Skoči na vsebino

Trenutno berem


nazia

Priporočeni prispevki

JanosKranjski ni zaseden reče pred 1 uro:

Tudi, ampak me tudi brez njega zanimajo podobne tematike. Na primer dogajanje v Evropi takoj po 2. svetovni vojni: Keith Lowe: Savage continent

Težko pa rečem, da mi takšna in podobne knjige vzbujajo navdušenje. Prej bi rekel, da me žene k branju zanimanje za to, da trenutno dogajanje v družbi lažje postavim v zgodovinski kontekst. 

 

Navdušeno berem kak hard sci-fi :)

Glede življenja med in po vojni, bi ti priporočal knjigo, ki jo je napisal Jerzy Kosinski, z naslovom Obarvana ptica. Če te zanima kratek opis, se mi tale zdi kar primeren: http://najknjiga.blogspot.com/2008/08/jerzy-kosinski-obarvana-ptica.html

Kaj bi priporočal od sci-fi knjig, ki si jih do zdaj prebral? Bral sem Dune, Murakamijev 1q84, Wellsov Časovni stroj... Mogoče pri znanstveni fantastiki pogrešam nek povsem nov pogled na stvari. Ne pa da imam občutek, da bi zgodbo lahko brez problema prestavil v današnji čas. Če razumeš kaj mislim.

Povezava do prispevka

Ma nekako se mi zdi - sicer ugibam - da smo zdaj generacija, ki je znatno oddaljena od Cankarjevega življenja in njegovega duha časa. Torej če je 50 let nazaj bil nekako realen, prisoten kot dogodek, ki se je maloprej zgodil, je zdaj že preteklo dovolj časa, da je postal mit in kot tak dosti bolj zanimiv. Sicer ne vem dejansko, kakšen status je imel skozi zgodovino, mogoče bo @Chamir znal kej povedat.

Povezava do prispevka
dreknapalci reče Dne, 24. 12. 2020 at 9:30:

Zaenkrat na 20 %, ampak par mesecev nazaj sem prebral Zajtrk prvakov in mi stil tegale Vonneguta nikakor ne potegne.

Am I missing something?

sh5cover.jpg


Edina njegova knjiga, ki sem jo pricel brat in kmalu odlozil. Podobno kot pri Margaretinem delu Mojstra in Margarete, pac subjektivni in meni neznani razlogi, tako da moj odgovor najbrz ni v pomoc. Meni je zajtrk prvakov ena top knjig, je pa ne berem tako pogosto kot kake druge. 
 

Da ne bom samo lurkal, zadnja knjiga, ki sem jo prvic bral, pa da mi je bila OK je decembra dokoncana “Čapajev in praznota”, malo manj pa Podreditev (ce bi se dogajala kje drugje kot v Franciji bi sodila manj v polje znanstvene fantastike). 
 

Sedaj zakljucujem z branjem veckrat prebrane moje najljubse knjige, tokrat v izvirniku. Zdi se mi, da doloceni deli niso bili najbolje prevedeni ali pa sem jih jaz razumel po svoje. K sreci ni bistveno za zgodbo. 


 

 

Povezava do prispevka
kmjr reče pred 4 urami:

Edina njegova knjiga, ki sem jo pricel brat in kmalu odlozil. Podobno kot pri Margaretinem delu Mojstra in Margarete, pac subjektivni in meni neznani razlogi, tako da moj odgovor najbrz ni v pomoc. Meni je zajtrk prvakov ena top knjig, je pa ne berem tako pogosto kot kake druge. 

Sem se prebil čez vse 3 (Zajtrk, Slaughterhouse in Mojstra), nobena mi ni bila ravno pisana na kožo, ampak pri Mojstru in Margareti sem lahko vseeno nekako sam dojel veličino, za Vonnegutovi dve sem pa šele po debatah s kolegi/brskanju po drugih virih, videl kje/zakaj so čislane zadeve. :)

Povezava do prispevka
dreknapalci reče pred 6 urami:

Sem se prebil čez vse 3 (Zajtrk, Slaughterhouse in Mojstra), nobena mi ni bila ravno pisana na kožo, ampak pri Mojstru in Margareti sem lahko vseeno nekako sam dojel veličino, za Vonnegutovi dve sem pa šele po debatah s kolegi/brskanju po drugih virih, videl kje/zakaj so čislane zadeve. :)

Meni je pa Klavnica 5 super, Zajtrka pa nikoli nisem recognizal

Povezava do prispevka
sadhu sequencer reče Dne, 13. 3. 2021 at 15:47:

Se pravi prehod iz kraljevine v republiko, Brutusova legendarna eksekucija njegovih sinov, vinogradniški monopol v Evropi etc.

Mene prav zanima kako bodo zgledali zapisi o današnjem obdobju za živeče (če bodo sploh v obliki zapisa in če bo homo sapiens sploh še obstajal) čez 2k let. :D

 

Da ne pokvarimo teme:

 

Spodnja bukvica je (poenostavljeno rečeno) "komentar" kako in zakaj je pomembno interdisciplinarno povezovanje znanstvenih in humanističnih smeri za doseganje boljšega jutri.

33932

Povezava do prispevka

Prispela sicer z mal strgano platnico na bookdepository, ma iskreno se mi ne da spet skoraj mesec čakat da pride nova. Sicer sm naroču 2 in je druga prišla 1 dan kasneje v drugačnem paketu in mint condition ampak sem raje dal tisto kolegu ker sem naroču za oba. Itak je bolj važna vsebina.

EDIT: Jesus christ je ogromna slika, a se da to mal zmanjšat :D?

bofr.jpg

uredilo bitje Gapi182
Povezava do prispevka

Evo, letos sem se zaenkrat prebiral in mučil skozi tale nabor večinoma zelo povprečnih knjig:

 

Joe Abercrombie - The Heroes

 

image.jpeg.6c2c5f5912a18ff8a48a31bbda1c1eba.jpeg

 

Tipični Abercrombie, ampak neverjetno razvlečeno in ponavljajoče. Nekaj, kar bi v normalni knjigi funkcioniralo kot par poglavij, je tukaj razvlečeno in raztegnjeno do amena, liki so nezanimivi, skratka, smeć.

 

Stephen King - Desperation

 

Desperation by Stephen King

 

Začne se OK, tipično Kingovsko, vendar že na polovici knjige postane jasno, kakšen bo razplet. Berljivo, a zelo predvidljivo in zategadelj dolgočasno. 

 

Iain Banks - Dead Air

 

Dead Air by Iain Banks

 

Ne vem, zakaj je bilo na zadnji strani treba omenjat 9/11 kot kakršenkoli dejavnik, ker praktično ne igra nobene vloge, razen da postavi časovni okvir. Življenje britanskega DJ-a, ta dolgočasnost od 300+ stranskega romana me je enkrat nasmejala, ostalo pa nezanimive blodnje nekih razvajenih leftardov. 

 

B. R. Yeager - Negative Space

 

Negative Space: Yeager, B.R.: 9781733569453: Amazon.com: Books

 

Ko ravno omenjamo nezanimive in dolgočasne like, fak, Negative Space z lahkoto prevzame prvo mesto dolgočasnega in prenahypanega branja. 

 

S. A. Cosby - Blacktop Wasteland

 

Amazon.com: Blacktop Wasteland: A Novel (9781250252685): Cosby, S. A.: Books

 

Evo, krimič, ob katerem sem užival na polno, ker je samo ... Nepretenciozno smooth? Zelo prijetno branje. 

 

Chandler Morrison - Along the Path of Torment

 

Along the Path of Torment: Morrison, Chandler: 9781941918692: Amazon.com:  Books

 

Če Bret Easton Ellis ne bi poznal zavor in bi živel v nekem white trash naselju, bi dobili Morrisona. Zelo izprijeno, žal prevečkrat samo zavoljo "shock value", ampak meni ok branje. 

Povezava do prispevka

Kočno dočakal novo knjigo Simona. Sicer njegove knjige niso nek vrhunec. Kul mi je glavni lik dr. Hunter, ki forenzični antropolog in dost hudo opisuje razpad trupla ter njegovo določanje časa smrti. Hitro branje.

 

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/4/4f/The_Scent_of_Death.jpg

uredilo bitje fric
Povezava do prispevka
XEcutIor reče Dne, 13. 3. 2021 at 6:04:

 

To sem jaz bral v prvemu letniku faksa kot študijska literarura. 

Zelo dobro in natančno opisano.

Priporočam še Rimska zgodovina 1 od istega avtorja.

a potem si zgodovinar? Tudi zame je bila to literatura za 1. letnik študija. Saj ne, da mi je bila tako zelo zanimivo branje, vsekakor pa bolje kot obiskovanje predavanj ob sredah ob 7.10 zjutraj, ko je na predavanju dobesedno bral iz te svoje knjige. Še vice je povedal iste, kot so v knjigi :D

Povezava do prispevka
cashman reče pred 9 urami:

a potem si zgodovinar? Tudi zame je bila to literatura za 1. letnik študija. Saj ne, da mi je bila tako zelo zanimivo branje, vsekakor pa bolje kot obiskovanje predavanj ob sredah ob 7.10 zjutraj, ko je na predavanju dobesedno bral iz te svoje knjige. Še vice je povedal iste, kot so v knjigi :D

 

Seveda sem zgodoVINAR! :)

Samo razlika je v tem, da Bratuža nisem nikoli videl osebno v faco, kajti študiral sem v Mariboru in ne v Ljubljani. Pri nam je svoj čas, se mi zdi, da v prejšnji dekadi, imel  predavanja za grško in rimsko zgodovino čez neki Marolt. 

Pri njemu dobiti 10-ko je bilo čist v izi. Da ne govorim o tisti "toti Štajerci" mentaliteti, kjer so (vsaj moji kolegi) velikokrat poudarjali besedo VINAR v zgodoVINARJU! :) 

Fajn časi so to bili in sploh mi ni žal, da sem preživel študijska leta v štajerski prestolnici.

uredilo bitje XEcutIor
Povezava do prispevka

@XEcutIor, jap, nas je Marolt imel zgodovino starega vzhoda in prvih ameriških civilizacij :) Pri njem si res lahko šel na izi skozi. Bil na zelo malo predavanjih, šel na izpit krepko pred koncem ciklusa predavanj, pa res ni bilo nobenega problema. Verjamem pa, da je študij na mariborski FF prav prijeten. Sem bil nekajkrat tam gostujoči predavatelj, pa mi je bil prav dober vajb....Si še kaj v zgodovinarskih vodah? :)

Da se vrnem k originalni temi - ni časa za branje trivialne literature...danes berem osnutek  magistrske naloge enega tipa, ki sem mu mentor...od knjig pa:

 

Performance success.jpg

Povezava do prispevka

Tender Is the Flesh by Agustina Bazterrica

 

Ravnokar sem prebral Tender is the Flesh (argentinske?) pisateljice Agustine Bazterrice, kar precej dobro napisana distopična zgodba o zamenjanih vlogah na prehrambeni verigi. :) Verjetno komu celotna premisa sploh ne bo dogajala, ampak mene je knjiga kar konkretno posrkala vase.

Povezava do prispevka

http://www.gallimard.fr/var/storage/images/product/24e/product_9782072878244_195x320.jpg

 

Velibor Čolić: Le livre des departs

 

VČ je hrvaški pisatelj, ki je med vojno v bivši SFRJ prebežal v Francijo in tam nadaljeval svoj lik in delo. Pred časom je bil po slovenskih medijih zaradi izdaje knjige "Priročnik za izgnance", v katerem popisuje svojo integracijo v francosko družbo, pisateljske uspehe na francoskem trgu itd. Tole je podobna knjiga, izdana 4 leta kasneje, ampak vsaj v prvi polovici bolj zamorjena kot Priročnik za izgnance.

 

Priročnik se začne dobesedno z začetkom izgnanstva v Franciji, prvi trenutki po tem, ko stopi z vlaka, s katerim je pripotoval. Bralec si reče, "od tod gre lahko le še navzgor" in tudi gre. Korakoma in zlagoma. Poznanstva, prijateljstva, ljubezni, potovanja, literarni večeri, literarni uspehi.

 

Livre des departs se začne nekje "sredi bivanja" v Franciji, mogoče po koncu Priročnika, ampak še vedno je izgnanstvo glavna lastnost, s katero avtor odpre knjigo, v smislu, tudi po uspehih in integraciji je to še vedno glavna stvar, ki ga definira. Ker ne začne na "točki nič", tudi ni več nowehere but up, ampak se model prebija skozi življenje na nekem ustaljenem nivoju, ne nizajo se samo uspehi integracije in literature ampak tudi epizode duševne bolezni, opravljanja težkih fizičnih del na črno za preživetje in podobno. Tako kot v prvi knjigi so izkušnje pospremljene z avtorjevimi duhoviti komentarji, ki včasih popravijo vzdušje, včasih pa samo poudarijo kislo evropsko realnost.

uredilo bitje The Mothership
Povezava do prispevka
Avion reče Dne, 15. 3. 2021 at 11:13:

Joe Abercrombie - The Heroes

 

image.jpeg.6c2c5f5912a18ff8a48a31bbda1c1eba.jpeg

 

Tipični Abercrombie, ampak neverjetno razvlečeno in ponavljajoče. Nekaj, kar bi v normalni knjigi funkcioniralo kot par poglavij, je tukaj razvlečeno in raztegnjeno do amena, liki so nezanimivi, skratka, smeć.

 

 

Jaz sem se letos spet lotil njegovih knjig in ja, The Heroes je njegova najslabša knjiga, ampak meni je še vedno zabavno branje. Realno je res nekakšna filler knjiga, kjer se ne zgodi veliko razen to, da so nastavki za njegovo naslednjo trilogijo, ki se začne z A Little Hatred, nadaljuje z The Trouble with Peace, tretja knjiga pa pride letos septembra. 

Ni lih Martin oz. Hobbova, je pa velik povdarek na osebah in njihovih odnosih, tako da stvari si hitro vrstijo in še vedno vidim kako bi lahko Abercrombie knjige bile kul animirana TV serija (edino Red Country bi preskočil).

 

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...