Skoči na vsebino

Oblikovanje VR izkušnje


fric

Priporočeni prispevki

Prišel sem na idejo, da bi ljudem ponudil doživetje virtualnega sprehoda skozi grad. Toda žal nima izkušenj niti znanj iz področja VR izdelave animacije oziroma okolja.

Zanima me ali imam na tem forumu kakšnega mojstra, ki slučajno pozna postopek in ponudnike. Slednjih sem nekaj že našel.

Koliko časa in sredstev je potrebni, da bi v VR okolje prenesel nek model gradu in ga tam spravil na nivo kot je recimo v igri Kingdom Come: Deliverance.

Nekako sem si zamisli, da bi zadevo naredil resno in konkretno ter v pomožnost v Cryenginu.

V mislih imam nekaj takega: (desno RL, levo igra)

https://igx.4sqi.net/img/general/600x600/309493_xHkBBHfsNzwzdAk6tjEkdRbRlBdWnCqhFvo6tHNQSoQ.jpg

Upam na resne odgovore, ki me bodo streznili in mi povedali, ali naj nadaljujem in iščem izvajalca ali naj idejo prilagodim oziroma opustim.

uredilo bitje fric
Povezava do prispevka

Za dejanski posnetek imaš 3D lasersko skeniranje, ki je že kar konkretno v uporabi. 

Sam sem sodeloval pri prenovi enega starega malo večjega objekta, kjer so kompletnega preskenirali z Leico in je zadeva res znanstvena fantastika. Ko lahko na 3d modelu dejansko meriš razdalje in se sprehajaš po objektu ko rabiš kakšne detajle pregledat ma vse skupaj svoje pluse.

Povezava do prispevka
  • 3 mesece kasneje...
fric reče Dne, 27. 5. 2021 at 10:28:

 

 

Sem malo pozno zalsedil tole temo. Ideja se mi zdi super tudi sam sem se v preteklosti zanimal za nek podoben projekt samo na koncu je ve skupaj padlo v vodo. Se pa dosti ukvarjam z 3D modeliranjem - predvsem arheoloških predmetov, pa tudi nekaj malega arhitekture. Tako, da bi ti mogoče lahko tudi kaj konkretno svetoval.

 

Imaš kakšen update o napredovanju projekta?

 

Povezava do prispevka

Me veseli, da ljudi zanima zadeva.

Glede projekta.

Dobil sem dve izvajalca, ki sta bila pripravljena mi narediti vr izkušnjo. V zadnjih mesecih sem z obema uskladil scenarij oziroma potek vr avanture. Slednja bo vsebovala tako krajši sprevod do gradu, raziskovanje dvorca, lov na divjad ter pojedino. Slednje bo trajalo cirka 30-45 odvisno koliko bo uporabnik željan raziskovanja. Določili smo tudi že vse interakcije, ki jih po navedbah izvajalca ni malo in bodo poleg oblikovanja gradu in zgodovinskih oseb (Valvasor, grof Turjaški) požrli naveč finančnih sredstev.

Tu pa se mi zatakne. Zadeva košta dobrih 40k skupaj seveda z nakupom opreme (quest 2). Sprva je bil v igri vr zgolj s Questom 2, kasneje pa smo ugotovili, da je zadeva prekompleksna in bo potrebno preiti na PC VR.

Glede denarnih sredstev je tudi tako, da sem velikokrat na naslovih,  kjer sem pričakoval podporo dobil jasen NE ali zgolj nejevero. S tem predvsem ciljam na naslove EU sredstev in podobno.

Velik problem je definitivno dejstvo, da delam VR za dvorec, ki je v ruševinah in kar je še slabše na Blokah.

uredilo bitje fric
Povezava do prispevka

Vidim, da si kar fajn zastavil zadevo.

 

Ja financiranje je sigurno v teh primerih glavni problem, ker gre za kar konkreten vložek, tudi EU sredstva za take zadeve verjamem, da ni lahko dobit oz. se je nujno povezat s kako državno inštitucijo.

 

Se mi pa še vedno zdi 40k sam za modeliranje gradu in osebja kar konkretni nateg, samo to je verjetno temelji na nerazvitem trgu za to področje.

 

Nam zaupaš firme s katerimi si bil v kontaktu? Ko sem pred časom malo pregledoval sceno so bili samo kaki one man do it all privatniki pa neke splošne tehnološke firme, ki so imele kak manjši VR projekt za referenco.

 

Eden od glavnih problemov, ki ga jaz vidim pri realizaciji take zadeve je sicer tudi dostopnost do končnega uporabnika. Kot si že omenil, če hočeš izdelati času spodoben izdelek ne gre brez PC VR-ja, s tem pa pomoje imo popolnoma izključiš domačo uporabo ker takega hardwera nima skor noben.

 

Se pravi pride v upoštev predvsem uvedba VR izkušnje v okviru muzejske ponudbe. Tu se pa dostikrat zabiješ z nezanimanjem pristojnih muzejev, ki kot prvo itak nimajo denarja niti za redno delovanje kaj šele za moderno VR in PC opremo. Kot drugo pa maš cel kup "neaktivnih" kustosov da se mal lepše izrazim :closedeyes:

 

To, da je dvorec v ruševinah moraš gledati iz pozitivne strani. Ti omogoča precej maneverskega prostora in kreativnosti pri arhitekturni rekonstrukciji in postavitni notranje opreme :D

 

Povezava do prispevka

Lepo si opisal vse moje probleme od kustosov naprej. :D

Firmi sta Vrsolution/3dmedia in pa Tovarna Tech. S slednjem sem se pogovarjal tudi v živo in kjer smo predebatirali ves scenarij in pokazali so nam pretekle projekte. Scenarij sem sicer zgoraj opisal bolj skromno. Toda tu ne gre zgolj za 3d grad in osebja. Temveč oblikovali se bo celotna okolica tako, da uporabnik dobi občutek, da je v nekem okolju in času. Seveda bo večina zgolj kulisa, saj prosto raziskovanje bo možno zgolj na gradu, vse ostalo dogajanje bo na "tirnici".

Se pa strinjam, da je 40k nateg.

 

Zadnji par mesecev je bilo res grozno kar se tiče VR. Ljudje v osnovi vedo, kaj  je vr. Torej neka očala in vidiš drugi svet. Toda pogosto se mi je dogajalo, da so ljudje govorili pa saj to sam telefon napolniš ne rabiš računalnika,..

Pogosto ko sem razlagal in omenil, da se prosto sprehajaš sem dobil odgovor ja sam kako pa bo poskrbljeno za varnost, ko se bodo z očali sprehajali na okrog.

Na kratko in malo v prispodob smo vsi govorili o 4 kolesnem vozilu, toda eni o kočiji, jaz pa o avtomobilu.:lol:

Povezava do prispevka

Za to Tovarno Tech sem že parkrat slišal ja. Sam mi tip deluje dost husler :D A kej veš kolk velko ekipo sploh majo?

 

Ja glede VR-ja pa imam tud jest filig, da si večina ljudi sploh ne zna predstavljati tako to v praksi deluje pa kakše so limitacije trenutne tehnologije.

 

Muzealstvo je pa itak totalen polom kar se tiče tehnoloških inovacij. Sam to je pač tud posledica tega ker maš v teh službah res skoraj izključno netehnološke ljudi, ki so po večini že za v penzijo.

 

Edina realizacija VR-ja v slovenskih muzejih je pomoje še vedno simulator letenja v Vojaškem muzeju Pivka, samo tudi to se ne da primerjati s tvojim projektom.

 

Se mi zdi, da si zadevo zastavil zelo ambiciozno in upam, da ti rata nekaj izpelat. Tudi če bo na koncu v manjšem obsegu, ker nujno rabimo neko pilotno zadevo, da se predstavi javnosti pa tud stroki, kakšen potencial ima ta tehnologija.

 

Jest sem sicer nad samim VR-jem za promocijo kulturne dediščine malo obupal, ker mislim, da bi zelo podoben odziv javnosti lahko dosegel dokaj preprosto s kvalitetnimi 3D renderji im mogoče v nadaljevanu s krajšimi dokumentarci, ki vklučujejo animirane 3D rekonstrukcije. Se mi zdi iz finančnega vidika bistveno lažje realizirat.

 

No ideal bi bil pa seveda Kingdom Come style RPG, ki bi bil postavljen v okvir ene Slovenske pokrajine. Sam tle bi blo treba kake pobe izTriterniona angažirat :D oni bi clo znal met kapital pa voljo za tako akcijo.

 

 

Povezava do prispevka
LichKing reče Dne, 7. 9. 2021 at 16:18:

Za to Tovarno Tech sem že parkrat slišal ja. Sam mi tip deluje dost husler :D A kej veš kolk velko ekipo sploh majo?

 

Ja glede VR-ja pa imam tud jest filig, da si večina ljudi sploh ne zna predstavljati tako to v praksi deluje pa kakše so limitacije trenutne tehnologije.

 

Muzealstvo je pa itak totalen polom kar se tiče tehnoloških inovacij. Sam to je pač tud posledica tega ker maš v teh službah res skoraj izključno netehnološke ljudi, ki so po večini že za v penzijo.

 

Edina realizacija VR-ja v slovenskih muzejih je pomoje še vedno simulator letenja v Vojaškem muzeju Pivka, samo tudi to se ne da primerjati s tvojim projektom.

 

Se mi zdi, da si zadevo zastavil zelo ambiciozno in upam, da ti rata nekaj izpelat. Tudi če bo na koncu v manjšem obsegu, ker nujno rabimo neko pilotno zadevo, da se predstavi javnosti pa tud stroki, kakšen potencial ima ta tehnologija.

 

Jest sem sicer nad samim VR-jem za promocijo kulturne dediščine malo obupal, ker mislim, da bi zelo podoben odziv javnosti lahko dosegel dokaj preprosto s kvalitetnimi 3D renderji im mogoče v nadaljevanu s krajšimi dokumentarci, ki vklučujejo animirane 3D rekonstrukcije. Se mi zdi iz finančnega vidika bistveno lažje realizirat.

 

No ideal bi bil pa seveda Kingdom Come style RPG, ki bi bil postavljen v okvir ene Slovenske pokrajine. Sam tle bi blo treba kake pobe izTriterniona angažirat :D oni bi clo znal met kapital pa voljo za tako akcijo.

 

 

Bojda ima kar veliko ekipo.

Glede VR v muzeji imaš še na celjskem gradu VR (neko sabljanje), v Trbovljskem rudniku ter na novo v Terme Čatež ogled 3D modelov nekaterih njihovih gradov. Osebno nisem nobenega prečekiral sicer celjski grad imaš na yt nek kratki video, ki ima odseke, ki pokaže vr.

 

uredilo bitje fric
Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...