Skoči na vsebino

[AMA] Sem senior developer z 10let+ izkušenj


Priporočeni prispevki

Ninđa reče Dne, 24. 6. 2020 at 18:16:

Ne vem kako je stanje v ITju. Na splošno z bolonjsko diplomo konkuriraš celemu kupu ljudi, ki imajo avtomatično pol stopnjo višjo izobrazbo zarad tastare diplome. A to kaj pomeni ne vem. V državnih podjetjih in javnem sektorju ja, pri privatnikih pa je najbrž vseeno, razen če se sami tako ne odločijo. Ti zna pa kdo zakomplicirat, če je ful ponosen na izobrazbo. OP je izrecno poudaril, da je končal 9 semesterski stari program in naštel profesorje. Je možno, da bi te na razgovoru oz. kot senior malo dol gledal? Folk, ki je diplomiral po tastarem, morda lahko vidi bolonjsko diplomo kot neko vmesno stopnjo oz. nedokončan faks. Pri dveh enakovrednih kandidatih za šiht zna prevagat te pol stopnje. To sta dve leti zastonj šolanja, od katerih imaš potem potencialno korist vse življenje, morda zaradi te pol stopnje hitreje napreduješ na šihtu. Benefit it delat so seveda izkušnje pa plača, kar je tudi precej dobra zadeva. Itak, če dobiš ful dobro šanso, se vzame.  

 

no kaksno je stanje v ITju:

- konkuriras ne nobenemu razen v kaksni javni sektor poziciji za 900-1300 neto, pac v ne najbolj pogostem primeru ko si hkrati nesposoben efektivnega dela v industriji ampak vseeno sposoben opravit faks

- na razgovoru v sloveniji ne gledajo skoraj nic, v tujini pa tudi ne, oz. jih ne zanima ce nisi glih applicant za google, pri cemer pa bolje da imas doktorat, ker sicer bo UNI LJ tezko diferencirat od "nek papir od spletnega MOOC programa"

- da imas dva enakovredna kandidata, kjer ima en faks in en ne, je v realnosti zelo redka situacija. ce sta kandidata primerna, ju vzames. ce ne, ju ne. prostora za sposobne je ogromno.

 

ne sej nisem tolk anti solanje, ker kot ja, je zastonj, in ti koristi. ampak dostim ne bo koristilo tako veliko kot bi jim ekstra dve leti industrije, plazenja navzgor po lestvici ob pravem casu, itd. 

 

pa ni za ignorirat da je za magisterij treba veliko truda in casa.

 

ker kaj se zgodi v praksi, folk gre studirat, 4-5 let kasneje mu se vedno "manjka par izpitov" (plus magistrska naloga, ki terja se vec dela), in potem po mojih izkusnjah so vsi ki so se "sprasevali, ce bi" na koncu obupajo in pustijo, pac tolk da so mel tist dzabe bon med tednom, drugace so pa delal prek studenta, ampak za manjso postavko kot bi sicer.

uredilo bitje Enterprise
Povezava do prispevka

Malo podcenjujete/zanemarjate en zelo pomemben aspekt faksa, mreženje. Veliko boljših delovnih mest se sploh ne "uradno" razpiše, ampak se gleda kdo koga pozna/priporoči. Podobno pri razpisanem delovnem mestu, če poznaš nekoga v firmi, da te priporoči. To velja za privatni in še bol za javni sektor.

Poleg tega, veliko statup-ov, ki so postali uspešna podjetja, se formira prav na faksih. Če hočeš zares "uspet v lajfu", dobit samo nekje službo ni dovolj.

uredilo bitje SpaWn
Povezava do prispevka

To itak ni za podcenjevat. Zato osebno sem vedno pristas da ce ima clovek voljo it takoj naprej studirat, sploh ni dileme. Pa tudi mislim da tistih nekaj let na zacetku kariere hitro zbledi ko enkrat presezes prvo desetletje delovne dobe ... stopnja pa bo tam za za vedno. Pa tudi mi ni jasno zakaj se te enkratne priloznosti za delo lahko pojavljajo samo v casu, ki bi ga sicer namenil solanju kasneje pa jih kar ni vec. :D

Povezava do prispevka
Stasis reče Dne, 29. 6. 2020 at 10:29:

To itak ni za podcenjevat. Zato osebno sem vedno pristas da ce ima clovek voljo it takoj naprej studirat, sploh ni dileme. Pa tudi mislim da tistih nekaj let na zacetku kariere hitro zbledi ko enkrat presezes prvo desetletje delovne dobe ... stopnja pa bo tam za za vedno. Pa tudi mi ni jasno zakaj se te enkratne priloznosti za delo lahko pojavljajo samo v casu, ki bi ga sicer namenil solanju kasneje pa jih kar ni vec. :D

1. govora je o diploma vs magisterij

2. vsako leto head-starta je pomembno ... sploh danes ni nujno pametno pricakovat da bo cez 2 leti enako, sploh ce si sposoben, je vprasanje ali bos bolj zrasel pri 25-28 kot pri 27-30. tudi kar se tice samega napredovanja, mlajsi hitreje napredujejo iz iste zacetne tocke kot starejsi.

3. stopnja bo za vedno, ja ... ampak moj point je da vprasljivo glede tega kar se bo tega skillseta obratovalo vecini magistrantov

uredilo bitje Enterprise
Povezava do prispevka
  • 2 tedna kasneje...

Kaj bi priporočil popolnemu začetniku v programerski sceni da se spravi delat?

 

Dober prijatelj iz sillicon valleya pravi da naj se naučim Python programirat pa me vzame

 

A bodo Udemy courses dost?

 

Al naj se spravim delat višjo šolo iz informatika?

uredilo bitje smarnca
Povezava do prispevka
  • 1 mesec kasneje...
smarnca reče Dne, 8. 7. 2020 at 23:10:

Kaj bi priporočil popolnemu začetniku v programerski sceni da se spravi delat?

 

Dober prijatelj iz sillicon valleya pravi da naj se naučim Python programirat pa me vzame

 

A bodo Udemy courses dost?

 

Al naj se spravim delat višjo šolo iz informatika?

alpa javascript + kakšen popularen lib (react)

mal vpraš unega kolega kaj sploh uporabljajo

uredilo bitje bainit
Povezava do prispevka
  • 4 tedne kasneje...
SeniorPro reče Dne, 25. 6. 2020 at 2:36:

Jaz bi se vsaj vpisal na magisterij! Ko si enkrat vpisan si vpisan. Težava je, ker so na magistrske programe sprejemni izpiti (kakor vem). In vsako leto boš težje tekmoval s svežimi diplomanti pri reševanju sprejemcev. Jaz bi naredil: se vpisal in opravil glavnino izpitov prvega letnika vsaj.

evo uspešno opravu sprejemni, tko da zdej sm not, enkrat bom že končal

Povezava do prispevka
MIHA_IS_GOD reče pred 6 minutami:

Povej se predavatelje, sam zna bit da je drug seznam profesorjev kot takrat ko sm jest hodu.

 

Laboratorij za umetno inteligenco je vcas slovel kt najbolj ugleden, tud mednarodno. Bi priporocal da kej kar pod njih spada.

 

Akademsko ja, pedagoško je pa Bratko slovel kot eden bolj dolgočasnih profesorjev. Plus da je forsiral Prolog, ki je sicer fajn za razvijat nekoliko drugačen način razmišljanja, ampak je še vedno daleč od tega, da bi bilo uporabno. Ampak mislim, da ga ni več in se splača vzeti Inteligentno analizo podatkov, navkljub Strojnemu učenju, ki ga ima verjetno še vedno Kononenko.

Skratka, enako pomembno kot vsebina predmeta je tudi njegov način izvedbe in kdo ga izvaja :)

uredilo bitje lazaRus
Povezava do prispevka
bainit reče Dne, 21. 9. 2020 at 22:54:

a za FRI? kakšni so pa bili?

bilo je za obkroževat, je pa bilo kr zahtevno, na spletni strani, kjer imajo objavljene primere nalog so bile smešno lahke v primerjavi z tem, kar je bilo na izbirnem izpitu

 

prvo tri naloge iz matematike

 

prva nekaj z matrikami, nisem znal

 

druga so bile napisane neke lastnosti funkcije npr. na določen intervalu je odvod nižji od nič, spet na drugem je določeni integral večji od nič pa še par lastnosti in potem si mogel iz tega ugotovit izgled grafa funkcije

 

tretja je bila verjetnost, imamo pet listkov različnih barv, če jih razdelimo med tri ljudi (vsak dobi vsaj enega), kakšna je verjetnost da dobiš točno določeno barvo

 

potem je bila neka koda, in si mogel napisat, kaj izpiše program, ta je blu super ez

 

nasledna je bila neka zajebana rekurzija in pa vprašanje kolikšna je vrednost ene izmed spremenljivk ob koncu izvajanja programa

 

zadna pa kako se premikaš skozi neka vozlišča grafa, če uporabimo algoritem za razvijanje v globino 

 

potem so bla še štiri vprašanja v povezavi z multimedijo, ker sem to vpisal pod drugo opcijo, ampak tu se mi ni sanjalo kaj dosti, ker sem itak ciljal bolj kot ne, da pridem na računalništvo

 

eno vprašanje sem vedel odgovor, kako imenujemo skice, ki jih pripravimo v času načrtovanja uporabniškega vmesnika pa je bil odgovor žični okvirji

 

aja pol je bilo še vprašanje kakšno pasovno širino potrebujemo, če želimo predvajati istočasno štirikrat HD video in pa enkrat 4K video plus zvok v primeru da vse kodiramo z h264, to pa se mi ni sanjalo, čeprav vem da smo to delali pri enem predmetu

uredilo bitje sskj
Povezava do prispevka
Ninđa reče Dne, 24. 6. 2020 at 18:16:

Ne vem kako je stanje v ITju.

 

Stanje v svetovnem IT je večinoma dokaj pozitivno, predvsem Kanada, ZDA ter vzhodni del srednje Evrope (Poljska, Češka) tukaj najbolj prednjačijo pred ostalimi. Očitni sta predvsem perspektiva in odprtost za bolj drzne in napredne projekte, ki pomenijo nekaj globalno gledano ter so tehnološko v teku s časom.

 

O stanju v slovenskem IT (Republika Slovenija) pa se ne da povedati česarkoli drugega, kar še ni bilo povedanega o Afganistanu.

uredilo bitje sadhu sequencer
  • Račka +1 1
  • Za crknit smešno +1 1
Povezava do prispevka
  • 4 mesece kasneje...
sskj reče pred 5 urami:

te države so res tolko pred nami glede ITja?

 

Že dolgo na področjih, kjer so nas prehiteli v obdobju 2000-2010, vendar je tam zaradi večje gostote softverskega inženiringa hitreje prišlo do notranje evolucije trga programske opreme in nekaj kar se pri nas smatra za alternativo se tam hitreje postavi na noge, oziroma ne gre za tvegane posle. Kar pomeni, da Slovenija v IT ne bo dohitela Poljske in Češke v naslednjih 30 letih. Standardi pri razvoju so boljši zato. Brainstorming je osnovno pravilo, pri nas je to zapravljanje časa. Ne trdim, da se domače firme ne učijo od tujine, ampak očitno jim ne gre tole. Jaz mislim, da je v glavnem kriva manjša gostota te panoge v Sloveniji in to se pozna posledično povsod, ne bi kar iz prve obsodil mentalitete, ampak bi rekel da je slednje posledica prvega.

uredilo bitje sadhu sequencer
Povezava do prispevka

zanimivo, sem bil v zadnjih mesecih v iskanju zaposlitve in sem na parih razgovorih že skozi sam razgovor videl, da je podjetje totalno v razsulu

 

pa očitno je tudi neka praksa, da firme objavljajo oglase pa sploh ne iščejo zaposlenih, ampak ti na razgvoru samo promovirajo firmo potem pa rečejo, da trenutno sploh ne iščejo zaposlenih ampak samo spremlajo trg delovne sile

 

od šestih razgovorov je bil normalen odnos samo pri dveh podjetjih (celtra in marand) 

Povezava do prispevka
sskj reče pred 5 minutami:

pa očitno je tudi neka praksa, da firme objavljajo oglase pa sploh ne iščejo zaposlenih, ampak ti na razgvoru samo promovirajo firmo potem pa rečejo, da trenutno sploh ne iščejo zaposlenih ampak samo spremlajo trg delovne sile

to sam pomen da ne ustrezas profilu iz takega ali drugacnega razloga

 

Povezava do prispevka

2k bruto

 

as in to je astronomsko visoka zahteva in jo morš na koncu prodat kot šalo? kaj to berem; pol itak sploh ni presenečenje, da je desettisoče slovenosužnjev pripravljenih delat za minimalca in se jim to zdi normala

uredilo bitje Sovir
  • Račka +1 1
  • Groot, ki sir je 1
Povezava do prispevka
sskj reče pred 3 urami:

zanimivo, sem bil v zadnjih mesecih v iskanju zaposlitve in sem na parih razgovorih že skozi sam razgovor videl, da je podjetje totalno v razsulu

 

pa očitno je tudi neka praksa, da firme objavljajo oglase pa sploh ne iščejo zaposlenih, ampak ti na razgvoru samo promovirajo firmo potem pa rečejo, da trenutno sploh ne iščejo zaposlenih ampak samo spremlajo trg delovne sile

 

od šestih razgovorov je bil normalen odnos samo pri dveh podjetjih (celtra in marand) 

 

prilicno pododbne izkusnje, zakaj sploh silis v rupetini, spakiraj kufre in prid v civilizacijo

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...