Skoči na vsebino

Trenutno berem


nazia

Priporočeni prispevki

V teh dneh sem prebral trilogijo o odvetniku - branilcu Danu Grantu: Sence, Tema okoli nje in Nedolžni, ki jo je spisal Neil White. Kaj pa vem, dokaj lahkotno in napeto branje; pač krimiči iz malce drugačne perspektive. Sami postopki na sodišču (in tudi izven njega) so prikazani (vsaj meni, laiku) dokaj verno, saj je pisatelj dejansko tudi odvetnik. Ne bi pa rekel, da je to čtivo nekega višjega ranga. Liki so všečni, zgodba vleče, to je pa to. Bi si želel še kakšno novo zgodbo, ampak s to trilogijo je avtor bojda zaključil. 
image.png.f85a7853ae8688ae6f0dc8527942fa75.png
 

uredilo bitje DaCapo
Povezava do prispevka

@DaCapo podpišem pod zgoraj povedano. Nisem velik poznavalec (detektivsko-pravniških) trilerjev, a nekaj knjig sem dal čez,  me je Neil White prav prijetno presenetil. Sicer sem prebral samo dve njegovi knjigi Skrajno zlo in Naslednja žrtev, a sta me, sploh slednja, kar navdušili. Tako avtentično in nepretenciozno mi deluje, da ga je prav užitek brati, sploh v dobi izrazito filmsko grajenih in lahkotno berljivih knjižnih srhljivk, ki samo tekmujejo, katera bo imela bolj over-the-top zasuk, sicer pa premorejo bore malo substance, saj je to zgleda dovolj, še posebej, če je kak »Girl« naslovu :), da je prodajna uspšenica. Če ti je White kul, bi ti pri priporočil tudi Paula Fincha. Je bivši policaj in na podobno vižo izkušnje prelaga na papir. V slo sta pa dve knjigi se mi zdi, Zalezovalci in Žrtvovani, oboje iz serije o detektivu Heckenbergu.

uredilo bitje Flegma
Povezava do prispevka

@Flegma: Skrajno zlo sem tudi prebral, zelo všečno. Ne spada sicer v "Dan Grant odvetniško" serijo, ampak so liki res zanimivi. Bom počekiral še Naslednjo žrtev in obvezno tudi omenjenega Paula Fincha. Hvala za predlog!   ;)  

Kaj pa Kristina Ohlsson? Si bral? Izrečene laži, Zakopane laži, Henryeva skrivnost. Slučajno sem opazil na Biblosu in po opisu sodeč mi je kar zanimivo.  Itak bom prebral, ampak vseeno vprašam. :) 

uredilo bitje DaCapo
Povezava do prispevka

Sue Lynn Tan - Daughter Of The Moon Goddess

 

1341567858_NATIONALBESTSELLER.jpg.3aaec099b0798d17064cf0acb34c966f.jpg

 

Tanin debitantski roman je mogoče opisati kot enostavno čudovitega, saj spoštuje in razširja legendo o Chang'e.

 

Xingyin živi tiho, samotno življenje na Mesecu s svojo mamo Chang'e. Xingyinina mama je skrivnostna, večkrat tudi žalostna, vendar Xingyin kljub vsemu v njunem zasebnem delu sveta odrašča obdana z ljubeznijo. Nekega dne Xingyin aktivira svojo magijo in s tem pritegne pozornost nebeške cesarice. V paniki Chang'e Xingyin razkrije svojo tragično preteklost in pove, da Nebeško kraljestvo ne sme nikoli izvedeti, da ima hčer. Xingyin tako zapusti luno v obupanem poskusu, da bi se skrila, vendar priseže, da bo nekega dne našla pot nazaj k materi. In tako se začne epska pustolovščina Xingyin in preizkušnje, s katerimi se bo soočila v nesmrtnem kraljestvu, da bi povrnila tisto, kar je bilo nekoč izgubljeno.

 

Knjiga ima presenetljivo veliko zapleta. Xingyin ima noro polno pustolovščino, ki zajema tri ločene dele, in še več. Neverjetno je, kaj vse je Tan uspela doseči v samo eni knjigi in to povedati na tako zadovoljiv način. Vsak Xingyinin trenutek je tako izjemno smotrn in ima posledice za preostanek zgodbe. Celo nekaj tako trivialnega, kot je šala, lahko pozneje napove pomemben dogodek. Za nameček je Tanino pripovedovanje izjemno gladko. Ne glede na to, ali se Xingyin bori z mitskimi pošastmi ali ima miren trenutek s princem, je branje izjemno doživetje.

 

Srce in duša zgodbe je odnos Xingyin z njeno mamo, vendar večino tega, kar izvemo o značaju Xingyin, izvemo iz njenih interakcij z novimi liki. Po begu iz svojega izoliranega življenja na Mesecu Xingyin prvič odkrije prijateljstvo, tovarištvo in ljubezen. Xingyin se hitro prilagodi in se nauči razširiti svoje srce na nove ljudi. Ti odnosi so tisto, zaradi česar je osredotočena in prizemljena v svoji avanturi. Xingyin je pripravljena veliko žrtvovati za ljudi, ki jih ima rada, zaradi česar so njena nesebična dejanja še toliko močnejša. Intenzivno postane, ko se mora sooči z odločitvami, ki jo prisilijo, da zaščiti ali svojo mamo ali svoje prijatelje.

 

Xingyin na svoji poti sprejme nekaj res težkih odločitev. Vedno znova ukrepa in s tem pospeši zaplet, tudi v delih zgodbe, ki so nekoliko počasnejši. Kljub temu pa ne sprejema nepremišljenih odločitev; je zelo premišljena in ostaja osredotočena na svoj cilj. Resnično ni ničesar, kar bi ji lahko stalo na poti, ko gre za ljudi, ki jih ima rada.

 

Sue Lynn Tan me je očarala s svojo čudovito zgodbo in prinesla nov pogled na Xingyino vznemirljivo pustolovščino.

Povezava do prispevka
DaCapo reče Dne, 4. 10. 2022 at 20:02:

Kaj pa Kristina Ohlsson? Si bral? Izrečene laži, Zakopane laži, Henryeva skrivnost. Slučajno sem opazil na Biblosu in po opisu sodeč mi je kar zanimivo.  Itak bom prebral, ampak vseeno vprašam. :) 

 

sem slišal za njo, a bral je nisem

 

Sicer pa prebral Monstress TPB Vol. 7. Tale grafični roman spremljam že skoraj od začetka in vsako leto septembra izide novi TPB zvezek. Serija mi ima res kul art, ki mi je posrečena zmes zahodnjaške in japonske estetike. Domišljija avtoricama deluje na polno. :) Gre pa za temačno (ampak res, iber dark) fantazijsko art deco steampunk femi powah pripoved o protagonistki, ki ima pa v sebi demona – podobno kot Naruto svojega Deveterorepega – ki pogoste prevzame nadzor na njo (takrat se običajno kar orenk dvigne tudi »gore level« ilustracij :) ). Svet je fantastično izdelan, raznolik, kompleksen, poln različnih interesnih skupin, enigmatičnih likov, zasukov etc., skratka, tega je toliko, da pravzaprav sploh ne vem več, za kaj se gre :D (zgleda, da bom moral ob prihodu novega zvezka začeti osveževati obnovo prejšnjih delov). Kakorkoli, fajn zadeva.

spacer.png

uredilo bitje Flegma
Povezava do prispevka
Vse_je_najslabse reče Dne, 26. 9. 2022 at 13:09:

Italo Calvino - če neke zimske noči popotnik

 

Nisem pričakoval da me bo kaka knjiga sezula tako kmalu po Potovanju na konec noči (Celine). Tip se je takoj uvrstil na top 5 mojih najljubših avtorjev.

A to sem ti jaz kdaj predlagal al si v divjini našel? Ker vem, da sem Calvina že hypal na forumu, ma se ne spomnim, če točno tebi, ampak vidim, da imava dejansko podoben okus glede knjig, kot sva že ugotavljala :D 

 

Meni je drugače njegova najljubša Nevidna mesta, pomoje vrh njegovega ustvarjanja, Če neke zimske noči pa mi je close second

 

Also, če ti je Calvino všeč, pol ti imam res mega vrhunskih priporočil za nakucat. V bistvu sem prav nervozen, ker vem, da ne smem priporočati preveč knjig hkrati, ker je človek preokupiran, tako da bom se res omejil na tri. Nevidna mesta obvezno poglej, pač ta knjiga je resen raztur, potem pa še Hazarski besednjak, ki je v bistvu leksikon-roman, kjer bereš vnose v enciklopedijo o izmišljenem ljudstvu Hazarov in njihovi usodi. Enciklopedija je napisana s stališča treh virov: krščanstva, islama in judovstva, interpretacije pojmov v enciklopediji pa so si med sabo tudi različne, tako da v bistvu bereš vnose kot nek roman in si počasi sestavljaš zgodbo o majhnem ljudstvu, ki skuša preživeti med večjimi svetovnimi močmi. Res presunljivo in dodelano na neki nerealno vrhunski ravni. Potem pa ti priporočam še Mavrico težnosti, ampak obvezno najprej še malo Calvina, ker Mavrica je brutalen zalogaj in je v bistvu zelo love-hate knjiga. Tisti, ki jim je všeč, jo obožujejo, tisti, ki jim ne potegne, jo sovražijo iz dna srca. Znana tudi po tem, da jo je žirija izbrala za Pulitzerjevo nagrado leta 1984, ampak se ji knjiga predsedniku in glavnemu odboru nagrade zdela tako obscena in neberljiva, da so za tisto leto raje skenslali glavno Pulitzerjevo nagrado, kot jo dali Marvrici :D. Nor shit, močno priporočam.

Povezava do prispevka
Hernier reče pred 2 urama:

A to sem ti jaz kdaj predlagal al si v divjini našel? Ker vem, da sem Calvina že hypal na forumu, ma se ne spomnim, če točno tebi, ampak vidim, da imava dejansko podoben okus glede knjig, kot sva že ugotavljala :D 

 

Meni je drugače njegova najljubša Nevidna mesta, pomoje vrh njegovega ustvarjanja, Če neke zimske noči pa mi je close second

 

Also, če ti je Calvino všeč, pol ti imam res mega vrhunskih priporočil za nakucat. V bistvu sem prav nervozen, ker vem, da ne smem priporočati preveč knjig hkrati, ker je človek preokupiran, tako da bom se res omejil na tri. Nevidna mesta obvezno poglej, pač ta knjiga je resen raztur, potem pa še Hazarski besednjak, ki je v bistvu leksikon-roman, kjer bereš vnose v enciklopedijo o izmišljenem ljudstvu Hazarov in njihovi usodi. Enciklopedija je napisana s stališča treh virov: krščanstva, islama in judovstva, interpretacije pojmov v enciklopediji pa so si med sabo tudi različne, tako da v bistvu bereš vnose kot nek roman in si počasi sestavljaš zgodbo o majhnem ljudstvu, ki skuša preživeti med večjimi svetovnimi močmi. Res presunljivo in dodelano na neki nerealno vrhunski ravni. Potem pa ti priporočam še Mavrico težnosti, ampak obvezno najprej še malo Calvina, ker Mavrica je brutalen zalogaj in je v bistvu zelo love-hate knjiga. Tisti, ki jim je všeč, jo obožujejo, tisti, ki jim ne potegne, jo sovražijo iz dna srca. Znana tudi po tem, da jo je žirija izbrala za Pulitzerjevo nagrado leta 1984, ampak se ji knjiga predsedniku in glavnemu odboru nagrade zdela tako obscena in neberljiva, da so za tisto leto raje skenslali glavno Pulitzerjevo nagrado, kot jo dali Marvrici :D. Nor shit, močno priporočam.

Ne, nisi mi ti tega, to je reset bral pa je reku da je dobro. Ja, do zdej kar si mi svetoval mi je blo vse top. Kul, bom prebral pol tudi to, kaj pa La coscienca di Zeno, ti je dobra? To nam je svetoval enkrat Dolar med predavanjem.

 

Hazarski besednjak sem radijsko igro poslušal drugače, verjetno je narejena po temu, sem ti ga uploadal, verjetno bi hotu poslušat: https://voca.ro/18Parxpk2C77

 

V glavnem hvala za priporočilo, si bom pogledal oboje, Hazarski besednjak in Mavrico, pa Calvinota, valda.

Povezava do prispevka

Zenota pa ti bi jaz toplo priporocila. Sicer je to ponavadi knjiga, ki jo dijaki sovrazijo, cause reasons, ampak meni je bla enkratna. Vplivi Freuda (premisa je psihoanalitik, ki Zenotu svetuje dnevnik, da mu bo pomagalo opustiti kajenje) in Joyca (sta bla frenda, Trst metropola, torej tej zacetek stoletja prijemi), ogromno humorja.

#jesuiszeno

uredilo bitje ReJzOr_na_plin
Povezava do prispevka
Flegma reče Dne, 6. 10. 2022 at 12:37:

 

Svet je fantastično izdelan, raznolik, kompleksen, poln različnih interesnih skupin, enigmatičnih likov, zasukov etc., skratka, tega je toliko, da pravzaprav sploh ne vem več, za kaj se gre :D (zgleda, da bom moral ob prihodu novega zvezka začeti osveževati obnovo prejšnjih delov). Kakorkoli, fajn zadeva.

To je tudi pri meni problem. Tudi jaz spremljam od začetka ampak trenutno pavziram tole ker se ne spomnim več nič. Nekje pri 4 ali 5 vol sem ostal ampak bom moral začeti brati od začetka. :wacko:

Povezava do prispevka

Ne vem, a sem vsako leto bolj izbirčen, kar se branja (in filmov) tiče, ampak se mi zdi, da je 2022 by far najslabše bralno leto zame, vsaj kar se izbire romanov tiče.

 

Dokaj nahypean sem se lotil nove knjige švicarskega avtorja Joela Dickerja, The Enigma of Room 622, čeprav mi je bila že njegova prejšnja, Disappearance of Stephanie Mailer, zelo slaba. 

 

Ampak pičku mater, da je tole next level slabo. Prišel sem do polovice in rage quittal nad tem bullshitom od romana, kjer je dobesedno vse over the top slabo. Od pisanja, kjer Dicker kot blesav uporablja ta svoj "timeline signature trademark" in kot blesav skače po časovnici že skozi vse svoje romane, tu pa se je modelu gladko odfukalo. In tu pridemo do Dickerjevega stila; ti preskoki v časovnici bi bili še ok, če bi bili zanimivi. Tako pa misliš, da bereš kriminalko, v resnici pa bereš nek Victoria Holt viktorijanski misterij, za katerega nimaš niti pojma, v katerem obdobju se dogaja (vse je večinoma sedanjost), za nameček se pa po 250 straneh zgodi vse in nič. Ves čas eno in isto ponavljanje že prebranega, kar vsak lik ima 101 skrivnost, nerealno, res. Za konec pa je tu še prevod. Mislim, "you can't polish a turd" in če je že izvirni material nezanimiv, ga bo prevajalec težko izboljšal, ampak tukaj se je prevajalcu živo jebalo, res. 

 

Nisem pričakoval veliko, res ne, ampak tole je pa samo slabo. Vsak drug stavek je cringe.

 

Od zdaj naprej samo še piratiziram / 10

uredilo bitje Avion
Povezava do prispevka

Je kdo bral Ivana Cankarja od Marcela Štefančiča? Mnenje?
image.png.6cbf83b41157ccc1d8cbffdea5fd7561.png

Navedek

V sanjah je vsak izmed nas Ivan Cankar. In če bi bil Netflixova serija, bi ga lahko eksali v eni noči. Pa ni.

Za eksanje Cankarja – za krokanje z njim – potrebuješ precej več noči. Celo več, kot jih je v njegovi Nini.

A sam sem sklenil natanko to: da ga bom eksal kot Neflixovo serijo – od prve pesmi do zadnjega pisma. Skakal sem mu v besedo – on pa meni.

To, kar je v knjigi Ivan Cankar: eseji o največjem, je poročilo o tej krokariji.

– MŠ, jr.

Na klancu, Vrhnika


edit:
Prav noben? Tudi ti ne, @Hernier

uredilo bitje DaCapo
Povezava do prispevka
Avion reče Dne, 8. 10. 2022 at 23:45:

Ne vem, a sem vsako leto bolj izbirčen, kar se branja (in filmov) tiče, ampak se mi zdi, da je 2022 by far najslabše bralno leto zame, vsaj kar se izbire romanov tiče.

Same! Letos me še nobena ni prevzela. Ravno sem dokončala Prikriti plameni od Celeste Ng in je sicer čist super zgodba, ampak sem vseeno rabila eeeeen meseeec, da sem jo prebrala. Moj bralni žmoht je izginil. :(

uredilo bitje rizz
Povezava do prispevka

Richard Swan - The Justice Of Kings

 

JUSTICE.jpg.2e9a913a846f675a66151cbee6f8476c.jpg

 

The Justice of Kings je prvenec Richarda Swana. Osnovna zgodba je podobna Speaks The Nightbird od Roberta McCammona - je zgodba o potujočih “sodnikih”, ki hodijo naokoli in postavljajo začasna sodišča in tako v bolj odročnih krajih sveta izvajajo zakon. Zgodba je podana v obliki pripovedovanja spominov iz perspektive pravosodne uradnice, ki je za časa glavne zgodbe šele pomočnica. Predvsem na začetku knjiga zna ta stil podajajnja zgodbe delovati nekoliko nenavadno in zmedeno, toda ko se nanj navadimo postane zelo primeren.

 

Kot že omenjeno, The Justice of Kings pripoveduje zgodbo o sodniku Konradu Vonvaltu skozi oči njegove uradnice Helene. Potujejo po “imperiju volkov” (ime dežele kjer se zgodba dogaja) in obiskujejo različna mesta, kjer se ukvarjajo s sodnimi primeri in razrešujejo skrivnosti. Sodniki imajo s strani Cesarja posebno pooblastilo za uporabo različnih posebnih sposobnosti. Vonvalt ima dve taki moči – Glas cesarja, ki lahko prisili ljudi, da ubogajo njegove ukaze, in sposobnost govoriti z nedavno umrlimi. Z uporabo teh pooblastil in svojega položaja razsodnika pravice je Vonvalt v bistvu mobilna policijska postaja/sodišče, ki potuje naokoli in se ukvarja s sranjem državljanov. Pri vsem tem ga spremljata njegova uradnica Helena (vojna sirota, ki jo je posvojil) in njegov stari prijatelj iz vojske, ki deluje kot telesni stražar. Zgodba s polno hitrostjo udari ob oviro pri eni izmed njihovih patrulj. Vonvalt se trudi vzdrževati red v imperiju, ki je podvržen velikim političnim preobratom, Helena pa se spopada s svojo domnevno obveznostjo do svojega posvojitelja in skrajno nenaklonjenostjo njegovemu poklicu. Zgodba se zelo hitro precej zaplete, in naši junaki so izpostavljeni marsičemu.

 

Liki so med sabo zelo povezani, vendar polni pomanjkljivosti in so tekom zgodbe podvrženi ogromni rasti. Predvsem Helena na začetku deluje zelo plitko, vendar pa njen odnos z Vonvaltom postaja vedno bolj pristen in začneta se razvijati v veliko manj sterilni osebnosti. Ko se tako v lik vnese več življenja in osebnosti, se tudi pripoved spremeni in postane fenomenalna. Helena se iz odmaknjene psevdozgodovinarke, ki poskuša ostati nevtralna, spremeni v zelo človeško žensko, ki se trudi, da ne bi bila umorjena zaradi trenutnih dogodkov medtem ko kaznuje zločince.

 

The Justice of Kings se začne počasi, vendar se razvije v hudournik, ki vas bo odnesel s sabo. Nagradila bo vse tiste, ki imajo oko za podrobnosti in bo navdušila bralce, ki uživajo v eksperimentiranju s perspektivo. Liki so pomanjkljivi in ljubki, opazovanje njihove rasti pa je zelo koristno. Skratka, knjiga je odlična izkušnja, ki jo toplo priporočam.

Povezava do prispevka
  • 3 tedne kasneje...

Sicer se postavil vprašanje tudi v temo kjer se diskutira kje kupiti knjige, toda postavljam še tule, ker vidim da je debata tudi o prevodih. Kje bi lahko preveril kakovost prevoda, je kje kdo ki to komentira, recenzira ipd. Zanima me kako kakovosten je slo prevod

Meditations - Marcus Aurelius ala: https://www.bukla.si/knjigarna/filozofija/anticna-filozofija/dnevnik-cesarja-marka-avrelija-2018.html

Why Has Nobody Told Me This Before?: Smith, Dr. Julie

Povezava do prispevka

Ravnokar koncala Mémoire de fille (Spomini dekleta) nobelovke Annie Ernaux

Mlado dekle leta 58, 10 let pred seksualno revolucijo, dozivlja svoje notranje revolucije. Super lep "kristalen" jezik, v malo vec kot 100 straneh se dotika ogromno tem, od odrascanja, do spominov, sprasuje se o pomenu casa in posameznikove preteklosti. Koncala sem in rekla hocem se. Ful priporocam

 

uredilo bitje ReJzOr_na_plin
Povezava do prispevka

FVHuX0s.png

Prejšnji teden zaključil s tole zgodbo.

Backman res pokaže, kako si zares prehitro ustvarjamo neke predstave/predsodke o ljudeh s katerimi prihajamo v stik v življenju in že samo malce poslušanja zelo hitro razkrije povsem drugega človeka ali pa na glavo obrne naše razumevanje zakaj počne nekaj, kar smo si sprva razlagali čisto drugače.

Gre pa v osnovi za lepo prepleteno zgodbo o ljudeh, ki se na ogledu stanovanja znajdejo kot talci in so se prisiljeni "malce" bolje spoznati. Ne, ni v Stockholmu. :)

Povezava do prispevka
  • 2 tedna kasneje...

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...