Skoči na vsebino

Naša mala greznica #9


kemik
Message added by TitanG

IDEMOOOO

Priporočeni prispevki

ronaldinho reče pred 23 urami:

Se strinjam. Res moraš biti močno naiven, da bi si nameščal kakšne programe, ker nekdo po telefonu tako reče, še bolj, da bi tujcem dajal gesla. Pač od začetka sem malo cvikal na to, da bi lahko bilo kaj narobe že s tem, ker sem se samo oglasil, a ko sem šel malo brat sem videl, da to ne bi smelo biti problematično. Ker vem, da obstajajo tudi finte, da te kličejo in če pokličeš nazaj ti potem lahko nabijejo še pa še stroškov telefona. Ampak sam na neznane neodgovorjene klice ne odgovarjam, ker itak ali ti hočejo kaj prodat, so kakšne ankete ali pa tovrstne pizdarije. Še manj pa na klice iz tujine. Če me kdo tako močno hoče bo pač večkrat poklical, dokler se ne javim. Čeprav če te 5x kličejo v kratkem času spet postane sumljivo.

 

Ne vem točno, katero ministrstvo je pristojno za to, a država bi morala narediti več na osveščanju ljudi glede tega. Predvsem starejši, ki so tehnološko manj "izobraženi" so verjetno lahke tarče.

 

Tale Vipavka pa svojega denarja ne bo nikoli več videla. Bog ve na katerem računu v tujini je že zdaj. Policija tu nima kaj veliko naredit.

 

Absolutno bi bolj kot neke digitalne bone za opremljanje populacije s hardverom (beri: mularija na svoje/babičine bone za zabavo in prosti čas kupuje luksuz AirPods slušalke,  ki nimajo pol kurca veze z digitalnim opismenjevanjem, hitrejšim prehodom na e-upravo itd.) rabili ful tečajev in osveščanja folka (tudi pod 50 let) glede spletne varnosti in takih prevar.

 

Delam v banki (ne ravno IT oz. varnost, a v povezi z digitalnim bančništvom) in v takih primerih ne moreš niti z X zahtevanimi varnostnimi gesli in dvofaktorsko avtentikacijo plačil in ostalih dejanj preprečit tega, da lahkoverni in glede spleta premalo izkušeni/skeptični ljudje ne bi padali na take fore.

 

Tip dobi SMS/email, ki ga s paničnim in urgentnim opozorilom prek linka napoti na phishing stran, ki imitira spletno banko:

 

- vpiše svojo uporabniško številko/username

- s pomočjo svojega tokena (mobilni app ali generator OTP gesel) generira in vpiše prvo enkratno geslo za vstop

- generira še drugo enkratno geslo v dvostopenjski prijavi

- napadalci sočasno s pomočjo teh gesel, vpisanih na phishing strani, vstopijo v dejansko spletno banko uporabnika in začnejo postopek registracije mobilnega appa na novi napravi

- dejanski uporabnik dobi od banke na svojo številko SMS s kodo za registracijo appa, kjer mu piše, da gre za registracijo nove naprave, in se mu ne zdi čudno, čeprav tega ni sam zahteval

- na fake phishing spletni strani vpiše še to kodo iz SMS-a, s čimer napadalci lahko registrirajo mobilni app na svojem telefonu in imajo s tem prost dostop do plačil z njegovih računov, ne da bi več rabili pomoč žrtve z gesli

-  iz mobilne banke lepo prek SEPA plačil spraznijo varčevalne in osebne račune in nakažejo na kake račune v Litvi, na Cipru itd.

 

To je en tak primer, kjer je uporabnik sam po lastni naivnosti priskrbel scammerjem čisto vsa potrebna gesla in kode, ki so jih rabili za zlorabo :no:

 

uredilo bitje Raz
  • Račka +1 1
  • Na jagodo +1 5
Povezava do prispevka
hawa meyta reče pred 3 urami:

mogoče veš, zakaj je baltski trojček tako zelo popularen pri scammerjih? kaj, so res rusoboti tako zelo aktivni v teh koncih?

 

Iskreno ne vem, nisem nič kaj bral na to temo.

 

Sem pa videl detajle nekaj teh scammerskih plačil prek UPN nalogov, in res so bili v več primerih prejemniki računi, odprti v Litvi na rusko zveneča imena fizičnih oseb :D 

 

Mogoče zato, ker so te baltske države med EU članicami geografsko najbližje Rusiji? Wild guess, mogoče za osebnimi računi teh Rusov v Litvi stoji organiziran kriminal, pa po nakazilu iz Slo v Litvo (znotraj SEPA/Euro območja, to je hitro, v nekaj urah denar na tujem računu) dvignejo keš na bankomatu al pa bančnem okencu v Litvi in ga spravijo v mati Rusijo? Če bi probali nakazat denar direktno iz SEPA v ne-SEPA državo (Rusija), je to čisto drug tip transakcije oz.plačilnega naloga, ki ga lahko že naša banka zadrži za en dan, vmes pa žrtev prevare lahko reklamira in pravočasno ustavi scam.

 

Pa Revolut je po Brexitu svoje EU stranke preselil na 'matično' EU entiteto Revolut UAB v Litvi, ti osebni računi fintech ponudnikov so zlo popularni med scammerji - logično, saj ni treba fizično hodit v poslovalnice odpirat osebne račune, ki jih boš uporabljal v shady namene...

Povezava do prispevka
Jude reče pred 1 uro:

Jst sem mislil, da bo zdaj na SLO2, ker so sprejeli neko uredbo kateri športi morajo biti prenašani na nacionalni ravni ...

 

očitno ne bo nič, itak ta RTV nesposoben

 

...če sem prav razumel, gre ta predlog šele v proceduro? zna se zgodit, da bo kljub morebitnemu (takojšnjemu) sprejetju defakto stopil v veljavo šele s podpisom novih TV pogodb in da za obstoječe (že podpisane) pogodbe sploh ne bo veljal?

 

 

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...