Skoči na vsebino

Nakup novega računalnika


amnesia

Priporočeni prispevki

Sem nabavil še 16 gb rama, se pravi imam 32gb, 3600 mhz. Problem je, ker mi v biosu vrže na 2133. Zdej mi je uspelo nastaviti na max 3200, ampak sem dal voltažo na 1.35. Matična je MSI x470 gaming plus max atx. Rami pa so 

https://www.mimovrste.com/ram-za-osebne-racunalnike/g-skill-ripjaws-v-pomnilnik-ram-ddr4-16-gb-2x8gb-3600-mhz-cl18-f4-3600c18d-16gvk

 

Povezava do prispevka

Poke around in the BIOS and look for an option named “XMP”. This option may be right on the main settings screen, or it may be buried in an advanced screen about your RAM. It may be in an “overclocking” options section, although it isn't technically overclocking. Activate the XMP option and select a profile.

Povezava do prispevka

boh ne dej spreminjat voltaž pri vklapljanju xmp. BIOS sam nabrije deklarirane volte stickov, ko priklopš xmp. vse kar ti rabiš je aktivirat xmp (shranit) in potem spizdit iz biosa predn s prčkanjem sjebeš še kej, če nimaš pojma kaj delaš.

 

drgač pa tole piše za tvojo plato:

1866/ 2133/ 2400/ 2667 Mhz by JEDEC, and 2667/ 2800/ 2933/ 3000/ 3066/ 3200/ 3466 Mhz by A-
XMP mode

 

na ram support listi maš rame do 4400mhz podprte, za 3rd gen procesorje.

ram support se konča pri 3466mhz za 2nd gen.

 

ker cpu maš?

uredilo bitje Super Km3t
Povezava do prispevka
Super Km3t reče pred 44 minutami:

boh ne dej spreminjat voltaž pri vklapljanju xmp. BIOS sam nabrije deklarirane volte stickov, ko priklopš xmp. vse kar ti rabiš je aktivirat xmp (shranit) in potem spizdit iz biosa predn s prčkanjem sjebeš še kej, če nimaš pojma kaj delaš.

 

drgač pa tole piše za tvojo plato:

1866/ 2133/ 2400/ 2667 Mhz by JEDEC, and 2667/ 2800/ 2933/ 3000/ 3066/ 3200/ 3466 Mhz by A-
XMP mode

 

na ram support listi maš rame do 4400mhz podprte, za 3rd gen procesorje.

ram support se konča pri 3466mhz za 2nd gen.

 

ker cpu maš?

 

Ma js sn mogo voltažo malo dvignit. Carek je pa tk govoro o frekvenci.

Povezava do prispevka

je testiral kdo (od vas mislim, ne internet testerji), koliko se ti rami in frekvence/latence pol dejansko poznajo pri igrah...je to sploh vredno tudi samo tistih 5 minut čačkanja po biosu?

kje pri gamingu se sploh to lahko pozna ?

ok, za premalo rama razumem, kje se lahko pozna - ampak hitrost se mi zdi da pri igrah ne igra neke vloge, če imaš nek soliden ram in ne res tisto najbolj cheap možno?

 

Povezava do prispevka

Kaj pa je narobe z internet testerji?

 

Ryzen ljubi hiter ram in nizke latence. To je edino worthwhile "navijanje" pri AMDju, ker se pozna bistveno bolj kot tistih nekaj zlo limited megahercov k jih lahko, ali pa tud ne, pritisneš na proc. Temu je tko zarad arhitekture procesorja, ki med CCXi (1 CCX = 4 jedra, ergo ima 6 jedrnik 2 CCXa z enim izklopljenim ali pa dead jedrom - zdej veš zakaj je 5800x do kurca tok drag, ker rabi dva popolna CCXa) komunicira preko infinity fabrica, katerga hitrost je odvisna od rama. Se pravi če maš 3600MHZ (1800 če odmisliš double data rate) ram, je infinity fabric potem tudi na 1800MHz.

 

Pri intelu pa je obratno, nažiganje proca da večje rezultate kot navijanje rama.

 

Pa ni lih 5min, če se hočeš poigrat zares. :D

uredilo bitje Super Km3t
Povezava do prispevka
DaMachk reče pred 16 urami:

Ja kaj, vzel je pcie 4.0 500GB ssd za sistem pa najbolj pomembne igrice in 1TB ssd na pcie 3 za vse ostalo :D

 

Nekak tako :D Pa še iz prve roke bom lahko testiru razliko.

 

Stipe2 reče pred 17 urami:

 

če se ne moreš odločit, vzameš 1TB + 500GB - moj člov'k. :D

tu je zdaj skoraj RTX 3080 šibki člen :D 

monitor, kaj imaš ?

 

 

 

 

Viewsonic Elite XG270QG.

 

Povezava do prispevka
Super Km3t reče pred 30 minutami:

Kaj pa je narobe z internet testerji?

 

Ryzen ljubi hiter ram in nizke latence. To je edino worthwhile "navijanje" pri AMDju, ker se pozna bistveno bolj kot tistih nekaj zlo limited megahercov k jih lahko, ali pa tud ne, pritisneš na proc. Temu je tko zarad arhitekture procesorja, ki med CCXi (1 CCX = 4 jedra, ergo ima 6 jedrnik 2 CCXa z enim izklopljenim ali pa dead jedrom - zdej veš zakaj je 5800x do kurca tok drag, ker rabi dva popolna CCXa) komunicira preko infinity fabrica, katerga hitrost je odvisna od rama. Se pravi če maš 3600MHZ (1800 če odmisliš double data rate) ram, je infinity fabric potem tudi na 1800MHz.

 

Pri intelu pa je obratno, nažiganje proca da večje rezultate kot navijanje rama.

 

Pa ni lih 5min, če se hočeš poigrat zares. :D

 

Jaz rabim bolj kmečko razlago. :D

 

Kar sem v bistvu hotel vprašat je, če je kakšen benefit, da imaš RAM hitrejši od tega, kar CPU uradno podpira?

Moj i7 10700K podpira recimo DDR4-2933 - jaz sem vzel DDR4-3200 (za vsak slučaj, če bom upgradeal na Rocket Lake) - se mi bo kaj poznalo, če vklopim XMP?

Povezava do prispevka
Super Km3t reče pred 37 minutami:

Kaj pa je narobe z internet testerji?

 

Ryzen ljubi hiter ram in nizke latence. To je edino worthwhile "navijanje" pri AMDju, ker se pozna bistveno bolj kot tistih nekaj zlo limited megahercov k jih lahko, ali pa tud ne, pritisneš na proc. Temu je tko zarad arhitekture procesorja, ki med CCXi (1 CCX = 4 jedra, ergo ima 6 jedrnik 2 CCXa z enim izklopljenim ali pa dead jedrom - zdej veš zakaj je 5800x do kurca tok drag, ker rabi dva popolna CCXa) komunicira preko infinity fabrica, katerga hitrost je odvisna od rama. Se pravi če maš 3600MHZ (1800 če odmisliš double data rate) ram, je infinity fabric potem tudi na 1800MHz.

 

Pri intelu pa je obratno, nažiganje proca da večje rezultate kot navijanje rama.

 

Pa ni lih 5min, če se hočeš poigrat zares. :D

 

ZEN 3 = 1ccx 8core

 

5800x ima en popolen CCX

5950x ima dva popolna CCXa

Povezava do prispevka

Po kmečke, važno je zato, ker hitrost rama vpliva na hitrost komunikacije jeder znotraj procesorja.

 

Glede na to da si vzel hitrejši ram kot ga CPU podpira, ti najbrž itak dela na 2933MHz. Kolk bi blo drugače oz. ČE sploh lahko tle vklopš XMP, ne vem. Mogoče pa na račun nižje frekvence lahko nadoknadiš kako nižjo latenco, če želiš.

 

 

@Übermensch good catch. tokrat nisem spremljal sprememb na arhitekturi dlje od skupnega cacha. :D

Povezava do prispevka
Super Km3t reče pred 3 urami:

Po kmečke, važno je zato, ker hitrost rama vpliva na hitrost komunikacije jeder znotraj procesorja.

 

Glede na to da si vzel hitrejši ram kot ga CPU podpira, ti najbrž itak dela na 2933MHz. Kolk bi blo drugače oz. ČE sploh lahko tle vklopš XMP, ne vem. Mogoče pa na račun nižje frekvence lahko nadoknadiš kako nižjo latenco, če želiš.

 

 

@Übermensch good catch. tokrat nisem spremljal sprememb na arhitekturi dlje od skupnega cacha. :D

 

Vklopim lahko, samo iz tvojega odgovora sklepam, da za zgleda nima smisla...v bistvu še vedno ne razumem v čem je potem fora, da kupuješ "prehitre" rame - samo če misliš navijat procesor?

 

Povezava do prispevka
Super Km3t reče pred 24 minutami:

Ram vzameš tak kot da stvari podpirajo. Zakaj kdo dela drugače, ne vem. Bistvo mojega odgovora je, da dokler ne vklopiš XMPja in pogledaš kaj ti je nardilo, ne bo(m) noben vedel. Tudi samo ti lahko benchmarkaš razliko na svojem kompu.

 

nič, kaj, bom povedal, kot sem povedal vse devicam v šoli; hvala za nič, bom rešil sam. :D

 

Povezava do prispevka
maksi reče pred 5 urami:

Za igranje na 4K oz. UWD 1440p v tvojem primeru je ta debata čist akademska, ker ti proc nikoli ne bo ozko grlo.

Sej lahko tut kej druzga pocnes s kompom kot samo igras igre in zakaj bo kupil dele ki bojo malenkost pocasnejsi ce lahko za podoben kes dobis par procentov boljsi performance. Mislim, ce se ti da s tem ukvarjat, valda.

Povezava do prispevka
uros678 reče pred 4 urami:

Jaz sem prodal mojga i3-6100 (16GB RAM, SDja - 250 in 480) z 1050Ti za 200€. Sem prodal prepoceni al predrago?

a res želiš vedet zdaj, ko si že prodal? A ni bolje, da si misliš, da si prodal dobro in se dobro počutiš? Je vredno izvedet, če si preprodal prepoceni, zdaj, ko je že mimo? :D

Povezava do prispevka

Js sm prodal i5 4570, 12gb rama pa plato za 80e par dni nazaj.  
(i5 je kao hitrejši kot i3 za cca 14% na cpubenchmark)

Če dodaš zraven še ohišje + psu (40+30) in diske (25 + 35) pa gpu 50e. 
prideš lih na 260.

Lahko bi ezzy dobil 50e več. Mogoče tud 100, če bi koga nategnu. Tko si pa za lep neoderuški keš nekomu prodal PC. 

Povezava do prispevka

Htel sem samo preverit, za kako ceno bi ga kaj drugi prodali, da preverim svojo razmisljanje. Sej ce bi ga dal na bolho, bi verjetno zacel nekje na 270-300€. Ampak z bolho se mi ne da najbolj ukvarjat in sem ga raje prodal enemu kolegu, ker je iskal komp za svojo hčerko. Thanks za inpute...

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...