Skoči na vsebino

Trenutno berem


nazia

Priporočeni prispevki

dreknapalci reče pred 20 urami:

metro-2033-trda-vezava.jpg

 

Dobro zadane tesnobne občutke temnih zaprtih prostorov.

Včasih pa tudi odprt "zemljevid" metroja ne pomaga najbolje pri orientaciji.

 

 

Prebral lani. Konc me je mal razočaral, naj bi bil prvo tudi drugačen. Samo potovanje skoz knjigo je pa vrhunsko...

Povezava do prispevka

Nisem še prebral, moram se pa še tu obregnit, kot eden tistih, ki kupuje tudi slovenske prevode, kako MK dobesedno 'svinjsko' koristi in računa na način, da eno knjigo izda v dveh delih in tako za eno knjigo zasluži dvakrat. Recimo za zgornjo daš skupaj 65 evrov, kar je noro. Podobno je bilo recimo s Stebri zemlji od Folletta , kjer so prodajali vsako knjigo za 39 evrov (skupaj torej za knjigo, ki jo v originalu dobiš v trdi vezavi za okrog 17, 18 evrov, 78 evrov pri nas) in tako naprej. Potem pa vidiš debele liste in font 13, ko začneš listat. Pa naj ne govorijo, da se ne da, pa da je predebela, ker so včasih z lahkoto v eni knjigi izdali tako Kroniko ptiča navijalca, Modrijanov strah in Ples z zmaji/Vihro mečev,  imam vse doma pa nobeni ni še noben list stran padel. :ranting:

Povezava do prispevka

Haha, ja, tudi jaz, ko sem videl v Konzorciju novega Murakamija, sem samo čukasto pogledal. 

 

In potem se sprašujejo, zakaj slovenci ne kupujemo več knjig, mislim, c'mon, če pa so astronomske cene knjig pri nas. 

Povezava do prispevka

Daniel B. Green - The Breach of Peace

 

 

Ocena 2,5/5

Dobra zasnova kar se zgodbe tiče, vendar vse skupaj prekratko, da bi se lahko dovolj razvilo, da bi nekaj čutili z liki o katerih beremo.

Ima potencial, ki pa mu zaradi  (prekratke) dolžine medija spodleti. Žal.

9780578840772.jpg

uredilo bitje Dante
Povezava do prispevka
Dante reče pred 1 uro:

Daniel B. Green - The Breach of Peace

 

 

Ocena 2,5/5

Dobra zasnova kar se zgodbe tiče, vendar vse skupaj prekratko, da bi se lahko dovolj razvilo, da bi nekaj čutili z liki o katerih beremo.

Ima potencial, ki pa mu zaradi  (prekratke) dolžine medija spodleti. Žal.

9780578840772.jpg

Dobro vedeti. Kratkih novel ponavadi ne berem sem pa to imel ogledano ker spremljal občasno njegov channel ker ma včasih zabavne novičke. :P

Btw, ali zaradi dolžine medija misliš to da zanemari razvoj likov in način kako podaja zgodbo ali da je premalo contenta trenutno in da si lahko obetamo če gremo potem brati, ko bodo vsi 3 deli zunaj boljšo izkušnjo?

uredilo bitje Merithyn
Povezava do prispevka
Merithyn reče Dne, 14. 4. 2021 at 9:33:

Dobro vedeti. Kratkih novel ponavadi ne berem sem pa to imel ogledano ker spremljal občasno njegov channel ker ma včasih zabavne novičke. :P

Btw, ali zaradi dolžine medija misliš to da zanemari razvoj likov in način kako podaja zgodbo ali da je premalo contenta trenutno in da si lahko obetamo če gremo potem brati, ko bodo vsi 3 deli zunaj boljšo izkušnjo?

Ta prvi del zelo lepo zaključi samo zgodbo. Ima nek smisel kar se tega tiče in nam ne daje občutka da je vse nekje na sredi ostalo. Bolj me motilo premalo poglobljenosti v same like in svet v katerem se zgodba odvija. Na mesto da bi si vzel čas in postopoma vspostavil neko vez sem imel občutek ajde gas gremo gremo gremo, samo da bomo na koncu. Škoda ker sama zgodba sploh ni tak slaba.

Spoiler

Recimo en primer. Na koncu glavni junakinji ubijejo moža. Sicer beremo kako je to boli, kako ji hudo in tako naprej, ampak enostavno nisem čutil z njo, ker predhodno razen nekajmalega da to pač njen mož o samem razmerju ni bilo skoraj govora. Manjka globine, da si pol ko se nekaj takega zgodi tudi sam na koncu s čustvi ko to bereš. Tu tega nisem doživel.

 

Je pa ful kratko vse skupaj. okol 110 strani samo pa še to se mi zdelo da ful velika pisava. Bolj recimo kakih 80 strani če bi bla normalna pisava. Vse skupaj mi bolj kot osnutek deluje.

uredilo bitje Dante
Povezava do prispevka
Dante reče pred 3 urami:

Ta prvi del zelo lepo zaključi samo zgodbo. Ima nek smisel kar se tega tiče in nam ne daje občutka da je vse nekje na sredi ostalo. Bolj me motilo premalo poglobljenosti v same like in svet v katerem se zgodba odvija. Na mesto da bi si vzel čas in postopoma vspostavil neko vez sem imel občutek ajde gas gremo gremo gremo, samo da bomo na koncu. Škoda ker sama zgodba sploh ni tak slaba.

Aj, ok pol ni zame. Jaz imam večina rad take, kjer se lahko res imerzaš v like in da je res ful podrobnosti o njih... :rofl:

 

Nadaljujem pa z Bobiverse...

 

56078386._SY475_.jpg

Povezava do prispevka

O glasu by Mladen Dolar

 

Zadnjič sem videl intervju na RTV in je en sodelavec avtorja (Mladena Dolarja) iz neke high univerze rekel, da to knjigo prebere vsaj 1x vsako leto, pa sem rekel - treba preverit kaj bi lahko bilo takšnega noter.

Zaenkrat samo objokujem svojo neukost na filozofskem področju in se zabavam skoraj izključno samo z vsebino sprotnih opomb, ki imajo malce bolj "ljudski" slog.

Povezava do prispevka

Amazon.com: Devil's Creek eBook: Keisling, Todd: Kindle Store

 

Evo, včeraj sem po skoraj enem mesecu zaresno prebral Devil's Creek Todda Keislinga. Zelo soliden horror roman, par dobro spisanih prizorov je notri, ki bi jih z veseljem pogledal tudi na velikem platnu, a vseeno ... Kljub temu, da je dobro spisan in lepo zbalansiran roman, se mi je celotna zadeva vlekla. Verjetno zato, ker sem prebral že toliko tovrstnih romanov in pogledal toliko filmov, da četudi je ideja sveža, sama pot okoli te ideje ponavadi ni. 

 

Skratka, je priporočilo za vse, ki imate radi horror romane, a jih ne berete po tekočem traku. Za vse ostale: kul roman, vendar rahlo predvidljiv potek dogodkov. 

 

Trenutno berem biografijo Marka Lanegana: Sing Backwards and Weep. Po prvih 40-ih straneh je zelo dobro napisana zadeva. Ali pa sem samo rabil premor od enolične fikcije s kateri si poneumljam možgan. :) 

 

Sing Backwards and Weep - The Sunday Times Bestseller: Mark Lanegan:  9781474615488: Knjiga | Emka.si

Povezava do prispevka

Arkady Martine - A Memory Called Empire

 

V zgodbi spremljamo Mahit Dzmare, predstavnico neodvisne rudarske postaje Lsel, kot novoimenovano veleposlanico imperija Teixcalaanli. Njen predhodnik je mrtev. Je šlo za nesrečo ali umor? Mahit vstopi v prestolnico izgubljena, neinformirana in skoraj sama. Poskuša ugotoviti, zakaj je njen predhodnik mrtev in kakšne obljube je morebiti dal oblastem, a njeno delo utežuje nestabilno vodstvo imperija, ki je bolj zaposleno z vprašanjem, kdo bo naslednik sedanjega umirajočega cesarja. Neodvisnost Mahitine rudarske postaje tako postaja vsebolj ogrožena. Bo v tej bitki s časom uspešna in koliko bo žrtvovala za suverenost svojega ljudstva?

 

Martine piše z osupljivo globino. Njena raba jezika, ko prikazuje kontrast med Teixcalaanli in Mahitino domačo kulturo resnično navdušuje. Ne pomnim kdaj sem se med branjen o neki novi kulturi nazadnje počutil tako namensko izgubljenega – kot tujec v tuji deželi – a mislim da je to bilo tudi bistvo. Resnično čutiš, kako drugačni so prebivalci Teixcalaanlija napram kulturi glavne junakinje ali kulturi, ki je načeloma poznana bralcu, a kljub temu nimaš občutka, da bi kadarkoli bil nastrojen proti komu. Odličen primer je tudi manjek prezira za besedo barbar. Biti Teixcalaanli pomeni biti civiliziran. Vsi, ki niso državljani, veljajo za barbare, ne glede na to, da so vse civilizacije galaktične, torej v resnici daleč od barbarskih, a zares nikoli nimaš občutka da bi beseda bila uporabljena zlonamerno. Že res da liki dosledno opozarjajo na očitno –  da "niste eden izmed nas, niti nikoli ne morete biti", a Martine tako mojstrsko vrti besede, da nikoli ne zvenijo poniževalno.

Kar naredi dinamiko še bolj navdihujočo pa je povezanost razvoja sveta z razvojem lika. Bralcu je na začetku svet, tako kot Mahit popolnoma tuj a se skozi ravno dovolj počasno dojemanje začne odpirati v vsej svoji globini. Mahit se ob prihodu v prestolnico izgubi, a prepričana v svoje sposobnosti nikoli dokončno ne obupa. Čeprav prepričana da očitno obstaja razlog, da je bila izbarana za vlogo veleposlanice, več časa kot preživi v imeriju manj misli da resnično ve.  Njeno zavezništvo s Three Seagrass, deluje kot dostopna točka za razumevanje zapletenosti političnega življenja Teixcalaanli, vendar lahko zagotovi le omejeno informacij. Ta odločitev, da bo bralec odkrival svet, kot to počne Mahit, te takoj vživi v Mahitino zgodbo. Čutiš, da se zanašaš nanjo, da ti sporoča, kako misli, da stvari delujejo. Ko Mahit ugotovi, da se je morda zmotila ali je jezik uporabila na način, ki ni natančno prenašal njenega pomena, čutiš to tudi sam. Zaradi tega imaš občutek da je zmotljiva, a ne nujno nezanesljiva. Zgodba je ves čas ravno prav napeta, da zanimanje nikoli ne mine. Tekom zgodbe odkrivaš, spoznavaš, miriš jezo, … na koncu pa te veliki finale – eden najbolj presenetljivih in zasluženih, ki sem jih prebral v zadnjem času – pusti odprtih ust še več minut po zadnjem ločilu.

V tej knjigi Martine predstavi tudi veliko odličnih idej, zlasti o pomenu osebne identitete, imperija in državljanske dolžnosti. Nanje sicer nikoli popolnoma ne odgovori, poda pa odlično iztočnico za debato.

 

Zlahka eden najmočnejših prvencev, ki je izšel v zadnjih letih. Silovit, poetičen, introspektiven in tragičen.

 

Čista DESETKA!!!

26958.jpg

uredilo bitje Dante
Povezava do prispevka
Dante reče pred 2 urama:

Arkady Martine - A Memory Called Empire

 

V zgodbi spremljamo Mahit Dzmare, predstavnico neodvisne rudarske postaje Lsel, kot novoimenovano veleposlanico imperija Teixcalaanli. Njen predhodnik je mrtev. Je šlo za nesrečo ali umor? Mahit vstopi v prestolnico izgubljena, neinformirana in skoraj sama. Poskuša ugotoviti, zakaj je njen predhodnik mrtev in kakšne obljube je morebiti dal oblastem, a njeno delo utežuje nestabilno vodstvo imperija, ki je bolj zaposleno z vprašanjem, kdo bo naslednik sedanjega umirajočega cesarja. Neodvisnost Mahitine rudarske postaje tako postaja vsebolj ogrožena. Bo v tej bitki s časom uspešna in koliko bo žrtvovala za suverenost svojega ljudstva?

 

Martine piše z osupljivo globino. Njena raba jezika, ko prikazuje kontrast med Teixcalaanli in Mahitino domačo kulturo resnično navdušuje. Ne pomnim kdaj sem se med branjen o neki novi kulturi nazadnje počutil tako namensko izgubljenega – kot tujec v tuji deželi – a mislim da je to bilo tudi bistvo. Resnično čutiš, kako drugačni so prebivalci Teixcalaanlija napram kulturi glavne junakinje ali kulturi, ki je načeloma poznana bralcu, a kljub temu nimaš občutka, da bi kadarkoli bil nastrojen proti komu. Odličen primer je tudi manjek prezira za besedo barbar. Biti Teixcalaanli pomeni biti civiliziran. Vsi, ki niso državljani, veljajo za barbare, ne glede na to, da so vse civilizacije galaktične, torej v resnici daleč od barbarskih, a zares nikoli nimaš občutka da bi beseda bila uporabljena zlonamerno. Že res da liki dosledno opozarjajo na očitno –  da "niste eden izmed nas, niti nikoli ne morete biti", a Martine tako mojstrsko vrti besede, da nikoli ne zvenijo poniževalno.

Kar naredi dinamiko še bolj navdihujočo pa je povezanost razvoja sveta z razvojem lika. Bralcu je na začetku svet, tako kot Mahit popolnoma tuj a se skozi ravno dovolj počasno dojemanje začne odpirati v vsej svoji globini. Mahit se ob prihodu v prestolnico izgubi, a prepričana v svoje sposobnosti nikoli dokončno ne obupa. Čeprav prepričana da očitno obstaja razlog, da je bila izbarana za vlogo veleposlanice, več časa kot preživi v imeriju manj misli da resnično ve.  Njeno zavezništvo s Three Seagrass, deluje kot dostopna točka za razumevanje zapletenosti političnega življenja Teixcalaanli, vendar lahko zagotovi le omejeno informacij. Ta odločitev, da bo bralec odkrival svet, kot to počne Mahit, te takoj vživi v Mahitino zgodbo. Čutiš, da se zanašaš nanjo, da ti sporoča, kako misli, da stvari delujejo. Ko Mahit ugotovi, da se je morda zmotila ali je jezik uporabila na način, ki ni natančno prenašal njenega pomena, čutiš to tudi sam. Zaradi tega imaš občutek da je zmotljiva, a ne nujno nezanesljiva. Zgodba je ves čas ravno prav napeta, da zanimanje nikoli ne mine. Tekom zgodbe odkrivaš, spoznavaš, miriš jezo, … na koncu pa te veliki finale – eden najbolj presenetljivih in zasluženih, ki sem jih prebral v zadnjem času – pusti odprtih ust še več minut po zadnjem ločilu.

V tej knjigi Martine predstavi tudi veliko odličnih idej, zlasti o pomenu osebne identitete, imperija in državljanske dolžnosti. Nanje sicer nikoli popolnoma ne odgovori, poda pa odlično iztočnico za debato.

 

Zlahka eden najmočnejših prvencev, ki je izšel v zadnjih letih. Silovit, poetičen, introspektiven in tragičen.

 

Čista DESETKA!!!

26958.jpg

vau, kakše opis...kot da nisva brala iste knjige, ker mene pa ni tako globoko impresionirala...se mi je zdela OK, kaj več pa ne...

je tale tvoj opis je pa tako doživet, da bi jo kar še enkrat šel prebrati :-D

Povezava do prispevka
BostjanG reče pred 27 minutami:

vau, kakše opis...kot da nisva brala iste knjige, ker mene pa ni tako globoko impresionirala...se mi je zdela OK, kaj več pa ne...

je tale tvoj opis je pa tako doživet, da bi jo kar še enkrat šel prebrati :-D

Saj z vsako knjigo je lahko tako. Za enega mojstrovina za drugega trash. 

Meni je pač dogajala. Na polno :)

Povezava do prispevka

Danes zaključil in moram priznat, da prav eno neverjetno presenečenje domače scene. Biser, bi lahko kdo rekel.

Nekakšen mix med poezijo in stripom, ki v vizualno meni zelo všečno dodelanem stilu prikaže par kratkih zgodb iz potencialne distopične prihodnosti, ki pa so tako relatable...

In vseskupaj, čeprav mogoče malo skromno v obsegu, vrhunsko dodelano in prepleteno med sabo v lepo zaključeno celoto. 

Sem kar naročil svoj izvod, da ga bom imel lepo doma. :innocent:

naslovnica.jpg

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...