Skoči na vsebino

[hi-fi klub] Zvočniki, slušalke, gramofoni, DACi in ostala elektronika


Slinch

Priporočeni prispevki

mene pa zanima, če ima kak forumaš izkušnje z Dolby Atmos sistemom? Predvsem kakšna je razlika VS klasični 5.1 surround?

 

Namreč zdej sem se malenkost poglobil v zvok, ko ravno zaključujem novo dnevno sobo. In sem ugotovil, da je 5.1 kao (dobra) osnova za surround v špilih in filmih. Da pa že par let proper sceno v prostorskem zvoku nakazuje Atmos s svojo zmožnostjo pravega 3D sounda predvsem zaradi "točkovnega usmerjanja" in dodatno dimenzijo vertikale. In da se da dejansko narediti soliden Atmos efekt že s 5.1.2 postavitvijo, torej klasični 5.1 surround + 2 stropna zvočnika. Slednje bi pri meni dejansko komotšlo na ta način:

 

5.1.2.jpg

 

Dva solidna zvočnika za ta namen že imam na lagerju (Sib enoti iz Sib & Cub 2 sistema), tudi plac dejansko imam, čisto po spletu naklučij. Moral bi pa pač dokupiti receiver, ki podpira Atmos standard. 

 

Pa me zdaj zanima, preden grem v borbo z žensko, zakaj je spet treba rezat omaro, zakaj imava še en par zvočnikov v dnevni, zakaj gre keš v nek nov shit, ki ga samo jaz na celem svetu vidim kot potrebnega - ali je 5.1.2 Atmos dejansko dovolj velik skok od 5.1, da se splača? 

Povezava do prispevka
Galko reče pred 29 minutami:

mene pa zanima, če ima kak forumaš izkušnje z Dolby Atmos sistemom? Predvsem kakšna je razlika VS klasični 5.1 surround?

 

Namreč zdej sem se malenkost poglobil v zvok, ko ravno zaključujem novo dnevno sobo. In sem ugotovil, da je 5.1 kao (dobra) osnova za surround v špilih in filmih. Da pa že par let proper sceno v prostorskem zvoku nakazuje Atmos s svojo zmožnostjo pravega 3D sounda predvsem zaradi "točkovnega usmerjanja" in dodatno dimenzijo vertikale. In da se da dejansko narediti soliden Atmos efekt že s 5.1.2 postavitvijo, torej klasični 5.1 surround + 2 stropna zvočnika. Slednje bi pri meni dejansko komotšlo na ta način:

 

5.1.2.jpg

 

Dva solidna zvočnika za ta namen že imam na lagerju (Sib enoti iz Sib & Cub 2 sistema), tudi plac dejansko imam, čisto po spletu naklučij. Moral bi pa pač dokupiti receiver, ki podpira Atmos standard. 

 

Pa me zdaj zanima, preden grem v borbo z žensko, zakaj je spet treba rezat omaro, zakaj imava še en par zvočnikov v dnevni, zakaj gre keš v nek nov shit, ki ga samo jaz na celem svetu vidim kot potrebnega - ali je 5.1.2 Atmos dejansko dovolj velik skok od 5.1, da se splača? 

 

Jst planiram identično v novi dnevni, samo sem hotel zvočnike kr vgradit v strop. Ne vem mogoče je to za razmislit?

Povezava do prispevka

Ne vem, kokr si si ti zamislil je imo mal slaba rešitev. Ker rabiš vertikalno komponento, to pomen, da morjo bit al zvočniki nad tvojo glavo, ali pa uporabiš (kot majo tud kšni soundbari) usmerjene zvočnike (reflektivne), ki so pol itak na towerjih in ne najedajo ženski. Mogoče bi blo pol bolš da bi glede na to kako si narisal dnevno, da greš na 7.1, ker ne vem točno kako boš dubu 5.1.2 z zvočniki kot maš narisan. Nism niti jst nek poseben strokovnjak... Mogoče lahk kšn @Slinch pove.

 

Vem pa da večina nerdov na raznih redditih ipd vsi montirajo te overhead zvočnike. Tud ne sam 2 ampak 4 da maš pol 5.1.4...al pa clo 5.2.4 haha. Sam kle pa že dobiš po pički pomoje. Reasoning je, da pr 7.1 sta unadva kanala bolj kot ne večinoma mrtva, atmos se pa baje bolano pozna, isto dodaten woofer.

uredilo bitje Ezoterik
Povezava do prispevka

IMO bo to čist ok, sploh če se jih lahk usmer proti poslušalcu. Valda bi lahk blo še višje (te omare niti komentiru ne bom, upam da mene kdo ne prisili da takšno omaro kupm :D), sam imo se bo ornk, ampak res ornk poznal. Pa vedno lahk na neki točki še zadne kanale namontiraš pa maš 5.1.4, sicer ne vem kako maš sobo, pač v primeru da je tm zid.

 

Kokr sm googlal, ma kr dost folka tud tko, ker pač al logistično al kakorkoli ne morjo montirat v strop. Zdej baje ni idealna rešitev, sam dost mn problematična kot sm mislu in tud Dolby approved.

uredilo bitje Ezoterik
Povezava do prispevka

ma ja, jaz sem tudi googlal in tudi "IMO" bo kul, bi pa ful rad iz prve roke en honest opinion, ali je v resnici ful razlika med 5.1 in 5.1.2 Atmos :D 

 

omara je pa brutal, sploh ko vidiš celoten sklop (nadaljuje se v blok ob stopnišču + v jedilnico + vhodni hodnik, vse v eni liniji). Bo pa res treba malo razbiti ta trenutno zelo hladen, preveč moški look & feel.

Povezava do prispevka
  • 2 tedna kasneje...
Galko reče Dne, 12. 9. 2022 at 10:18:

ma ja, jaz sem tudi googlal in tudi "IMO" bo kul, bi pa ful rad iz prve roke en honest opinion, ali je v resnici ful razlika med 5.1 in 5.1.2 Atmos :D 

 

omara je pa brutal, sploh ko vidiš celoten sklop (nadaljuje se v blok ob stopnišču + v jedilnico + vhodni hodnik, vse v eni liniji). Bo pa res treba malo razbiti ta trenutno zelo hladen, preveč moški look & feel.

Pri filmu Bohemian Rhapsody kjer poje na koncu "We are the Champions" imaš res občutek, da si na Wembley-u. Kocine pokonci. :) Lahko da dobiš ta občutek tudi pri 5.1 sistemu. Bi bilo za poskusit... Drugače pa so skoraj vsi filmi že v Dolby Atmos. Jaz ima 5.1.2 ( Dali Zvočniki + Denon Receiver) in sicer Atmos zvočnika v stropu nad glavo. Sem pa vse urejal ob prenovi dnevne, tako da je bilo vse lažje. Wife approved. :) :) 

uredilo bitje Ethan
Povezava do prispevka
  • 2 tedna kasneje...
Galko reče Dne, 12. 9. 2022 at 10:18:

ma ja, jaz sem tudi googlal in tudi "IMO" bo kul, bi pa ful rad iz prve roke en honest opinion, ali je v resnici ful razlika med 5.1 in 5.1.2 Atmos :D 

Itak da ni ful razlike.

 

Na tvojem mestu, če bi se šel atmos bi dal 7.1.2, ker imaš sourround lepo pravokotno, zadaj pa nimaš nič. Zvočnike pa že tako ali tako imaš.

Sam k je to drago k svina. 

In potem vse naprave lepo v receiver in iz receiverja v TV. PS5 ne podpira atmosa. Xbox pa.

 

uredilo bitje atomic
Povezava do prispevka

Baje naj bi vsi receiverji imeli hude probleme s 120hz passthrough (tale, ki si ga nalimal included), tako da imajo praktično vsi uporabniki konzole povezane v TV in nato zvok s tvja v receiver. Kjer pa imaš potem dostikrat probleme za audio lagom.

 

Tako da ali imaš v kurcu sliko (hdmi v receiver in nato v TV) ali pa zvok (konzola v tv in nato v receiver). 

 

Jaz sem svinjsko občutljiv na vsako milisekundo zaostajanja zvoka, tako da precej slabe rešitve. Na internetu je pa potem cela znanost, kako pravilno povezati preko e-arc povezave TV z recevierjem, da zvok deluje pravilno.

uredilo bitje Feget
Povezava do prispevka

Na koncu itak ugotoviš, da ne rabiš novega receiverja. Sploh če imaš sedaj dober zvok.

 

Dolby Pro Logic IIz expands on Pro Logic IIx with the addition of a height component, creating front height channels above the front left and right speakers, expanding a 5.1 or 7.1 system to 7.1 Height or 9.1. It identifies spatial cues in low-level, uncorrelated information, such as ambience and effects like rain or wind in the side and rear surround channels, and directs it to the front height speakers.[4] The channels it adds are matrixed, not discrete.

 

To 99,9% folka z 7.1 receiverji sploh ne vedo da imajo to možnost in da je v bistvu to atmos marketinška zadeva, ker se to ni prijelo zaradi napačnega imena, ker Dolby Pro Logic folk zmeraj povezuje z stereo upscalingom v surround. Sploh če boš pogledal po forumih.

uredilo bitje atomic
Povezava do prispevka
Ethan reče Dne, 21. 9. 2022 at 20:55:

Pri filmu Bohemian Rhapsody kjer poje na koncu "We are the Champions" imaš res občutek, da si na Wembley-u. Kocine pokonci. :) Lahko da dobiš ta občutek tudi pri 5.1 sistemu. Bi bilo za poskusit..

Tut pr 2.0, ce je dost wattov pa mas dost naglas, da cela soba zravn igra:lol:

uredilo bitje Lebowski
Povezava do prispevka
  • 3 tedne kasneje...

Samsung telefoni majo te neke samsung buds blabla, se jih kar hvali. Poglej malo modele pa premisli. 
Ce imajo iphone pa so ti airpods pro predragi kupi navadne airpods ali une srednje za cca 200€. Druzga nima smisla. 
Za kaksne alternativne brande pa nisem ekspert, poznam samo Jabro ki so ble vcasih ful dobre sam ne vem ce se se vedno drzijo ok proti konkurenci.

Povezava do prispevka
atomic reče pred 1 uro:

Katere brezžične slušalke te za v ušesa airpods neki neki so za kupit? Tam do 200€ max... pa pri nas... otroc imajo še ta bon pa bo bilo fino ga vnovčit, druge zadeve so itak neuporabne.

 

Samsungove Buds 2 ali pa Buds 2 pro.

Povezava do prispevka
  • 4 tedne kasneje...
Arey reče Dne, 30. 9. 2022 at 16:03:

Kako pa sploh zgleda nek najboljši način za vezat sound? Ajd, 120hz me načeloma ne zanima ampak recimo da bi hotel met vse opcije odprte - kako vi profiji to povežete?

Če imaš vse novo:

Potem je najbolje iz TVja iz HDMIja, ki podpira eARC v receiver in potem vse ostale napreve, kar direkt v receiver.

 

Če imaš malo star receiver in nov TV:

Potem je najbolje iz TVja iz HDMIja, ki podpira eARC v receiver in potem vse ostale napreve, kar direkt v TV.

 

Če imaš star receiver ne glede na to, kak TV imaš:

Potem je najbolje iz TVja optiko v receiver in vse ostale naprave direkt v TV.

uredilo bitje atomic
Povezava do prispevka

Ali ima kdo izkusnjo s spodnjim ali podobnim sistemom?

https://mojedom.si/S76/A8487/hišni-kino/soundbar-jbl-bar-5.1-surround-4k?utm_source=ceneje&utm_medium=products&utm_campaign=ceneje_products&utm_content=pp_1

 

Namreč dnevno že imam postavljeno, kablaraja ne bom vlekel. Kaksen predlog za kaj boljšega(atmos podpora), gre se mi da so sateliti bluetooth ali wireless(na baterije). 

 

Hvala fejst. 

uredilo bitje soulpatch
Povezava do prispevka

Po enih 15 letih so mi crknali Logitechovi zvočniki in sem se odločil, da ob menjavi malo globlje sežem v žep. 

 

Ker se na zvočnike ne spoznam, sem rekel, da mal vprašam tukaj.

 

S svojim omejenim znanjem in branjem reviewjev sem prišel do ideje: Kanto Yu4

 

Ali kdo ve, če se ti zvočniki za ta denar splačajo. Ali so kaki drugi boljši v tem rangu, ali je to sploh neki smiseln price range, itd.. Za vse informacije bi bil zelo hvaležen

 

Povezava do prispevka

Koliko imas placa? Tipicno bo vecji woofer rezultiral v boljsem zvoku (recimo YU6).

Druga opcija je, da dodas sub tem (lahko tudi kdaj kasneje).

Tretja opcija je, da ti bo ze zvok teh kist samih ze vsec.

 

Ti pa razen nekih genericnih nasvetov ne znam svetovat, ker jih se nisem slisal.

 

Pred leti so bili precej priljubljeni Audioengine A5, ki so meni zveneli ok.

Sam imam v kleti JBL LSR308 in bi jih zvokovno toplo priporocal, a v primeru klasicnih

aktivnih monitorjeb rabis zraven imeti se eno skatlico (bluetooth dac z daljincem), da

prides priblizno na prakticnost teh kanto kist.

Povezava do prispevka
  • 2 tedna kasneje...

Predpostavka, da nimaš idelno postavljene stvari v prosotru, da nimaš kavča točno v centru zvočnikov, ki so vsaj pol metra oddaljeni od vseh sten itd. ampak imaš pač navadn flet s policam, kredencam ob steni, jedilnim mizam, rožami, kamini, mačjim skretom v kotu itd. v cca 40 kvadratov velkem prostoru (L oblike). A bi hivemind priporočal boljše manjše zvočnike ali slabše večje? Razmišljam, da bi Dali Zensor 1 zamenjal s KEF LS50 meta, ki jih vsi ful hvaljo na polno. Pasal bi mi na obstoječ plac, ker so dimenzijsko za par centi večji, nobenege preurejanja prostora in omar sred prostora ne bi bilo v igri ... Po drugi strani se pa za vse te zvočnike piše da so za "small to medium size rooms", karkol to pomen v ezoteričnih audofilskih enotah. A je to waste of money v vsakem primeru, če si ne kupim en fotel za med zvočnike? Podvprašanje, 2x60W amp (pri 6 ohmih) je verjetno že za KEFe mal na meji, karkol večjega bi mogu menjat še amp?

Povezava do prispevka

1. boljše večje rabljene

2. boljše manjše + sub

3. slabše večje

4. boljše manjše

 

Velikost zvočnika je soodvisna od volumna prostora, ti izbereš serijo, ki ti je kul (npr. zensor), pol pa znotraj serije velikost zvočnika, ki je primeren za velikost prostora, s čimer poskušaš ujet optimalen response po frekvenčnem spektru.

Kočler prevod: majhen zvočnik, malo basa. 40m2 je ful, kompakten zvočnik tega pač ne zafila.

 

Zdaj glede na to, da ti je kul furat high end racing rig in pol igrat top simulacije na 17" monitorju, ti mogoče tudi ne bo bad poslušat hud sound brez low enda, pol pač raje boljše manjše zvočnike. Postavitev v prostoru in pozicija poslušanja tu ne igrata neke vloge, toj bolj za soundstage in stereo sliko, whatever

 

Also velikost zvočnika ni premosorazmerna s potrebo po moči, ta je odvisna od elektromehanskih lastnosti komponent. Najbolj relevanten spec je sensitivity in ja, tale kef ima nižjo občutljivost in višjo povprečno impedanco, tako da si fucked. Ne spomnim se ker amp imaš, ampak verjetno bi ga moral odpreti ene 50% več za isti volume.

Povezava do prispevka

Men je enkrat slinč reku, da so kul firme Teufel in Nubert. Ker v lajfu kupujem vse cheap, sem kupil tele Teufle. Sigurno eden najboljši nakupov nasploh ever made. Ne morem verjet, da obstaja podjetje, ki ti za 299€ iz Nemčije dostavi 50kg kamnov. No tukaj niso bili kamni, ampak dejansko nov par zvočnikov. Mel sem audiofile na obisku in sicer so ja podal kritiko, da je bassa preveč, da niso tako precizni, kot tisti za 2000€+ itd... Ampak ga ni človeka, ki bi ostal ravnodušen ob poslušanju. Najbolj zanimivo je to, da sem imel kar orng SUB, pa sem ga enostavno dal stran, ker ne rabiš, škoda štroma. To res grmi neverjetno in za musko in za filme je res top priporočam. Ni varijante, da se dobi boljše zvočnike za ta denar.

Tako, da sem potem kupil še center iz te serije in svoje stare KEFe razmetal po dnevni za 7.1. Center recimo stane 179€, kar pomeni, da je 30€ dražji od teh, pa je pol manjši :) 

Povezava do prispevka

Kr monitor mi je zdisal :(

 

Te Dali sem si kupil v Japanu, kjer je mel cel flet s skretom vred 40 kvadratov in so bili v neki akciji na Amazonu brez nekega testa, in jih zdaj nosim po svetu s sabo ko mačka mlade. Težek lajf me je zdej spravil v tako bizarno velke dnevne. Anyway, dejansko mi je zvok všeč (bolj ko Nuberti, k jih mam za TV), fršterker je Marantzov (ki ma menda tud nek svoj privzet zvok, vsaj moj tamau me to taunta), pa mi je tud všeč, absolutno pa setupu manjka basov. Ampak pri vse teh čudnih modernih materialih in weird dizajni zvočnikov nisem več prepričan kaj sploh vpliva na to za kol velko sobo je ... :/

 

Kar bi zdaj kupoval bi kupoval tko k simrig, for good, pa ne Fanatec. Če mačji praskalnik zamenjam za samostoječe, pa merim nekam v isti rang ko KEFi me mal skrbi kaj morem gledat, Dali Rubicon? Par jurjev po kosu pa roka al pa gospan Gordana, se slišimo pa kdaj so bili nazadnje očiščeni dovodi za elektriko?

Povezava do prispevka

Ker nima basov, ne bi pa kupoval woofer, (nekak se mi zdi, da bo zvok malenkost boljši, pa vseen slabši kot nek proper stereo setup).. Ker sem 100%, da ni to ravno najboljši zvok, ki ga za normalno ceno nekdo, ki uporablja hifi za poslušat muzko in ne obratno, lahko dobi. Ker rabim s potrošništvom in projekti zapolnit praznino v svoji duši, ki jo ne zna hrana in psihoterapevtka.

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...