Skoči na vsebino

Trenutno berem


nazia

Priporočeni prispevki

@magični kralj jaz tudi (ponovno) berem Fall of Hyperion in medtem ko mi je celotna zgodba se zmerej ena izmed boljsih v SF svetu, mi je ob ponovnem branju drugi del veliko slabsi od prvega, nekako ... Fillerjast se mi zdi. Prvi del je ful raznolik s temi zgodbami teh potnikov in ceprav je setting postavljen v samo par dni, je dogajanje razgibano.

 

V drugem delu pa ja, saj se sestavljanka pocasi sestavlja skupaj, ampak tukaj imamo se en 500 stranski roman s par dnevnim dogajanjem, ki pa se mi zdi razvodenelo. Okej, na tej tocki bom tudi priznal, da me zadnje par let po vseh prebranih in pogledanih SFjih ta worldbuilding ne interesira vec toliko, ampak res se mi ne da brat opisov dataplanea, ko je recimo nekdo notri. Oziroma ponavljajocih se poglavij, kjer je samo opisovanje enih obcutkov in dozivljanj, ki so nekak deja vu iz prve knjige?

 

Jaz sem pri drugem delu (zdaj sem na polovici) opazil, da mi ful pozornost uhaja, ko berem dolocena poglavja. Mogoce malo zato, ker sem to ze bral in poznam zgodbo, mogoce zato, ker me ne zanima toliko vec ta zanr, mogoce pa zato, ker je dejansko prevec razvlecena knjiga in je ob ponovnem branju to ful bolj opazno kot ob prvem.

Povezava do prispevka
magični kralj reče Dne, 22. 1. 2022 at 12:44:

51tqDyv9QcL.jpg

 

Od zacetka weaker kot Hyperion sam se vedno hudo, upam da se pojaca na level prve knjige

 

Avion reče Dne, 22. 1. 2022 at 16:31:

@magični kralj jaz tudi (ponovno) berem Fall of Hyperion in medtem ko mi je celotna zgodba se zmerej ena izmed boljsih v SF svetu, mi je ob ponovnem branju drugi del veliko slabsi od prvega, nekako ... Fillerjast se mi zdi. Prvi del je ful raznolik s temi zgodbami teh potnikov in ceprav je setting postavljen v samo par dni, je dogajanje razgibano.

 

V drugem delu pa ja, saj se sestavljanka pocasi sestavlja skupaj, ampak tukaj imamo se en 500 stranski roman s par dnevnim dogajanjem, ki pa se mi zdi razvodenelo. Okej, na tej tocki bom tudi priznal, da me zadnje par let po vseh prebranih in pogledanih SFjih ta worldbuilding ne interesira vec toliko, ampak res se mi ne da brat opisov dataplanea, ko je recimo nekdo notri. Oziroma ponavljajocih se poglavij, kjer je samo opisovanje enih obcutkov in dozivljanj, ki so nekak deja vu iz prve knjige?

 

Jaz sem pri drugem delu (zdaj sem na polovici) opazil, da mi ful pozornost uhaja, ko berem dolocena poglavja. Mogoce malo zato, ker sem to ze bral in poznam zgodbo, mogoce zato, ker me ne zanima toliko vec ta zanr, mogoce pa zato, ker je dejansko prevec razvlecena knjiga in je ob ponovnem branju to ful bolj opazno kot ob prvem.

 

Prvi del je top tier, drugi del je že orenk kisel ampak je vseeno zanimiv ker je pač podlaga tako dobra, tretji del je pa kos pasjega dreka in totalno razfuka vse, kar je avtor gradil v prvih dveh knjigah. Teško je.

 

Sem pa na sredi kirajskega ZF hita Dark Forest, to je druge knjige iz The Third Body Problem trilogije. Ful FUL dobro zaenkrat. Kot prvo je res zanimivo enkrat brati avtorja iz čist druge kulture, kljub temu da pač dela tematiko ki ti je dobro poznana (alien scum). Kot drugo avtor res carsko predstavi vesoljceljne (ker sem visokointeligenten bel moški sem takoj ugotovil, kje imajo problem) in stik z ljudmi, dobro gradi svet, dogaja se ko svinja veliko, precej realistično deluje vse skupi, tko no kul je. Mogoče bi liki in dialogi lahko koristili malo več globine in piljenja hehe, ampak vsega pa tudi ne moreš imet. Sem ful fan, upam da ne zajebe čist s tretjo knjigo. 

Povezava do prispevka

Pac ja, za Fall of Hyperion sem sel brat na Reddit in folk je imel iste "probleme" kot jaz. Sicer so oni poskusali se razvozlati dolocena vprasanja, jaz sem pac obupal :D Za moje pojme ima knjiga se vedno odlicne ideje, ampak vsaj drugi del bi rabil en konkreten edit.

Povezava do prispevka
Galko reče pred 50 minutami:

 

 

Prvi del je top tier, drugi del je že orenk kisel ampak je vseeno zanimiv ker je pač podlaga tako dobra, tretji del je pa kos pasjega dreka in totalno razfuka vse, kar je avtor gradil v prvih dveh knjigah. Teško je.

 

Sem pa na sredi kirajskega ZF hita Dark Forest, to je druge knjige iz The Third Body Problem trilogije. Ful FUL dobro zaenkrat. Kot prvo je res zanimivo enkrat brati avtorja iz čist druge kulture, kljub temu da pač dela tematiko ki ti je dobro poznana (alien scum). Kot drugo avtor res carsko predstavi vesoljceljne (ker sem visokointeligenten bel moški sem takoj ugotovil, kje imajo problem) in stik z ljudmi, dobro gradi svet, dogaja se ko svinja veliko, precej realistično deluje vse skupi, tko no kul je. Mogoče bi liki in dialogi lahko koristili malo več globine in piljenja hehe, ampak vsega pa tudi ne moreš imet. Sem ful fan, upam da ne zajebe čist s tretjo knjigo. 

uf three body problem je pa high point start to end, vse tri so nore

 

skoda za hyperion ker prva knjiga je res neverjetna, sploh ch1 (father hoyt)

Povezava do prispevka

Tako čisto mimogrede, ker sem pač gledal seznam prebranega. V enem letu  (od 25.1.2021 do 25.1.2022, zloženo po abecedi) sem na e-booku prebral:
 

Bajke in povesti o Gorjancih

Cerkev

Čefurji raus

Dobra znamenja

Dolina Rož

Đorđević se vrača

Evropa

Harry Potter (vse knjige)
Jezero

Holistična detektivska pisarna

Hotel Abbazia

Ime rože

Inferno

Izvor

Klic orožja

Konec izmene

Leninov park

Metro 2033

Metulj

Miloš

Moj boj

Na vešalih

Nevromant

O življenju, vesolju in nasploh vsem

Obstati

Oddelek za občutljive zločine

Olje na balkonu

Otok

Peščeni planet

Podmornica

Pohorska transverzala

Pretežno neškodljiva

Prisklednje (zgolj prvo delovno verzijo, ker avtor še ni imel časa končati)

Restavracija ob koncu vesolja

Retrospektiva

Sfera

Skrivni dnevnik Hendrika Groena starega 85 let

Skrivnost okrasne zaponke

Snow Crash (mislim da letos edina v angleščini, ker prevoda pač ni)

Srečni najditelj

Stebri zemlje

Štoparski vodnik po galaksiji

Tanek led

Tisto

Tramp

Vinetou 1

Vinetou 2

Vinetou 3

Virtualna svetloba

Zbogom in hvala za vse ribe

Zmenek s smrtjo

 

 

uredilo bitje DaCapo
Povezava do prispevka

Sorry za firbec - Kaj pa ozadje preference za branje v slovenščini? :innocent:

 

Da ne bo kdo rekel da nisem on-topic - še moj celotni seznam branja za čas od 25.1.2021 do 25.1.2022, sortiran po datumu konca branja:

Spoiler

Master Race
B. Krigstein Comics
Hellboy - Omnibus Volume 1
a man without a country
An Occurrence at Owl Creek Bridge
The Sworn Sword
Odeje (Blankets)
Dirk Gently's Holistic Detective Agency
The Witcher (Omnibus)
Butnskala
Lev v srcu
Dekalog: I-IV
Antarktika
Magna Purga
Ostri ritmi
Pesem sodobnega mornarja / The Rime of the modern Mariner 
Rdeči alarm
Jerusalem : cronicles from the Holy City
Watchmen as literature: a critical study of the graphic novel
Preobrazba
Đorđić se vrača
My Daddy is a Giant
Volkulja Bela in čarobni gozd: napeta ekokriminalka
Dedek Mraz in legenda o Snežiki
Ratman
Posrednik: Zgodbe iz Sarajeva
Alan Ford #20 Frit Frut
Mančkarada
Sin očeta medveda
Preobrazba intimnosti: Spolnost, ljubezen in erotika v sodobnih družbah
The Arrival
Martin Krpan z Vrha
Saga Vol. 1
Piščanček Čarli
Kosmati krimič
Blood stain Vol. 3
Brodeckovo poročilo
Blood stain Vol. 2
1984: The Graphic Novel
Blood stain Vol. 1
Hinko Smrekar: kratek oris življenja in dela
Nekaj o nas kot živalih
Peščeni grad
Bosanske basni
Strip o Prešernu
Priročnik za izgnance: Uspešno izgnanstvo v petintridesetih korakih
Na življenje!
Pogodba
Skok v prihodnost + Za volanom (Dogodivščine Zvitorepca, Lakotnika in Trdonje
Med turki (Dogodivščine Zvitorepca, Lakotnika in Trdonje
Kamena doba (Dogodivščine Zvitorepca, Lakotnika in Trdonje
Na grmado (Dogodivščine Zvitorepca, Lakotnika in Trdonje
Razbojnik (Zbirka za otroke in mladino)
Skrivnost srži 1
Don
Educated
Otrok od rojstva do šole
Tristo zajcev: najlepše slovenske ljudske pravljice iz zapuščine Milka Matičetovega
Oslič kot ti in jaz (Ariol #1)
Palestine
Hinko Smrekar: Črnovojnik in protostripi na Slovenskem
Rite (Obred)
Stripburger #77
Something in the water / Algo en el agua
Metafizika cevi / The character of Rain
How Old is Time?: Short Stories from Science, History and Philosophy
On The Road
Sweet Tooth #1
Ilustrirana Ustava (izbor členov)
Ustava Republike Slovenije
The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society
Gods' Man: A Novel in Woodcuts
How to Make Up Planets and Accidentally Influence People
Understanding comics 
The Shock Doctrine
Steal like an artist
Wild: From Lost to Found on the Pacific Crest Trail
The Hedgehog, the Fox and the Magister's Pox: Mendong the Gap Between Science and the Humanities
Včasih
Nebulae X
Slovenski klasiki v stripu
A for Annonymous: How a mysterious hacker collective transformed the world
Kunstformen der Natur
The Magic Fish
Zbrane pravljice in pripovedke
Lore Olympus (S1)
The Sandman #1: Preludes & Nocturnes
Ambrožev Paberkuum 2
Črni kader
Talk Like TED: The 9 Public-Speaking Secrets of the World's Top Minds
Črna luknja
Naš Maister v stripu
Srce teme
Rdeča rosa: biografija Rose Luxembourg v risoromanu
Tintin #7: Črni otok
13-nadstropna hišica na drevesu
Screwtape Letters (also includes Screwtape proposes a Toast)
Slepo sonce
O glasu
Prazgodovinska izmena
Stripburger #76
Remember
Butalci v stripu
99 Ways to Tell a Story: Excercises in Style
Ambrožev Paberkuum
Sanje in spomini Kristine B. - LJUBLJANA 1941-1945
Očetnjava
Metro 2033
Moj lajf: po motivih povesti Moje življenje Ivana Cankarja
Miki Muster 1, 1952 - 1955
Bible of Filth
Zgodovina Slovenije v stripu
Ivan Cankar: podobe iz življenja
Figa
Alan Ford #19 Trojica iz Yume
Mestne ptice
Flowers for Algernon
Incredible Sex: 52 Brilliant Little Ideas to Take You All the Way
Alan Ford #18 Pas za milijun dolara
Alan Ford #17 Ljekovita voda
Meksikajnarji #4 Sierra Madre
Meksikajnarji #3 Meksiko!
Vagabond, Vol. 18
Meksikajnarji #2 Laibach
Tam med Malo in Véliko goró
Meksikajnarji #1 Miramar
Maus: zgodba o preživetju
Prevarantska Indija ali Drugi del zgodbe Življenjepis lopova, pustolovca po imenu don Pablos is Segovie, potepuha bres primere in popolnega sleparja; po sgledu prvega dela, kot ga je v svojem času zapisal don Francisco Gómez de Quevedo y Villegas, pripadnik viteškega reda svetega Jakoba in fevdni gospod Juan Abada
Cash - I see a darkness
Neznosna lahkost bivanja

 

Povezava do prispevka
dreknapalci reče pred 4 urami:

Sorry za firbec - Kaj pa ozadje preference za branje v slovenščini? :innocent:

 


Nimam pojma. Ampak najraje pač berem prevedene knjige, če že imam izbiro.
Kar nekaj iz seznama pa jih je tudi original, recimo Demšar in Golob. :) 

Btw, dober seznam. Stripovski! /me likes! Sploh Miki Muster. 

uredilo bitje DaCapo
Povezava do prispevka
Hernier reče pred 2 urama:

Jaz tudi najraje berem v slovenščini. Res pa je, da berem zelo malo nativno angl. avtorjev, tako da tudi če berem v angleščini, v bistvu berem prevode :lol:


Ampak (vedno je tam nekje en ampak xD), če bereš dva prevoda angleškega izvirnika, od razičnih prevajalcev, vsak malce drugače obrnil stavke in se mi zdi da lahko kakšen neroden prevod še kar vpliva na "uživanje" v branju.

Zato se mi zdi, da je ob prevodu čisto vedno nekaj "izgubljenega". :innocent:

 

Saj ne rečem, gotovo se zgodi tudi, da mi mogoče zaradi prevajalca zadeva izpade še boljše kot bi mi, če bi bral izvirnik. :D

Povezava do prispevka

Ob prevodu je valda nekaj izgubljenega, spremenjenega, še najbolj pri poeziji. Ampak to pač sprejmeš kot življenjski fakt, ker nikoli ne boš razumel vseh jezikov in če lih ne bereš samo knjig angl. avtorjev, boš slej ko prej pristal na prevodih :D

 

Saj pravim, berem v angleščini, ampak tudi to v veliki meri prevode (iz npr. španščine v angleščino al neki). Mi je mega fino predvsem zaradi smoothnessa, vse je na Kindlu, Amazonu, ne rabiš se pretegnit, poklikaš par gumbov in je knjiga na bralniku in že bereš, dočim v slovenščini moraš it v knjižnico, sposojat ... ali pa zgubljat živce na Biblosu, 50:50 :D  

 

Povezava do prispevka

Rahlo me je sram, kako malo preberem glede na vaše sezname... Lani samo 6 knjig.

 

Kar se tiče prevodov, bi pa rekel, da je lahko veliko izgubljeno tudi s prevodom v glavi, če bereš v angleščini oz. izvirniku. Odvisno od tega kako dobro znaš tuj jezik. Sam znam angleško solidno, pa vseeno raje berem prevode.

Povezava do prispevka
Avion reče Dne, 24. 1. 2022 at 16:03:

No vids, meni recimo Three Body niti malo ni dogajal, tko da mozno, da bo tebi drugi del Hyperiona bolj carski kot meni :)

audiobook player pravi da sem nekje na tretjini fall of hyperion in morm rect da mi je cist hud

je pa brez dvoma step down od hyperiona

gladstone mi je hud character in si zelim da bi se vec pojavljala, najrajse namesto mega vodenega

Spoiler

johnnya

ki mu je edini personality trait to

Spoiler

da je bedna kopija keatsa

 

imo bom vse štiri knjige prebral ker me res zanima razplet lol

 

 

 

kaj ti pa ni dogajalo pri three body? meni je blo bedno samo to da so bla moonspeak imena in si nisem zapomnil niti enega in sem pol samo iz konteksta poznal like :D 

Povezava do prispevka
magični kralj reče pred 2 urama:

audiobook player pravi da sem nekje na tretjini fall of hyperion in morm rect da mi je cist hud

je pa brez dvoma step down od hyperiona

gladstone mi je hud character in si zelim da bi se vec pojavljala, najrajse namesto mega vodenega

  Skrij vsebine

johnnya

ki mu je edini personality trait to

  Skrij vsebine

da je bedna kopija keatsa

 

imo bom vse štiri knjige prebral ker me res zanima razplet lol

 

 

 

kaj ti pa ni dogajalo pri three body? meni je blo bedno samo to da so bla moonspeak imena in si nisem zapomnil niti enega in sem pol samo iz konteksta poznal like :D 

Ma saj pri Fall of Hyperion je tako, da na koncu dobis nek "aha" moment in je tudi Johhny bolj pomemben lik, ampak se mi zdi, da je zadnjih 200 strani, ce jih gres analizirat bolj v podrobnosti, dokaj ... Hit or miss? Ne vem, uzivaj v branju :D

 

Meni recimo pri Fall of Hyperion niso dogajale te zadeve, ki so recimo zelo prisotne pri hard SF zadevah, vkljucno s Three Body: znanost. Oziroma "znanost". Pac ne dogaja mi to, nisem tak tip cloveka, da bi padal notri v neke termine in neke spekulativne tehnologije, sem opazil, da mi ne dogaja. Tudi pri Fall of Hyperion, ceprav mi je Meina bila carski lik, so dolocene zadeve v tistem battle roomu oziroma na samem bojisci vsebovale toliko nekih izrazov za pogone/orozja/manevre/you name it, kar mi nikoli ni zares dogajalo. Vsaj ne v toliksni meri :) Zdaj ob drugem prebiranju se je to ze tako stopnjevalo, da sem bolj kot ne skippal zadnjih 100-ish strani dolocenih opisov :)

 

nekako takole se pocutim kdaj pa kdaj ob branju: https://9gag.com/gag/aegD3wp

 

S tem da sem jaz "the girl" v tem videu :D

uredilo bitje Avion
Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...