstvo" pizdi, kako šola ni izoblikovala človeka genau za njihovo dotično, specifično delovno mesto.

Si sploh ne moreš misliti na kakšnih osnovnih stvareh se včasih ustavi vse skupaj. 

 

ReV reče pred 6 urami:

mogoče zaposlujete juniorje? :D ali pa poznaš koga ki pozna koga...

Zaposlovanje je trenutno ustavljeno. Tudi dokaj velik upad prometa. Vsi čakajo kaj bo jeseni. 

Preko FRI-ja je dokaj lahko priti v programerski posel. Kot samouk težje, ampak se seveda da. Je pa FRI res dobra odskočna deska. 

Glede priporočil: še nikoli v življenju nisem nobenemu priporočil nekoga, za katerega ne bi dal roke v ogenj. Bi rekel, da gre za neko vrsto kodeks. 

Na Facebooku imaš eni dve grupi, ena za dev-e in ena za junior dev-e. Kakor sem včasih sledil se več ali manj išče tiste, z vsaj nekaj izkušnjami.

 

bainit reče pred 1 uro:

 

koliko si pa realno delal od teh 280 h? to je bilo kaj, pon-sob po 12h dnevno?

Veliko veliko realnih ur je bilo. To so bili časi brez "for fun" browsanja. Bilo je veliko zanosa. Težko ti odgovorim točno koliko % ur je to bilo. Tudi kakšna nedelja vmes. Je po drugi strani ironično, da sem ravno zaradi tistega norega rushanja in zanimanja verjetno bil v končni fazi ob še boljšo kariero zaradi že precej očitnih znakov izgorelosti kmalu po tem. 

Povezava do prispevka
The Mothership reče pred 7 urami:

ma jest mam tako izkušnjo tud na drugih položajih (t.j. ne študent), na raznih delovnih okoljih.

 

uletiš v neko okolje in potem so vsi nejevoljni, ker ne govoriš od prvega dne dalje njihovega nedokumentiranega internega jezika

Običajno je tako, da je prvih nekaj tednov res malce mizerije na novem delovnem mestu, ker ne poznaš ljudi, oni ne poznajo tebe ipd. Če se po treh mesecih ne vklopiš v team, je že malce zanimivo. Osebno sem opazil, da je najboljše v novi službi po pol leta pa do recimo treh let zaposlitve. Potem si že pogostokrat v dilemi za menjavo.

Povezava do prispevka
gladius reče pred 7 urami:

realno so to podjetja, kjer te obstoječi zaposleni tučejo dol, ker se bojijo, da jim prevzameš mesto

 

 

 Seveda, kar se 10 letni senior boji je to, da mu nek otrok ne prevzame mesta. Realno so to podjetja, kjer gre za zelo spoštljiv odnos. Še nisem naletel na računalniško firmo, kjer bi bili odnosi res katastrofalni. 

Povezava do prispevka
AtÍka reče pred 10 urami:

 

 


Pure management - posel in to, je kar jeba. Stalno si v pogonu, ni predaha, z ljudmi pa je neprimerno težje delat kot z računalniki. Ne gre avtokratsko - razen če je res kriza, takrat so ljudje manj branijo ukazovanja..

(govorim iz prve roke, ker sem delal in se izobraževal za obe poziciji)

Precej dobro napisano o pure managementu. :)

uredilo bitje SeniorPro
Povezava do prispevka
FettOlaf reče pred 2 urama:

Mihelcic je meu na voljo uprasanja ki si se jih lhk naucu pa je bla 7ka zagotovljena.

n vidm problema.

Pa vsak mesec izpit ki ni stel v kvoto "padca". Folk je padal na ustnih ker so na pisnem plonkal. Mihelcic namrec ni razlikoval med kalkulatorjem in tablico (tisti palm piloti so kar krozil okol).

Povezava do prispevka
sskj reče pred 15 urami:

Ja sej verjamem sam bom letos sele koncal faks, delal pa sem zraven se zadnje leto tako da nimam kaj veliko pojma, mi je pa bilo na sihtu kr tuga. 

 

Se mi zdi da smo jim bili studnje kr odvec pri delu al pa so seniorji bli ze prevec zaposleni in niso meli casa za nas. Dali so mi task dokaj slabo napisan, pol sem pa mogu skozi tezit in se mi je zdelo kot da sem jim bil naporen, na koncu se je itak izkazalo dostikrat, da se danih taskov sploh ni dalo nardit ker je nekdo drug nekaj zajebal na branchu itd. Pac na kurac mi je slo da sem sam porabil po par ur, da sem odkril nekaj, kar bi mi lahko senior povedal z enim stavkom, ko mi je dajal task

 

En sosolec, ki je delau pri isti firmi je imel podobno izkusnjo tako, da verjetno ni bil to samo problem iz moje strani, ampak bolj slaba organizacija ter komunikacija znotraj podjetja

Jest v vseh razvojnih firmah kjer sm delal nism dozivu tega in je folk rad pomagal/mentoriral. Med developerji je ponavad kar dost kolegijalnosti ker se jim ponavadi ni treba bat za sluzbo kt pr kakem drugem poklicu.

 

Zdej delam povecini z javnim sektorjem / vecjimi organizacijami ki niso razvojne in je cist drugo. Metanje polen pod noge, pisarniska politika, obracuni prek emailov, izpostavljanje vsake najmanjse napake, folk si clo sendvice krade ... 

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...