Skoči na vsebino

[uradno] Gostilna pri Konjzolcu


Priporočeni prispevki

Antomic, Šimša al pa kdo drug okrog Kranja/teh koncev - glih sem klelele v Kranju in me zanima, kam bi šel človek lahko jesti pa da je lepo? Tko a la mini trip, nekaj z lepim razgledom pa da dam še kej solidnega v usta :)

 

Ne poznam ama nič teh krajev, Tripadvisorju pa ne zaupam neki baš

Povezava do prispevka

https://www.zdnet.com/article/github-to-replace-master-with-alternative-term-to-avoid-slavery-references/

 

Hahaha jebes vase loading screene, tole je se ene 15 korakov bolj prizadeto :avadodo:

 

Prebral sem tut par clankov ki poziva da se neha uporabljat terminologija master/slave na sploh v tehnologiji hahahaha :avadodo:

uredilo bitje Arey
  • Ne me jebat 1
  • Za crknit smešno +1 1
Povezava do prispevka

Nima sicer neposredne zveze s trenutno situacijo okrog rasizma, a meni je najboljši primer teh absurdnih PC skrajnosti domnevno 'ableist' jezik, ki naj bi bil žaljiv do invalidnih oseb in ljudi z duševnimi boleznimi.

 

http://web.augsburg.edu/english/writinglab/Avoiding_Ableist_Language.pdf

 

Ajde, maš na tem seznamu sicer res izraze (retard, imbecil, mongoloid, moron, cripple, cretin itd.), ki dejansko neposredno označujejo invalidne osebe in ljudi z duševnimi boleznimi ter motnjami v razvoju oz. se za to, da se nekdo (zdrav in brez razvojnih motenj) obnaša neumno in trapasto, neposredno sklicujejo na dejansko bolne/ljudi s posebnimi potrebami...

 

A da so po novem do slednjih žaljivi in zato nedopustni taki bread & butter izrazi vsakodnevne, pogovorne angleščine, kot so crazy, insane, dumb, daft, blind to/blinded by, deaf to, mental, stupid itd. :ododava: Grem stavit, da v 99,99% primerov/kontekstov, v katerih so te besede vsakodnevne uporabljene v odnosu do neumnih/trapastih ljudi in situacij,  sploh ne gre za posredno al pa neposredno sklicevanje na dejansko duševno bolne/disabled ljudi. 

 

Sicer so tole (zaenkrat še) relativno obskurne ideje, a mi je vseeno hecno, da maš dejansko skupine aktivistov in novodobnih moralnih ogorčencev, ki bi bili pripravljeni izvajat tako orwellovsko jezikovno čistko... Najboljši je tisti seznam alternativnih, sprejemljivih izrazov na koncu, kjer jih je polovica nekih arhaičnih al pa corny, knjižnih izrazov iz zaprašenih tezavrov, ki jih v pogovornem jeziku ne uporablja nihče.

uredilo bitje Raz
Povezava do prispevka
Arey reče pred 2 urama:

https://www.zdnet.com/article/github-to-replace-master-with-alternative-term-to-avoid-slavery-references/

 

Hahaha jebes vase loading screene, tole je se ene 15 korakov bolj prizadeto :avadodo:

 

Prebral sem tut par clankov ki poziva da se neha uporabljat terminologija master/slave na sploh v tehnologiji hahahaha :avadodo:

men je blo tbfh ful neposrečeno k sem se prvič srečala s to terminologijo

kr nej zamenjajo

se pa strinjam, da bo to rešil tko 0% kergakoli problema

uredilo bitje Fuksija
Povezava do prispevka
Arey reče pred 4 minutami:

Kako je neposreceno ce gre dobesedno za eno napravo ki sluzi drugi napravi wtf

a jo ma tud v lasti, je njen obstoj odvisen od nje pa jo občasno tepe če se ji zazdi :D

pač že takrat se mi je zdela preveč obremenjena nomenklatura da bi jo aplicirala na neki tolk brezveznega kot so odnosi med napravami, pa to je blo kaj js vem ene leta 2006 or so

Povezava do prispevka

Men je pa komedija neprimeren jezikovni revizionizem v spolno neobčutljivo skladnjo: v Sloveniji najbolj znaten na področju podčrtajev za spolno nevtralno pisanje, torej denimo "vse_i mlade_i kritičarke_ki vabljene_i k pisanju" (malo pretiravam, da bolje demonstriram). Se mi zdi, da so pri želji formiranja spolno bolj nevtralne skladnje šli v smer, ki ni samo skladenjsko nekonsistentna, nedorečena, rabljena enkrat tako in drugič povsem drugače, pač pa so šli v obliko, ki je že na prvi pogled odbijajoča, estetsko pa res slaba, saj v pisano obliko vnaša neke znake, ki jih pri nas v skladenjski obliki nismo poznali vse od Brižinskih spomenikov. Pač res so se nespretno lotili tega in kadarkoli opozorimo na te zadeve (mamo en masovni jezikovni newsletter, kjer ga občasno haramo z debato o tem) in napišemo, da dajmo skupaj poiskat neko jačo alternativo, smo popolnoma zabiti in zignorirani. Že 7 let :D 

Povezava do prispevka
ĆAMIR reče pred 2 minutama:

Men je pa komedija neprimeren jezikovni revizionizem v spolno neobčutljivo skladnjo: v Sloveniji najbolj znaten na področju podčrtajev za spolno nevtralno pisanje, torej denimo "vse_i mlade_i kritičarke_ki vabljene_i k pisanju" (malo pretiravam, da bolje demonstriram). Se mi zdi, da so pri želji formiranja spolno bolj nevtralne skladnje šli v smer, ki ni samo skladenjsko nekonsistentna, nedorečena, rabljena enkrat tako in drugič povsem drugače, pač pa so šli v obliko, ki je že na prvi pogled odbijajoča, estetsko pa res slaba, saj v pisano obliko vnaša neke znake, ki jih pri nas v skladenjski obliki nismo poznali vse od Brižinskih spomenikov. Pač res so se nespretno lotili tega in kadarkoli opozorimo na te zadeve (mamo en masovni jezikovni newsletter, kjer ga občasno haramo z debato o tem) in napišemo, da dajmo skupaj poiskat neko jačo alternativo, smo popolnoma zabiti in zignorirani. Že 7 let :D 

men je jezik živa tvorba in mi je aktivno poseganje vanjga vedno mal tragikomedija

ne vem če sem že srečala kšn primer da bi z zavestno aktivnostjo pripeljali kej dobrega not

tud hrvaški novorek recimo je še kr ena bizarnost

Povezava do prispevka
Arey reče pred 17 minutami:

Hkrati pa pravis naj zamenjajo izraz master/slave.

a se ti določanje izraza za tehnologijo, ki prej ni obstajala, zdi isto kot zavestna odločitev, da boš od zdej helikopterju rekel zrakomlat (pa to je še zanič primer)

oz. poseganje v organsko zrasle dele jezika se mi ne zdi ok oz. zelo redko (ne poznam nobenega primera, ne bom pa rekla, da ga ni)

medtem ko mi določanje novega izraza za tehnologijo, ki ga je verjetno prvič nekdo uporabil v znanstvenem članku zato k ga je rabil, ne zdi spet taka tragedija

uredilo bitje Fuksija
Povezava do prispevka

Sam Arey pomoje si se res v napačno stvar vpičil. Meni se zdi, da bi čustveno neobarvani izrazi aka main itd. na tem področju kvečjemu koristili ... Ja, saj je hecno, da to spreminjajo v tednu, ko se je cel PR svet odločil, da bodo zdej 10 dni črnska življenja mal veljala, pa da si na hitro zboostamo par točk, samo all in all je meni smiselna zamenjava. 

Povezava do prispevka
BumbleBee reče pred 1 uro:

Verjetno v vecini primerov client/server in primary/secondary brez problemov nadomesti master/slave ampak problematizirati gitov master branch je pa res mimo. Bo mastering v glasbi tudi postal problematicen? :lol:

Sej to. Ne gre za izraze ki imajo neke korenine v izkoriscanju crncev in se mi zdi ful smesno jih spreminjat ker ima amerika problem rasizma.

Drgac se nisem nic zapicil, pravim da se mi zdi ful smesno ker so to uveljavljeni in ze tradicionalni izrazi. Na koncu dneva je cist vseeno kako se imenujejo te stvari dokler imena sporocajo pravo stvar.

A ko bomo bli zaskrbljeni nad drzavami v razvoju bomo tut izraz development preimenovali v nekaj drugega? Pa omenjen mastering in polno je izrazov ki nimajo veze s crnci ampak uporabljajo isto besedo

 

Povezava do prispevka

Js ne vidim razloga zakaj bi menjeval blacklist/whitelist, samo zato ker se tu povezuje barva s slabim/dobrim. Na sploh je problem da je trenutno to izrasolovje sprejeto in vsi vemo za kaj se gre, če bo pa vsak po svoje poimenoval liste zna bit zanimivo kitajcu težit naj te doda na nek green/red list.

 

Pol je tud zadnji čas je da se ukine motherboard in se jo zamenja s parentboard

Povezava do prispevka
Arey reče pred 1 uro:

Sej to. Ne gre za izraze ki imajo neke korenine v izkoriscanju crncev in se mi zdi ful smesno jih spreminjat ker ima amerika problem rasizma.

Drgac se nisem nic zapicil, pravim da se mi zdi ful smesno ker so to uveljavljeni in ze tradicionalni izrazi. Na koncu dneva je cist vseeno kako se imenujejo te stvari dokler imena sporocajo pravo stvar.

A ko bomo bli zaskrbljeni nad drzavami v razvoju bomo tut izraz development preimenovali v nekaj drugega? Pa omenjen mastering in polno je izrazov ki nimajo veze s crnci ampak uporabljajo isto besedo

 

Lol.

 

Ja, je neprimeren izraz. Izraz so skovali v us, le zakaj. V slovenščini npr ni direktni prevod.

 

Polemika drugač ni nova. Kar precej firm je pred leti spremenilo izrazoslovje.

 

 

Povezava do prispevka
Arey reče pred 2 urama:

Sej to. Ne gre za izraze ki imajo neke korenine v izkoriscanju crncev in se mi zdi ful smesno jih spreminjat ker ima amerika problem rasizma.

Drgac se nisem nic zapicil, pravim da se mi zdi ful smesno ker so to uveljavljeni in ze tradicionalni izrazi. Na koncu dneva je cist vseeno kako se imenujejo te stvari dokler imena sporocajo pravo stvar.

A ko bomo bli zaskrbljeni nad drzavami v razvoju bomo tut izraz development preimenovali v nekaj drugega? Pa omenjen mastering in polno je izrazov ki nimajo veze s crnci ampak uporabljajo isto besedo

 

Ti izrazi ne bi nikoli smeli biti uveljavljeni in tradicionalni. A res ne razumeš problematike?

 

Navedek

Ne gre za izraze ki imajo neke korenine v izkoriscanju crncev

Master se še nekako da tolmačiti, ampak slave v tem kontekstu izvira točno iz tamle.

uredilo bitje KE RIT
Povezava do prispevka
MIHA_IS_GOD reče pred 2 urama:

Lol.

 

Ja, je neprimeren izraz. Izraz so skovali v us, le zakaj. V slovenščini npr ni direktni prevod.

 

Polemika drugač ni nova. Kar precej firm je pred leti spremenilo izrazoslovje.

 

 

katere pa?

 

KE RIT reče pred 2 urama:

Ti izrazi ne bi nikoli smeli biti uveljavljeni in tradicionalni. A res ne razumeš problematike?

 

Master se še nekako da tolmačiti, ampak slave v tem kontekstu izvira točno iz tamle.

beseda "slave" se je bila uveljavila pred uporabo kupljenega afriskega prebivalstva v (novo odkriti) ameriki

 

Povezava do prispevka
Morski reče Dne, 12. 6. 2020 at 16:59:

Naslednji v vrsti:

- zamorček kava

- škofjeloški grb

 

:alma:

haha 

 

sej bi rekla da bo zamorcka nadomestil medved

pa me je strah ugibat katere barve je lahko

 

 

apropos debati

a potem smo se Slovani al je tudi to ime prevec stilsko zaznamovano?

 

 

mimogrede sladico lahko se imenujem pijana nevesta al se je ze kaka feministicna skupina obregnila ob to?

 

Povezava do prispevka
atomic reče Dne, 13. 6. 2020 at 12:29:

Za mini trip bi jest priporočal Gostilna pri Bizjak. Ful je lepo in cenovno dostopno. Ni nekih pikic in penic na krožniku...

 

ĆAMIR reče Dne, 13. 6. 2020 at 12:37:

Sem jel v pri Bizjak, men je bilo kul, +1 :)

 

Nisem se uspel še proper zahvaliti za ta predlog. Hvala, super je bilo :) Pri moji sreči sem naletel glih na neki Teden restavracij in za 19 EUR po osebi dobil nek mini uvodni snack, juho, glavno jed in sladico. Kar dober value po mojem.

 

Razgled iz miz:

 

spacer.png

 

Glavna jed (rostbeef v skorjici iz drobljene pistacije; omaka iz karamelizirane čebule; špargelj; štrukelj; korenčkov pire):

 

spacer.png

Povezava do prispevka
lizz reče pred 1 uro:

katere pa?

 

beseda "slave" se je bila uveljavila pred uporabo kupljenega afriskega prebivalstva v (novo odkriti) ameriki

 

Mislu sem suženjstvo na splošno, ne nujno afričanov. Sej, mogoče sem samo jaz nerazgledan. A je možno, da slave lahko pomeni kaj drugega, bolj primernega za ta kontekst, kar ne pomeni dobesedno suženj?

Master se mi recimo zdi bolj širok pojem.

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Ustvari novo...