Skoči na vsebino

The IQ debate


Kruz

Priporočeni prispevki

V času Juge, ko sem hodil v OŠ, so nas par random poslali na IQ teste, tam nekje 7. razred, da vide kakšno je povprečje al nekaj... Imeli smo dva različna in sicer un klasični šolski, predvsem matematični izračuni, nadaljuj niz, iz dveh palčk naredi eno palčko... V glavnem neuporabno do amena... Ta drugi pa je bil kaj narediti v danih situacijah, iznajdljivost, prilagodljivost... Imaš eno vžigalico, celo vas pa zebe ter so lačni... V prvem sem itak bil srednja žalost, ker me ni zanimalo, mi je un fotr tm povedal ob rezultatu prvega testa da "nečeš biti baš nuklearni fizik al nečeš ni raditi u tvornici", in imel je prav... v drugem pa sam končal na samem vrhu, in me je vprašal zakaj je taka razlika med testi, večina jih je imela namreč skoraj izenačena al pa je rezultat bil pri drugem nižji...  Sem mu povedal da je zadeva totalno neuporabna, me ne zanimajo razlike med kvadratki in mi nadaljevanje niza ne bo prineslo denarja brez truda..  se je nasmejal in povedal: "Dečko, ti si rođen da miješaš maglu!"... Še danes mi je žal da nisem šel v politiko...

uredilo bitje MarioKing
Povezava do prispevka
Galaksija reče pred 2 urama:

IQ ni nič drugega kot pattern recognition. Z drgugimi besedami - sposobnost učenja novih stvari.

 

Se ne strinjam, ker predpostavlja, da se učiš stvari, ki so že znane. Bistvo IQ-ja je po mojem bolj napovedovanje dogodkov preden se zgodijo (ne daš roke na vroč štedilnik ne zato ker si to videl/doživel, ampak ker oceniš, da to ne bo dobro za tvoje telo, četudi ti nihče ne pove) in ustvarjanja novega znanja/umetnosti (npr. pisanje glasbe, izumljanje novih računskih operacij, pravnih besedil itd). 

Povezava do prispevka
Feget reče pred 6 minutami:

Se ne strinjam, ker predpostavlja, da se učiš stvari, ki so že znane. Bistvo IQ-ja je po mojem bolj napovedovanje dogodkov preden se zgodijo (ne daš roke na vroč štedilnik ne zato ker si to videl/doživel, ampak ker oceniš, da to ne bo dobro za tvoje telo, četudi ti nihče ne pove) in ustvarjanja novega znanja/umetnosti (npr. pisanje glasbe, izumljanje novih računskih operacij, pravnih besedil itd). 

In kako boš napovedal dogodke brez prepoznavanja vzorcev? A intuicija?

 

novo znanje pa tudi gradiš na podlagi že znanih vzorcev, ne pa iz nule

uredilo bitje maksi
Povezava do prispevka

Sposobnost učenja ne zahteva nujno predhodnega znanja iz konkretnega področja.

 

Dvema človekoma, ki nikoli v življenju nista videla kitare, daš kitaro in jima račeš naj zaigrata nekaj melodičnega. Tisti, ki ima višjo raven glasbene inteligence, bo prej osvojil inštrument in nekaj spesnil.

 

 

Povezava do prispevka
Feget reče pred 8 urami:

Sposobnost učenja ne zahteva nujno predhodnega znanja iz konkretnega področja.

 

Dvema človekoma, ki nikoli v življenju nista videla kitare, daš kitaro in jima račeš naj zaigrata nekaj melodičnega. Tisti, ki ima višjo raven glasbene inteligence, bo prej osvojil inštrument in nekaj spesnil.

 

 

Priznam, nisem se dovolj natančno izrazil. Pattern recognition ni kar ista stvar kot sposobnost učenja, je le en izmed pogostih znakov visokega IQja v vsakdanjem življenju.

V primeru kitare s tem niti ne mislim da bi high IQ oseba intrinzično znala igrati na kitaro bolje kot random oseba z nizkim IQjem. Pomeni samo da z istim nivojem talenta glede igranja kitare, in z enako podporo in motivacijo, bi se high IQ oseba tega naučila dosti hitreje.

Igranje kitare lahko nadomestiš katerokoli drugo dejavnostjo.

 

Učenje tega kako nek sistem funkcionira je v svojem bistvu pač prepoznavanje vzorcev ki se v sistemu pojavljajo - kako sistem deluje, kakšna so pravila, kaj se zgodi če naredim "x", itd.. Je pa tukaj seveda še ogromno ostalih spremenljivk, v smislu kako dober bo nekdo v nečem - kot že omenjeno s strani ostalih uporabnikov v temi. Motivacija, stres v življenju posameznika, podpora ljudi v okolju, itd...

 

Imaš tudi ljudi ki so izjemno živčni pri demonstraciji neke sposobnosti, kar tudi vpliva...

Povezava do prispevka
Galaksija reče pred 1 uro:

V primeru kitare s tem niti ne mislim da bi high IQ oseba intrinzično znala igrati na kitaro bolje kot random oseba z nizkim IQjem. Pomeni samo da z istim nivojem talenta glede igranja kitare, in z enako podporo in motivacijo, bi se high IQ oseba tega naučila dosti hitreje.

Igranje kitare lahko nadomestiš katerokoli drugo dejavnostjo.

 

Spet poenostavljaš, ker predpostavljaš, da obstaja le ena vrsta inteligence. Nekdo ki je vrhunski matematik je lahko z inštumenti na ravni debila, prav tako je lahko kar se tiče uporabe svojega telesno povsem zaostal. 

 

Tako da igranje kitare pač ne moreš nadomestiti s katerokoli dejavnostjo, temveč samo z dejavnostjo, ki je neposredno poveza s to vrsto inteligence - npr. igranje drugega inštrumenta. 

Povezava do prispevka

Govorim o IQju, kar je sposobnost prepoznavanja vzorcev. Če dobro prepoznavaš vzorce se lahko naučiš česarkoli, ponavadi hitro. Ostalo je le vprašanje preostalih dejavnikov, kot je interes za specifično stvar, nivo motivacije, delavna etika, vztrajnost, fizična predispozicija, ....

 

To čemur folk pravi "več vrst inteligenc" je imo le določen nivo pridobljenega znanja "x" stvari skozi življenje posameznika, in pa v malem delu genetska predispozicija za to specifično stvar. Skratka predhodnje izkušnje z neko zadevo.

uredilo bitje Galaksija
Povezava do prispevka
  • 3 mesece kasneje...

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...