Skoči na vsebino

COVID-19


Priporočeni prispevki

Ma kakšne proizvodne hale... Če si več kot dva metra stran od okuženega (pa magari z masko), ni šans da se okužiš. Ne poznam proizvodne hale, kjer bi se folk gnetu + da že zaradi minimalnih higijenskih standardov v halah imaš učinkovito prezračevanje.

uredilo bitje Waslich
Povezava do prispevka

Ja, ker se ljudje tam nič ne podružijo, ko ni gužve in se nič ne pogovarjajo, ne malicajo skupaj,... Pač poznam primer ene proizvodnje kjer je čez 120 okuženih od 800 ljudi in namesto, da bi kaj poostrili, so celo prepovedali koriščenje ur in dopustov zaradi pomanjkanja delovne sile.

 

Maksi ja res je to lahko problem, ampak mislim, da noben nebi prekinil pogodbe zaradi 2 tednov izpada in izgovora na višjo silo, kar Covid definitivno je. Daljše obdobje nedostavljanja pogodbene robe pa je res problem.

Povezava do prispevka

Ma problem je v ljudeh, tule v lokalni fabriki se tocno to dogaja da majo vsi dost placa, malca na 4 izmene  ni da ni, sam pol grejo pa na cik pa se jih tam 10 skup gnete, al pa na kavico na avtomat. 

 

In po sihtu vsi na pumpo pa tam na klopci zraven pijejo. 

 

Ko pa do česa pride se je pa na sihtu okuzu

 

Lp, Ne me jeb

Povezava do prispevka

Tu imaš popolnoma prav ja, ljudje so itak največ krivi. Ampak je to tudi posredna posledica odprtja proizvodnje. Kot sem rekel bi dvotedensko kolektivno zaprtje preprečilo en cel val - cikel virusa. Zdaj je itak prepozno. To pravim za mesec dni nazaj. Zdaj pa je kar je in se bo pač tak reševalo.

uredilo bitje tomazek
Povezava do prispevka
Ne me jeb reče pred 18 minutami:

Ma problem je v ljudeh, tule v lokalni fabriki se tocno to dogaja da majo vsi dost placa, malca na 4 izmene  ni da ni, sam pol grejo pa na cik pa se jih tam 10 skup gnete, al pa na kavico na avtomat. 

 

In po sihtu vsi na pumpo pa tam na klopci zraven pijejo. 

 

Ko pa do česa pride se je pa na sihtu okuzu

 

Lp, Ne me jeb

dokler se ne družijo še drugje in širijo virus, je to sprejemljivo tveganje napram škodi, ki bi jo povzročilo zaprtje

uredilo bitje maksi
Povezava do prispevka

Del folka je zal pac ignoranten in/ali neumen in se bo druzil, ceprav to pocetje podaljsuje te muke in povecuje gospodarske posledice. Tega pomojem ne mores popolnoma zajezit, to mahanje s pendrekom pa samo se povecuje odpor do ukrepov. Je pa bilo mozno omejit dolocene druge stvari, ki bi nekoliko zmanjsale okuzbe, pa se jih ni. Zakaj je lahko folk hodil v BiH in Srbijo vsak vikend in tam pocel kdo ve kaj mi res ni jasno, tu pa smo se ljudje izogibali drug drugega na sprehodu kot da smo gobavi. Zakaj ljudem niso dali pravne podlage, da bi ostali doma ob sumu na okuzbo ampak so racunali na "razumevanje delodajalcev"?  Me zanima kako kaksna mamica v proizvodnji gre rect sefu, da bi bla par dni doma, ker sumi da je okuzena. Ogromno je stvari, ki bi se jih dalo bolje izpeljati, predvsem pa ljudem na bolj prijazen in razumljiv nacin predstaviti.

Nasploh mi vse skupaj zgleda, kot da panicno scijejo po gozdnem pozaru, v upanju, da ga bodo pogasili. Ce jim dam propse za dobro in hitro reakcijo v prvem valu  je pa vse kar se je dogajalo od takrat naprej kar fiasko. Osebno mi gre najbolj na kurac sprejemanje ukrepov kar tako na pamet, brez nekih predikcij kaj bi to sploh naj doseglo in evalvacije rezultatov. Tisti profesor matematike je zadnjic super razlozil model ipd in res pogresam vec strokovnih nastopov. Tudi (predvsem) Fafangel in Beoviceva se mi zdi da dobro povesta stvari, medtem ko me vsi ostali govorci samo begajo z nasprotujocimi si informacijami.

Povezava do prispevka
kola reče pred 14 minutami:

Del folka je zal pac ignoranten in/ali neumen in se bo druzil, ceprav to pocetje podaljsuje te muke in povecuje gospodarske posledice. Tega pomojem ne mores popolnoma zajezit, to mahanje s pendrekom pa samo se povecuje odpor do ukrepov. Je pa bilo mozno omejit dolocene druge stvari, ki bi nekoliko zmanjsale okuzbe, pa se jih ni. Zakaj je lahko folk hodil v BiH in Srbijo vsak vikend in tam pocel kdo ve kaj mi res ni jasno, tu pa smo se ljudje izogibali drug drugega na sprehodu kot da smo gobavi. Zakaj ljudem niso dali pravne podlage, da bi ostali doma ob sumu na okuzbo ampak so racunali na "razumevanje delodajalcev"?  Me zanima kako kaksna mamica v proizvodnji gre rect sefu, da bi bla par dni doma, ker sumi da je okuzena. Ogromno je stvari, ki bi se jih dalo bolje izpeljati, predvsem pa ljudem na bolj prijazen in razumljiv nacin predstaviti.

Nasploh mi vse skupaj zgleda, kot da panicno scijejo po gozdnem pozaru, v upanju, da ga bodo pogasili. Ce jim dam propse za dobro in hitro reakcijo v prvem valu  je pa vse kar se je dogajalo od takrat naprej kar fiasko. Osebno mi gre najbolj na kurac sprejemanje ukrepov kar tako na pamet, brez nekih predikcij kaj bi to sploh naj doseglo in evalvacije rezultatov. Tisti profesor matematike je zadnjic super razlozil model ipd in res pogresam vec strokovnih nastopov. Tudi (predvsem) Fafangel in Beoviceva se mi zdi da dobro povesta stvari, medtem ko me vsi ostali govorci samo begajo z nasprotujocimi si informacijami.

Vlada vem da je uporabljala modela, ki so bili narejeni na IJS. Problem je, da je nemogoče modelirati dodatni "mene noben ne bo jebal" oziroma "za mene to ne velja" pristop znotraj možnosti. V grobem se strinjam da so prepozno omejili odhode v tujino, pa vendar glede na podatke bi do pred kratkim kvečjemu drugi lahko dali nas na  rdečo listo. Kako boš prepovedal vikend potovanje v Srbijo, če je epidemiološka slika tam precej boljša? Jasno je, da če bi naredili 21 dnevni totalen lockdown, da bi to rešilo večino problemov, samo to bi najbrži uničilo kup slovenske industrije. SKratka vlada ima jajca med skalo z napisom gospodarstvo in skalo z napisom ekspertna skupina, potem pa skuša tem manj fasat od obeh strani...

Povezava do prispevka

Virusa ne moreš ustavit, lahko ga samo malo zabremzaš in to je to. Pri enih pa imam občutek, da bi se najraje poskrili v luknje in to pred virusom, ki vam ne bi nič kaj hujšega povzročil. Partljič je zelo lepo napisal spodnje besedilo.

 

Tone Partljič, pisatelj:

Strah te je, draga?

»Česa? Da boš umrla? Potem te mora biti strah vsak trenutek v življenju. Kajti na koncu življenja se vedno umre. Strah te je epidemije oziroma pandemije virusa covida 19? Seveda, to je logično. Nihče ni rad bolan. Toda tako je bilo strah ljudi vso zgodovino. Zaradi kuge, zaradi kolere, španske gripe, davice, tifusa, ebole, aidsa … Tudi prašiče in kokoši in ptice je strah zaradi prašičje kuge, kravje norosti, ptičje gripe ali kako že pravijo njihovim epidemijam. Z boleznimi živimo – to je usoda. Uničenja, ki jih zagrešijo virusi, so vseeno manjše zlo od vojn, ki jih sprožajo ljudje. Virusne bolezni nas le opozarjajo, da nas je preveč za tako 'majhno' Zemljo, da mnogi živijo v bedi in nesnagi, da so nam 'napoti' nemočni starci, da imamo nore voditelje … Se bojiš nekaj obdobij samote? Jaz se bojim drenja, korakanja in parad, nasilja množice, 'norih' vodij, ki bi vladali celo pandemijam … Bojim se ljudi, ki bi radi nadomestili bogove in tudi ljudi, ki se preveč bojijo.

Mnoge virusne bolezni ljudje že zdravijo, nekatere s cepljenjem. A imaš ljudi, ki se bojijo cepljenja. Imaš ljudi, ki so pametnejši od zdravstvenih delavcev in raziskovalcev. Tudi covid 19 se bo utrudil in bo na koncu ukročen. Potem bo nekaj časa mir. A bo prišel kak drug jezdec apokalipse. Še zmerom je. Toda ljudje še zmerom smo. Še zmerom je ljubezen in so spočeti otroci. Ustvarjalci še zmerom pišejo, slikajo, igrajo, pojejo, plešejo … Strah ni slab, če nas opomni, da moramo biti kdaj tudi ponižni. Ampak jutri bo zopet jutro in bojo zvezde in bo zajokal nov otrok … In tudi vem, kaj bo na koncu mojega življenja. Zakaj bi me bilo strah, če to vem. Iz teme sem zažarel kot zvezda in svetil svoj trenutek, potem se vračam v temo. To je tako gotovo, da se ni kaj bati. Seveda, če pa mislim, da sem Bog, potem je huje.«

Povezava do prispevka
kola reče pred 1 uro:

res pogresam vec strokovnih nastopov. Tudi (predvsem) Fafangel in Beoviceva se mi zdi da dobro povesta stvari, medtem ko me vsi ostali govorci samo begajo z nasprotujocimi si informacijami.

 

 

Res je. 

Če so ukrepi dokaj podobni po celem svetu, pa je komunikacija naše vlade popoln fail. Zelo žalostno je, da več ljudi zaupa clickbaiterskemu roidnežu kot vladi. Popolnoma jasno je, da bi bili vsi ukrepi veliko bolj učinkovito, če bi vlada imela neko široko zaupanje državljanov, ki ga pa pač nima.

Dobro branje na to temo: https://www.rtvslo.si/zdravje/novi-koronavirus/to-krizo-dozivljamo-kot-veliko-komunikacijsko-improvizacijo/539859

uredilo bitje Thrivial
Povezava do prispevka
maksi reče pred 5 minutami:

v ekonomiji ne moreš, ker že samo pričakovanje oz. napoved ima vpliv na prihodnost :)

 

A to da vlada na neki točki začne testirati samo simptomatske bolnike, zaradi česar pride do povečanega procenta pozitivnih testov

 

Ter da za mnogokratnike poveča število testiranj

 

Pa nima vpliva na prihodnost

uredilo bitje Marvak
Povezava do prispevka

Pa jaz približno razumem taktiko vlade, da pač treba zapreti za nekaj časa zaradi virusa, pa pumpajo te Rje gor dol kako se obrača pandemija, da pa treba vseeno malo zapreti

 

 

Sem pa prepričan da so tudi ljudje ki dejansko potem zbolijo za Covid19 ko jim Jelko Kacin po televiziji pove da je vedno več pozitivnih na testih

uredilo bitje Marvak
Povezava do prispevka

Ok zdaj meni nekaj ni jasno. Ne maram teorij zarote, se držim ukrepov in razumem, da je situacija zajebana. 

 

Ampak! Junija letos so v Italiji ugotovili, da je bil v Bergamu covid zaznan v odpadnih vodah že novembra 2019. Sedaj pa so ugotovili še (po vzorcih, ki so jih vzeli nekaterim rakavim bolnikom oktobra 2019) da so bili tej vzorci pozitivni, torej je bil folk tam okužen že septembra 2019!!

 

Sicer so res poročali o povečanem številu težje pljučnice, ampak! Zakaj ni bilo take panike? Zakaj ni bilo navala v bolnišnice in kako to, da ni že cela Italija okužena, ko pa je tam virus po bolnišnicah razsajal že septembra 2019 in ni bilo nobenih ukrepov??

 

In iz kje dafak je ta virus prišel, če je bil že takrat v Italiji? Potem odpade vsa teorija o pacientu 0 v Vuhanu 😮

uredilo bitje MorskaGlista
Povezava do prispevka

O tem da COVID19 bolezen visokega pritiska in stresa sem pa že govoril. 

 

Da imamo v pljučih celice, na razmeji med zrakom in krvjo, ki uravnavajo krvni pritisk. Ko se zaradi nekih možganskih dejavnikov, (ko recimo bereš o številu pozitivnih testov) poveča sproščanje hormona ki poveča krvni pritisk, imaš puno tega hormona v telesu, ki ga treba razgraditi. 

 

Razgradi se ga tako da te celice v pljučih, začnejo spročati nek encim ki razgraduje ta hormon, tako da človek pomiri in mu pade pritisk. No in na ta encim se veže SARS CoV 2, ter tako vstopi v celico. To se hkrati dogaja na vseh teh celicah, tako da če telo pumpa te encime da se razgradi hormon in pade pritisk, je možnost vstopa SARS COV2 v celice toliko večja.

 

Tako tudi pride do primerov ko ljudje kar naenkrat zgubijo vse celice v pljučih in jih treba priklopiti na aparat

uredilo bitje Marvak
Povezava do prispevka
MorskaGlista reče pred 13 minutami:

Ok zdaj meni nekaj ni jasno. Ne maram teorij zarote, se držim ukrepov in razumem, da je situacija zajebana. 

 

Ampak! Junija letos so v Italiji ugotovili, da je bil v Bergamu covid zaznan v odpadnih vodah že novembra 2019. Sedaj pa so ugotovili še (po vzorcih, ki so jih vzeli nekaterim rakavim bolnikom oktobra 2019) da so bili tej vzorci pozitivni, torej je bil folk tam okužen že septembra 2019!!

 

Sicer so res poročali o povečanem številu težje pljučnice, ampak! Zakaj ni bilo take panike? Zakaj ni bilo navala v bolnišnice in kako to, da ni že cela Italija okužena, ko pa je tam virus po bolnišnicah razsajal že septembra 2019 in ni bilo nobenih ukrepov??

 

In iz kje dafak je ta virus prišel, če je bil že takrat v Italiji? Potem odpade vsa teorija o pacientu 0 v Vuhanu 😮

 

Če bi bil virus v Italiji prisoten že lani septembra, bi IMO enako kot letos, novembra bile bolnice vse zabasane s COVID bolniki. Pa AFAIK je vse normalno funkcioniral. Jaz bi te raziskave  jemal malo z rezervo. 

Povezava do prispevka
Death reče pred 1 uro:

Vlada vem da je uporabljala modela, ki so bili narejeni na IJS. Problem je, da je nemogoče modelirati dodatni "mene noben ne bo jebal" oziroma "za mene to ne velja" pristop znotraj možnosti. V grobem se strinjam da so prepozno omejili odhode v tujino, pa vendar glede na podatke bi do pred kratkim kvečjemu drugi lahko dali nas na  rdečo listo. Kako boš prepovedal vikend potovanje v Srbijo, če je epidemiološka slika tam precej boljša? Jasno je, da če bi naredili 21 dnevni totalen lockdown, da bi to rešilo večino problemov, samo to bi najbrži uničilo kup slovenske industrije. SKratka vlada ima jajca med skalo z napisom gospodarstvo in skalo z napisom ekspertna skupina, potem pa skuša tem manj fasat od obeh strani...

Res je, glede na to, da sicer druge stvari ze prakticno 10 let modeliram poklicno, se zavedam te problematike. Tudi sam vcasih za kako variablo nimam pojma kaksno vrednost bi morala imeti, pa vendar pac probas naredit educated guess za par scenarijev in pol na podlagi tega poskusas napovedat neke trende. Model se bo sicer z validacijo (se pravi s kolicino casovno odvisnih podatkov) izboljsal, kot je bilo receno zadnjic je nek cilj in realna moznost, da bomo meli neke vrste vremensko napoved za izbruhe. Vseeno pogresam malo vec takih podatkov. So sicer ene 2x probali ampak mozno da sirse javnosti ni zanimalo, kaj pa vem.
Zakaj ne bi mogel prepovedat vikend potovanj? Ce lahko prepoves gibanje iz ene obcine v drugo lahko tudi to. Zagotovo je to manj restriktivno kot prepoved jedenja sendvica na prostem (sem sicer 100%, da je to posledica afere rogljicek :D).

Povezava do prispevka
Pastir_Matic reče pred 9 minutami:

 

Midva z fotrom sva bila lansko leto decembra oba bolano bolana. Jaz sem majkemi eno jutro mislil da bom umrl. Zdel se mi da to to, da mi ne bo ratal preživet. Pa sem potem pač ležal en teden pa prebolel. Da bi se mi v tem času ista bolezen zgodila, bi me najprej testirali za ta kurcev novi koronavirus, nakar bi me rabli na trebuh obrnit in na ventilator priklopit.

 

Ne trdim z zagotovostjo da sem imel že lani decembra Wuhan virus, samo pravim kako je pomemben tudi mindset za prebolevanje katerekoli bolezni.

uredilo bitje Marvak
Povezava do prispevka
Marvak reče pred 14 minutami:

 

Midva z fotrom sva bila lansko leto decembra oba bolano bolana. Jaz sem majkemi eno jutro mislil da bom umrl. Zdel se mi da to to, da mi ne bo ratal preživet. Pa sem potem pač ležal en teden pa prebolel. Da bi se mi v tem času ista bolezen zgodila, bi me najprej testirali za ta kurcev novi koronavirus, nakar bi me rabli na trebuh obrnit in na ventilator priklopit.

 

Ne trdim z zagotovostjo da sem imel že lani decembra Wuhan virus, samo pravim kako je pomemben tudi mindset za prebolevanje katerekoli bolezni.

 

Na Primorskem je itak skoraj vsak drugi imel neko "zajebano" gripo lani decembra. Folk tukaj je že od vedno sumil covid in kot kaže je lahko res bil.

 

Samo ponavljam, zakaj bi se virus potem razširil iz kitajske, če se časovno ne ujema s tem njihovim pacientom 0?

uredilo bitje MorskaGlista
Povezava do prispevka

pri mojem očetu, ko si je nakoncu želel pomagat z zdravniki, so mu kupl zgolj dva meseca muk ko so mu prepiknal telo da je kri spuščala v vrečko. danes pri 52 letih bi bil šokantn primer mladega covid pacienta. mu pa je v resnici tobak ubil pljuča 2 škatle 30 let. zdej pa če bote brisal poste zahtevam opozorila, ker ugibu ne bom ka komu ne paše, ste kitajci? na drugi strani heretik jebe vsem mater pa ka še vse. zahtevam ban ali pojasnila pa da ti jebem revijo tak ko ti jo je peb na sodišču

Povezava do prispevka
Enterprise reče pred 6 minutami:

The vaccine also appeared to be effective in preventing the most serious Covid-19 infections. There were no severe cases among people who got the vaccine, compared with 11 in volunteers who received placebo shots, according to Moderna’s statement.

 

Oh wow, se pravi tako kot pri zdravi populaciji, ki povečini preboli brez težav. Kljub cepivu boš še vedno lahko zbolel, bil kužen in širil bolezen naprej, kaj je sploh smisel cepiva potem? Malo manjši simptomi lol?

 

cep.png.611dae22f3400cc91e04675b1db3ec94.png

 

 

Povezava do prispevka

cak, od kje ti to? v tvojem quotu pise da je razmerje hujsih simptomov 11:0.

 

"zdrava populacija" ima se vedno nezanemarljiv delez potekov ki ni blag. sploh ce upostevas nabor vseh opazenih posledic, ki jih virus pusca.

 

Navedek

Kljub cepivu boš še vedno lahko zbolel, bil kužen in širil bolezen naprej,

od kje ti to?

 

sam princip delovanja cepiva je tak da predhodno ustvarjena protitelesa povzrocijo, da se okuzba ne razsiri toliko, kar ima direkten vpliv na simptome, kuznost in blagost stika z virusom.

 

ne pomeni da nujno povsem iznici kuznost in bolezenske znake, ampak ce protitelesa imajo ucinek da folk NE umira in NIMA hujsih potekov, potem imajo verjetno zadosti ucinka tudi na kolicino virusa v telesu, imunski odziv (ki je dostikrat krivec za hujse simptome) in posledicno tudi kuznost.

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...