Skoči na vsebino

Plezanje (in ostala zabava na štriku)


Priporočeni prispevki

  • 3 tedne kasneje...

Imate kakšne izkušnje z daljšimi padci? V mislih imam recimo kakšne večraztežajne smeri, kjer se pogosto zgodi, da so svedrovci več metrov narazen...

Saj vem, da je v igri veliko dejavnikov in da je najboljše ne padat, ampak tako malo za občutek, da dobim predstavo kakšen je risk... Kakšna je približna višina čistega kontroliranega padca, ki si ga lahko brez problema privoščiš, in kdaj je višina na meji kritične situacije?

Povezava do prispevka

bolj kot višina padca je tle pomemben takoimenovani "faktor padca". tega pa izračunaš tako, da deliš dolžino padca z dolžino vrvi "v sistemu". od tega je namreč odvisno, kolikšno silo boš ti kasiral na telo oz. kolikšna sila bo delovala na zadnje varovanje, v katerega si vpet.

 

da ne bom na dolgo razpredal, najbolje da si sam prebereš: https://en.wikipedia.org/wiki/Fall_factor

 

 

 

Povezava do prispevka
young reče pred 14 urami:

Imate kakšne izkušnje z daljšimi padci? V mislih imam recimo kakšne večraztežajne smeri, kjer se pogosto zgodi, da so svedrovci več metrov narazen...

Saj vem, da je v igri veliko dejavnikov in da je najboljše ne padat, ampak tako malo za občutek, da dobim predstavo kakšen je risk... Kakšna je približna višina čistega kontroliranega padca, ki si ga lahko brez problema privoščiš, in kdaj je višina na meji kritične situacije?

 

https://youtu.be/WyExE2qH4Fs

uredilo bitje Mrhovinar
Povezava do prispevka
young reče pred 20 urami:

Imate kakšne izkušnje z daljšimi padci? V mislih imam recimo kakšne večraztežajne smeri, kjer se pogosto zgodi, da so svedrovci več metrov narazen...

Saj vem, da je v igri veliko dejavnikov in da je najboljše ne padat, ampak tako malo za občutek, da dobim predstavo kakšen je risk... Kakšna je približna višina čistega kontroliranega padca, ki si ga lahko brez problema privoščiš, in kdaj je višina na meji kritične situacije?

 

Jst sm še bolj old school in si padca v dolgih smereh nočem privoščit. :) Po mojih izkušnjah je eno višina, drugo pa kaj je vmes (do točke ustavitve). Npr. daljši padec v kakšni navpični plati, poči, sploh pa v previsu bo easy peasy, v kakšnem razgibanem kaminu al pa bolj razgibanem ali plezalno položnejšem terenu se znaš pa mal razbit. Nč kritičnega, preživel boš, ampak kakšne poškodbe tud pri padcih niso izključene. Pač morš mal videt glede na situacijo in konfiguracijo terena ter glede na to ocent kok oz. do kam je riskantno letet.

Moj najdaljši padec v večrazrežajki se mi zdi je bil ene  šest, sedem metrov vsega skp, ampak še preden sem se zavedel kaj se dogaja, sem že visel na štriku. V alpinistični smeri pa men se zdi ene dva metra, glih tok da sem imel klin pod ritjo.

Povezava do prispevka

Padec je varen, tolk kot je sposoben tisti, ki varuje. Zato prepustim varovanje samo tistim, ki jim res zaupam.

Sam padce malo potreniram na plastiki pred sezono, kjer me je bistveno manj strah, kot v skali, kjer vidim kup enih možnih scenarijev :)

Sem pa ravno prejšnji teden doživel verjetno najdaljši padec v moji plezalni karieri. Obvisel dober meter nad tlemi, nekje 7m padca, ker so bili svedri precej narazen, kolega pa nepozoren in ni pobral štrika, ki mi ga je pred tem moral podat zaradi dinamičnega giba. Skratka oba naju je razmetalo, ampak na srečo vse ok.

Sem pa že bil priča marsičemu, z na srečo samo lažjimi poškodbami, scenarij pa idealen za ubit se.

Povezava do prispevka

Hvala da ste me spomnili na ta 'fall factor', sem že slišal nekaj o tem in potem pozabil. To deluje kar tolažilno in kontraintuitivno mojemu primalnemu strahu na višjih svedrovcih. Nekako se vedno počutim varneje na začetku raztežaja, ker je belayer bolj prisoten in se nabere manj slacka.

Smo pa že ugotovili, da so ponavadi najnevarnejše najlažje smeri: je skorej vedno tako, da kjer je lažje za plezat je manj varovanja in več razgibanega terena za se polomit ob padcu. 

 

Lepo videt na kakšne padce se pleza med pro plezalci. Čeprav pri nas nisem prepričan da bi izgledalo tako lepo, tako da si bom nasvet vseeno vzel z nekej rezerve: malo strahu ne škodi, bom šel raje na sigurno in se tiščal gor dokler se res ne zaplezam do točke brez povratka.

 

 

Povezava do prispevka
  • 2 tedna kasneje...
  • 2 tedna kasneje...
  • 2 tedna kasneje...

Kar se tiče frikovskega in alpinističnega izobraževanja, imamo pri nas kar vredu poštiman sistem šol in tečajev. V tujini je s tem bolj švoh oz. prideš v kakšen plezalni center, tam imaš bolj specializirane šole in tečaje, bolj pogosto pa šnelkurse in vodnike, ki te za dnar naučijo kar pač hočeš vedet. V praksi verjetno to deluje še dost slabš, da folk, ki se je glih neki nauču, uči druge kolege dalje. Ni pa nekega sistema zadaj. Pol pa vidiš nemca v pakli, ko v večraztežajkah uporablja navadne karabine, matičark nič.

Povezava do prispevka

Danes glede na dostopnost tečajev to verjetno res ni najpametnejša poteza, še ne tako daleč nazaj pa so bili tečaji samo v organizaciji  AOjev. Če so ga organizirali samo enkrat letno, za omejeno število kandidatov, so se ostali naučili preko mentorjev - (upam) izkušenejših plezalcev.

Ampak takrat si bil pač ziher, da nekdo, ki pleza 7a obvlada tudi vrvno tehniko v nulo. 

Povezava do prispevka
tyne reče pred 5 urami:

Poznam tudi kar nekaj kalibrov, ki plezajo brez osnovnega tečaja, so jih frendi naučil. Lol.

 

No ja, bodimo pošteni, saj športno plezanje res ni neka raketna znanost, da se folk nebi mogel od izkušenejših frendov naučit. Mislim da nas je tako kar večina začela, sploh 10, 15 let nazaj, ko še ni bil tak biznis vse skupaj, da si imel ponudbe tečajev v vsakem večjem mestu 

Povezava do prispevka
  • 3 mesece kasneje...

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...