Skoči na vsebino

Nakup novega računalnika


amnesia

Priporočeni prispevki

atomic reče pred 7 minutami:

Jest bi rekel tako:

plata

grafična

napajalnik

ram

procesor

 

20 let nazaj bi ram višje uvrstil

Dober vrstni red. Če štejemo še diskovje je HDD na prvem mestu, SSD pa nekje tam k ram.

dzuko reče pred 4 minutami:

OK, pol pa res ne vem, kaj se rabte tolk ment o procesorjih in hladilnikih...  :D

 

Jaz opažam da mi je na koncu bolj pomembna prevetrenost ohišja oz. da je matična zadostno hlajena, ker kokr vidš najprej crkne.

Povezava do prispevka
dzuko reče pred 33 minutami:

A lahko nekdo pove malo na širše, kakšna je primerna temperatura procesorja in kolk vpliva npr. daljše "segrevanje" na življenjsko dobo procesorja.

 

Jaz imam namreč procesor i5 4570 in dela že 11 let, trenutno mi v "brskalnik  mode" dela na povprečni temperaturi 52 °C.

OK ne igram iger vsak dan, precej po redko, ampak računalnik pa gori praktično 24 ur na dan, od tega 6 dni na teden 6-10 ur v delovnem okolju. Hladilnik pojma nimam kakšen je, posesam ga na kakšne pol leta, je nek navaden, na hladilnih rebrih, verjetno je stock.

 

A je to običajna temperatura procesorja? A so procesorji še tako vzdržljivi kot 10 let nazaj?

Zamenjaj termalno pasto.

Povezava do prispevka
dzuko reče pred 1 uro:

OK, pol pa res ne vem, kaj se rabte tolk ment o procesorjih in hladilnikih...  :D

 

Ker previsoke temperature vseeno niso fajn (sploh pri navijanju), vplivajo tudi na matično ploščo, ker proper aftermarket hladilniki hladijo bistveno tišje kot stock.

Če nisi občutljiv na šumenje PCja in ne navijaš nima aftermarket cooler neke strašne prednosti. Pa tudi če si je navadno grafična glasnejša. Jz mam stock cooler na Ryzen 1600 in je praktično neslišen proti ZOTAC 1060 smetem.

uredilo bitje Arey
Povezava do prispevka
Sovica reče pred 23 minutami:

52 več ne vidm če idlam :D

 

you're fine

 

Ne razumem. Kaj to misliš?

 

Drugače imam dva zaslona in če sem v igri na drugem zaslonu vidim spreminjanje temperature - uporabljam Speccy - pa je prilezlo do 56 °C. Bom pa res zamenjal termalno pasto, samo da dobim nov komp.

Povezava do prispevka
dzuko reče pred 4 minutami:

 

 

AMD Ryzen 7 3700X 3,6/4,4GHz 32MB AM4 Wraith Prism RGB LED hladilnik BOX procesor

 

 

Sem šel nazaj gledat in sem očitno to pozabil napisat v specifikacijo.

 

45 stopinj imam idle z dark rock pro 4, ce bos uporabljal stock kuler, bos imel se vec, folk ima tud po 55+, pri igranju gre lahko tud do 75 (odvisno pac od kulerja)

 

folk se je ful pizdil, zakaj ima ryzen 2 tako visoko voltazo in temperature, je potem en inzenir iz amdja uletel na reddit razlozit, kako in zakaj (ne me zdele vprasat, lahko pa probam poiskat, ce te res zanima)

 

je normalno, samo kupi si tisji/vecji/boljsi kuler, sicer ga bos kar naprej poslusal, je pa res, da mene te stvari motijo, nekatere mogoce ne

 

un tvoj i5 bi moral met pa z enim povprecno dobrim kulerjem in novo termalno pasto v idle 30-35 stopinj

Povezava do prispevka

 

@amnesia Bom spremljal temperature in če bo potreba bom menjal. Ne bom kr iz prve, ker res ne bi rad šaril po računalniku, ko bo lepo sestavljen. Bo imelo tudi ohišje dodatni ventilator pa grafična ima tri, tako da bi moralo komplet prostor prepihat. :blush:

 

Ima pa trenutno moj komp 42 °C, je eno uro stal sedajle. Toliko kot grafa. No v bistvu takole kaže:

slika.png.c804c79213bf58925d1aa64f8f2c4f39.png

 

 

uredilo bitje dzuko
Povezava do prispevka

Grafična ti bo zajemala zrak v ohišju, tako da se ne zanašat nanjo za dovod hladnega zraka. Najbolj pomembni bodo ventilatorji na ohišju. Glede na to da bi rad bolj u easy setup - dej dva spredaj, enga zadaj pa roka.

Glej da boš imel pozitivni tlak v ohišju (več zračnega toka v ohišje kot ven), da se ti ne začne nabirat prah. In pazi, da bodo zračni tokovi čim manj moteni (kabli, etc). To se da preverit s kadilom: zakuriš da kadi, in daš pred ohišje da potegne dim, potem pa gledaš kako za vrtinči znotraj (pod pogojem da imaš kakšno okence skozi katerega lahko to vidiš :D). Spet čist odvisno koliko se ti da. 42° je popolnoma normalno za intele, se nimaš česar bati imo. Sploh če boš nadomestil stock cooler, ker je res slab :)

Men 9700k laufa na 5ghz @ 50-52°C idle oz. normalno delo. V špilih pa gre do 75°C (NH-D15). Sem bil ful presenečen v bistvu, sem navajen da inteli kurijo kot pečke - prejšnji je idlal na 60° in se zakuril do 95/98° v špilih (in to z aftermarket hladilnikom).

 

 

uredilo bitje leetspeek
Povezava do prispevka

Aorus x570 pro  - cca 50° 
AMD 3900x - 55-60° (stock cooler) (aftermarket termalna pasta Arctic MX-4 stara 2 mesca)
nVidia 1080ti - 45° 

Sistem fura zadnjo uro par zavihkov na chroomu - bolj kot ne idla. 
Prime 95 mi požene temperature na 80stopinj, ampak za ceno 600mhz manj od max boosta. 
Ventilator (stock cooler) skor čez slušalke slišem :D

image.thumb.png.c909a5bac5d546b9bca218f6664c2e2c.png

Povezava do prispevka
leetspeek reče pred 45 minutami:

Grafična ti bo zajemala zrak v ohišju, tako da se ne zanašat nanjo za dovod hladnega zraka. Najbolj pomembni bodo ventilatorji na ohišju. Glede na to da bi rad bolj u easy setup - dej dva spredaj, enga zadaj pa roka.

Glej da boš imel pozitivni tlak v ohišju (več zračnega toka v ohišje kot ven), da se ti ne začne nabirat prah. In pazi, da bodo zračni tokovi čim manj moteni (kabli, etc). To se da preverit s kadilom: zakuriš da kadi, in daš pred ohišje da potegne dim, potem pa gledaš kako za vrtinči znotraj (pod pogojem da imaš kakšno okence skozi katerega lahko to vidiš :D). Spet čist odvisno koliko se ti da. 42° je popolnoma normalno za intele, se nimaš česar bati imo. Sploh če boš nadomestil stock cooler, ker je res slab :)

Men 9700k laufa na 5ghz @ 50-52°C idle oz. normalno delo. V špilih pa gre do 75°C (NH-D15). Sem bil ful presenečen v bistvu, sem navajen da inteli kurijo kot pečke - prejšnji je idlal na 60° in se zakuril do 95/98° v špilih (in to z aftermarket hladilnikom).

 

 

 

Tnx za post, ampak tolk se v detajle zaenkrat ne bom spuščal. Zadaj bom imel baje en dodatni ventilator in to je to. Pa približno 1x na mesec bom malo posesal. :blush:

 

Bom pa spremljal in če mi boste rekli, da so temperature višje od "priporočenih", se bomo pa naprej pogovarjali. :D

 

edit: em, glede zračnega toka mi nekaj ne gre skupaj, a ni bolj logično da je več zračnega toka ven, ker če gre notri, bo prah zastajal notri...

uredilo bitje dzuko
Povezava do prispevka

Zrak se bo izenacil, ne glede na to kako obrnes ventilatorje, od nekje bo moral priti v ohisje :D

Fino je, ce kot uporabnik to zastavis tako da tocno ves od kje in da imas primeren protiprasen filter tam, ker ti nic ne nuca, ce si vlece zrak in posledicno tudi ves prah z mize/tal skozi spodnje luknje v ohisju posesal :D

 

Pozitiven tlak bi pa pomenil da vec ventilatorjev piha VEN iz ohisja, negativen pa da sesajo V ohisje.

In ker ne bos delal z zaprto zrako-tesno posodo, je bolj kot ne vseeno kako obrnes... je pa naceloma moje mnenje da je bolje da gre topel luft vedno ven iz ohisja :)

Najlazje je da imas spredaj vente ki vlecejo notri in zadaj vente ki pihajo ven (psu, gpu, sistemski vent).

 

NACELOMA pa kablovje ne predstavlja tako ogromnega zaracnega upora, da bi v praksi bilo kaj razlike v ekeftivnosti hlajenja, ce imas kolickaj dobre zrakomlate (beri, kii vsej malo mesajio luft) :)

 

EDIT: 45°C za Haswella je pa cist prijetna delovne temperatura za te proce :)

uredilo bitje DaMachk
Povezava do prispevka

Nočem dlakocepit ker ni tema za to, ampak o pozitivnem/negativnem tlaku se govori z ozirom na tlak v ohišju. Se pravi je pozitiven (obratno od vakuma) ko gre več zraka v ohišje - in se izenačuje tako, da uhaja skozi luknje ohišja + ventilatorje ki so obrnjeni ven. Negativen ustvarja podtlak v ohišju (več zraka vleče iz ohišja) in se izenačuje tako da zrak iz okolice vleče v ohišje skozi luknje ohišja + ventilatorji ki so usmerjeni vanj. Prednost prvega je, da lahko kontroliraš kje se zrak filtrira (ker ti ne vleče zraka skozi špranje ampak piha ven zrak ki je že filtriran), kar posledično pomeni manj praha v ohišju.

 

Kar je @DaMachk povedal okoli konfiguracije je pa daleč najbolj smiselna postavitev ventilatorjev brez kompliciranja.

Povezava do prispevka
leetspeek reče pred 3 urami:

Nočem dlakocepit ker ni tema za to, ampak o pozitivnem/negativnem tlaku se govori z ozirom na tlak v ohišju.

Ja, imas prav.
Moj vidik je bil glede na zracni tlak ki ga ventilatorji proizvajajo in je v tem kontekstu neprimeren.

Nc vec pametovat neprespan on 11ih zvecer :D

Povezava do prispevka
dzuko reče pred 8 urami:

Tnx za post, ampak tolk se v detajle zaenkrat ne bom spuščal. Zadaj bom imel baje en dodatni ventilator in to je to. Pa približno 1x na mesec bom malo posesal. :blush:

Boljše bo če ga premakneš spredi za dovod svežega zraka, bo več učinka kot sedaj ko vročega izsesava. Drugače Sweet spot je dva spredi za dovod in en zadaj za odvod.

Povezava do prispevka

Jst mam 2x140mm spredaj, 1x120 zadaj in 1x120 na stropu in je kr uredu kombinacija, glede na to da imajo 140mm večji pretok.

 

V bistvu je to max kar sem lahko spravil v ITX ohišje, sam prej nisem pomislil, da pa mogoče ni dobro Vego tlačit v tako majhno zadevo, ampak sedaj je kar je :D

Povezava do prispevka

Jaz imam v stari delovni kišti že vsaj tri leta Noctua ventilatorje (v štartu so bili originalni, ki so prišli s Fractal Design ohišjem, ampak so začeli rožljati in sem pač menjal).
Nekaj takega, če se ne motim:
https://www.mlacom.si/noctua-nf-a20-pwm

Dva spredaj in 1 zadaj. Zgornjega, ki je bil v osnovi sicer v kompletu z ohišjem, pa sem zgolj izklopil. Zaenkrat še dela kot mora, predvsem pa: neslišno, kar mi je najbolj pomembno. 
 

Povezava do prispevka

Katero vodno pa imaš?

Ker recimo za konkretno prekašat NH-D15 moraš imeti že kar orenk loop, da je opazna razlika.

Včasih sem imel na Skylake 6700k Noctuo NH-D15 in sem kasneje prešaltal na EKWB loop ( 240 rad ) in ko se je po daljši obremenitvi voda segrela je bilo par stopinj razlike v prid ekwb, skoraj zanemarljivo.

Kasneje sem itak menjal za Krakena zaradi estetskih razlogov in ker se mi ni dalo vode menjavat vsake par mesecev.

 

uredilo bitje Pennywis3
Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...