Skoči na vsebino

Plezanje (in ostala zabava na štriku)


Priporočeni prispevki

Jutri bo 2 tedna od konkretnega treninga in po mojem najboljšega plezalnega dne.

Po treningu nisem v rokah čutil, da bi me kaj posebej navilo in še za konec splezal precej težek boulder. 

Me je pa ponoči začelo trgat in sem se parkrat zbudil zaradi krčev. Bolečina je popustila po slabih dveh dneh.

 

K problemu.

Pred tem sem z lahkoto na 10mm robu držal lastno težo cca. 10 sec, delal serije in treninge na 20mm z dodatno kilažo.

Po dveh tednih ne čutim bolečin, zatezanja itd., ampak ne zadržim več kot 5sec na 35mm.

 

Pozna kdo podoben primer?

Obrnil sem nekaj internetov, ampak ne najdem nekega odgovora.

Nimam občutka, da bi si karkoli poškodoval, moči v prstih pa niti približno takšne, kot je bila pred tem plezalnim dnem. Kot da sem izgubil 2 leti treninga :S

V petek sem nazadnje plezal (1 teden po tem ključnem) in je kar šlo, vendar samo na tehničnih platah.

Povezava do prispevka

Bere se kot pretreniranost, če res ni nobene omejenosti gibanja v sklepih ali bolečin.

 

Kako pogosto si plezal/treniral pred tem? Kdaj si nazadnje imel 10 premora od plezanja?

Kako je bilo z ostalim stresom v zadnjem obdobju (stres je stres, pa naj gre za šiht, babo ali plezanje)?

Kako je bilo v zadnjem času s prehrano, spanjem in predvsem hidracijo?

 

Če vsaj dva odgovora, na zgornja vprašanja nista idealna, počivaj do leta 2023 in ponovno testiraj. Rekreativni plezalci prevečkrat mislimo, da smo več kot to in si poleg vsega v življenju naložimo še toliko treninga, da ga niti Janja Garnbret ne zdrži.

 

uredilo bitje thepeach
Povezava do prispevka

Tko kot je omenil thepeach, verjetno je pretreniranost. Been there. Po nekaj fantastičnih treningih performans (vzdržljivost, vzdržljivost v moči) pade drastično. Pa niti ni neke bolečine, sam ne gre. Par treningov ko da nisi nč treniru. Kakšen teden mej pavze rajš mal več, odvisn od kok is star. Pa tud pametno ciklaj treninge. V boljših časih sem imel razmerje 3:1 (trije dnevi treninga, en dan počitka), proti tridesetim je bil razmerje že 2:1. Neki časa traja da ti potegne da je počitek eden bistvenih elementov treninga.

Povezava do prispevka
thepeach reče pred 12 urami:

Bere se kot pretreniranost, če res ni nobene omejenosti gibanja v sklepih ali bolečin.

 

Kako pogosto si plezal/treniral pred tem? Kdaj si nazadnje imel 10 premora od plezanja?

Kako je bilo z ostalim stresom v zadnjem obdobju (stres je stres, pa naj gre za šiht, babo ali plezanje)?

Kako je bilo v zadnjem času s prehrano, spanjem in predvsem hidracijo?

 

Če vsaj dva odgovora, na zgornja vprašanja nista idealna, počivaj do leta 2023 in ponovno testiraj. Rekreativni plezalci prevečkrat mislimo, da smo več kot to in si poleg vsega v življenju naložimo še toliko treninga, da ga niti Janja Garnbret ne zdrži.

 

 

1. 2x tedensko, zelo, zelo redko 3x, so pa bila vmes obdobja, ko se enostavno ni našlo časa in je preteklo tudi teden dni vmes, preden sem zopet šel v plezališče/dvorano

2. Kaj pa vem, nekak se mi ne zdi, da bi živel pod velikim stresom

3. Nobenih sprememb. Ajde mogoče res premalo pijem čez dan in nadoknadim popoldan/zvečer, ampak to je problem že celo življenje.

 

Sicer so redki dnevi počitka, ker vedno nekaj počnem, ampak ne obremenjujem/teram recimo rok/prstov, kot to počnejo tekmovalci.

Primer tedna:

Pon: plezanje

Tor: vaje za moč

Sre: vaje za gibljivost (s poudarkom na kolkih)

Čet: plezanje + mogoče med treningom campus na 35mm

Pet: vaje za vzdžljivost

Sob: fingerboard

Ned: gibljivost/splošna kondicija

 

Da so prsti pod "stresom" cca. 3x tedensko.

Ta teden ni bilo časa za plezanje, doma na fingerboardu pa tak nimam kaj počet, ker ne morem nič :D

Upam, da se situacija s počitkom res "popravi" in povrne v stanje pred super trening. :) 

Povezava do prispevka

Ne vem sicer koliko si star, ampak tole je zame pri mojih 35ih stresen teden. Sklepam, da imaš tudi službo oz. običajne življenjske obremenitve. Ne gre samo za prste...po mojih izkušnjah imam najslabše trening rezultate, kadar so v službi hujše obremenitve ali pa je prisotna kakšna druga, ne nujno fizična obremenitev. Nekak se mi zmeraj bolj zdi, da drži rek training makes you tired, rest makes you stronger.

 

Treninge lahko reguliraš po času, težavnosti -obremenitvi, času počitka, prevladujočem energijskem sistemu...če so vsi trije tvoji treningi plezanja čez teden s podatkom na moči, je to hitro lahko preveč.

 

Poskusi z zmerno dolgim počitkom, če to ne bo pomagalo je edina druga zadeva, ki mi pade na pamet kakšna nevrološka zadeva.

Povezava do prispevka
  • 3 tedne kasneje...

Mene so zadnja dva meseca po treningih vedno boleli členki, itak po crimpanju, tudi minimalnem (tam ene 15 krimpov v dveh urah v različnih bolderjih)

Pa sem mislil fak to bo ziher zdej en dan poškodba in nisem vedel kaj bi mi sploh lahko pomagalo. Ponovno pavza? Itak da ne saj sem lansko leto zelo malo plezal zaradi drugih butastih poškodb ali bolezni. 

 

No in potem nekje slišim za kolagen ter kako kao pomaga kitam. Sem si rekel "zakaj pa ne" in ga začel jemati prejšnji pondeljek.

 

Model! Dejansko zadeva deluje. Že ta ponedeljek nisem imel težav! Danes, ko sem crimpal malo več sem pa sploh videl razliko. Priporočam vsem!

 

Drugače je pa ta vikend ponovno NLP liga. Tokrat v Novem Mestu. A kdo gre? 

Povezava do prispevka

jaz si od poškodbe prsta pred 2. letoma prste vedno ogrevam z Powerfingers gumicami  in elastiko in do danes nisem imel nobenih problemov več. Pomagalo mi je tudi z zapestji, ki so me prej začeli bolet na sloperjih (občutek je bil, da se bodo izpahnili). Je pa res, da glih posebej ne treniram, kar je pač postavljeno na Sceni, pa včasih probavat hangboard na tamalih krimpih

 

NLP je preveč gužva zame, ne morem plezat, če vem, da za mano čaka 10 ljudi, da se zapodi v bolder še preden pristaneš na blazini.

Povezava do prispevka

To je precej star posnetek. 

Meni se je stanje skoraj normaliziralo, možno, da sem tudi zaradi netreninga in počivanja izgubil malo moči v prstih, ampak 7. 1. smo plezali v Kotečniku in sem kar precej dobro lezel na vse skupaj :D

@smarnca prilepiš prosim nek link do kolagena, ki ga jemlješ? Tega je na trgu ogromno in mogoče potestiram :)

uredilo bitje Mrhovinar
Povezava do prispevka
Mrhovinar reče pred 3 urami:

To je precej star posnetek. 

Meni se je stanje skoraj normaliziralo, možno, da sem tudi zaradi netreninga in počivanja izgubil malo moči v prstih, ampak 7. 1. smo plezali v Kotečniku in sem kar precej dobro lezel na vse skupaj :D

@smarnca prilepiš prosim nek link do kolagena, ki ga jemlješ? Tega je na trgu ogromno in mogoče potestiram :)

https://www.vitja.si/izdelek/hidroliziran-kolagen-peptid-vitja

Je pa res da je na trgu teh prehranskih dodatkov vedno več.

 

@S<3NEC ma nisem ziher če bi več lahkega hangboardanja res pomagalo :)

 

@rajc na NLPju je kr fajn gužva ja in je treba včasih čakat na vrsto da lahko plezaš. Se mi pa zdi, da so se ljudje naučili ne direktno stat pod steno. Vsaj v večjih gymih je tako. Meni je bilo v novem mestu super! Grem na naslednjo rundo v Koper

Povezava do prispevka

@smarnca hvala!

 

S<3NEC reče pred 1 uro:

Jaz tudi ne. Meni se je pač zdela zanimiva teza, ki je osnovana na zanimivi raziskavi. Bomo videli kaj bo poročal v follow-up videu.

 

Od 7. minute naprej, drugih rezultatov ne boš dobil, lol.

Navedek

Hangboard Training 2 Times Per Day For 30 Days

765.424 ogledov
9. feb. 2021

 

uredilo bitje Mrhovinar
Povezava do prispevka
  • 4 tedne kasneje...
  • 1 mesec kasneje...
thepeach reče Dne, 1. 4. 2023 at 21:34:

Janković že nekej časa planira plezalni center poleg gimnastične dvorane na Viču. Gradili ga bodo tudi Korošci na Prevaljah...

 

Lani je tekel razpis. Bo pa to nacionalni center.

 

Komaj čakam, ker je število obiskovalcev po centrih v ljubljani v zadnjih parih letih tok naraslo, da je včasih neprimerno za plezat. 

 

Sploh so problem ljudje, ki pridejo prvič, ker nimajo nobenega bontona in se ne znajo obnašat (sedenje direkt pod steno, ne pogledajo kam gre bolder, a se križa z drugim bolderjem...)

Povezava do prispevka

Niti ni treba da samo pridejo prvič. Kultura in nivo varnosti (=znanja) je na splošno pri povprečnem obiskovalcu plezalnic pod nivojem. Nedržanje vrvi med varovanjem, gledanje naokoli, metanje štrikov vsepovprek, hoja pod plezalcem, med varovalcem in steno..

Povezava do prispevka
Zorz reče pred 8 urami:

ja pa saj plezat začneš na tleh, tako da kaj si jaz zdaj tu narobe predstavljam? kako potem "free solo" brez da bi to v prvem metru ali dveh opazil?

Se dogaja, ker ni dvojne kontrole. Tudi v Kranju v Plezarni dol padajo zaradi tega. Ena mi je pravila kako je prišla do vrha stene, ko je videla plezalko v smeri zraven sebe in jo opozorila, da ni vpeta in ta sploh ni vedela tega...

Povezava do prispevka
  • 8 mesecev kasneje...
smarnca reče Dne, 26. 6. 2020 at 20:49:

Carsko.

 

Prvi multipitch ter prvi abzajl. Res zakon!

 

Najprej smo zlezli medota tako da sem bil jaz v sredini med dvema ki obvladata zadevo.

Na vrhu sem bil malo v precepu a bi šel peš dol ali ne. 

Ampak odločitev je padla gremo reversota notr pa gas. 

Res ena izmed boljših izkušenj :)

Kljub temu da sem končal v drevesu na koncu štrika sem z malo vprašljive taktike ter znanja prišel dol.

Za konec smo šli pa še v jamo zlezt eno 5c pa 6a+

Dan se zaključuje sedaj po obisku pivovarne Pelicon v Ajdovščini ter obvezni pici v Avio (https://www.estela.si/strizniki-za-lase) Pub.

 

Bo treba ponovit

20200626_133703.jpg

20200626_145304.jpg

20200626_134310.jpg

waw amazing 

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...