Skoči na vsebino

Tek


apovsic

Priporočeni prispevki

  • 1 mesec kasneje...
Flamingo reče Dne, 15. 8. 2020 at 13:40:

Tu ste sami kenijci. Po dolgem času sem se odločil, da bom začel malo pridobivati kondicijo s tekom. Kardio delam samo pred fitnesom, max 15 minut, do sedaj sem večinoma veslal intervale, tekel nisem najbrž že 5-10 let :) 

 

Izbral sem si distanco 2400m, torej strah in trepet v OŠ ter SŠ pri telovadbi :D Po nekaj ogrevanjih sem prišel do 11:50, šlo bi še kakšnih deset ali dvajset sekund manj. Cilj mi je spraviti čas pod 10:00, morem pa omeniti, da imam gladkih 100kg. 

 

Daljše distance mi ne dišijo preveč zaradi časovne omejitve, mogoče bi tu in tam lahko vrinil kakšen daljši tek. Predvidevam, da se je najboljše lotiti intervalov - kaj priporočate? 

 

Mini update. Odtekel 2200m v 10:00, še nekaj tednov in bom najbrž dosegel zastavljen cilj.

Povezava do prispevka
hawa meyta reče pred 2 urama:

 

apo, eno osnovnošolsko vprašanje; kaj običajno ješ pred tekmo, koliko časa prej in koliko količinsko?

odvisno kdaj je tekma:

če je zjutraj, jem nekje 3h pred štartom, količina je nekje navadna za zajtrk, se pa ne silim, če ne gre, ne gre, jem pa vedno samo dobro preverjene stvari (recimo ponavadi kak toast + marmelada ali pa arašidov namaz, včasih kak čokolino)

če je popoldne pa jem malo prej, recimo ene 4 h, jem pa čisto normalno kosilo, edino nekaterih stvari se izognem (slabe izkušnje iz preteklosti npr. kake solate), količinsko pa jem nekje 75% kar bi pojedel, če ne bi bilo tekme

 

Je pa itak tukaj sto ljudi, sto čudi, skoraj vsak ima drugačen pristop, edino skoraj za vse velja, da 2h ali manj pred štartom ne jedo večjega obroka

Povezava do prispevka
apovsic reče pred 3 urami:

če je popoldne pa jem malo prej, recimo ene 4 h, jem pa čisto normalno kosilo, edino nekaterih stvari se izognem (slabe izkušnje iz preteklosti npr. kake solate), količinsko pa jem nekje 75% kar bi pojedel, če ne bi bilo tekme

 

točno tole me je zanimalo.

 

po petnajstih letih premora sem se spet resno lotil športa in ne morem verjet, kako se mi je spremenil metabolizem.

 

dobesedno vsa prehrana mi v želodcu ob intenzivnejšemu športanju naredi slabo. jem nekje 2,5h do 3h prej, količinsko nekje 55%-60% 'normalnega' kosila. pred treningom lahko jem zgolj 'suho in pusto' hrano tipa umešana jajca s tovstom, riž, makaroni, zelenjavo,- ampak vse obvezno brez kakršne koli omake, solat,...

 

mesa niti slučajno ne smem pred treningom, tudi obična popečena piščančja prsa mi naredijo totalen kaos. :D

uredilo bitje hawa meyta
Povezava do prispevka

evo iz istega razloga športam najraje med 11-13. uro, ker sem takrat še s praznim želodcem, tudi par ur po kosilu zelo težko tečem, ker mi vse dela slabo. 

 

drugače pa ima kdo kakšen nasvet za tek v slabših vremenskih pogojih? recimo da malo dežuje, kako se oblečete, je priporočljivo, da si mogoče kašne druge superge zrihtam? 

 

Povezava do prispevka

Jest laufam ponavad zgodaj zjutraj in nic ne jem, za vikend kofe spijem. Ce je daljsa razdalja (vec kt 12, 13 km) si nardim kak izotonicen napitek ker sm drugac prevec dehidriran.

 

Na polmaraton sm si nabavu tiste gele pa jih pol srkal med tekom tko kt mi je prodajalc dal navodila. Zjutraj sm pa pojedu klasicen zajtrk z jajci pa kruhom. Sm bral da ni fino prevec experimentirat z novo prehrano zadnji trenutek.

Povezava do prispevka

Jest mam za dez isto opremo kt vedno, mam eno palerino, sam jo vzamem edin ce je tud mrzlo zunaj, ce ne rajs brez ker mi je prehitr vroce. Edin kar vedno dodam je elasticna bandana cez celo ker mi gre na zivce polzenje kapelj po obrazu, pa da lasje ne padejo v oci ko se napijejo vode.  

 

Spomladi ko so prvic zaprli je blo kar naenkrat polno tekacev in kolesarjev. Zadnje casa spet bolj redko srecujem folk. Sumim da zdej ne bo takega skoka.

Povezava do prispevka
stena reče pred 4 urami:

evo iz istega razloga športam najraje med 11-13. uro, ker sem takrat še s praznim želodcem, tudi par ur po kosilu zelo težko tečem, ker mi vse dela slabo. 

 

drugače pa ima kdo kakšen nasvet za tek v slabših vremenskih pogojih? recimo da malo dežuje, kako se oblečete, je priporočljivo, da si mogoče kašne druge superge zrihtam? 

 

 

MIHA_IS_GOD reče pred 3 urami:

Jest laufam ponavad zgodaj zjutraj in nic ne jem, za vikend kofe spijem.

 

danes mi je slučajno dopuščal čas, da sem šel praktično direktno iz postelje na kolo. pojedel sem le pol banane in spil 3dcl vode in nisem imel popolnoma nobenih težav,- še več, dobesedno nabit sem bil z energijo.

 

20 let nazaj smo morali s sotrpini zajtrk jest v klubu, da so se trenerji prepričali, da nismo prišli na trening 'na tešče'. češ, da je to ful nevarno, blablabla...kaj je zdaj res?

 

@stena; ko sem še tekel, sem si ob (jesenskem) deževnem vremenu obvezno oblekel oprijete dolge rokave in dolge 'pajkice', kar se obuval tiče sem pa kupil za deževne razmere eno številko večje superge (da sem obul dvojne nogavice) s tršim podplatom, to mi je bolj ustrezalo.

 

ampak naj pove apo, on je profi za te zadeve. :D

Povezava do prispevka

evo včeraj sem šla poskusno odtečt, ko je rahlo deževalo, kapca s šiltom-zakon, dolge pajkice itak, čez sem imela neko soft shell jakno, ker sem princeska in me rado zebe, je pa dobro odbijala kapljice. edino na kar nisem pomislila je, da nujno rabim odbojnik, svetlejša oblačila al neki, ker imam vse črno in v mraku+dežju :wacko:

 

superge so bile presenetljivo hitro suhe, tko da 10/10, bom šla še. 

Povezava do prispevka

Meni je pa zdaj odpadlo vse kar se tiče športa, crossfit in košarka tako da mi ostane samo tek. Recimo da bi se malo bolj resno vrgel v tek, nekje sem bral da je tale režim kul za doseganje rezultatov.

4x trening ne teden
enkrat počasen tempo normalna relacija

enkrat intervali, šprinti in pavza vmes

enkrat daljša relacija kot navadno z zmernim tempom

enkrat tek v hrib

 

je tole legit?

Povezava do prispevka
hawa meyta reče Dne, 15. 10. 2020 at 0:32:

 

točno tole me je zanimalo.

 

po petnajstih letih premora sem se spet resno lotil športa in ne morem verjet, kako se mi je spremenil metabolizem.

 

dobesedno vsa prehrana mi v želodcu ob intenzivnejšemu športanju naredi slabo. jem nekje 2,5h do 3h prej, količinsko nekje 55%-60% 'normalnega' kosila. pred treningom lahko jem zgolj 'suho in pusto' hrano tipa umešana jajca s tovstom, riž, makaroni, zelenjavo,- ampak vse obvezno brez kakršne koli omake, solat,...

 

mesa niti slučajno ne smem pred treningom, tudi obična popečena piščančja prsa mi naredijo totalen kaos. :D

men se je v parih letih (tam od 14 do 17) tudi čist obrnil, prej sem lahko zjutraj žrl kar sem hotel, pa se čez par uri ni nič poznalo, zdaj zjutraj samo pogledam kumarce, pa ne smem cel dal laufat :) 

 

zanimivo, men pa meso ne predstavlja nekih problemov, samo kot sme rekel, skoraj vsak ima neko osebno specifiko pri prehrani, tako da tukaj je par splošnih navodil, potem je pa ostalo osebne izkušnje

 

stena reče pred 17 urami:

evo iz istega razloga športam najraje med 11-13. uro, ker sem takrat še s praznim želodcem, tudi par ur po kosilu zelo težko tečem, ker mi vse dela slabo. 

 

drugače pa ima kdo kakšen nasvet za tek v slabših vremenskih pogojih? recimo da malo dežuje, kako se oblečete, je priporočljivo, da si mogoče kašne druge superge zrihtam? 

 

jaz s praznim želodcem ne morem tečt, če ne drugega kako frutabelo krknem, zato najrajši tečem popoldne (jutranje teke pa sovražim)

 

also za ven: ponavadi spodaj pajkice, zgoraj več plasti (vsaj dve) oprijetih oblačil, pa čez glavo ruto

 

najtežje za tečt je pa itak tale jesenski dež, ko te najprej premoči kot cucka, potem pa je še mraz in te čisto prezebe, veliko rajši tečem pri -15°C, kot pa pri 5°C in dežju

 

za superge pa tako, da je vedno dobro imeti dva para, že zaradi poškodb, jaz jih imam recimo v aktivni uporabi trenutno ene 8, pa še ene 10-12 so še uporabne za hojo ipd.

 

 

MIHA_IS_GOD reče pred 17 urami:

Jest laufam ponavad zgodaj zjutraj in nic ne jem, za vikend kofe spijem. Ce je daljsa razdalja (vec kt 12, 13 km) si nardim kak izotonicen napitek ker sm drugac prevec dehidriran.

 

Na polmaraton sm si nabavu tiste gele pa jih pol srkal med tekom tko kt mi je prodajalc dal navodila. Zjutraj sm pa pojedu klasicen zajtrk z jajci pa kruhom. Sm bral da ni fino prevec experimentirat z novo prehrano zadnji trenutek.

ja to sem jaz zgoraj napisal

 

 

Kastor reče pred 16 urami:

Tud geli so lahk "sranje" če jih testiraš prvič na uradni tekmi, tako da dajte to mal prej probat :D 

Me zanima kakšen bo porast solo tekačev zdaj :D

+1, pa še ko jih testiraš jih moraš testirat v podobnem stanju kot si na tekmi, torej če greš na tekmi na polno, moraš tudi gele testirat ko greš na polno, jaz sem imel lani ene gele, pa sem jih testiral med lahkotnimi teki in so bili čisto OK, potem ko sem šel na tekmo pa sem jih srkal, pa se je izkazalo, da niso tako OK :pinch:

 

 

hawa meyta reče pred 13 urami:

 

 

danes mi je slučajno dopuščal čas, da sem šel praktično direktno iz postelje na kolo. pojedel sem le pol banane in spil 3dcl vode in nisem imel popolnoma nobenih težav,- še več, dobesedno nabit sem bil z energijo.

 

20 let nazaj smo morali s sotrpini zajtrk jest v klubu, da so se trenerji prepričali, da nismo prišli na trening 'na tešče'. češ, da je to ful nevarno, blablabla...kaj je zdaj res?

 

@stena; ko sem še tekel, sem si ob (jesenskem) deževnem vremenu obvezno oblekel oprijete dolge rokave in dolge 'pajkice', kar se obuval tiče sem pa kupil za deževne razmere eno številko večje superge (da sem obul dvojne nogavice) s tršim podplatom, to mi je bolj ustrezalo.

 

ampak naj pove apo, on je profi za te zadeve. :D

ni nevarno

 

 

stena reče pred 38 minutami:

evo včeraj sem šla poskusno odtečt, ko je rahlo deževalo, kapca s šiltom-zakon, dolge pajkice itak, čez sem imela neko soft shell jakno, ker sem princeska in me rado zebe, je pa dobro odbijala kapljice. edino na kar nisem pomislila je, da nujno rabim odbojnik, svetlejša oblačila al neki, ker imam vse črno in v mraku+dežju :wacko:

 

superge so bile presenetljivo hitro suhe, tko da 10/10, bom šla še. 

jaz imam ponavadi svetlejše dolge rokave, čez kako florestenčno majico, pa še odbojni trak, ki oddaja lastno svetlobo

 

 

Kastor reče pred 12 minutami:

Meni je pa zdaj odpadlo vse kar se tiče športa, crossfit in košarka tako da mi ostane samo tek. Recimo da bi se malo bolj resno vrgel v tek, nekje sem bral da je tale režim kul za doseganje rezultatov.

4x trening ne teden
enkrat počasen tempo normalna relacija

enkrat intervali, šprinti in pavza vmes

enkrat daljša relacija kot navadno z zmernim tempom

enkrat tek v hrib

 

je tole legit?

 

čist ok, samo pri šprintih se na začetku malo nazaj drži

Povezava do prispevka

V osnovi ni panike, ker telesno sem kar pripravljen vsaj kolikor na oko ocenim moje čase, sam bi rad porinil vse skup še en nivo višje....

 

aja pa btw za tiste ki ste tekmovalni do konca priporočam stravo za tek, teli segmenti so faking noro carski, sploh če najdeš kakega psihiča na podobnem nivoju v svoji vasi in si potem rušita rekorde :D

uredilo bitje Kastor
Povezava do prispevka
  • 3 tedne kasneje...

Pred kratkim sem končal z branjem ene knjige o dihanju, v kateri avtor med drugim opisuje tudi tehniko izključnega dihanja skozi nos v profesionalnem športu. Ni lahko, naj pa bi pri nekaterih športnikih občutno izboljšalo rezultate. Probam prakticirat zadnje čase, ko grem na svoj <5km krog. Na splošno gre, le ob višji intenziteti imaš občutek, kot da ne dobivaš dovolj zraka. Ampak je podoben princip kot pri plavanju, samo prisilit se moraš, da dovolj izdihneš in potem primerno vdihneš.

 

Je kaj podobnega probal kdo od vas, ki se že dlje časa ukvarjate s tekom in imate boljše razumevanje svojega performanca, kako se obnese?

 

Nepovezano: kako se kaj ogrejete, preden greste tečt?

 

@maree Jaz pred nekaj leti in ponovno pred kratkim. Sicer v blagi obliki, saj sem še dovolj zgodaj nehal trenirat in počakal, da je minilo. In dejansko naj bi bil to edeini zares učinkovit način: mirovanje, da se vnetje umiri, nato pa postopen pričetek s treningi, pospremljen s primernimi vajami za krepitev pravih mišic (jaz sem delal vaje za moč in stabilizacijo + raztezanje + valjanje). Slednje brez težav najdeš na interntu (primer).

uredilo bitje sekretar
Povezava do prispevka

Sem slišal od kolega pred časom za tole dihanje skozi nos, pa ga zadnje čase skušam prakticirat kadar grem na bližnji hrib. Grem tak tempo, da lahko celo pot bolj kot ne diham samo skozi nos, je kar težko na čase. Ne vem pa če se kaj pozna, nisem tako izkušen, je pa vsekakor bolj prijetno za grlo kadar je zunaj mrzel zrak :)

 

Ja meni isto edino dovolj zgoden počitek pomaga, če forsiram ko začenjam čutit neko nelagodje v golenih se mi zadeva razboli do konca in traja cel mesec, da se umiri. Pa kompresijske nogavice v navezi s hladno kremo se mi zdi da pomaga. Imam pa že od nekdaj probleme s tem, je pa res, da nisem nek tekač/kardio človek :D 

Povezava do prispevka
sekretar reče pred 57 minutami:

1)Je kaj podobnega probal kdo od vas, ki se že dlje časa ukvarjate s tekom in imate boljše razumevanje svojega performanca, kako se obnese?

 

2)Nepovezano: kako se kaj ogrejete, preden greste tečt?

1) Se da, samo meni glih ne pomaga, ker imam pol jeseni in pomladi zabit nos, tako da ... Je pa vsekakor priporočljivo da se naučiš dihat skozi nos, potem pa med hudimi napori kombniraš dihanje čez usta + nos.

 

2) Razgibalne vaje (dinamične) + stopnjevalni tek + dinamične vaje (vmes še kak poskok) + stopnjevalni tek (recimo 4x60m)

Povezava do prispevka
Kastor reče pred 11 minutami:

Kaj točno se šteje pod intervalni tek? Pač ok šprint recimo 800m potem počitek, se lahko počiva med tekom naprej ali se moraš čisto ustavit in nadihat pa spet šprint naprej? 

 

Ne priporočam popolnega ustavljanja, če delaš intervalni tek delaj visoko intenzivno pospeševanje/šprint, ki mu sledi jogging tempo, ustavljanje je kontraproduktivno :) 

 

Prav tako me zanima, kaj je namen 800m šprintov, treniraš za kaj posebnega? Namreč za intervalni trening je to kar zelo dolgo obdobje pod visoko obreminitvijo?

Povezava do prispevka

Bolj sem dal 800m kot primer, jaz osebno sem zelo "netempiran" tekač, na 10km razdaljah recimo mi tempo konstantno niha, ponavadi se dolgočasim med tekom in potem iščem kar neke stvari, recimo pride mimo kolesar in se odločim, da se mu nalepim za čimdlje na hrbet pa take gluposti :D Mal razmišljam, da bi začel tečt s kakimi slušalkami, ker me malo ubijajo relacije nad 15km v smislu faking dolgočasja, sploh zdaj ko sem zaprt v občini in tečem po dost enakih progah :D

Povezava do prispevka
Kastor reče pred 1 uro:

Kaj točno se šteje pod intervalni tek? Pač ok šprint recimo 800m potem počitek, se lahko počiva med tekom naprej ali se moraš čisto ustavit in nadihat pa spet šprint naprej? 

intervale se ne šprinta, ampak se gre na tempo, ki je ponavadi rahlo hitrejši od želenega tempa na neki daljši razdalji

 

recimo treniraš za cooperja (2400m) za 10:00 -> narediš 3x800 za 3:15, pavza na začetku je lahko 3 min, potem jo pa skrajšuješ

 

Rossoner reče pred 48 minutami:

Ne priporočam popolnega ustavljanja, če delaš intervalni tek delaj visoko intenzivno pospeševanje/šprint, ki mu sledi jogging tempo, ustavljanje je kontraproduktivno :)

jaz bi za začetek rajši predlagal hojo kot joggning tek za pavzo, ker začetniki nimajo še toliko občutka in je potem ta jogging tek prehiter in nima pozitivnega efekta

Povezava do prispevka

 

Kastor reče pred 6 minutami:

Bolj sem dal 800m kot primer, jaz osebno sem zelo "netempiran" tekač, na 10km razdaljah recimo mi tempo konstantno niha, ponavadi se dolgočasim med tekom in potem iščem kar neke stvari, recimo pride mimo kolesar in se odločim, da se mu nalepim za čimdlje na hrbet pa take gluposti :D Mal razmišljam, da bi začel tečt s kakimi slušalkami, ker me malo ubijajo relacije nad 15km v smislu faking dolgočasja, sploh zdaj ko sem zaprt v občini in tečem po dost enakih progah :D

 

OK, če gre za daljše razdalje, potem so priporočila apovsica povsem na mestu. Samo bodi pozoren, da se ne ustavljaš popolnoma med intervalnim tekom.

 

Če bi treniral za kakšne eksplozivne športe, kjer so potrebni kratki šprinti (nogomet, košarka,...), potem pride vpoštev malo drugačen način treninga :)

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...