Skoči na vsebino

[AMA] Sem senior developer z 10let+ izkušenj


Priporočeni prispevki

Dalec od tega da bi se samo "fizikalce in spje" placevalo na roke. V gradbenistvu je to sicer nekaj povsem obicajnega (minimalec na racun, vse ostalo, vkljucno z nadurami in dodatki pa v gotovini), je pa razsirjeno tudi marsikje drugje, so pa to prakse ki jih je treba sistematicno izkoreninit, ker potem pridemo v situacijo da narocniki nimajo pravega obcutka koliko dejansko stane ena ura delavca (ne samo fizikalca, a ne) in se jim realna cena zdi pretirana ker bo pac en ki na tak nacin izigrava davkarijo, delavca in nenazadnje sebe, bistveno cenejsi na uro.

Povezava do prispevka

Mah ja. Samo sam to ne vidim kot nekaj tako strašnega, sploh pa ne kao balkansko specifičnega. Kdor je kaj po drugih državah posloval ve, da je čist normalno, da ti recimo odvetnik v de al at za storitve direkt reče, da bo z uradno honorarnote recimo 6k, drugače pa 5...

Pa gre tu za zadevo, da je urejal razne poslovne listine, torej je izjemno jasen trail, dobesedno uradno potrjen. Iz gradbišč in podobnega nimam izkušenj, samo si predstavljam, da je vsaj isto, če ne huje, ker tam ni noben podpisan in odžigosan in v uradne zaznamke zaveden...

Tko da pogosto se čist brezveze samoobtožujemo kako balkanski da smo, ker je v marsičem recimo v Nemčiji čist isto. Skandinavci baje da so bolj straight, samo ne morem povedat.

uredilo bitje GigiGovedina
Povezava do prispevka

Ne vem zakaj mislis da je tle kaj drugace. Sem pa bil enkrat zraven v Italiji in ni kot pri nas ko se inspektor napove. Tam najprej uletijo financniki z mitraljezi in obkolijo gradbisce, pol pa pride inspektor popisat vse ki se nahajajo znotraj perimetra. :D

Povezava do prispevka
GigiGovedina reče pred 4 urami:

Mah ja. Samo sam to ne vidim kot nekaj tako strašnega, sploh pa ne kao balkansko specifičnega. Kdor je kaj po drugih državah posloval ve, da je čist normalno, da ti recimo odvetnik v de al at za storitve direkt reče, da bo z uradno honorarnote recimo 6k, drugače pa 5...

Pa gre tu za zadevo, da je urejal razne poslovne listine, torej je izjemno jasen trail, dobesedno uradno potrjen. Iz gradbišč in podobnega nimam izkušenj, samo si predstavljam, da je vsaj isto, če ne huje, ker tam ni noben podpisan in odžigosan in v uradne zaznamke zaveden...

Tko da pogosto se čist brezveze samoobtožujemo kako balkanski da smo, ker je v marsičem recimo v Nemčiji čist isto. Skandinavci baje da so bolj straight, samo ne morem povedat.

 

Seveda je povsod tega precej, samo eno je da je to norma in sploh ne mores pricakovat da bo drugace, drugo pa da je en vecji ali manjsi delez taki, ki si privoscijo pokasirati kaj mimo uradnih poti.

Povezava do prispevka

studentsko delo (netto)

2013 5eur/h

2014 8eur/h

2015 4,5eur/h

 

redno delo

2015 ~1100 (netto)

2017 ~1300 (netto)

2019 ~2800 (brutto)

letos mocno upam, da bo spet kaka povisica

 

kar se tice znanja. tezko recti. v moji glavi sem se vedno noob dokler ne pogledam svoje kode izpred par let (ali pa od drugih *non-senior* developerjev)

uredilo bitje drevored
Povezava do prispevka

Hm, študentsko delo 2008 ~ 6/h

nekje 2009 probably, ne spomnem točno je šlo na 8/h (en kolega se prtožu in so nam vsem dvignal)

Redna zaposlitev 2010? ne spomnem točno tam nekje 1200 neto

Zelo počas gor do 2017 - 2800 bruto or so je bil ceiling v uni firmi

Menjal šiht, zdej je pa solidno, počas bom ujel dohtarje :D

 

Uglavnem - menjat šiht če vidiš da jim je težko povečat plačo vsake tolk + je itak dobro za izkušnje. Eni celo pravijo da menjaš na 2 leti or so (original OP iirc), jaz se to čisto ne strinjam, če si zadovljen zakj bi menjal. Seveda če nisi ... do it! Sploh v panogi kjer je kader iskan.

 

Napredovanje v znanju se sploh ni baš poznalo na dnarju v prejšnji firmi. Sem delal dev work + devops work + sysadmin + support. Posledica je da imam izkušenj nebroj all over the place, seveda zdej počas rjavi znanje, samo koncepti pa vseeno ostanejo. Recimo zadnje leto tam sem postavu k8s cluster v 1 tednu, vmes kucal fucking javascript pa pazu da ni šel cel sistem v k. Aja pa postavu par CI/CD pipelinov in sistem za to. Glede na to kaj sem delal na koncu bi blo 5k bruto malo.

 

Za napredovanje v znanju se moraš pač postavit v položaj kjer si prisiljen se učit, raziskovat itd. Večina firm je kar odprtih za to, ker je vseeno ceneje developat lasten kader kot najet uber profije. Kasirajo 5+k, en tak kot midva pa seveda ni takoj znoru ko blo povišice... sem še par let delal predno sem dojel.

Povezava do prispevka
  • 2 tedna kasneje...

No, pri meni so sedaj na mizi vsi podatki, ki so potrebni za odločitev o zamenjavi službe.

Novo (realen sektor) majhno IT podjetje ponuja ~600€ večjo plačo, a 8 dni manj dopusta (25). Delo od doma. Nekaj let že sodelujem z njimi, poznam delo, navade, .... A se glede na trenutno situacijo nikoli ne ve, kaj bo čez leto ali deset.

Stara (JS) veliko "podjetje", udobje navade, par minut od doma, več dopusta, napredovanje letos. Razlika bo potem nekje 460€. A tudi v novem podjetju bo napredovanje vsako leto.

 

Torej stopiti iz zone komforta, ali nadaljevati, si ne komplicirati življenja (in zraven fušati).

Kot vidim je največji strah - pred tem, ali se bo nova firma, glede na situacijo, obdržala. Čeprav se do sedaj kriza ni poznala. Načeloma te lahko tudi kadarkoli odpustijo (čeprav minimalna možnost).

uredilo bitje Dipling
Povezava do prispevka

600 vec bruto al neto? kolk mas trenutno placo?

 

ce mam 3k neto in pridobim 600 neto z manj dopusta. hmm, tezka.

 

ce mam trenutno 1k neto in pridobim 600 neto z manj dopusta. vzamem takoj.

 

ostali pomisleki: mam trenutne sluzbe poln kurac? so mi trenutni sodelavci full vsec? sem tolko iskan, da lahko dobim drugo sluzbo tudi, ce se nova firma ne izzide (mogoce lahko pridem nazaj na staro firmo?)? ipd

fun fact: v nasi firmi je full folka "povratnikov". med njimi sem nekako tudi sam (ceprav jaz sem vzel samo pavzo, nekateri so pa sli dejansko vmes kam drugam delat)

Povezava do prispevka

600 neto in bi bila sedaj čez 2k neto (par stotakov). Delo trenutno ni trpeče, v katerem pa ravno ne uživam.

Večji del bolj sam (zaradi covid ukrepov). Za novo službo verjetno ne bi bilo težav, ker se išče tak kader (predvsem v tujini). A nikoli ne veš.

8 dni dopusta je dosti, ker mi dopust veliko pomeni. Mislim pa, da se da z delom od doma to kompenzirati.

Povezava do prispevka
lazaRus reče Dne, 25. 3. 2021 at 21:08:

Kok sta napredovala kot developerja v drugi polovici vajine kariere, in a se je to poznalo proporcionalno na plači?

firma A (klasicni slovenski IT zaposlovalec):

2015: studentsko delo, 5 eur/h (ajd da probamo ce si za code monkeya, 0 izkusenj, 0 referenc)

2016: studentsko delo, 6.5 eur/h (sraufas vse kar pade)

2016: redna zaposlitev, 2100 eur bruto (mid level)

2016: 2330 eur bruto (mid-senior)

2017: 2500 eur bruto (senior)

2018: 2930 eur bruto (senior)

firma B (tuja firma, full time remote, s.p., tipicno 168 ur na mesec, neplacan dopust/bolniska/prazniki):

2018: 29 eur/h bruto (senior)

2019: 32.5 eur/h bruto (senior/lead)

2020-danes: 38 eur/h bruto (senior/lead)

 

ceiling v firmi A je bil takrat nekih 3300 bruto, za specificno ljudi ki so reseval rit vsem in so v roku 1 leta sli v nemcijo kot bodoci (zdaj so ze) tehnicni direktorji itd.

uredilo bitje Enterprise
Povezava do prispevka
Enterprise reče pred 22 urami:

firma A (klasicni slovenski IT zaposlovalec):

2015: studentsko delo, 5 eur/h (ajd da probamo ce si za code monkeya, 0 izkusenj, 0 referenc)

2016: studentsko delo, 6.5 eur/h (sraufas vse kar pade)

2016: redna zaposlitev, 2100 eur bruto (mid level)

2016: 2330 eur bruto (mid-senior)

2017: 2500 eur bruto (senior)

2018: 2930 eur bruto (senior)

firma B (tuja firma, full time remote, s.p., tipicno 168 ur na mesec, neplacan dopust/bolniska/prazniki):

2018: 29 eur/h bruto (senior)

2019: 32.5 eur/h bruto (senior/lead)

2020-danes: 38 eur/h bruto (senior/lead)

 

ceiling v firmi A je bil takrat nekih 3300 bruto, za specificno ljudi ki so reseval rit vsem in so v roku 1 leta sli v nemcijo kot bodoci (zdaj so ze) tehnicni direktorji itd.

 

Na podlagi cesa si se oznacil kot junior, mid, senior? Teh ocen nikoli nisem razumel, ker verjetno folk ne dobiva official značk za napredovanje v naslednji level :) 

 

Drgac pa lepa glede bumpa na koncu. To glede ceilinga je na zalost problem vecine slo podjetij. Kako si pa nasel tujo firmo in stopil v kontakt z njimi, sploh ker ocitno ne gre za kako tako, ki bi imela kaksno izpostavo ali skupne pisarne v sloveniji?

Povezava do prispevka
lazaRus reče pred 1 uro:

 

Na podlagi cesa si se oznacil kot junior, mid, senior? Teh ocen nikoli nisem razumel, ker verjetno folk ne dobiva official značk za napredovanje v naslednji level :) 

 

Drgac pa lepa glede bumpa na koncu. To glede ceilinga je na zalost problem vecine slo podjetij. Kako si pa nasel tujo firmo in stopil v kontakt z njimi, sploh ker ocitno ne gre za kako tako, ki bi imela kaksno izpostavo ali skupne pisarne v sloveniji?

glede na tip dela, dolznosti in odgovornost, recimo ce delas prakticno cel projekt sam in komuniciras samo se s koncnim narocnikom, potem je to ze en glavnih predpogojev za oznako "senior" (vecina samozvanih seniorjev sicer ne dosega tega, ker niso zadosti samostojni).

drug predpogoj je potem da imas zadosti poglobljenega znanja o podrocju/frameworku/stacku in zadosti kvalitetno sirse znanje (faks pomaga, predvsem pa kilometrina (bolj v smislu stevila projektov, stevila fuckupov, diverziteta strank in nalog kot pa v samem stevilu let dela))

 

kot fax diplomant/magister (to bi naceloma moralo veljati za vsakega, ki se ni preslepal cez) so mi, tudi ce nisem imel kakrsnihkoli izkusenj v industriji, bili jasni koncepti (ceprav rabis malo prakse da jih vidis in action) ki nekaterim niso zal nikdar v karieri, recimo osnove od DRY in SOLID

 

glede tuje firme, videl sem da iscejo moj profil in jih kontaktiral ter sel cez vecmesecni proces, pomagalo mi je to da sem mel za sabo dokaj high-profile (tudi njim znan) projekt kar te diferencira napram dobesedno tisocim indijcem s fake CVji

Povezava do prispevka
Enterprise reče pred 9 urami:

glede na tip dela, dolznosti in odgovornost, recimo ce delas prakticno cel projekt sam in komuniciras samo se s koncnim narocnikom, potem je to ze en glavnih predpogojev za oznako "senior" (vecina samozvanih seniorjev sicer ne dosega tega, ker niso zadosti samostojni).

drug predpogoj je potem da imas zadosti poglobljenega znanja o podrocju/frameworku/stacku in zadosti kvalitetno sirse znanje (faks pomaga, predvsem pa kilometrina (bolj v smislu stevila projektov, stevila fuckupov, diverziteta strank in nalog kot pa v samem stevilu let dela))

 

kot fax diplomant/magister (to bi naceloma moralo veljati za vsakega, ki se ni preslepal cez) so mi, tudi ce nisem imel kakrsnihkoli izkusenj v industriji, bili jasni koncepti (ceprav rabis malo prakse da jih vidis in action) ki nekaterim niso zal nikdar v karieri, recimo osnove od DRY in SOLID

 

glede tuje firme, videl sem da iscejo moj profil in jih kontaktiral ter sel cez vecmesecni proces, pomagalo mi je to da sem mel za sabo dokaj high-profile (tudi njim znan) projekt kar te diferencira napram dobesedno tisocim indijcem s fake CVji

Ma ne, senior pomeni, da boš delal taske čisto sam, pa tudi kdaj naredil kak nov task. To kar ti pišeš je že above senior paygrade oz. je to ena taka siva cona I guess :) Seveda se pa pričakuje samostojnost in samoiniciativa.

 

To, da delaš cel projekt sam si že project/team lead (of 1 man team). Pa če nimaš neke support strukture si hitro še praktično arhitekt in devops. Torej filaš 3 pozicje. Značilno za "senior" kader v malih firmah. Sem delal to prej za precej 100eur manj neto kot zdej, ko sem samo senior. Seveda je pa lepota tega mogoče to, da imaš možnost naprej it v več različnih vlog, meni pa malo rjavi ops znanje. Zato pa kak projekt v teh par urah prostega časa na leto....

 

Ostalo kar pišeš je solid.

Povezava do prispevka

Senior je tisti ki lahko samostojno opravlja delo.

 

Torej da lahko izvede nalogo brez da rabi pomoč pri implementaciji. Mentoriranje mlajših tud še nekako spada v to vlogo.

 

Če je pa treba pregledvat kodo drugih, vzpostavljat arhitekturo modulov/projektov je pa to počasi že za tech lead pozicijo. Končna vloga kar se tehničnega dela tiče je pa arhitekt.

 

Za pisanje taskov, dokumentacije, poročil ne rabiš bit developer. To v večjih firmah ponavadi počne business analyst.

 

 

To je nekak v teoriji, sam v praksi ma pa vsaka firma mal po svoje določene te vloge.

  • Na jagodo +1 1
  • Trol 1
  • Za crknit smešno +1 1
Povezava do prispevka
jlpktnst reče pred 13 urami:

Ma ne, senior pomeni, da boš delal taske čisto sam, pa tudi kdaj naredil kak nov task. To kar ti pišeš je že above senior paygrade oz. je to ena taka siva cona I guess :) Seveda se pa pričakuje samostojnost in samoiniciativa.

 

To, da delaš cel projekt sam si že project/team lead (of 1 man team). Pa če nimaš neke support strukture si hitro še praktično arhitekt in devops. Torej filaš 3 pozicje. Značilno za "senior" kader v malih firmah. Sem delal to prej za precej 100eur manj neto kot zdej, ko sem samo senior. Seveda je pa lepota tega mogoče to, da imaš možnost naprej it v več različnih vlog, meni pa malo rjavi ops znanje. Zato pa kak projekt v teh par urah prostega časa na leto....

 

Ostalo kar pišeš je solid.

imas prav, sem ciljal bolj na tehnicni aspekt (tudi nek novinec bo, ce je primoran, sam kucal cel projekt)

 

ima svoje prednosti (si prisiljen sam iskat resitve, sam prit do spoznanj kaj dela in kaj ne, sam dojames "end-to-end" nacin dela in komuniciranja) in slabosti (pades v svoj comfort zone in noces vec improvat na stvareh ki bi zahtevale ucenje, dokler ze imas pred ocmi resitev ki je "good enough")

 

zato so inzenirji ki delajo samo po startupih, sami, po moznosti v nekem ozkem podrocju za majhno stevilo projektov, na slabsem glede nekaterih stvari kot tisti ki delajo v vecjih teamih s tecnimi PR reviewerji in tech leadi

 

MIHA_IS_GOD reče pred 1 uro:

Senior je tisti ki lahko samostojno opravlja delo.

 

Torej da lahko izvede nalogo brez da rabi pomoč pri implementaciji. Mentoriranje mlajših tud še nekako spada v to vlogo.

 

Če je pa treba pregledvat kodo drugih, vzpostavljat arhitekturo modulov/projektov je pa to počasi že za tech lead pozicijo. Končna vloga kar se tehničnega dela tiče je pa arhitekt.

 

Za pisanje taskov, dokumentacije, poročil ne rabiš bit developer. To v večjih firmah ponavadi počne business analyst.

 

 

To je nekak v teoriji, sam v praksi ma pa vsaka firma mal po svoje določene te vloge.

ma problem je da ta definicija ni dosti specificna in potem lahko pomeni prevec.

potem imas seniorje z 10 let izkusenj ki ne dojamejo stvari kot recimo to da je vsaka abstrakcija tudi dolocen liability in tehnicen dolg, in pol iscejo izgovore zakaj je njihov enterprise fizzbuzz solution 10x bolj kompliciran za developat in maintainat kot nekaj kar je naredil nek novinec.

 

pa ljudi ki so nezmozni komuniciranja izven svoje domene in posledicno produkt trpi tudi tehnicno, ljudi ki niso sposobni imet odprte glave glede lastnih prepricanj, ljudi ki niso sposobni obrazlozitve necesa na poljubnem nivoju ki ga razume poljuben clovek, ...

 

in potem dobis team seniorjev ki bo v roku pol leta produciral dosti slabse produkte, dosti pocasneje, kot team handpicked juniorjev (ljudi za katere ze prvi dan na sihtu vidis, da so "the good stuff")

 

 

(fak moral bi bi recruiter, ker to kar delajo dans recruiterji je polom)

uredilo bitje Enterprise
Povezava do prispevka
x = 100

l = list(range(x + 1))

for n, w in [(3, "fizz"), (5, "buzz"), (3 * 5, "fizzbuzz")]:
    l[::n] = [w] * len(l[::n])

print(l)

 

 

please hire me

 

kaj mi grejo take naloge na kurac. kdo se je to sploh spomnil, da je primerno za intervjuje?

 

drgac kar se tice "ustvarjanja taskov" aka izmisljevanje featurjev. tle ma nasa firma najvecji problem, ki me pocasi ubija. ni produktnih vodjev in pol se mi kot developerji neki zmisljujemo featurje. pol pa pride "produktni vodja" pa nam namesto specifikacije featurjev vsiljuje neko tehnologijo. jao, vsak dan bolj obolevam zarad tega. res morm pocas zamenjat sluzbo. ni druge.

Povezava do prispevka
drevored reče Dne, 8. 4. 2021 at 16:50:


x = 100

l = list(range(x + 1))

for n, w in [(3, "fizz"), (5, "buzz"), (3 * 5, "fizzbuzz")]:
    l[::n] = [w] * len(l[::n])

print(l)

 

 

please hire me

 

kaj mi grejo take naloge na kurac. kdo se je to sploh spomnil, da je primerno za intervjuje?

industrija si je zmislila, ker je se vedno problem to da so rekruterji tako nesposobni v svojem delu, oz. ljudje tako optimizirani pri fejkanju CVjev in slepanju cez rekrutment proces, da moras dat take naloge, da vidis ce je legit al ne.

 

pa tvoja resitev ni kar se tukaj isce (ni da se isce neko fancy abstrakcijo al pa po moznosti fancy genericne predikate itd.), samo loop cez n elementov in checki za deljivost znotraj.

 

(tako bi po mojem tudi morala zgledat resitev problema v poslovni situaciji, in cisto nic bolj komplicirano/fancy)

uredilo bitje Enterprise
Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...