Skoči na vsebino

Energija


bainit

Priporočeni prispevki

HellAngel reče pred 47 minutami:

OK, sam faking resno. Sem energetik, ampak mi v zadnjem času ni pol kurca jasno od kje naj bi se vzele napovedane podražitve štroma. Zakaj in čemu? Imo plin ne bi smel imet tolkšnga vpliva na ceno elektrike. Pa mi je kolega, zaposlen na elektro distribuciji, rekel da zdele v bajto ne bi dajal toplotne črpalke, ker bodo cene elektrike šle v vesolje.

Great reset 

Povezava do prispevka
HellAngel reče pred 51 minutami:

OK, sam faking resno. Sem energetik, ampak mi v zadnjem času ni pol kurca jasno od kje naj bi se vzele napovedane podražitve štroma. Zakaj in čemu? Imo plin ne bi smel imet tolkšnga vpliva na ceno elektrike. Pa mi je kolega, zaposlen na elektro distribuciji, rekel da zdele v bajto ne bi dajal toplotne črpalke, ker bodo cene elektrike šle v vesolje.

dost štroma v nemčiji je na plin, imo zato.

Povezava do prispevka
HellAngel reče pred 12 urami:

OK, sam faking resno. Sem energetik, ampak mi v zadnjem času ni pol kurca jasno od kje naj bi se vzele napovedane podražitve štroma. Zakaj in čemu? Imo plin ne bi smel imet tolkšnga vpliva na ceno elektrike. Pa mi je kolega, zaposlen na elektro distribuciji, rekel da zdele v bajto ne bi dajal toplotne črpalke, ker bodo cene elektrike šle v vesolje.

Ker lahko 

 

Zakaj ne bi zaslužli na plečih ljudi

Povezava do prispevka
HellAngel reče pred 13 urami:

OK, sam faking resno. Sem energetik, ampak mi v zadnjem času ni pol kurca jasno od kje naj bi se vzele napovedane podražitve štroma. Zakaj in čemu? Imo plin ne bi smel imet tolkšnga vpliva na ceno elektrike. Pa mi je kolega, zaposlen na elektro distribuciji, rekel da zdele v bajto ne bi dajal toplotne črpalke, ker bodo cene elektrike šle v vesolje.

Ker je povpraševanje po energiji izrazito neelastično in podražitev najdražjega (mejenga) vira (zemeljski plin pri elektriki) rezultira v podražitvi, ki je skorajda sorazmerna s podražitvijo tega vira. Proizvajalci iz ostalih, cenejših virov se bodo pa kopali v kešu (v kolikor tudi njihovi viri ne bodo šli navzgor).

Povezava do prispevka
tyne reče pred 1 uro:

Ker je povpraševanje po energiji izrazito neelastično in podražitev najdražjega (mejenga) vira (zemeljski plin pri elektriki) rezultira v podražitvi, ki je skorajda sorazmerna s podražitvijo tega vira. Proizvajalci iz ostalih, cenejših virov se bodo pa kopali v kešu (v kolikor tudi njihovi viri ne bodo šli navzgor).

 

Mnja, to je problematično. Po podatkih eurostata je bilo leta 2019 v evropi 20,6 % inštalirane električne moči iz plinskih elektrarn (vir).

Glede na to, da je pipica efektivno zaprta, je tu največje vprašanje kakšen % te inštalirane električne moči bo jeseni dejansko obratovalo. V kolikor evropa ne uspe čez terminale in preko obstoječih terminskih pogodb dobaviti dovoljšne količine plina za čez zimo, bodo potrebne redukcije. Predvidevam, da bodo takrat elektrarne najbolj na udaru, saj lahko proizvodnjo elektrike nadomestiš iz drugih virov, medtem ko plinske toplarne oz. domače inštalacije precej, precej težje.

 

Tu se potem lahko dalje vprašamo, če smo sposobni zagotovit izpad plinskih elektrarn (tj. 1/5 celotne proizvodnje), še posebej z ozirom na dejstvo, da imamo pozimi manjšo proizvodnjo iz OVE. Mislim, da bo na jesen ogromen pritisk na proizvajalce elektrike na dvig proizvodnje, in da je nek določen % dviga cen to, da se proizvajalci pripravljajo na ta scenarij. Mislim da bi mogla na tej točki EU tudi posečt vmes z redukcijo cene CO2 kuponov za jesenske/zimske mesece, da bodo lahko elektrarne na premog intenzivneje laufale. To je precej umazana in ne-eko rešitev, samo vprašanje če bomo imeli kakšne alternativo.

 

Seveda pa svoje dodajajo špekulacije, in t.i. "prosti trg", ki je konkretno preveč pobezljal.

 

Also, treba je upoštevat še posebno vlogo, ki jo plinske elektrarne igrajo v el. omrežju. Plinske elektrarne imajo zelo hiter spin-up čas, in jih lahko všaltaš takrat ko rabiš veliko količino el. moči v relativno kratkem času (npr. v sloveniji el. v Brestrnici dežura za morebiten izpad NEK) in delujejo kot buffer. Taka elektrarna večino časa ne obratuje, moraš jo pa konstantno držat v pripravljenosti, kar tudi zahteva nek kešmoney. Ko bomo pozimi zvečer gledal televizijo, si kuhal čaj in grel na toplotne, zna bit mal krize.

uredilo bitje Skunky Lee
  • Račka +1 1
  • Na jagodo +1 1
Povezava do prispevka

Morem menjat iz E.on elektrike na nekoga drugega, ker se poslavljajo iz slovenskega trga

 

A ma kdo dostop do polnega članka - https://www.finance.si/9001030/Bi-danes-zamenjali-dobavitelja-elektrike-Pozabite-na-akcije-in-nizke-cene

 

Kolikor vidim je zdaj Petrol najugodnejši? 

 

Akcij in raznih daril pa zdej itak ni več, kot je blo včasih pri menjavi...

Povezava do prispevka
  • 3 tedne kasneje...
nekdo reče Dne, 28. 6. 2022 at 7:49:

Brestanica je preden je prišel v modo plin furala mazut oz. ga bi ob izpadu plina zopet.

Ahem, Brestanica fura plin in dizel. Včasih je kurilno olje namesto dizla.

Od 70ih naprej je plin/bencin/koel,dizl.

https://www.teb.si/si/o-druzbi/zgodovina-teb/

 

Kotlov za koln/mazut že dolgo ni več, tako da bo težko uporabljala takšno gorivo.

Povezava do prispevka
  • 3 tedne kasneje...
Deadguy reče Dne, 10. 6. 2022 at 10:17:

Moj pogled na te ccene je, da so korona ukrepi povzročili veliko inflacijo, cene so bile regulirane do sedaj + vojna ukrajina rusija

 

Evropa bo šla čez ene par hudih porodnih krčev v lepšo in čistejšo prihodnost

 

To se nekako govori od Napoleona dalje :D

 

Dosedanji krči so terjali preko 100 milijonov človeških življenj, meni se že malo mudi v to lepšo in čistejšo prihodnost

Povezava do prispevka
tyne reče pred 1 uro:

 

 

Kot receno do konca leta bo Putler bodis povsem zaprl ali za 60% omejil plin.  Rusiji nima vec dostopa do visoke tehnologije kar vkljucuje tudi dele za letala, industrijo (sploh Siemens je velik udarec )..etc in tako upa da bo prisilil EU preden Rusije gre nazaj v srednji vek. Dejansko pa je lastnorocno poskrbel da bo EU sla stran od ruskega plina, ker niso zanesljiv partner oskrbe. Situacijo je v veliki meri povzrocila katastrofalna energetska politika Nemcije za casa Merkelce

 

o Madzarski pa lol, kleceplazijo ter izsiljujejo zdaj ko jim je EU zaprla nekaj miljardno pipico pomoci, madzarsko gospodarstvo pa tone. Orban je dobrosel it ven iz EU ter Rusom jajca lizat

uredilo bitje VonGriffin
Povezava do prispevka
VonGriffin reče Dne, 20. 7. 2022 at 11:31:

Dejansko pa je lastnorocno poskrbel da bo EU sla stran od ruskega plina, ker niso zanesljiv partner oskrbe.

saj afričani verjetno tudi ne bodo, sploh nigerijci ali libijci

manjka samo še, da se alžirija in maroko stepeta, pa bo še tam problem (čeprav tisti cevovod gre zdaj pod morjem, tako da ni tak problem)

tut če gremo na nucular, se plin še zmer uporablja za tehnične pline, gnojila itd. da ne govorim, da je en kup blokov in elektrarn po evropi mišljeno za plin in bi bilo drago predelati vse

uredilo bitje bainit
Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...