Skoči na vsebino

Rog pada


BuDi

Priporočeni prispevki

Arbenowskee reče Dne, 20. 1. 2021 at 9:13:

Men osebno je očem bolj prijazno. Po po mestu me je redko peljala mimo Roga, sem pa dostikrat okoli Metelkove in mi gre vedno na bruhanje če moram tam mimo. Predvidevam da so se morali sosedje Roga tako počutit vsak dan in so verjetno olajšani sedaj ko bodo to greznico sanirali. 

to moraš pa mal razložit

kaj točno je bilo tako grozno? :D pač pijan in zadet folk? teh imaš povsod dost

Povezava do prispevka
The Mothership reče pred 1 uro:

kor bivši sosed Roga lahko rečem, da je bil, kar se tiče vzbujanja nelagodnih občutkov, galerija (sic) bar trenutek bolj konkretna postavka v tabeli

 

Galko reče pred 57 minutami:

Tudi jaz kot bivši sosed Roga (pisarne čez cesto, pogled iz pisarne direkt na Rog dvorišče) nisem imel enkrat samkrat problema s folkom tam. Pač parkrat so imeli kake smešne alter piknike na vrtu pa enkrat je prišla policija in reševalci, ki so iz ene stavbe odvlekli truplo v črni vreči, to je bilo pa to :D 

 

jaz sem ciljal bolj na izgled samih stavb. 

  

Janša reče pred 46 minutami:

to moraš pa mal razložit

kaj točno je bilo tako grozno? :D pač pijan in zadet folk? teh imaš povsod dost

 

res težko komentiram Rog ker me je pot res redko zanesla tam mimo, moj komentar je letel na Metelkovo, ki izgleda in smrdi kot smetišče. Če grem tam mimo, grem čez dan, tako da ne gledam pijanega in zadetega folka. 

Povezava do prispevka
Deadguy reče pred 2 urama:

kaj so povedali?

s kakšno pravico so živeli not? s kakšno pravico bojo podirali?

lep lp

V bistvu nič.

Un z občine je govoril, da pravno vse štima, da v to ne dvomi. Una z levice pa, da to ni človeško, pa da je zih pravno narobe.

Povezava do prispevka

Dejstvo je, da se bodo prostori kot so Metelkova in Rog v Ljubljani, ali pa recimo dosti nedavno izseljen Sokolc v Novem mestu, vedno pojavljali in izginjali. Zavračam obe skrajni stališči. Tako da so takšni prostori samo umazana legla klošarjev, đanksov in <vstavi poljubno skupino ljudi, ki se je bojiš>, kot tudi igranje žrtev na drugi strani. Če si nekaj zaskvotal, to pomeni, da si prostor zasedel brez dovoljenja zakonitega lastnika. Ko lastnik pride z bagrom imaš nekaj možnosti. Če se da z lastnikom dogovoriti, lahko zemljo od njega odkupiš, ali pa se poskusita dogovoriti o tem, kako bosta objekt skupaj prenovila oziroma drugače mirno sobivala (kar je malo verjetno). Druga možnost je, da miroljubno odideš. Tretja možnost pa je, da se odpraviš v boj za objekt/zemljo, po pravni poti, s pestmi, barvanjem bagrov na roza... V vsakem primeru bi se skvoter moral zavedati v kaj se spušča, ko preščipne verigo ograje in privleče prvi kavč v zapuščeno bajto. S tem dejanjem je pač na drugi strani zakona in to je dejstvo.

Bil sem tako v Rogu, kot na Metelkovi, kot tudi v Sokolcu in še na mnogih drugih podobnih krajih. Povsod sem se imel fino, povsod sem spoznal zanimive ljudi. In ja, kdaj sem se ga tam tudi živalsko napil, zadel in ga žural najbolj divje v svojem lajfu. Štekam da nekateri ljudje tega nikoli ne bodo počeli in po eni strani je tako tudi prav. Po drugi strani pa se na takih prostorih dogaja še marsikaj drugega, kot le drogiranje in razvrat. Verjeli ali ne, na takšnih mestih nekateri umetniki prvič dobijo priložnost, da se pokažejo javnosti. Slikarji prirejajo tam prve razstave, dj-i in bendi imajo tam prve gige, na takšnih mestih se rojeva kultura, pa če nad tem še tako vihamo nos. Ali res mislite, da se bo umetnost razvijala v sterilnih, čistih in z varnostniki zavarovanih laboratorijih?

Kar hočem povedati je to, da vse skupaj spada v življenski cikel takšnih prostorov. Rojstvo, življenje in smrt sta naraven pojav in Rog na dolgi rok ne bi mogel obstajati, oziroma bi se izrodil v nekaj, kar bi postala še ena postojanka na poti kitajskih turistov po Ljubljani. Medtem pa bi se nekje že skvotal nov plac.

  • Račka +1 7
  • Na jagodo +1 1
Povezava do prispevka
AtÍka reče pred 9 minutami:

Kaj se da trenutno zaskvotat v LJ pa da je recimo v "družbeni lasti" od MOL ali države.

Kje je lahko naslednja "avtonomna cona" aktivistov?

 

Stara rižarna na križišču Linhartove in Topniške in hotel Bellevue v Tivoliju (čeprav je v precej slabem stanju) sta dve, ki mi zdaj takoj padeta na pamet.

Povezava do prispevka
AtÍka reče pred 15 minutami:

Kaj se da trenutno zaskvotat v LJ pa da je recimo v "družbeni lasti" od MOL ali države.

Kje je lahko naslednja "avtonomna cona" aktivistov?

Zihr je kej v Zalogu ali pa na Rudniku. Ampak do tja je dolga z busom/s ponijem.

Povezava do prispevka
Persona reče pred 57 minutami:

Ali res mislite, da se bo umetnost razvijala v sterilnih, čistih in z varnostniki zavarovanih laboratorijih?

Ne bi rekel, da te ljudje kakorkoli cenijo umetnost, da bi jih to brigalo. Oziroma jo cenijo samo v nekih klišejskih okvirih (visokoproračunski filmi in igrice, ostalo pa kok ti uspe po službi naredit, meni tudi država ne sofinancira hobijev!)

 

Se strinjam s tvojim mnenjem sicer

Povezava do prispevka
Persona reče pred 56 minutami:

 Po drugi strani pa se na takih prostorih dogaja še marsikaj drugega, kot le drogiranje in razvrat. Verjeli ali ne, na takšnih mestih nekateri umetniki prvič dobijo priložnost, da se pokažejo javnosti. Slikarji prirejajo tam prve razstave, dj-i in bendi imajo tam prve gige, na takšnih mestih se rojeva kultura, pa če nad tem še tako vihamo nos. Ali res mislite, da se bo umetnost razvijala v sterilnih, čistih in z varnostniki zavarovanih laboratorijih?

Večinsko se strinjam s tvojim postom. Zanima me, ali poznaš kakšnega umetnika, slikarja in glasbenika, ki se je iz avtonomnih prostorov razvil v mednarodno prepoznavno figuro in predstvlja slovensko kulturo svetu. Ali pa tu govorimo kako "skupine, ki se jih bojiš"v prostem času nek barvajo pa potem imajo tu "razstave".

Zakaj me to zanima? Velikokrat ljudje vse poprek govorijo, kako v teh prostorih nastajajo kulturniki, glasbeniki,.. Ampak nikoli pa nobenega ne imenujejo.(res je pa da se ne gibam v teh krogi)

Povezava do prispevka
Persona reče pred 5 minutami:

 

Stara rižarna na križišču Linhartove in Topniške in hotel Bellevue v Tivoliju (čeprav je v precej slabem stanju) sta dve, ki mi zdaj takoj padeta na pamet.

 

Saj res, Bellueve je kar top lokacija, ampak se mi zdi da je čist v privat lasti (ne občina, ne država) in to je vseeno rahlo drugače.

Povezava do prispevka

A ne bodo Bellevue začeli prenavljati 21 ali 22? Drugače res dobra lokacija za skvot, v študentskih letih smo ene dvakrat malo raziskovali po njem, je bil mal dolgočasen napram kakim drugim podrtijam, sam za skvot je res top :D

fric reče pred 12 minutami:

Večinsko se strinjam s tvojim postom. Zanima me, ali poznaš kakšnega umetnika, slikarja in glasbenika, ki se je iz avtonomnih prostorov razvil v mednarodno prepoznavno figuro in predstvlja slovensko kulturo svetu. Ali pa tu govorimo kako "skupine, ki se jih bojiš"v prostem času nek barvajo pa potem imajo tu "razstave".

Zakaj me to zanima? Velikokrat ljudje vse poprek govorijo, kako v teh prostorih nastajajo kulturniki, glasbeniki,.. Ampak nikoli pa nobenega ne imenujejo.(res je pa da se ne gibam v teh krogi)

Tvoje vprašanje je že apriori zgrešeno. A umetnik mora biti mednarodno prepoznavna figura, da je legitimen? Jaz sem v Rogu bil na ene treh dogodkih vse skupaj (zelo malo no) in sem izvedel za vsaj tri ali štiri ljudi, katerih knjige sem potem kupil in užival ob branju. Je res, mnogo ljudi ima a priori odpor do krajev z rogovsko estetiko, tbh tudi meni niso všeč, ker sem bolj salonarski tip artfaga in mi tega tudi ni bad priznat. Ampak to nima veze s kvaliteto v Rogu ustvarjenih del. Nekaterim pač ni dovolj konzumirat netflixa, želijo bolj avtentične stvari, ki so vezane na ljudi in doživljanje ljudi v njihovi neposredni bližini. 

 

Ja, je v Rogu bilo tudi kar precej bullshita, ampak generalno gledano je bil nek fond spodobnih do dobrih ustvarjalcev na preseku različnih družbenih množic: od ljudi, ki so ustvarjali v praktično popolni zamaknjenosti, migrantov, beguncev, brezdomcev, glasbenikov iz tujine, skejterjev, hipurjev študentov, tudi drogerašev ja ... Njihov presek je nek avtentičen odtis sveta in ga je potrebno kot takega spoštovati, ne pa generalno ponižujoče predstavljati to množico ljudi kot radikalnih levakov, ki so v življenju videli samo iglo in slo po brutalnem posiljevanju nedolžnih Slovenk. 

 

Ampak! Ya, MOL je imel legitimno pravico vrečt te ljudi na cesto in ima legitimno pravno pravico zgradit svoj copy/paste kulturni center. In ne sam to, mogoče bo njihov copy/paste kulturni center dejansko bolj obiskan kot Rog in ga bo obiskovalo več Ljubljančanov. To vem tudi iz svojih izkušenj, ker sem v MB pekarni kot študent organiziral kar nekaj dogodkov in so bili vedno konkretno manj obiskani kot tisti v centru, na "lepi" lokaciji, ko je bila pozimi pekarna zaprta. So bile tudi korelacije 10 vs. 60 obiskovalcev, ampak medtem ko je pekarna bila free je lokacija v centru v zimskih mesecih pobrala budget za celo leto tega dogodka, ker je bil za obiskovalce zastonj. 

 

Kar je pač nedostojno, je vrečt te ljudi na cesto (nekateri tam so bili brezdomci) sredi zime in jebene epidemije. Mogoče bi kdaj morali zavit v Rog, da bi videli ljudi iz mesa in kosti, ne sam imet predstave o grupi narkomaskih smeti vrednih pendreka, bi morda bili pol procenta bolj občutljivi za jebenega sočloveka.

Povezava do prispevka
fric reče pred 37 minutami:

Večinsko se strinjam s tvojim postom. Zanima me, ali poznaš kakšnega umetnika, slikarja in glasbenika, ki se je iz avtonomnih prostorov razvil v mednarodno prepoznavno figuro in predstvlja slovensko kulturo svetu. Ali pa tu govorimo kako "skupine, ki se jih bojiš"v prostem času nek barvajo pa potem imajo tu "razstave".

Zakaj me to zanima? Velikokrat ljudje vse poprek govorijo, kako v teh prostorih nastajajo kulturniki, glasbeniki,.. Ampak nikoli pa nobenega ne imenujejo.(res je pa da se ne gibam v teh krogi)

 

Ni vse v mednarodni prepoznavnosti. Če bi gledali samo na to, noben pesnik, pisatelj ali režiser ne bi več ustvarjal v slovenskem jeziku. Vem da sta na Metelkovi dolgo imela atelje slikarski duo Beli sladoled, prejemnika OHO nagrade 2011. Mislim da tudi ni slovenskega rap izvajalca, ki ne bi vsaj enkrat nastopal na Meti. V Sokolcu v Novem mestu so dolgo vadili člani skupine Dan D. V Rogu je bil edini (popravite me če se motim) pokrit skejtpark v Sloveniji. Naštel sem samo nekaj drobcev, ker nisem velik poznavalec tekočega dogajanja na teh prostorih. Če pa že gledava s te strani, Laibach je verjetno najbolj prepoznaven slovenski bend. Prvi njihov koncert je bil v osemdesetih, v klubu FV, ki ni bil ravno skvot, bi se pa po izgledu, vonju in klienteli lahko primerjal s katerim od klubov na Meti. 

Povezava do prispevka

Aha. Torej na kratko, razni rogi producirajo umetnost, katere tarčna publika so bolj ali manj samo ljudje, ki obiskujejo take place. Torej sami sebi argumentirajo obstoj.

Pa po kaki logiki bi nek slikar rabu dobit nek zastonj plac za ustvarjanje? Sej ne da lahko furaš slikarstvo dobesedno od kjerkoli. Zakaj koji kurac točno bi jim mogli zastonj dat plac sred ljubljane?

Ko jih jebe golazen narkomansko...

  • Račka +1 1
  • Groot, ki sir je 1
Povezava do prispevka
nimious reče pred 6 minutami:

Aha. Torej na kratko, razni rogi producirajo umetnost, katere tarčna publika so bolj ali manj samo ljudje, ki obiskujejo take place. Torej sami sebi argumentirajo obstoj.

Pa po kaki logiki bi nek slikar rabu dobit nek zastonj plac za ustvarjanje? Sej ne da lahko furaš slikarstvo dobesedno od kjerkoli. Zakaj koji kurac točno bi jim mogli zastonj dat plac sred ljubljane?

Ko jih jebe golazen narkomansko...

 

Glasbeniki in vizualni umetniki ponavadi ne nastopajo in razstavljajo le na enem mestu. Je pa prostor, kjer ni potrebno imeti statusa kulturnika, dolgega rezimeja, opreme in izkušenj, nujen za začetek ustvarjalne poti. Prostori kot so Rog, to omogočajo. Narkomanski golazni in tudi tebi, dragi Nimious.

Povezava do prispevka

Haha, niminous bolj slovnenckast slovenec ne bi mogel biti, tujega nocemo svojega ne damo. Tam se vziga po temah ker ukrepi NJEMU krsijo njegov comfort zone pa NJEMU obvezujejo cepivo in njemu ne bo noben govoril kako zivet zivljenje pa kaj lahko in kaj ne sme, nimajo nobene pravice.

Narkice v Rogu ki tam kr neki ceckajo pa izselit, itak nimam nic od tega, ko jih jebe, ceprav ni bil verjetno v 200 meterskem radiju od njega, ni videl verjetno nobenega od tam in ne vpliva na njega nic. Ampak imam pravico da posegam in sodim njihovo zivljenje. :D

Ne vidi dlje od svojega nosu, pa tudi tega ne da ce Rog se podre (kar noben prakticno tu ne nasprotuje, je faking podrtija in je nevarna in legalno gledano ni njihova), ti ljudje ne bodo kar izginili v luft, se vedno bodo obstajali in nekam morali it, mogoce dragi zapeckar, ravno v kaksen plac blizje tvojemu kraljestvu hise z vrtickom.

uredilo bitje G.T.I.
Povezava do prispevka

Jaz sm živel 5 let v bloku na Trubarjevi, ki je mel vhod dobesedno pred vhodom v Rog. Enega problema ni blo nikoli, un zid z grafiti mi je pa vsak dan popestril, sploh ker so jih pogosto menjali. Zadeva je bila precej containted, ker je pač zid vsepovsodi okoli. 

 

Kakšni so plani za ta plac drugače? 

Povezava do prispevka
MIHA_IS_GOD reče pred 9 minutami:

Bager saves!

Uff, kaj je pa tole en blast-from-the-past :o ... Sem že pozabil, a je bila Joker finta al širši meme.  :nicjasno:

 

Škoda, da mislijo delat parkirišča: sem upal, da bo enkrat cela Trubarjeva zaprta za motorni promet. A je zdaj že dovoljeno kolesarit v drugo smer, proti UKC, ko je končana prenova?

Povezava do prispevka

@Orbit in ostali, ki ste spregledali 2 strani nazaj

 

MOL o novem začetku Roga

Navedek

"Verjamemo in upamo, da je danes začetek dolgo pričakovane prenove območja, ki je bilo ves ta čas ne samo moteče za okoliške prebivalce, temveč predstavlja tudi resno ekološko grožnjo zaradi ostankov galvanskih bazenov s težkimi kovinami ter statične in požarne ogroženosti stavb. Z revitalizacijo in urejanjem tega območja bomo pridobili novo ustvarjalno stičišče ter povezavo med mestnim središčem, kulturnim centrom Metelkova, novo Galerijo Cukrarna in Palačo Cukrarna. Center Rog bo zagotovil prostore preko 500 ustvarjalcem in kreativnim skupinam na preko 8.000 m2 novih sodobnih produkcijskih površinah."

 

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...