Skoči na vsebino

Plezanje (in ostala zabava na štriku)


Priporočeni prispevki

smarnca reče Dne, 20. 4. 2021 at 9:01:

Staša je legenda <3

 

A Matt pol ne bo več na Epic TV če bo okrog hodil pa komentiral tekmovanja?

 

Pomoje bo ostal pr Epic TV, sploh glede da so tekmovanja zarad korone mal bolj skoncentrirana zacasno. Zna pa met mal manjso vlogo.

 

A ma kdo Petzl sitto? Iscem nov pas s katerim lahko pocnem vse in zgleda sitta top.

a.jpeg

Povezava do prispevka
rajc91 reče pred 25 minutami:

kako to misliš vse? 

 

vem da imajo za hitrostno plezanje lažje in posledično manj udobne pasove. 

a ga misliš imet tudi za v led ali pa trad? (si predstavljam, da tam rabiš kak poseben pas).

 

Allround pas, za vse razen hitrostnega plezanja :D

Sportno, hribi, smucanje, led, etc. Me zanima kako se obnese zanka za opremo s tem predelom na sredini. 

Povezava do prispevka
  • 1 mesec kasneje...
  • 2 tedna kasneje...

Je kdo izmed vas že v plezališču naletel na nekoga, ki mu očitno ni bilo pol kurca jasno, kaj počne?

Naslednje vprašanje, kaj v takšnem primeru storit oz. si storil?

 

Danes srečam 4 pajace, ki so si nabavli vso robo, ampak glede na njihove vrvne tehnike, tehniko varovanja, vpenjanja in plezanja kaj dlje kot do YouTuba niso prišli.

Na srečo jo je eden odnesel samo z zelo grdo prasko za kolenom, lahko bi se pa že tisti padec končal precej huje oz. bi ga celo lahko v vrečki odnesli iz plezališča (višina je bila že čisto primerna temu).

 

Moja dilema:

- so odrali ljudje in ne otroci;

- njihovo zdravje in življenje;

- verjetno se zavedajo, da gre lahko za zelo nevaren šport (višina levo desno)

 

Pa vseeno mi je malo žal, da nisem pristopil in se ne brigal zase, jim povedal, da delajo hudo narobe in naj dobijo nekoga usposobljenega, ki jih bo naučil vsaj osnov.

Še zdaj mi obrne, ko se spomnim na veleumne poteze modela, ki je po Zmelkoowo zgrmel dol na skale.

Povezava do prispevka

Žal že večkrat... Običajno mi pedagoška žilica ne da miru, da ne pristopim, prijazno navežem pogovor in malo poinstruiram vsaj varovanje. Velika večina jih ugotovi, da hočeš pomagat.ce je treba napeljem top rope in malo pogledam, ker zadnje kar rabim je, da zvečer na dnevniku vidim novico, da se je komu kej zgodilo, jaz pa bi to lahko preprečil. 

 

Še mi je pa tudi že zgodilo, da sem moral konkretno posredovat saj je 90 kilski fotr dal pol lažji hčeri, ki mimogrede ni niti želela bit v plezališču, v roke gri gri in se lotil smeri, ki ji ni bil dorasel, tamala pa ni znala varovati. Fotra sm spustu na tla, ker ga mala ni znala,  napizdil in šel v drug sektor. Fotru se ni zdelo, da je karkoli delal narobe. 

Povezava do prispevka

Tako sem tudi jaz videl kako je 8 letnik zihral brata, ki je bil star ene 13 na reversota.

S tem da je mali stal ene 3 metre od stene z vrvjo pod kotom 45 na prvi komplet. Fotra ni bilo zraven jst sm pa tud zihral kolega v sosednji smeri in sem v glavi premleval vse možne scenarije kako zagrabit štrik če plezalec slučajno pade.

 

No preden ga je začel spuščat je foter prišel zraven in ga prijel za rame ter tiščal v tla.

Sem mu tudi rekel naj malo bolj pazijo in je rekel samo hvala.

 

Največji ekspert je bil pa Pod Skalco v Bohinju kjer je mojster, ki tam turistom ponuja možnost plezanja zihral enga mulca brez varovala z vrvjo okrog hrbta. Nekje na sredini smeri je celo držal vrv z eno roko in z drugo vpenjal reverso... 

uredilo bitje smarnca
Povezava do prispevka

Kok je blo enih pizdarij, od folka ki si je namest osmice s sestico privezal vrv, zacetniki ki varujejo z lokom 5m od stene pri drugem kompletu, padci na napeto vrv, etc :/ res me vedno preseneti kok malo ljudi se ubije al pa resno poskoduje v plezaliscih. 

Povezava do prispevka
Mrhovinar reče Dne, 4. 6. 2021 at 22:03:

Je kdo izmed vas že v plezališču naletel na nekoga, ki mu očitno ni bilo pol kurca jasno, kaj počne?

Naslednje vprašanje, kaj v takšnem primeru storit oz. si storil?

 

Danes srečam 4 pajace, ki so si nabavli vso robo, ampak glede na njihove vrvne tehnike, tehniko varovanja, vpenjanja in plezanja kaj dlje kot do YouTuba niso prišli.

Na srečo jo je eden odnesel samo z zelo grdo prasko za kolenom, lahko bi se pa že tisti padec končal precej huje oz. bi ga celo lahko v vrečki odnesli iz plezališča (višina je bila že čisto primerna temu).

 

Moja dilema:

- so odrali ljudje in ne otroci;

- njihovo zdravje in življenje;

- verjetno se zavedajo, da gre lahko za zelo nevaren šport (višina levo desno)

 

Pa vseeno mi je malo žal, da nisem pristopil in se ne brigal zase, jim povedal, da delajo hudo narobe in naj dobijo nekoga usposobljenega, ki jih bo naučil vsaj osnov.

Še zdaj mi obrne, ko se spomnim na veleumne poteze modela, ki je po Zmelkoowo zgrmel dol na skale.

 

Če nisi inštruktor ali gorski reševalec:

V takem primeru lepo pokliči 112, jim pojasni da si opazil potencialno izredno nevarno situacijo, ki se lahko konča zelo hudo in zaprosi če lahko pride naokrog kakšen lokalni gorski reševalec.

Če gre za resno ogrožanje življenja, posreduj. In obvezno poklicat 112.

 

Če si inštruktor ali gorski reševalec:

Lepo se predstavi z imenom in priimkom, ferajn in funkcija. Pojasni kaj delajo narobe in kje primerna znanja dobijo (alp./plezalne šole). Dodatno pojasni da so odgovorni če se kaj zgodi, ker niso primerno usposobljeni za takšno dejavnost. Če res nimaš časa in namena, mu ne it razlagat vozlov/manevrov v detajle in ga učit, ker bo vse površinsko in šlampasto. Za to so šole in tečaji.

 

 

Laikom bi pametovanje še večjim laikom odsvetoval, četudi je dobronamerno. Loh mu ti neki lepo razložiš in svetuješ, on bo rekel "aha, jasno", ampak mu v bistvu nau pol kurca. Bo nadaljeval s plezanjem/zihranjem dokler nau pizdarija, ko ga bo policija zasliševala bo pa reku "sej mi je un tko pokazu". In pol ga nafukaš še ti.

Poleg tega je folk ful občutljiv če mu "kr en" folk pametuje.

 

Vseh takih zgodb in pripetij kaj vse vidm pri folku iz plezališč/hribov je za malo morje in jih rajš čimprej pozabm.

Povezava do prispevka

Mojemu kolegu, ki me je zihral je enkrat v Kamnitniku en menih rekel naj stopi bližje steni, ker drugače bom jaz na tleh.

In ja je bilo še meni zoprno, ker kr en model teži.

 

Sem pa včeraj našel tole novico iz ZDA:

 

https://gripped.com/profiles/dangerous-bolts-added-to-yamnuska-removed/

 

Dva modela sta šla vrtat smer brez vsakega znanja in z doma narejenimi kompleti.

In to z kolesarskimi čeladami

 

Yamnuska-quickdraws-1152x1536.jpg

 

 

 

 

 

 

 

uredilo bitje smarnca
Povezava do prispevka
smarnca reče pred 3 urami:

Mojemu kolegu, ki me je zihral je enkrat v Kamnitniku en menih rekel naj stopi bližje steni, ker drugače bom jaz na tleh.

In ja je bilo še meni zoprno, ker kr en model teži.

 

Sem pa včeraj našel tole novico iz ZDA:

 

https://gripped.com/profiles/dangerous-bolts-added-to-yamnuska-removed/

 

Dva modela sta šla vrtat smer brez vsakega znanja in z doma narejenimi kompleti.

In to z kolesarskimi čeladami

 

Yamnuska-quickdraws-1152x1536.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Sem vidu te mojstrske svedrovce, ne pa kompletov :D. Kok mors bit res tard da si sestavis take komplete, sploh leta 2021 v zda kjer je roba itak pocen in povsod na voljo. 

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...