Skoči na vsebino

[AMA] Sem senior developer z 10let+ izkušenj


Priporočeni prispevki

tudi meni je php antipatičen, res pa da sem ga premalo uporabljal, da bi ga lahko resneje ocenil, predvidevam pa da more imet tudi pozitivno stran glede na to kako popularen je še vedno

 

c# je res kr kul, pač izboljšana verzije Jave 

 

python je itak super za ogromno zadev, sintaksa je res huda, ma pa seveda svoje pomanjklivosti, zaradi brzine tega pypy še nisem uporabljau tako da težko rečem karkoli

 

se mi pa zdi, da se itak vedno več stvari prestavlja na js, sploh te ameriške podcaste, ko poslušam se mi zdi da je node.js vedno bolj popularen

 

na frontendu itak nimaš druge izbire kot js če hočes furat crossplatform, angular se mi zdi v sloveniji še vedno kr pogost, v ameriki zgleda react gladko najbol popularen, se pa tudi vue močno vzpenja v zadnjem času sem slišal od dosti kolegov v slo, da so prešli na vue 

 

vue mi nekak zgleda najbol perspektiven za prihodnja leta, od vseh ki ga uporabljajo sem večina slišal dobre stvari

 

Povezava do prispevka
  • 5 tednov kasneje...

  

SeniorPro reče Dne, 20. 5. 2020 at 1:56:

Good luck v iskanju joba v teh razmerah.

 

kako je bilo pa pri vas v časih karantene, OP? glede na to, da programerju ni težko delat od doma.

pa še: a se smatraš za brogrammerja?

uredilo bitje bainit
Povezava do prispevka

nevem ce je iskanje joba kaj bistveno drugacno. kot ponavadi dobivam ponudbe za preselitev nekam v EU, samo da, ko tokrat odvrnem da sem zainteresiran samo za remote pozicije nad X bruto, mi dostikrat napisejo nazaj da lahko do konca covid krize delas od doma.

 

sicer v mojem sihtu je dela se vec (mobile). pa backend aws lambde graphql serverless picke materine vse to, to je zlata jama danes

 

-"hey do you have any aws experience"

-"um, yes I did som.."

-"WHEN CAN YOU START"

 

karikiram ampak priblizno

Povezava do prispevka

Berem tole temo, in me je nasmejala . Tudi sam gulil klopi na starem FRIju in tudi diplomiral in mogoče lahko pristavim svojo malenkost. Da se v štartu izjasnim - long story short: nisem bil najboljši študent ker  življenje/problemi in nad FRI-jem bil tudi malo razočaran, ker sem se vpisal z namenom, da se bom naučil izdelovanje iger, heh.

 

Glede prof. Mihelčiča lahko govorim samo iz osebnih izkušenj, ker govoric je (je bilo) na tisoče, in je bil eden od takih profesorjev,  ki se ti zapeče v spomnim zaradi pozitivne ali negativne izkušnje (če se lahko tako izrazim) ali samih govoric. Predmeti, kjer je bilo potrebno drkanje 100 strani na pamet, in da me poleg tega še niso zanimali, so mi na FRIju delali hude hude preglavice. Prof. Mihelčič me je vrgel na ustnem, potem ko sem komaj pisal pozitivno, ker se nisem spomnil izraza in mu nisem recitirali odgovora kot ga je on napisal v svoj vsako leto na novo izdan učbenik. Čeprav je bil učbenik obvezen samo za opravljanje kolokvija, če se še prav spomnim(?)

Predavanja so bila podpovprečna in profesor je bil po moje eden od bolj antipatičnih profesorjev na FRIju (moje osebno mnenje). Težko pokažem s prstom kaj točno, ker tega je že več kot 12 let, ampak ko nekdo omeni  "Miran Mihelčič" me spreleti tisti nelagoden občutek, heh. Se pa spomnim, da so bile vaje super pri enem od asistentov, če nisem zamešal s še enim predmetom, ki je baziral na ekonomiji neki neki :nicjasno:
Se mi pa valja učbenik po mizi, ker sem ga uporabljal kot podstavek za ekran, in sedaj ga uporabljam kot podstavek za prenosnik, drugače bi že letel med recikliran papir :lol:

20200621_221149.jpg

uredilo bitje Renamon
Povezava do prispevka

senior/junior je vezano predvsem na samostojnost in odgovornosti na delovnem mestu in posledično tudi plačo in ne toliko na same delovne izkušnje, seveda si pa težko senior po dveh letih, ni pa nemogoče, sploh v poplavi novih juniorjev

uredilo bitje Kunta Kinte
Povezava do prispevka
Enterprise reče Dne, 22. 6. 2020 at 11:53:

senior danes nic vec ne pomeni; ko so si zaceli dajat tak naziv nesposobni juniorji s tremi leti izkusenj, je v praksi razvrednoten.

 

Ma po 3 letih dela na enem področju na projektu si že senior. Mogoče nisi specialist in nimas 10 letnih izkušenj samo če po 3 letih ne znaš reproducirat kar si delal ti in ostalo nisi za ta pokloc. Ne sedaj pretiravat. 

 

Ćisto odkrito jaz po 5 letih aktivnega dela na projektih se v svojem omejenem področju štejem za specialiste kaj šele za seniorja :)

Za arhitekta mi pa manjka res še 10 let. Sam so ostali arhitektinl tudi da gorje.

uredilo bitje andrejus
Povezava do prispevka

odvisno kdo si, marsikdo je nesposoben po 10 letih, sploh ce mu ni za to da vedno vec spoznava o svojem domainu, o tehnikalijah, gradi na odnosu z ekipo

 

pa developerji so ponavad zelo ozkogledi kar se tice sirsega projekta, senior pocas ne more vec si privoscit da je tako detachan od ne-tehnicnih aspektov projekta kot en code monkey ki prebere ticket in naredi in pozabi nanj

 

senior tukaj mislim na to da zna resit problem samostojno, zna komunicirat primerno in zgosceno, ne da rabi dejanski senior zanj porabljati extra resorse in cas da ga vodi

uredilo bitje Enterprise
Povezava do prispevka
sskj reče pred 2 urama:

v nasledjem mescu bom diplomiral, če bo šlo vse po sreči. se mi splača it na magisterij al si raj najdem full time šiht?

 

Verjetno boš diplomiral iz ITja.

Najdi si šiht in študiraj ob delu. Ne bo ti žal.

V ITju se da, ker so programerji ful iskani in se ti ni treba ponujat naokoli kot presstitutka.

 

 

uredilo bitje andrejus
Povezava do prispevka
Stasis reče pred 2 urama:

Ce imas voljo je definitivno za it takoj in ne sanjat z nekimi sluzbami ... tezko bos to kasneje spacal skupaj ob sluzbi. Tako da razen ce ti gmotne razmere ne narekujejo drugace, je definitivno za studirat dalje.

  

Ninđa reče pred 3 urami:

Pejt na magisterij. Nikoli več ne bo zastonj, pa razen zdaj ga boš vedno moral delat ob šihtu. Poznam modela, ki je delal na polno na projektih in ga je pri tridesetih ruknil infarkt. Takrat mu je prav prišlo, da je imel stopnjo za manj stresno službo.

 

 

"ne sanjat z nekimi sluzbami"

 

to je FRI, ne nek jebivetrski faks kjer "neka sluzba" pomeni flippanje burgerjev.

 

kar pomeni tud to da magisterij pobere kup casa, zivcev, truda.

 

imam dokoncan magisterij in mam nek nevtralen do negativen odnos, ajd sej je papir, pa desetka na njemu, pa dolocene vescine recimo da se naucis ki bi se jih drugace tezkega srca doma samoiniciativno (za dobre osnove machine learninga, funkcijskega programiranja, matematike)

po drugi strani nobenega delodajalca ne zanima prav dosti in ce si zadost zagnan in samoiniciativen da magisterij zdelas, potem bos od opravljanja sluzbe ti dve, tri leta imel imel vec.

 

sploh v racunalnistvu za vecino primerov ni najbolj pametno imet priloznost se nekje zaposlit ampak pustit priloznost in se raje solat se kaksno leto.

uredilo bitje Enterprise
Povezava do prispevka

Ne vem kako je stanje v ITju. Na splošno z bolonjsko diplomo konkuriraš celemu kupu ljudi, ki imajo avtomatično pol stopnjo višjo izobrazbo zarad tastare diplome. A to kaj pomeni ne vem. V državnih podjetjih in javnem sektorju ja, pri privatnikih pa je najbrž vseeno, razen če se sami tako ne odločijo. Ti zna pa kdo zakomplicirat, če je ful ponosen na izobrazbo. OP je izrecno poudaril, da je končal 9 semesterski stari program in naštel profesorje. Je možno, da bi te na razgovoru oz. kot senior malo dol gledal? Folk, ki je diplomiral po tastarem, morda lahko vidi bolonjsko diplomo kot neko vmesno stopnjo oz. nedokončan faks. Pri dveh enakovrednih kandidatih za šiht zna prevagat te pol stopnje. To sta dve leti zastonj šolanja, od katerih imaš potem potencialno korist vse življenje, morda zaradi te pol stopnje hitreje napreduješ na šihtu. Benefit it delat so seveda izkušnje pa plača, kar je tudi precej dobra zadeva. Itak, če dobiš ful dobro šanso, se vzame.  

Povezava do prispevka

ja glede same zaposlitve ne vidim, da bi imelo ogromno vlogo

 

večina kolegov, ki jim ni uspelo naredit niti prve stopnje oziroma so obtičali v drugem letniku, sedaj že imajo šiht

 

sem pa sam tudi zadnje leto ob faksu delal, tako da nekaj malega izkušenj mam

Povezava do prispevka
Enterprise reče pred 5 urami:

sploh v racunalnistvu za vecino primerov ni najbolj pametno imet priloznost se nekje zaposlit ampak pustit priloznost in se raje solat se kaksno leto

Kaj berem.

Pa to je dobesedno kastracija misli. Taka disfunkcionalnost mladega človeka je neverjetna. Only in rupetina.

uredilo bitje andrejus
Povezava do prispevka
drevored reče Dne, 20. 5. 2020 at 9:44:

ker so dobri do mene.

Preveč osebno jemlješ službo. TI si tam zato, da služiš denar. Oni te imajo zato, da delaš stvari. Dobri do tebe? Dobrota v razmerju delavec - podjetje? Ti boš še naj*bal v življenju.

 

bainit reče Dne, 18. 6. 2020 at 22:38:

kako je bilo pa pri vas v časih karantene, OP? glede na to, da programerju ni težko delat od doma.

Imel sem dva tedna lanskega dopusta in sem ga ponucal. Drugače pol delal od doma, pol na firmi. Meni full remote ne odgovarja zelo. Rabim dinamiko.

 

Enterprise reče Dne, 20. 6. 2020 at 20:10:

nevem ce je iskanje joba kaj bistveno drugacno.

Realno je veliko manj oglasov po portalih ala mojedelo, kar kaže, da je stanje slabše kot pred korono. Prav tako je veliko manj rekruterskih sporočil na LN. Je upad za moje pojme. In tudi plačila bodo postopoma znala iti malce doli (ne pozabimo, da je bilo še pred parimi leti 2700 bruto, kot je danes nek običajen znesek za izkušenega programerja, nekaj nepredstavljivega za veliko večino)!

 

sskj reče pred 11 urami:

v nasledjem mescu bom diplomiral, če bo šlo vse po sreči. se mi splača it na magisterij al si raj najdem full time šiht?

Jaz bi se vsaj vpisal na magisterij! Ko si enkrat vpisan si vpisan. Težava je, ker so na magistrske programe sprejemni izpiti (kakor vem). In vsako leto boš težje tekmoval s svežimi diplomanti pri reševanju sprejemcev. Jaz bi naredil: se vpisal in opravil glavnino izpitov prvega letnika vsaj.

 

Ninđa reče pred 7 urami:

Ne vem kako je stanje v ITju. Na splošno z bolonjsko diplomo konkuriraš celemu kupu ljudi, ki imajo avtomatično pol stopnjo višjo izobrazbo zarad tastare diplome. A to kaj pomeni ne vem. V državnih podjetjih in javnem sektorju ja, pri privatnikih pa je najbrž vseeno, razen če se sami tako ne odločijo. Ti zna pa kdo zakomplicirat, če je ful ponosen na izobrazbo. OP je izrecno poudaril, da je končal 9 semesterski stari program in naštel profesorje. Je možno, da bi te na razgovoru oz. kot senior malo dol gledal? Folk, ki je diplomiral po tastarem, morda lahko vidi bolonjsko diplomo kot neko vmesno stopnjo oz. nedokončan faks. Pri dveh enakovrednih kandidatih za šiht zna prevagat te pol stopnje. To sta dve leti zastonj šolanja, od katerih imaš potem potencialno korist vse življenje, morda zaradi te pol stopnje hitreje napreduješ na šihtu. Benefit it delat so seveda izkušnje pa plača, kar je tudi precej dobra zadeva. Itak, če dobiš ful dobro šanso, se vzame.  

V IT je tako - če se osredotočimo na programerje - da je zelo redko res veliko prijavljenih, da bi bila izobrazba res faktor, lahko je seveda pogoj. Bolj na splošno: Izobrazba ti pomaga predvsem v začetnih stadijih kariere. Lažje je "priti noter" oz. "dobiti prvo priložnost" kot v žargonu rečemo. Kasneje ne tako zelo več. Vsaj ne za nek običen programerski job. Je pa seveda odvisno od firme. Nekatere morajo zaradi projektov imeti dipl. inženirje. Ampak to je manjšina. Vse je seveda odvisno na kakšno delovno mesto kandidiraš. Če je veliko prijavljenih ob podobnih ostalih predispozicijah, bodo hočeš nočeš pogledati tudi izobrazbo (predvsem kakšne večje firme predvidevam). To je o izobrazbi bolj na splošno in ne ravno "stari vs novi fri programi". Roko na srce mislim da ne bo razlike med starim in novim programom glede možnosti, vsaj ne odločilne. Če je delovno mesto zares zaželjeno se ti tako ali tako lahko pojavi nek znanstveni magister ... kaj boš pa potem? :)

 

JanosKranjski ni zaseden reče Dne, 22. 6. 2020 at 12:23:

@SeniorPro Kako pri vas poteka interview juniorja? Kaj predvsem preverjaš? Znanje, team fit, culture fit, motivacijo...

Sicer se s tem ravno ne ukvarjam vendar bi bilo nekaj takega:

- poznavanje frameworkov v tem stadiju (za junior torej) kariere je popolno brezveze. To se dober priuči. Ni bistveno. Kot tudi ni bistveno število programskih jezikov, ki ji junior zna (čeprav dejansko nobenega ne zna).

- dosti boljša je preverba osnovne programerske logike: razni IF stavki (morda takšen z dvema pogojema - in, ali...), negacija, morda kakšen res preprost algoritem. Nekaj  malega, da vidiš, če so jasne osnovne stvari vsakega programerja.

- za culture, team fit imaš na voljo dokaj hitre teste, ki nekako kažejo potencial kandidata in ali ustreza okolju. Ampak tega se ne poslužuje zelo veliko podjetij. Osebno sem v svoji karieri že opravljal takšen test, s katerim delodajalec na hitro preveri ali si osebnostno primeren za delovno mesto (za prodajalca na terenu zelo verjetno ne boš zaposlil introvertiranca, kot primer). 

- zanimanje, motivacijo bolj težko preveriš ... to potem vidiš precej dobro, ko nekdo že dela. No, od juniorja je pričakovati motivacijo samoumevno.

- seveda je razlika ali se prijavi 23 letnik iz FRI ali pa se za juniorja prijavi 30 letnik, ki je študiral obramboslovje in nima dne dela kot programer. V slednjem primeru bi zagotovo zahteval nek "portfolio", npr. github, kjer bi se izkazalo zanimanje za programiranje.

 

Kot že rečeno, junior najlažje pride v posel preko faksa, še kot študent.

 

 

Še nekaj glede samih plač:

Po firmah je dostikrat tako: pri plači bistveno vlogo ne igra izobrazba in ne znanje ampak je podobno kot drugod pogosto to, kako se znaš prodati. Poznam primer, ko sta dva programerja opravljala približno enako delo in bila približno enako učinkovita in sedela par miz narazen, le da je eden imel 500 eur manjšo plačo. Razponi za enako delovno mesto so res absurdno visoki. Imaš odlične programerje, ki nimajo te žilice v sebi in štancajo kodo za nek denar, za katerega mislijo, da je fer. Medtem, ko bi brez problema imeli dva, tri stotake višjo plačo. 

 

Najbolj učinkovit način za izboljšanje plače (ki seveda terja nekaj jaj*c in brezbrižnosti): 

- delaš v firmi A

- greš na razgovore v firme B, C, D...

- če dobiš boljšo ponudbo (je tudi dober test, koliko si vreden na trgu dela) o tem obvestiš firmo A, če se lahko ponudbi vsaj približajo. Če se ne morejo odideš drugam.

- win win situacija. Zahteva seveda precej samoinciativnosti.

 

 Nikoli ne smeš biti preprosto zadovoljen na enem delovnem mestu. To sčasoma prinese stagnacijo in nazadovanje. Najlažje je seveda vetriti v coni udobja.

 

Meni osebno več kot "noro visoka plača" pomeni tudi bonitetna ocena zaposlovalca in te stvari (in tudi nikoli ne bi delal v firmi s par ljudmi). Že kar nekaj časa nazaj sem šel na slabše plačano mesto v dobro stoječo firmo (povsem zavestno!). Cca 150 eur manj je bilo na računu. Gledal sem predvsem na to kako priti v tisto firmo in jih potem z zelo dobrim delom prikleniti nase (razlika med povprečnim in dobrim programerjem je precej hitro vidna). Čez natanko 1 leto sem potem dal preprost ultimat - ker sem bil 90% prepričan, da bodo za - da se položnice ne plačajo same in rabim več denarja. Kdor je tiho je*e ježa. Seveda pa moraš za to, da ti kaj takšnega rata tudi pokazati, da so ti zadeve jasne, da si dober. Za tiste dobre programerje se da vedno kaj zmenit. Če je firma zaradi treh, štirih stotakov pripravljena izgubiti odličnega programerja je tako ali tako pravi čas, da greš.

 

Drugi načrt gre nekako tako, ko želiš priti v svojo ogledano firmo:

- sprejmejš ponudbo firme in se ne "prerekaš" preveč glede plače na začetku, četudi se ti zdi nazadovanje.

- se izkažeš, četudi to pomeni dodatno študiranje in delo doma.

- v enem letu se loči "zrno od plevela".

- postaneš težje zamenljiv in voila greš po povišico.

 

Vedno, ampak res vedno bodočega delodajalca preučiš, četudi to pomeni, da odšteješ par 10 eur za polne podatke na Ajpesu.  Pogledaš zadnja letna poročila ... ali firma stagnira ... kakšna je bonitetna ocena ... dodana vrednost ... kakšen je okviren znesek plač na zaposlenega. Seveda tega ne delaš ravno za prvi job, ko ti je pomembno samo, da si nabereš izkušnje, kasneje pa. Če bi se danes prijavil na nek razgovor v kakšno firmo grem stavit, da bi mi vzelo vsaj 5 ur, da bi zbral vse podatke o delodajalcu.

Povezava do prispevka
Renamon reče Dne, 21. 6. 2020 at 22:54:

Berem tole temo, in me je nasmejala . Tudi sam gulil klopi na starem FRIju in tudi diplomiral in mogoče lahko pristavim svojo malenkost. Da se v štartu izjasnim - long story short: nisem bil najboljši študent ker  življenje/problemi in nad FRI-jem bil tudi malo razočaran, ker sem se vpisal z namenom, da se bom naučil izdelovanje iger, heh.

 

Glede prof. Mihelčiča lahko govorim samo iz osebnih izkušenj, ker govoric je (je bilo) na tisoče, in je bil eden od takih profesorjev,  ki se ti zapeče v spomnim zaradi pozitivne ali negativne izkušnje (če se lahko tako izrazim) ali samih govoric. Predmeti, kjer je bilo potrebno drkanje 100 strani na pamet, in da me poleg tega še niso zanimali, so mi na FRIju delali hude hude preglavice. Prof. Mihelčič me je vrgel na ustnem, potem ko sem komaj pisal pozitivno, ker se nisem spomnil izraza in mu nisem recitirali odgovora kot ga je on napisal v svoj vsako leto na novo izdan učbenik. Čeprav je bil učbenik obvezen samo za opravljanje kolokvija, če se še prav spomnim(?)

Predavanja so bila podpovprečna in profesor je bil po moje eden od bolj antipatičnih profesorjev na FRIju (moje osebno mnenje). Težko pokažem s prstom kaj točno, ker tega je že več kot 12 let, ampak ko nekdo omeni  "Miran Mihelčič" me spreleti tisti nelagoden občutek, heh. Se pa spomnim, da so bile vaje super pri enem od asistentov, če nisem zamešal s še enim predmetom, ki je baziral na ekonomiji neki neki :nicjasno:
Se mi pa valja učbenik po mizi, ker sem ga uporabljal kot podstavek za ekran, in sedaj ga uporabljam kot podstavek za prenosnik, drugače bi že letel med recikliran papir :lol:

20200621_221149.jpg

Jaz imam Mihelčičeve zadeve še doma. Nekje na polici poleg Bjarnetovega The C++ programming language in pa Introduction to Algorithms.   :D

Pri Mihelčiču sem dobil občutek, da je ful ponosen na diplomante, da jih je pomagal izurit v precej cenjen poklic.

Povezava do prispevka
SeniorPro reče pred 12 urami:

Pri Mihelčiču sem dobil občutek, da je ful ponosen na diplomante, da jih je pomagal izurit v precej cenjen poklic.


....eeeh, nekak dvomim, po moje je bilo zaradi dobrih €€  ...oz. sem kar prepričan, da zaradi izi pridobljenih €€ :rofl: ...ter mogoče še kaj osebnega. Mislim, da ni imel učiteljskega oz mentorskega odnosa, drugače ga ne bi sovražilo toliko študentov. So bili tudi drugi predmeti, kjer si se moral drkat na pamet in so študentje padali levo in desno, pa ni bilo takega ognja kot pri prof. Mihelčiču ;)

uredilo bitje Renamon
Povezava do prispevka
andrejus reče Dne, 24. 6. 2020 at 22:28:

Kaj berem.

Pa to je dobesedno kastracija misli. Taka disfunkcionalnost mladega človeka je neverjetna. Only in rupetina.

kaj pa beres, si preprican da si sploh prebral, da nisi morda disfunkcionalen?

 

imet priloznost zaposlitve in jo spustit ni pametno, ne - za vecino primerov, kot sem napisal. glede na tvoje prejsnje cvetke dvomim da imas dober kontraargument za to.

uredilo bitje Enterprise
Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...