Skoči na vsebino

Trenutno berem


nazia

Priporočeni prispevki

mnja, sej zdej sm začasno odložil in berem od brautigana tokyo montana express.

 

zbirka kratkih zgodb, utrnikov iz časa, ko je živel razpet med tokijem in svojim domom v zda. baje da podobno kot revenge of the lawn.

 

brautigana sem v preteklosti strašno rad bral, samo tale t.m.e mi pa nekako ne steče.

Povezava do prispevka
Zorz reče pred 4 urami:

ker septembra enkrat izide zadnji del abercrombijeve nove trilogije sem se odločil, da izvedem reread vseh first law knjig, začenši z the blade itself.

Tale nova trilogija je ok? 

 

Trenutno berem Matthew Stokoe - High Life

 

Amazon.com: High Life (9780987453679): Stokoe, Matthew: Books

Povezava do prispevka

Aaaa, sem mislil, da si slučajno že začel :D Jaz sem First Law ponovno prebral kako leto nazaj, potem sem malo te vmesne knjige, med katerimi me je kar razočarala The Heroes, ampak se tudi planiram spravit na novo trilogijo :) 

Povezava do prispevka
  • 2 tedna kasneje...

Nekaj ocen v zadnjem času prebranih knjig (ko se mi bo dalo še mogoče kaj pripišem o vsaki ;) ):

 

Alix E. Harrow - The Once and Future Witches

4/10

 

Ray Bradbury - Fahrenheit 451

7/10

 

Robert McCammon - Speaks the Nightbird

8/10

 

Robert McCammon - The Queen of Bedlam

9/10

 

Robert McCammon - Mister Slaughter

6/10

 

Ken Grimwood - Replay

5/10

 

Robert McCammon - The Providence Rider

7/10

Povezava do prispevka
dreknapalci reče Dne, 24. 8. 2021 at 6:36:

 

 

Končal z muko.

A mi zna kdorkoli razsvetlit možgan, zakaj je ta knjiga kultna?:blink:

 

ker zajema tedanji duh časa njegove generacije (tisti tik pred hipiji, ki pa so se že drogirali in bili alter); pač the oriđinal "snowflakes"

 

Povezava do prispevka
AdamSmit reče pred 1 uro:

ker zajema tedanji duh časa njegove generacije (tisti tik pred hipiji, ki pa so se že drogirali in bili alter); pač the oriđinal "snowflakes"

 

 

Avion reče Dne, 24. 8. 2021 at 11:39:

Kontekst časa :) 

 

Ampak, a je dokaj random popis (ne bi rekel da je ravno kakšen posebno bogat/sofisticiran jezik) nekih "low-life" oblik življenja res tak pomemben doprinos k umetnosti literature?

Povezava do prispevka
AdamSmit reče pred 2 urama:

ker zajema tedanji duh časa njegove generacije (tisti tik pred hipiji, ki pa so se že drogirali in bili alter); pač the oriđinal "snowflakes"

 

 

@dreknapalci kar je kolega nad menoj napisal. Pač samo zato se gre, ne vem, kakšen močan odgovor ti pričakuješ. :)

 

Kerouac je glas ene generacije ljudi/umetnikov/somišljenikov, ki so literarni svet dojemali na svoj način. Ja, tudi jaz ne vidim nekaj pretirano omembe vrednega, ampak spet tu govorimo o duhu časa; takrat so razni Ginsbergi, Kerouaci, Burrowsi in podobni imeli močan kulturni vpliv in sledilce.

uredilo bitje Avion
Povezava do prispevka

Evo, jaz sem prebral High Life Matthewa Stokoa. 

 

Mislim, da sem zrel za kaj manj izprijenega, ker ta količina incesta, posilstev, fukanja trupel in fukanja s človeškimi organi zadostuje za kar nekaj knjig. 

 

Meni super branje, working class Bret Easton Ellis brez zavor. 

Povezava do prispevka
Avion reče pred 5 urami:

kakšen močan odgovor ti pričakuješ.

pismo, sem imel zmeraj občutek da so dela, ki so postala pomembna v katerikoli vrsti umetnosti (četud ob lastnem použitju nisem uspel sam dojet pointa) dosegala nek določen nivo kakovosti in kompleksnosti ali pa vsaj pokazati prejemniku nek kritičen odziv na obravnavano tematiko...

In če že nisem sam uspel dojeti, se je vedno našel nekdo, ki je znal argumentirano razložit kako in zakaj je nekaj šteto kot vrhunec kiparstva, slikarstva, literarnega ustvarjanja v nekem obdobju...

Za tale On the road je pa res povsod kar sem uspel najti kot njegovo "kvaliteto" samo "duh časa".

Se pravi če bi tja do 10 let nazaj nekdo napisal knjigo (On the web) kjer bi low IQ liki neprestano samo komentirali osebke drugega spola, viseli na Fb-ju, Redditu, 9gagu (zamenjava za pot) in filozofirali v 3 krasne - bi to bilo delo, ki vrhunsko ujame duh časa in zato lahko kar rata kultno? 

/rantoff

Povezava do prispevka
dreknapalci reče pred 12 urami:

Se pravi če bi tja do 10 let nazaj nekdo napisal knjigo (On the web) kjer bi low IQ liki neprestano samo komentirali osebke drugega spola, viseli na Fb-ju, Redditu, 9gagu (zamenjava za pot) in filozofirali v 3 krasne - bi to bilo delo, ki vrhunsko ujame duh časa in zato lahko kar rata kultno? 

Načeloma ja in ne. Zajel bi duh časa, ampak za tem ni nekega nobenega gibanja, samo neka apatičnost :) Spet smo pri duhu tedanjega časa; Amerika je iz ene vojne šla v drugo, ljudje so na novo odkrivali svojo svobodo, upirali so se sistemu ... Tedanji čas je bil drugačen. Ljudem takrat so ti avtorji pomenili več kot nam danes. 

 

Podoben primer iz sveta glasbe je Woodstock festival. Tako kot za On The Road lahko rečemo, da je festival iz mnogih vidikov bil sranje, ampak so ga zaradi splošnega dogajanja v Ameriki ljudje v tistem času potrebovali, posledično pa nanj gledajo z neko zromantizirano bližino. Realnost pa se je pokazala v Woodstocku leta 1999, ko je ta festival bil popolno nasprotje, ljudje ga niso več isto dojemali. Tudi mi danes ne dojemamo več isto določenih romanov, imajo pa kulten status. 

 

Povezava do prispevka

A pa so res množice tiste, ki dajo vrednost nekemu "umentiškemu delu", da je pol res sprejeto kot dobro "umentiško delo"? :)

A bodo kšni komadi od Niki Minađ, k jih milijoni poslušajo in se očitnu ful poistovetjo z njimi, tud kdej kultni? :pinch:

 

Al je neka stroka tista, ki zna s svojimi argumenti pol zna povedat zakaj je nek gud.

 

Čeprou, zdej k še tuhtam, najbrž more bit glih ena prava mešanica obojega. :D

 

 

Povezava do prispevka

Mislim, zdaj ti tudi malo mešaš pojme, ker smo začeli s premiso, zakaj je On The Road kulten roman in ne zakaj ljudje menijo, da je to neko "umetniško delo". 

 

Govorim bolj iz svojih izkušenj, ampak mislim, da tega romana nihče ne jemlje res kot enega izmed vrhuncev literature, ampak kot kulten roman, ki je to postal zaradi dogajanja v času, ko je bil napisan. 

 

Primerjava z Niki Minaj ... ni ravno na mestu. Razumem, kaj hočeš povedat in tudi komadi (žal) nikoli ne bojo pozabljeni, ker so verjetno dosegli nek mejnik (predvsem v prodaji), ampak so ideološko prazni in ne bojo vplivali na razvoj nekega gibanja, kot je to storil On The Road.

Povezava do prispevka
dreknapalci reče Dne, 26. 8. 2021 at 10:49:

A pa so res množice tiste, ki dajo vrednost nekemu "umentiškemu delu", da je pol res sprejeto kot dobro "umentiško delo"? :)

A bodo kšni komadi od Niki Minađ, k jih milijoni poslušajo in se očitnu ful poistovetjo z njimi, tud kdej kultni? :pinch:

 

Al je neka stroka tista, ki zna s svojimi argumenti pol zna povedat zakaj je nek gud.

 

Čeprou, zdej k še tuhtam, najbrž more bit glih ena prava mešanica obojega. :D

 

 

Dolar je nekje lepo rekel, da je umetnost nekaj, kar predstavlja en nov rez v do tedaj sprejeto univerzalnost oz. obstoječe vzorce, družbo etc. Saj tudi Hunter S. Thompson ni napisal nove Iliade, pa je za 20. stoletje in morda še bolj za 21. nepogrešljiv. Tudi Zappa verjetno ni presegel Mozarta, pa je gotovo eden izmed najbolj pomembnih glasbenikov in komponistov zadnjih 100 let.

uredilo bitje AdamSmit
Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...