Skoči na vsebino

Tek


apovsic

Priporočeni prispevki

Kastor reče pred 10 minutami:

ok 3 minute mi je mal huda, da bi pavziral, v osnovi nimam težav s tem, da se hitro "regeneriram" oz pridem do sape po naporu. Bom malo sprobal še ta intervalni sistem pa da vidimo koliko se bo kaj poznalo na dolgi rok :) thx

ma saj lahko začneš z 2 min, samo (vsaj jaz tako treniram) na začetku delam z malo večjo pavzo, da se telo navadi na ritem in da že na prvih treningih ne trpim preveč, ker pol samo motivacija pade, potem pa večam število distanc, pa krajšam pavzo ko se tekma približuje

 

pol na drugi strani pa eni začnejo takoj na polno distance, pa jih ponovijo ene parkrat pa je to to

 

pač kar tebi paše

Povezava do prispevka
Kastor reče Pravkar:

 

Do tell more, kakšni bi bili pa v tem primeru?

 

Npr. krajši intervali (30-60s), kateremu sledi 60-90s jogginga/hitre hoje. Vedi, da je vsak šport specifičen, tako da tole ti govorim posplošeno.

 

Stvari, na katere bodi pozoren pri intervalnih treningih:

- dobro ogrevanje in aktivacija mišic (osnova pri intervalnih treningih, zaradi hitrih razlik v obremenjenosti mišic)

- odsvetujem 100% šprintanje (večja možnost poškodbe)

- odsvetujem popolno ustavljanje med low load delom intervala

- ne delaj dan za dnem samo interval treninga

 

 

 

Povezava do prispevka
  • 2 tedna kasneje...

Sam imam srečo, da lahko tečem pet kilometrov po sprehajališču, pri čemer cesto prečkam enkrat samkrat -  iz Kodeljevega ob Ljubljanici do Fužinskega gradu in nazaj. Nikoli ne bi tekel po cestah, pločnikih, med prometom ... V teku sicer ne uživam baš, ali nekaj je pač treba storiti za telešček. Če se mi res ne da, potem se premikam še hitreje (<4 minute in pol za kilometer), da je čimprej konec :) Sicer pa sem kar priden in tekam trikrat na teden. Nimam zapestnice / ure in ne poslušam muzike. In maske tudi ne nosim.

Povezava do prispevka
apovsic reče pred 5 urami:

Ja dokler ne srečaš medveda :). (pri nas okoli hodi). Jaz si bom kar tekalno stezo nabavil

 

tle je bil medved nazadnje opažen ene 10 let nazaj. je pa dost divjih svinj, če bi šel globje v gozd. je kr kripi, ko v temi vidiš samo oči, ki te gledajo in ne veš za katero žival gre.

Povezava do prispevka
MIHA_IS_GOD reče pred 2 urama:

Jest grem vsako jutro ob 6ih zjutraj. Ni megle, je pa ponavadi dez in tema. :)

 

 

jaz zjutraj prav ne morem tečt, mora biti vsaj ene 9 ura, preden lahko začnem

 

LordFebo reče pred 1 uro:

Sam imam srečo, da lahko tečem pet kilometrov po sprehajališču, pri čemer cesto prečkam enkrat samkrat -  iz Kodeljevega ob Ljubljanici do Fužinskega gradu in nazaj. Nikoli ne bi tekel po cestah, pločnikih, med prometom ... V teku sicer ne uživam baš, ali nekaj je pač treba storiti za telešček. Če se mi res ne da, potem se premikam še hitreje (<4 minute in pol za kilometer), da je čimprej konec :) Sicer pa sem kar priden in tekam trikrat na teden. Nimam zapestnice / ure in ne poslušam muzike. In maske tudi ne nosim.

saj z masko dejansko ne moreš tečt, jaz imam okrog vratu neko rutko in če je nuja si hitro usta pa nos pokrijem, samo to sem že po parih sekundah čisto brez sape

Povezava do prispevka
Kamahl reče pred 2 urama:

Osebno nism nikoli imeli glasbe pri teku, obenem te preveč zamoti in se ne moraš osredotočat na tempo, sproščenost, ritem teka in dihanje, če ti je tek takšno mučenje da potrebuješ glasbo je potem vredno premislit o drugačni aktivnosti

Saj verjamem da smo ljudje različni, sam ko ne vem štancaš četrtič v tednu 15+ km se pa mal naveličaš :D Moram si najdet buddya pol za tek, bo vseen cenejš za pir dat kot nabavit vse gadgete :D

Povezava do prispevka
Kamahl reče pred 2 urama:

Osebno nism nikoli imeli glasbe pri teku, obenem te preveč zamoti in se ne moraš osredotočat na tempo, sproščenost, ritem teka in dihanje, če ti je tek takšno mučenje da potrebuješ glasbo je potem vredno premislit o drugačni aktivnosti

 

zdaj si napisal, kot da je glasba zgolj orodje za odpravljanje "mučenja". nekomu pač sede, enako kot poslušanje v avtu. ne pomeni da se muči. hkrati si lahko prepričan, da pride dan, ko je tudi mo farahu "muka" it tečt.

Povezava do prispevka

Ne vem kaj so tvoji cilji, ampak morda je čas da začneš delat variacije v kilometrini in intenzivnosti pa ne bo več tak dolgčas, ne pa da 4x tedensko tečeš iste kilometre pri isti hitrosti

 

@Zorz to je bolj vprašanje za @apovsic jaz sem zgolj povedal moja opažanja, če je kdo zaradi glasbe bolj skoncentriran mu seveda poslušanje glasbe priporočam

uredilo bitje Kamahl
Povezava do prispevka
Kamahl reče pred 17 minutami:

 

@Zorz to je bolj vprašanje za @apovsic jaz sem zgolj povedal moja opažanja, če je kdo zaradi glasbe bolj skoncentriran mu seveda poslušanje glasbe priporočam

jaz tudi nimam nekih zapovedi, ki bi se jih moral držat, samo kolikor vidim ostale recimo temu amatarske tekače (in višji nivo) skoraj noben ne posluša glasbo med tekom, prav zaradi razlogom, ki si jih zgoraj omenil

 

verjamem pa da če si rekreativec včasih paše poslušat muziko, ker zna biti dolgčas, tako da če me kdo vpraša jo ne odsvetujem (čeprav naj tukam dodam še, da nikoli, ampak res nikoli ne poslušat glasbe ko se teče ob cesti ali pa čez prehode čez cesto ipd., pa tudi če se po pločniku po mestu teče, skratka vsepovsod kjer je gneča in/ali avti zraven).

Povezava do prispevka

v teoriji obstaja, samo jaz močno to odsvetujem

 

načeloma je pravilo tako (v grobem), razdaljo ki jo hočeš preteči deliš z 10 in dobiš koliko let naj bi se pripravljal na to razdaljo (torej maraton je 42 km:10 je na oko 4 leta), tukaj se seveda šteje, če si si popoln začetnik, če imaš ene dve leti rednega treninga že v nogah, potem je ta doba dve leti

 

also mogoče malo na daljše zakaj ne maratona v enem letu - maraton je zajeban v tri pm, to je dejansko mučenje telesa, ni druge poti, torej če hočeš priti do tega da se boš v enem letu natreniral do tega da telo zdržiš boš moral ali

 

a) trenirat ko budala in se bo prej ali slej razsul (ponavadi je kaka poškodba, če imaš srečo, če ne pa še kaj huješega)

 

b) ne treniraš ko budala, greš na tekmo in dobiš po pički, tako da vse fukneš nekam po štengah in se nikoli več ne pritakneš teka

uredilo bitje apovsic
edit
Povezava do prispevka
Kamahl reče pred 5 urami:

Osebno nism nikoli imeli glasbe pri teku, obenem te preveč zamoti in se ne moraš osredotočat na tempo, sproščenost, ritem teka in dihanje, če ti je tek takšno mučenje da potrebuješ glasbo je potem vredno premislit o drugačni aktivnosti

Zakaj?! Tega nikoli nisem razumel ... tekači naj bi bli skupnost, ki nas druži ena stvar. Zakaj je treba drugim govorit, kako naj tečejo in kako ne, namesto da bi jih spodbujal, da se gibajo?

 

Js mam vedno, ampak res vedno glasbo, ko grem laufat. Pa ne zato, ker bi mi bil tek dolgočasen, ampak ker rad poslušam glasbo in jo poslušam pri večini aktivnosti. Če ti rad poslušaš naravo al pa svoje dihanje, all the power to you.

uredilo bitje Skunko
Povezava do prispevka

O cem pa si potem govoru?

 

Odvisno kaj so tvoji razlogi za tek, jest vzamem kt rekreacijo in cas zase tisto uro ali dve. Poslusam podcaste in mi je to nek jutranji ritual, ne pa zato da bi blo kej manj muke. Sploh zdej cez zimo in letos ko ni tekem in motivacije po napredku.

 

Poleti sem vcasih delal na hitrosti z intervalnimi treningi in tekom v hrib, takrat ne morem poslusat ker mam prevec dela sam s sabo. Sam to je obcasno in bolj za prekinitev rutine, ne pa ker moram bit nujno tisto minuto hitrejsi na maratonu da se pol lahk pohvalim na FB.

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...