Skoči na vsebino

COVID-19


Priporočeni prispevki

black187 reče pred 8 minutami:

Jaz bi volitve spremenil:

  • Online možnost
  • Obvezno, ali da je vzpodbuda - npr.: davčna olajšava...
  • Po 70/80 letu ne moreš več voliti (not your future), če je omejeno na 18 let, naj bo še navzgor
  • Teža glasu - kolikor prispevaš v blagajno ali državo, bolj se oteži tvoj glas (levičarji bi tukaj ponoreli)
  • letne IQ and EQU teste, kjer bi tudi prispevali na otežitev glasu

Pa povišal bi plače poslancem, da se mogoče bi še kdo sposoben šel politiko.

 

Ti bi torej državo vodil kot podjetje - to pa pomeni, da mora bit nekdo tej državi lastnik in vse ostalo. Kaj bi v tej zgodbi bili državljani?

 

Prvi dve alinei sta še OK, pač nekaj kar je nujno tako ali drugače. Omogočiti in spodbuditi čim višjo udeležbo.

 

Ostalo bolj domena nekih totalitarističnih antiutopij. Izločanje modrih, izkušenih in nasploh starejših je samo po sebi skoraj zagotovilo, da bomo kot družba ponavljali iste napake. Japonci najbrž niso tako uspešni, ker bi zaničevali starejše. Velik del starejših je gradil družbo in državo v kateri živi, zdej bi pa nek folk, ki ni v lajfu zapustil monitorja, ko je bila na voljo elektrika, razen za odhod na WC (karikiram) vzel starejšim še pravico do glasu... Lol.

 

Levičarji ne bi ponoreli, ker pri nas predstavljajo srednji sloj, ta pa od vseh fizičnih oseb največ pripseva v proračun. Najbolj bi se pizdili tisti, ki se že tako najbolj pizdijo - Boscarol, Pečečnik in Akrapovič.

 

Kul, vprašalnike (teste) bi pa sestavljal kdo? Kaj če bi na tem testu bil pravilen odgovor na vprašanje o številu spolov drugačen kot 2? :)

 

 

Povezava do prispevka
DrAg0nBoY reče pred 22 minutami:

Neuradno 1798 včeraj. To se testira že po novem sistemu ali še vedno stari?

se že uvaja novi in je tudi že vidno, saj je bilo 1300 manj testov kot dan prej

 

hospitalizacije pa strmo gor, 50-60 novih vsak dan v bolnici (minus odpuščeni in umrli)

uredilo bitje DrMiha
Povezava do prispevka
berghaus reče pred 11 minutami:

Žal je procent še vedno zelo visok, preko 28%.

 

Ne bi rad zvenel preveč pametno, a že z ožanjem kroga testirancev (sedaj iz družine 5ih bolnih na COVID testirajo le enega in dobijo le en pozitiven test za 5 oseb, prej so testirali vseh pet in zabeležili 5 pozitivnih terstov) je pozitivnih rezultatov manj kot do sedaj. Logično je procent pozitivnih testov nekoliko nižji.

 

Po drugi strani je zmanjšan obseg testiranja smiselen, ker je v končni fazi vseeno če je danes 2348 ali 1983 pozitivnih testov. Saj ne tekmujemo.

Povezava do prispevka
kmjr reče pred 1 minuto:

 

Ne bi rad zvenel preveč pametno, a že z ožanjem kroga testirancev (sedaj iz družine 5ih bolnih na COVID testirajo le enega in dobijo le en pozitiven test za 5 oseb, prej so testirali vseh pet in zabeležili 5 pozitivnih terstov) je pozitivnih rezultatov manj kot do sedaj. Logično je procent pozitivnih testov nekoliko nižji.

 

Po drugi strani je zmanjšan obseg testiranja smiselen, ker je v končni fazi vseeno če je danes 2348 ali 1983 pozitivnih testov. Saj ne tekmujemo.

Ne bi moral biti procent zdaj višji? Če testirajo ljudi za katere so "prepričani" da so okuženi?

Povezava do prispevka
berghaus reče pred 6 minutami:

To kar pravi kmjr.

 

Ciljno testiranje bo delno spremenilo številke, ki smo jih bili vajeni slišati vsakodnevno.

 

Zato Beovička poudarja, da bo važna številka na novo hospitaliziranih. In ta je visoka, zelo visoka.

Razumem, zakaj so šli na nov način testiranja, vendar je po drugi strani stvar slaba. Številke bodo umetno padle in raji pokazale, da gre zadeva na bolje, čeprav morebiti še ne gre. Kar se pa hospitaliziranosti tiče pa je trend jasen. Današnje grehe, kar se tiče okuženosti bomo v bolnicah videli v tednu, dveh. Skratka današnje povečevanje priliva pacientov v bolnice je večinoma posledica prejšnjega tedna, kar večina smrtnikov kar pozablja. Ravno prejšnji petek smo se znotraj IJS pogovarjali o modelu in je bilo jasno rečeno da bo čez en teden 100 ljudi zaradi številke okuženih končalo v bolnici.

uredilo bitje Death
Povezava do prispevka
DrMiha reče pred 9 minutami:

se že uvaja novi in je tudi že vidno, saj je bilo 1300 manj testov kot dan prej

 

hospitalizacije pa strmo gor, 50-60 novih vsak dan v bolnici (minus odpuščeni in umrli)

900 manj testov.

 

Drugače pa za hospitalizacijo se je tako vedelo da bo naraščala, ker je itak v zaostanku to vedno. Isto kot s smrtnimi žrtvami. Upajmo da se nov IJS model izkaže kot pravilen in začne tudi to padati v sredini novembra.

Povezava do prispevka
DrAg0nBoY reče pred 3 minutami:

Ne bi moral biti procent zdaj višji? Če testirajo ljudi za katere so "prepričani" da so okuženi?

 

Če 5 oseb živi v istem gospodinjstvu in so posledično v stikih, je dovolj, da en faše korono in bo okužil ostale - sploh zdej v času omejitve gibanja. Ko pokliče zdravnika in pove, da jih je doma 5, ki so izgubili okus, vonj, imajo vročino in nasploh kažejo znake okužbe s covidom, bodo dali testirati samo enega izmed njih petih (in v statistiko vnesli 1 pozitiven rezultat), čeprav bi jih še kak teden nazaj testirali vseh 5 in v statistiko vnesli 5 pozitivnih rezultatov.

 

Kar je smiselno, saj za odreditev samoizolacije al karantene zadostuje že stik s potrjeno okuženim in ni treba še pri stiku opravit testiranja :)

 

Na začetku je obstajala potreba po čim več pozitivnih terstih, ne pa po relativnem deležu pozitivnih med testiranimi, ker je bilo treba odločevalcem dati vedeti, da je nujno nabaviti opremo potrebno za boj s to pandemijo. Sedaj smo že na točki, ko ni pomembno koliko je pozitivnih testov ampak bolj to kdo nujno rabi bolnišnično oskrbo in koliko je takih na dnevi in tedenski ravni.

 

 

Povezava do prispevka
kmjr reče pred 1 minuto:

 

Če 5 oseb živi v istem gospodinjstvu in so posledično v stikih, je dovolj, da en faše korono in bo okužil ostale - sploh zdej v času omejitve gibanja. Ko pokliče zdravnika in pove, da jih je doma 5, ki so izgubili okus, vonj, imajo vročino in nasploh kažejo znake okužbe s covidom, bodo dali testirati samo enega izmed njih petih (in v statistiko vnesli 1 pozitiven rezultat), čeprav bi jih še kak teden nazaj testirali vseh 5 in v statistiko vnesli 5 pozitivnih rezultatov.

 

Kar je smiselno, saj za odreditev samoizolacije al karantene zadostuje že stik s potrjeno okuženim in ni treba še pri stiku opravit testiranja :)

 

Na začetku je obstajala potreba po čim več pozitivnih terstih, ne pa po relativnem deležu pozitivnih med testiranimi, ker je bilo treba odločevalcem dati vedeti, da je nujno nabaviti opremo potrebno za boj s to pandemijo. Sedaj smo že na točki, ko ni pomembno koliko je pozitivnih testov ampak bolj to kdo nujno rabi bolnišnično oskrbo in koliko je takih na dnevi in tedenski ravni.

 

 

To mi je jasno. Ampak če bodo dali testirati enega bo ta en test pozitiven torej 100%. Ali pa sem jaz neumen in samo ne kapiram. Če imaš ti 200 potencialnih bolnikov in jih daš testirati samo 100 (ker kažejo največ znakov bolezni) boš imel 100 testov in 100 pozitivnih. Torej bo procent okuženih 100%.

 

Ali sem res samo jaz tako neumen in ne kapiram tega :D.

Povezava do prispevka
Death reče pred 4 minutami:

Razumem, zakaj so šli na nov način testiranja, vendar je po drugi strani stvar slaba. Številke bodo umetno padle in raji pokazale, da gre zadeva na bolje, čeprav morebiti še ne gre. Kar se pa hospitaliziranosti tiče pa je trend jasen. Današnje grehe, kar se tiče okuženosti bomo v bolnicah videli v tednu, dveh. Skratka današnje povečevanje priliva pacientov v bolnice je večinoma posledica prejšnjega tedna, kar večina smrtnikov kar pozablja. Ravno prejšnji petek smo se znotraj IJS pogovarjali o modelu in je bilo jasno rečeno da bo čez en teden 100 ljudi zaradi številke okuženih končalo v bolnici.

 

Sam to dojemam kot del problema (obsedenost s številkami) podobno kot pri športu. Samo, da so tu posledice lahko bolj jebene za vse nas.

 

Računam na to, da je Slovenija dovolj majhna, da se bodo, če ne prej, ljudje streznili, ko bo vsak poznal koga, ki ni preživel korone.

Povezava do prispevka

Sam mam občutek, da bo procent ostal dokaj realen, ker po eni strani se ne bo testiralo celih okuženih familij, po drugi strani se ne bo testiralo ravno vsakega, ki ima čas čakat v vrsti. Predvidevam. Koliko bo izenačen procent enih in drugih je težko napovedati. 

 

Kako vara procent/številka vidim sam, ko se sklepa, da je okuženih okoli 2-3 procente prebivalstva, pa imam občutek, da so vsi tukaj okoli mene. Eni javljajo, da ne poznajo nikogar, tu pa klecajo en za drugim, kot bi bil v nekem epicentru.

uredilo bitje berghaus
Povezava do prispevka
DrAg0nBoY reče pred 27 minutami:

To mi je jasno. Ampak če bodo dali testirati enega bo ta en test pozitiven torej 100%. Ali pa sem jaz neumen in samo ne kapiram. Če imaš ti 200 potencialnih bolnikov in jih daš testirati samo 100 (ker kažejo največ znakov bolezni) boš imel 100 testov in 100 pozitivnih. Torej bo procent okuženih 100%.

 

Ali sem res samo jaz tako neumen in ne kapiram tega :D.

 

Problem je v tem, da ni vsak s simptomi tudi okužen, zato negativni testi. S tem, ko zožimo obseg testiranja, izločimo več ziheraških (pozitivnih; primer 5članske družine) kot pa negativnih. Če ful poenostavim, brez testa ni načina, da boš lahko prepričan v to, da je nekdo negativen, saj je veliko asimptomatičnih. So situacije, ko ne smeš tvegat in moraš vedet, če so pozitini al negativni (recimo medicinske sestre, zdravniki, osebje domov za ostarele,...). Veliko ljudem je bila odrejena samoizolacija, pa so šli nardit test, da ne čakajo doma (in velik del njih je bil na testu negativen).

 

Zaradi asimptomatičih okuženih je testiranje edini zanesljiv način odkrivanja okužb, zato se je negativnim testom nemogoče izognit. Po moji oceni bo sedaj delež pozitivnih nižji, ker se kupa ljudi, ki je 99% pozitiven, ne bo testiralo ampak se jim bo samo svetovalo naj ostanejo doma.

 

Sem pa zadevo proučeval zgolj priložnostno v odsotnosti pametnejšega dela in brez neke posebno zanesljive metode, tako da lahko rečemo, da gre bolj za mnenje. :)

 

Tu so še samoplačniški testi in tako dalje.

 

 

Poleg tega je kup testov negativnih, ker se folk testira samoplačniško iz firbca, al pa ker potrebuje negativen izvid za pot v tujino. Sam sem bil v Sloveniji že 3x testiran, niko napoten s strani zdravnika al NIJZ al neki. Enkrat sem imel celo simptome (blaga vročina, boleče grlo in utrujenost).

 

Za primer, morda malo nepovezano: v mojem kolektivu nas je bilo na isti dan testiranih (samoplačniško) 11, od tega 8 pozitivnih - od njih 6 brez kakršnihkoli simptomov. 

Brez testa bi imeli 2 potencialno okužena, s testom pa smo imeli 8 dokazanih (od 11).

 

Zanimivost: obe osebi, ki sta razvili simptome, sta ženskega spola.

 

Pa % pozitivnih testov morda kaj pove o selekciji, česa drugega pa ne.

 

uredilo bitje kmjr
Povezava do prispevka
S<3NEC reče pred 3 minutami:

Sem mislil, da še nimajo antigenskih testov, da bi šli na nov način testiranja. So kaj omenili, da so jih uspeli nabavit?

 

Na radiu so dejali, da jih postopoma uvajajo v uporabo, ampak da so precej manj zanesljivi in niso še del te uradne statistike. Da pa so na voljo od različnih proizvajalcev z različnimi karakteristikami.

------------------

 

 

Imam pa eno praktično vprašanje, zato ločen post:

 

Sam prečkam kar nekaj občin od začasnega bivališča do pisarne, ko grem vanjo. Imam sicer potrdilo firme, da moram 24/7 imet možnost gibanja po celotnem ozemlju RS, ampak če prav razumem bi vsakič, ko se odpravim ven iz začasno matične občine, moral izpolnit tisti obrazec, ki ga sam podpišem?

 

Včasih to pomeni, da bi moral na dan izpolnit vsaj 10 obrazcev. To pa se mi ne zdi smiselno.

uredilo bitje kmjr
Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...