Skoči na vsebino

Nakup novega računalnika


amnesia

Priporočeni prispevki

WARNING: Random ramble.

 

Kura, sem ciljal, da bom letos kupil naslednji PC, pa mi čedalje bolj deluje kot slab čas, če ne kupiš RTX 4090, saj so umetno dvignili strop. 4080 po leakih kaže čedalje bolj na 3090 ti performance in nič več.

Poleg tega ima Intel v planu kar "konkreten" boost performans z 13. serijo, ki bo izšla šele konec leta (torej prepozno za RTX 4080) in seveda 14. serijo ko bodo šli v nov proces polprevodnikov.

 

Če bi se hotel iti max/min, sklepam, da bo dober nakup nekje marca 2024, ko izide Intlova 14. serija procesorjev nekaj mesecev pred tem in RTX 5080, ki pa zna biti kar bistveno boljša grafa (sploh če bo v rangu nekje 4090 ali 4090 Ti). Pa še cene bodo verjetno do takrat relativno padle (covid/mining...).

 

Razmišljam, da bi si vse grafično zahtevne igre dal na stran, ker trenutno mi je 1080Ti itak dovolj za več kot 70% iger, ki jih igram.

uredilo bitje MaDrung
Povezava do prispevka

Ne, samo pogovarjat se hočem. :D

 

tomazek reče pred 1 minuto:

16 al 17 serija Intel bo baje trgala gate. Počakaj in se takrat odloči.

 

 

Komentiram, da se izid slabo poklopi, medtem ko performance rise 13. in 14. serije bo sigurno dober glede na to kaj planirajo. Občutno boljši kot pa iz 11. na 12. serijo. Potem pa bo še 12. serija v izidu RTX 40xx že skoraj pred izidom 13, torej stara roba.

 

Pač slabo se poklopi, RTX 4080 bo pa imel do kurca performanse, da lahko ustvarijo RTX4090 ti (le ta bo imel pribliužno 70% več CUDA corov). Pač glede na to, da sem 550 € preko 5 let nazaj plačal za 1080Ti, sedaj pa za tak dnar ne dobiš grafe s temi performansami, bo za mene 4080 res slab nakup, ker performans skoraj ne bodo dvignili, cene bodo pa še višje kot prej.

 

Dejansko bi kupoval za isti p/p, pa bo minilo 6 faking let vmes.

uredilo bitje MaDrung
Povezava do prispevka

Procesorji trenutno nso kaj dosti relevantni pri igrah, ker rabiš high-end gpu in 720p/1080p, da bo sploh ozko grlo pri nekem 12400F, kaj šele kaj boljšega. Mogoče se bo to spremenilo pri UE 5, samo to je nekaj let v prihodnosti.

uredilo bitje maksi
Povezava do prispevka
maksi reče pred 6 minutami:

Procesorji trenutno nso kaj dosti relevantni pri igrah, ker rabiš high-end gpu in 720p/1080p, da bo sploh ozko grlo pri nekem 12400F, kaj šele kaj boljšega. Mogoče se bo to spremenilo pri UE 5, samo to je nekaj let v prihodnosti.

Ja isto se je govorilo, ko sem kupoval 7600k CPU, pa mi je to najbolj moteč bottleneck v marsikateri igri, ker povzroča micro stuttering.

 

GPU menjaš ko hočeš. CPU "ne moreš", če ne menjaš celega sistema. Na CPUju gradim cel sistem in je zato bolj pomemben kot grafa in morem študirat, da naslednjih 6 let ne bo bottleneck tudi ko kupim naslednjo grafo, kar pa verjetno bo.

uredilo bitje MaDrung
Povezava do prispevka

Če igraš neke masivne RPGje kar kaže starost. Definitivno pod 8 performance cores ne grem več, ker so takšni proci že kar nekaj časa na trgu, 13. generacija pa bo dodala izboljšane Efficient core, in še 8 namesto 4, kar zna biti tudi dober future proof, glede na to da bo 14. generacija "ista", le na novem procesu.

 

Med 11. in 12. generacijo pa ni bilo sploh nobene razlike, torej če pred izidom 13. kupiš 12 gen CPU si se res v nogo ustrelil, ker imaš efektivno 2 leti starejši CPU.

uredilo bitje MaDrung
Povezava do prispevka

Konzole nimajo e-jeder, tako da pozabi na optimizacijo. Ta jedra so dosti počasnejša od P-cores in ti ob neoptimiziranem task schedulerju upočasni igro, ne pa pohitri.

 

MaDrung reče pred 41 minutami:

Med 11. in 12. generacijo pa ni bilo sploh nobene razlike, torej če pred izidom 13. kupiš 12 gen CPU si se res v nogo ustrelil, ker imaš efektivno 2 leti starejši CPU.

samo v igrah ne boš videl razlike še dolgo časa, pa 12. serija je lanska

 

bolj se ti splača sedaj 12400F, in čez nekaj let 15400F ali Zen 5 (Ryzen 5 9600x?) z verjetno 8+ jedri in dosti višjem IPCju in frekvencah, nekaj future proof brezveze kupiti, če ne moreš izkoristiti, ker nimaš high-end gpuja

 

Kupi kaj trenutno rabiš, ne pa za neko hipotetično prihodnost.

uredilo bitje maksi
Povezava do prispevka
maksi reče pred 16 minutami:

Konzole nimajo e-jeder, tako da pozabi na optimizacijo. Ta jedra so dosti počasnejša od P-cores in ti ob neoptimiziranem task schedulerju upočasni igro, ne pa pohitri.

 

  

samo v igrah ne boš videl razlike še dolgo časa, pa 12. serija je lanska

Mogoče imaš prav, ampak se mi zdi, da bodo hitro naslednji pogoni delani tako, da lahko izkoristiš počasnejša jedra v igrah za manj zahtevne taske (recimo audio decoding).

 

Bom videl, ampak najbolj me itak moti dejstvo, da bom kupoval grafo za isti p/p, kar je potem dodatni razlog za počakat. Sploh če se malo organiziram pri izbiri iger, ki jih igram, ker večino itak začenjam plut v indie vode, kjer je pa 1080ti skoraj vedno velik overkill. Zdaj igram Amnesia: the dark descent :D

 

Glede tega da je 12. generacija lanska - to je ravno problem. Najverjetneje pa bo čez 2 meseca izšla RTX 40xx generacija, kar je potem nekje 4 mesece pred izidom 13.

uredilo bitje MaDrung
Povezava do prispevka
maksi reče pred 4 minutami:

Če boš pripravljen plačati scalperske cene :D

Ma ja. ČE vse skupaj seštejem, je 5080 in 14700k marca 2024 res bolj realistic. :D

Se že 2 leti pripravljam na nakup, pa sem malo nervozen, da je vedno nekaj narobe (20xx noben upgrade, 30xx scalpers in upcost, 4080 mizeren upgrade in upcost). To da se še z neko vredu CPU generacijo ne poklopi je pa še bonus. :D

uredilo bitje MaDrung
Povezava do prispevka
bendeho reče pred 1 minuto:

prestavi 1080ti v nov pc pa še karkoli drugega uporabnega imaš od starega, pa bo

Potem nisem kaj dosti naredil. Raje počakam, ker je 1080 ti kar vredu match za 7600k.

 

Nisem si pa mislil, da ko bom mel gore keša, si ne bom kupil novega PCja, ko ga pa nisem imel 20 let nazaj sem pa umiral od želje po novem PCju :cry:

Povezava do prispevka
MaDrung reče pred 19 urami:

Glede tega da je 12. generacija lanska - to je ravno problem. Najverjetneje pa bo čez 2 meseca izšla RTX 40xx generacija, kar je potem nekje 4 mesece pred izidom 13.

 

malo pocakas, kaksno leto, tri ali deset, kot maksi

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...