Skoči na vsebino

Trenutno berem


nazia

Priporočeni prispevki

 

IaPyV3K.png

 

Slišalo se je uporabno, sam nekdo, ki bi začenjal z nule, ne bi ničesar odnesel od prebranega, razen morda prvo poglavje je dovolj dostopno. Je pa res, da Haug že v predgovoru sam to pove :D

 

3pPdzqZ.png

 

Mandel govori o dolgem valu ekspanzije in depresije kapitalističnega gospodarstva, ki se ponavlja v od 20 do 25 letnih valovih; pokaže, da so dolgi valovi več kot preprosta ritmična gibanja naraščanja in padanja stopnje rasti kapitalističnega gospodarstva.

 

Tmf58UB.png

 

Evgenij Pašukanis se loti analize prava po istem postopku, kot se je Marx lotil kapitalizma. Pašukanis v kratkem tekstu predstavi vznik pravne forme in modernega pravnega instituta privatne lastnine.

uredilo bitje AdamSmit
Povezava do prispevka

Okej, od zadnje objave tule sem se preborbal skozi 'Salem's Lot, fak, kakšen love-hate relationship mi povzroča tale King, noro. 

 

Ko sem že skorajda obupano mislil, da je problem v meni in pomanjkanju fokusa/koncentracije, sem čisto po naključju na internetih naletel na knjigo If We Were Villains avtorice M. L. Rio. Meni osebno zelo simpatično napisan "murder mystery", ki me je še najbolj spominjal na The Book of Baltimores Joela Dickerja. Kar mi je bil plus (no, mogoče kasneje tudi rahel minus, ker mi je bilo malo too much, ampak vseeno zelo kulsko), so bile vse reference na Shakespearjeva dela. 

 

If We Were Villains by M.L. Rio

 

Prebral v dveh dneh / 10.

Povezava do prispevka

Evo, po prebrani prvi knjigi (Netopir), sedaj nadaljujem z naslednjo, torej: Jo Nesbø - Ščurki

 Jo Nesbø (Author of The Snowman)            Ščurki (Harry Hole, 2. knjiga) (Žepnica): Jo Nesbo: 9789610155980:  Kriminalke | Emka.si

Disclaimer ali karkoli že:
Že prva knjiga mi je bila res všeč in sem jo prebral skoraj na dušek. Čeprav gre vsekakor za bolj ali manj lahkotno branje (kar mi trenutno povsem ustreza), je zelo, zelo všečno in dokaj "unikatno" spisano. Glavni lik je kul (in vsi stranski načeloma prav tako), dobra zgodba...  Hja, v bistvu je vse na sploh dobro spisano in itak vleče od začetka do konca.  Kul je tudi, da ne gre za nek "simple šund krimič", vsaj tak občutek imam po prvi prebrani knjigi. Če bo tako (in verjamem da bo še celo boljše) z naslednjimi knjigami, potem bom itak prebral vse. ;) 

uredilo bitje DaCapo
Povezava do prispevka

Prebral sem tole:

 

9780965126786-de.jpg

 

in bo zame kar knjiga leta.

 

Za knjigo sem izvedel, ko je enkrat na gnoju @Medeninček navajal opažanja Roberta Sapolskyja, avtorja knjige in opazovalca primatov, kako se je nek trop pavijanov navadel jesti hrano iz smetišča, zaradi katere so pavijani dobili tuberkolozo. Pri plenjenju smeti so bili najbolj uspešni dominantni samci, ki tudi niso pustili nikogar drugega zraven. Od bolezni so umrli, v krdelu so ostali samo bolj pohlevni samci in samice, posledica tega pa je, da v krdelu zavlada bolj složno, harmonično življenje, vsi sodelujejo pri skrbi za otroke, itd. Skratka, jasna ugotovitev, da je alfa samec za družbo samo nadloga, kar je tudi precej usklajeno z temami o ginokraciji v Beli Tehniki izpod prstov @sadhu sequencer.

 

Za tiste, ki ga ne poznate - uporabnik medex je svojevrstna pojava, v preteklosti si je naredil renome z vrhunskimi duhovitimi photoshopi, kasneje je na gnoj rad lepil shranjene arhivske poaste iz mn3njalniške preteklosti, rad se je pa tudi spuščal v zelo srdite in brezkompromisne debate o umetnosti, pa tudi drugih rečeh. Meni je enkrat, upravičeno ali ne, v žaru debate o Denise Dame rekel, da sem pezde, nato sem ga pa opazil moj argument uporabiti nekje drugje. Skratka, ko je omenil Roberta Sapolskyja, se mi je zdelo zanimivo, ampak glede na to, da najini pogledi niso bili vedno 100 % usklajeni, ne dovolj, da bi se podal v dejanski nakup knjige. Potem sem pa prešaltal na digitalni tip distribucije, kjer je ta bariera bistveno nižja, če veste, kaj mislim, in sem posegel po knjigi.

 

V njej avtor popisuje svoje spomine na bivanje v Keniji, kjer je kot raziskovalec opazoval trop pavijanov - natančno opazoval obnašanje posameznikov in meril neke biološke parametre. Knjiga se začne z opisom tropa pavijanov in splošne pavijanske družbene dinamike, kar je že samo po sebi dovolj zanimivo, ampak ne ostane pri tem. Avtor piše tudi o svoji človeški družbi v rezervatu, o paznikih in uradnikih, o svojih potovanjih naokrog po Afriki, kjer se mu dogajajo vsakovrstne prigodivščine, kakšne prijetne, kakšne tudi ne. Tukaj sem hotel napisati "kot pač pritiče z državljanskimi vojnami prepredeno celini" ampak je veliko od tega plod odnosa med posameznimi človeki-osebami, neodvisno od političnih okoliščin (no, do neke mere). Brez dlake na jeziku opiše korupcijo, ki jo vidi v Keniji, ampak hkrati tudi brez kazanja s prstom na raso, narod ali pa kolonialno preteklost.

 

Jezik je tekoč in bogat (precej besed sem moral pogledati v kindlovem odličnem slovarju), mestoma rad reče avtor kakšno "po domače" a se ne zateka v jezikovne banalosti ali vulgarnosti. V njem je prostor tako za čustva, skozi katera se zrcali avtorjeva povezanost s svojimi "subjetki", kot tudi za znanstveno objektivnost, zaradi katere se čustvom navkljub izlušči iz teksta kako stvari s temi opicami dejansko stojijo. Knjiga ne nudi samo odličnega vpogleda v pavijansko, temveč tudi v človeško socilogijo. Skozi avtorjeve oči lahko spremljamo Afriko med 70imi in 80imi leti prejšnjega stoletja, ko se ostanki tradicionalnega življenja, ki ga kolonialne sile niso uspele zradirati, postopoma umikajo pred modernizacijo, ki jo zdaj neodvisne države izvajajo kar same.

 

Skratka, top shit, močno priporočam tudi jaz.

 

Mimogrede, spremembe k miroljubnemu obnašanju po odmrtju alfa samcev ne opisuje knjiga, temveč tale članek: https://journals.plos.org/plosbiology/article?id=10.1371/journal.pbio.0020106

 

 

 

 

uredilo bitje The Mothership
Povezava do prispevka
kid666 reče Dne, 5. 3. 2022 at 13:12:

a to ste vidli? :avadodo:

 

meanwhile, GRRM ...

Yup. Brandon pač Brandon. Vedno zelo aktiven. :D

Sem clo ujel njegov livestream enkrat zadnjič. 22 milijonov in bojda je podrl rekord vseh kickstarter projektov do sedaj. Good for him.  

Sem pa presenečen kok je ratal popularen, da mu niti knjige ni potrebno opisat in folk že nori.

 

Stormlight archive naprimer mi je res top in komaj čakam nadaljevanje, ostale njegove knjige/serije pa me ne vlečejo tako močno in jih niti nisem še do konca prebral (sicer še vedno so zlo v redu ampak bi jih označil z OK - ala Mistborn).

 

uredilo bitje Merithyn
Povezava do prispevka
Merithyn reče pred 13 urami:

Yup. Brandon pač Brandon. Vedno zelo aktiven. :D

Sem clo ujel njegov livestream enkrat zadnjič. 22 milijonov in bojda je podrl rekord vseh kickstarter projektov do sedaj. Good for him.  

Sem pa presenečen kok je ratal popularen, da mu niti knjige ni potrebno opisat in folk že nori.

 

Stormlight archive naprimer mi je res top in komaj čakam nadaljevanje, ostale njegove knjige/serije pa me ne vlečejo tako močno in jih niti nisem še do konca prebral (sicer še vedno so zlo v redu ampak bi jih označil z OK - ala Mistborn).

 

Jaz sem ful nahypan ker je folk nahypan? :D Me je pa prva knjiga Mistborna pustila zelo ravnodušnega, da nisem niti nadaljeval z branjem, zdel se mi je res generičen fantasy, ki mi ni potegnil. 

 

V kolikor mi kdo pove, da so ostale njegove zadeve boljše, mu z veseljem dam še eno priliko? 

Povezava do prispevka

Evo, prebral sem še zadnjo knjigo iz the Realm of the Elderings od Robin Hobb. To je v bistvu 16. knjiga po vrsti in me je pustila žalostnega, a obenem srečnega. Nekateri fantazijski pisci ne zmorejo spisat do konca (Rothfuss, Martin), nekateri so dobri pisci, vendar ti ne pustijo, da zares spoznaš like in so bolj fokusirani na boj in odfukane dialoge (Erikson, Abercrombie)... pol maš pa eno Robin Hobb, ki je svojo serijo razdelila na 3 trilogije, eno kvadrologijo + še eno, finalno trilogijo, ki združi vse zgodbe v eno celoto. Pizda, zadnjo stran sem 3x prebral, zadnji stavek 10x. Jokal sem, kljub temu, da sem dons že bil na enemu pogrebu. 

 

Pa to je noro, no. Te like imaš rad, vsaka zgodba, ki jo končaš se počuti kot neka healing seansa, pa sem prepričan da ima od 16tih knjig samo ena knjiga res izključno srečen konec, ostalo pa bittersweet at best. Če si karkoli želim vidt Tv serijo/risanko izmed fantazijske literature, potem je to to. Ja, 16 knjig kar traja da prebereš in priznam, da mi je tista kvadrologija najmanj všeč, a je vseeno pomembna kot world building material. Vse trilogije so pa moje 5/5 rated knjige, would read again, will read again. Holy fuck, kaki find je to. Razumem, da se večina fantazije ne posveča toliko likom iz vidika emocionalnosti, pomaga tudi to, da so vse knjige spisane iz prvoosebne perspektive, prav tako je magija nekaj posebnega, so razni Sapkowskiji, Martini in Eriksoni veliko bolj basic/podobni kar se magije tiče.

 

Če ne drugega, dejte vsaj prvo trilogijo brat, zaenkrat vsem, ki sem priporočal, so šli potem takoj naprej brat. Mal čekiram youtube pa je tudi tam dosti bolj spregledana napram drugim, verjetno ravno zato, ker to ni Game of Thrones ali pa the Witcher type fantazija.

 

Fitz, Chade, Nightseyes, Fool, Molly, Dutiful, Kettricken, pogrešal vas bom, dokler ne bom spet bral.

 

91JnYhPBL8L.jpg

Povezava do prispevka

Ful ti hvala za tale hype post. Sam sem pred kakimi 10imi leti prebral prvo trilogijo in mi je bla takrat zakon. Od takrat naprej sem stalno imel v glavi zaznamek za Robin, sam se kr nisem spravil kupit/sposodit. Ker ne vem če nisem ravno na tem forumu bral, da dosti folku ta Liveship trilogija ni bila preveč všeč, zato se jo tud nisem hotel lotiti, ker mi je prva pustila res dober vtis. Tko da hvala vsemn3njalniškemu projektu Knjižnica in posebej @Avionu, da sem dobil prvo knjigo iz serije, Ship of magic namreč. Morm rečt da se mi je knjiga začela kar prepočasi, prej sem namreč ravno zaključil Powder mage in First Law trilogiji. Tam stvari pokajo od prve strani naprej, tukej pa prebereš nekih 400 strani, pa res ni nekega omembe vrednega dogodka. Sam ja, ravno to kar opisuješ. World building je nor, dejansko te zanima za vsak lik kako bo šla njegova zgodba naprej. Tako da sem po hitrem postopku kupil še drugi dve knjigi in jih ravno prejšnji mesec zaključil. Hudo, res hudo, zame par stopničk višje od prej omenjenih serij. Od takrat me res ima da naročim naprej, sam imam še ene par bukvic za prebrat, pa vem da če bom Hobbovo prej naročal, pol bodo ostale knjige še en čas neprebrane. Ampak ja, so pa to definitivno knjige, ki so naslednje v vrsti za konzumacijo. 

 

Edino to ne vem al bi šel še 1x čez prvo trilogijo, ker se je ne spomnim ful dobro, al pa kar s polno paro naprej. 

Povezava do prispevka
Jake the Mess reče pred 10 urami:

Ful ti hvala za tale hype post. Sam sem pred kakimi 10imi leti prebral prvo trilogijo in mi je bla takrat zakon. Od takrat naprej sem stalno imel v glavi zaznamek za Robin, sam se kr nisem spravil kupit/sposodit. Ker ne vem če nisem ravno na tem forumu bral, da dosti folku ta Liveship trilogija ni bila preveč všeč, zato se jo tud nisem hotel lotiti, ker mi je prva pustila res dober vtis. Tko da hvala vsemn3njalniškemu projektu Knjižnica in posebej @Avionu, da sem dobil prvo knjigo iz serije, Ship of magic namreč. Morm rečt da se mi je knjiga začela kar prepočasi, prej sem namreč ravno zaključil Powder mage in First Law trilogiji. Tam stvari pokajo od prve strani naprej, tukej pa prebereš nekih 400 strani, pa res ni nekega omembe vrednega dogodka. Sam ja, ravno to kar opisuješ. World building je nor, dejansko te zanima za vsak lik kako bo šla njegova zgodba naprej. Tako da sem po hitrem postopku kupil še drugi dve knjigi in jih ravno prejšnji mesec zaključil. Hudo, res hudo, zame par stopničk višje od prej omenjenih serij. Od takrat me res ima da naročim naprej, sam imam še ene par bukvic za prebrat, pa vem da če bom Hobbovo prej naročal, pol bodo ostale knjige še en čas neprebrane. Ampak ja, so pa to definitivno knjige, ki so naslednje v vrsti za konzumacijo. 

 

Edino to ne vem al bi šel še 1x čez prvo trilogijo, ker se je ne spomnim ful dobro, al pa kar s polno paro naprej. 

Liveship Traders je amazing trilogija, character development (Malta, Brashen, Althea) in pa razplet vsega je vrhunski. 

 

Za mnoge je lih tretja trilogija najboljša/najljubša - pa mislim, da ne rabiš še enkrat prvo prebrat, bo na začetku prve knjige dost dober refreshment kaj so kateri liki in v kakih odnosih so.

 

Ko boš nekoč imel vse knjige, pa priporočam vse v šusu, tko sm js naredu, ker sem za 3 leta pozabil, da je zadnja knjiga že zunaj in sem zdej v roku leta prebral vseh 16 knjig.

Povezava do prispevka

uuCsyfD.png

 

Izvrstna predpostavka + izvedba - spremljaš dogajanje iz iste točke pogleda skozi različna tisoč(leta)ja. V zgodovini je bil samo gozd, kasneje zgradijo sosednjo hišo, nato še dnevno sobo, v kateri se odvija večina prizorov... Da ne spoilam preveč. 

Po par prebranih straneh, sem se kar odločil, da bo tole pa za naročit in imet doma. :happy:

Povezava do prispevka

offtopic: Debato o novem prevodu LOTR smo sicer imeli že pred časom, ampak jaz še vedno ne razumem, zakaj je nov prevod dejansko potreben. Toliko drugih, še neprevedenih knjig je, ki bi se jih bilo bolj potrebno lotiti ... Da ne bom začel naštevati :) 

 

Povezava do prispevka
DaCapo reče pred 1 uro:

offtopic: Debato o novem prevodu LOTR smo sicer imeli že pred časom, ampak jaz še vedno ne razumem, zakaj je nov prevod dejansko potreben. Toliko drugih, še neprevedenih knjig je, ki bi se jih bilo bolj potrebno lotiti ... Da ne bom začel naštevati :) 

Ker se neprevedene knjige ne prodajajo, LOTR pa se bo dejansko prodal

 

Ker neprevedene knjige na razpisu ne bodo dobile denarja, ker so no name, LOTR jih bo pa dobil 

 

Itd.

 

Pač prevajat neko novo fantasy knjigo je v slovenskem prostoru izredno tvegano žal, ker boš na koncu dneva kot založba v minusu. Tudi jaz ne vidim neke nujne potrebe po LOTR prevodu, sploh ker bo težko boljši od Gradišnikovega - pa ne, ker bi bil Sneti slab prevajalec, je absolutno dober prevajalec, pač pa ker je Gradišnik dobesedno utrgan model, ki se je s tem prevodom ukvarjal 20x bolj kot bi se bilo zdravo

Povezava do prispevka
Hernier reče pred 33 minutami:

Ker se neprevedene knjige ne prodajajo, LOTR pa se bo dejansko prodal

 

Ker neprevedene knjige na razpisu ne bodo dobile denarja, ker so no name, LOTR jih bo pa dobil 

Samo a res misliš, da se bo zdaj nov prevod LOTR toliko bolj prodajal, da je to smotrno? 

 

In žal se strinjam s tabo, da so nove fantasy knjige/serije v SLO bolj minus kot plus, se mi isto zdi za tale nov prevod. Saj, mogoče se motim, ampak res nikoli ne razumem novih izdaj že prevedenih knjig. 

Povezava do prispevka

Ma novi prevodi so smiselni pri klasikah, ker pač je prevodoslovje znanost v razvoju in se v petdesetih, šestdesetih letih marsikaj spremeni. Je pa jeba za nas, ki imamo konkretne zbirke knjig, ker pač pridejo nove in jih lahko vržeš samo še v koš. Tudi prevod LOTR-a je do neke mere smiseln, namreč to je bil prvi proper sodobni megalomanski prevodni projekt fantasyja za odrasle. Od takrat se je prevedlo že dosti več, tudi Sneti je marsikaj prevajal, tako da so prevodi na tem področju gotovo napredovali. Ne bi pa rekel, da so se projekta lotili zelo premišljeno, ker kot prvo je Hobita spet prevajal drug človek, torej konsistence ne bo, kot drugo pa je Gradišnikov prevod LOTR-a utrgan in dejansko po vibu nenavadno blizu izvirniku, hkrati pa precej drugačen. Ko sem ga lani gledal je dejansko tehten literarni prevod, v katerega je šlo verjetno nešteto ur študija, prelaganja besed in razmišljanja. Skratka dosti remek delo

 

Sicer pa, kolikor imam informacije (ki niso nujno povsem točne, tako da, pač pričamo kot bi bili v gostilni ...), je založba najprej šla h Gradišniku ovo tamo dajmo reizdat Gospodarje prstanov, malo posodobimo in idemo nov natis. V 99 % bo to šlo skozi, sploh dandanes, ko je kar nekaj pogodb napisanih tako, da avtorske pravice do prevoda drži založba. Gradišnik pa je, seveda v izredno lucidni in pametni potezi, je pač že vedel, kaj dela, podpisal pogodbo, zaradi katere je obdržal avtorske pravice do prevoda in ga posledično založba ne more prosto po Prešernu ponovno izdajat. No, Gradišnik je kolikor vem zahteval honorar, ki je bil višji od tega, da knjigo dejansko znova prevedejo :D. Založba je izbrala cenejšo opcijo, ergo nov prevod. Koliko je to pametna in smiselna poteza ne vem, bi pa rekel, da se bo Gospodar sčasoma razprodal, na uč in moje poznavanje trga bi rekel, da bo nekje v šestih letih spet razprodana

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...