Skoči na vsebino

Toplotne črpalke


Skynetz

Priporočeni prispevki

Skynetz reče pred 11 urami:

 

Ma pomoje ne, samo so pač iz Celja in pridejo vedno oni kamorkoli, pa se imo nočejo furat povsod pa si delat samo stroške, brez da folk pol pri njih vzame.

 

saj ne rabi prit do mene, sam da mi pove kolk stanejo razlicne toplotne pa vsaj priblizno kolk montaza

tud ni razlike 15k eur v montazi da bi rabo nujno pogledat lokacijo pa probat eno zlicko zemlje pojest 

Povezava do prispevka
JediEagle reče pred 9 urami:

Nas definitivno pride ceneje toplotna kot kurilno olje. So bile že take zime, da smo v dveh meseceih pokurili do 4000 l olja :) Like I said...big house.  Also fun fact... kompresor tehta faking 100 kil :D Decembra je ravno sneg zapadel in sem moral dat sanke, da sta lahko spravila nov kompresor do črpalke, ker z rudlom se ni dal it po snegu :D

 

Lahko vprašam, če veš koliko bi dajali za elektriko, če ne bi imeli sončna elektrarne? Če daš v hišo tako močno TČ je verjetno elektrarna zelo smiselna? Bom nekoč v podobni situaciji pa počasi začenjam zbirati informacije. 

Povezava do prispevka

Sončno imamo samo za gretje vode, ne pa za elektriko.  O slednjem sicer razmišljam že par let, ampak ne vem, a bi šel v tako investicijo, ker itak prodajamo.  Načeloma so pozimi računi za elektriko višji za 300 eurov. Zadnji dve leti nekoliko več zaradi crkavanja kompresorja. Decembrski račun je bil kakšnih 100 eurov nižji, kot sem pričakoval, da bo. Sem se potem spomnil še iz časov, ko je gostilna obratovala, da je bila razlika med poletnim računom in zimskim za 300 eurov. Takrat smo za gostilno sporočali števec in plačevali dejansko porabo, po zaprtju smo šli na pavšal, pa dejansko nisem šel nikoli računat potem povprečij po letnih doplačilih, da rastejo. Sedaj imamo pa že eno leto avtomatski števec, tako da je slika postala bolj jasna. Bom videl, koliko bo sedaj za januar.

Povezava do prispevka
magični kralj reče pred 2 urama:

saj ne rabi prit do mene, sam da mi pove kolk stanejo razlicne toplotne pa vsaj priblizno kolk montaza

tud ni razlike 15k eur v montazi da bi rabo nujno pogledat lokacijo pa probat eno zlicko zemlje pojest 

Se popolnoma strinjam s tabo, ampak meni ni hotela povedat po telefonu z izgovorom "lahko se preveč razlikujejo montaže, da bi ti lahko povedali okvirno ceno in jo povemo samo po ogledu, ki je plačljiv", well, fuck you :D

Povezava do prispevka

Okvirno ceno ti itak lahko povejo. Ampak stranke so večinoma kreteni in se držijo te okvirne cene ko da je bog in batina. Pa ni, marsikaj se spremeni, ko se montaža začne. Stranki to dopovedat je pa pogosto kar problem.

 

Idi v trgovino, ti bojo naredili ponudbe, primerjaj, najdi monterja in akcija.

Povezava do prispevka
Skynetz reče Dne, 14. 1. 2022 at 11:14:

Kaj imate kaj doma, ste zadovoljni/niste?

 

Pozna oz. ima kdo doma Kronoterm - slovensko robo?

 

Mitsubishi Ecodan 7,5 kWh z 200L zalogovnikom. 185m2, novogradnja, nizkoenergijska, talno gretje, zgrajeno 2020.

 

Zadeva laufa BP in tut poraba štroma štima. V bistvu je še nižja od pričakovane. Tut zunanja enota ni preglasna, pri odprtem oknu ponoči zdaj, ko gre včasih fan na visoke obrate je slišna, sicer sploh ne vemo da jo imamo.

 

Edino kar bi spremenil, če bi lahko, je da bi vzel 300L zalogovnik. Ampak ta je prišla ven 3 mesece po tem, ko smo mi našo zagnali in potem nisem želel postavljene zadeve menjat. Tako pač večkrat zalaufam tisto dodatno gretje sanitarne vode, to je pa tut vse.

 

Servis obvezno REAM, lokalcem ne zaupam, sploh po tem, ko so zajebali zagon in mi za sušenje tlakov zagnali tak protokol, da je vse tlake "zategnilo" do konca in je parketar preklinjal vse svete in prosvetne, ko je brusil in reševal, kar se je reševati dalo.

uredilo bitje Smoki
Povezava do prispevka
Smoki reče pred 4 urami:

 

Mitsubishi Ecodan 7,5 kWh z 200L zalogovnikom. 185m2, novogradnja, nizkoenergijska, talno gretje, zgrajeno 2020.

 

Zadeva laufa BP in tut poraba štroma štima. V bistvu je še nižja od pričakovane. Tut zunanja enota ni preglasna, pri odprtem oknu ponoči zdaj, ko gre včasih fan na visoke obrate je slišna, sicer sploh ne vemo da jo imamo.

 

Edino kar bi spremenil, če bi lahko, je da bi vzel 300L zalogovnik. Ampak ta je prišla ven 3 mesece po tem, ko smo mi našo zagnali in potem nisem želel postavljene zadeve menjat. Tako pač večkrat zalaufam tisto dodatno gretje sanitarne vode, to je pa tut vse.

 

Servis obvezno REAM, lokalcem ne zaupam, sploh po tem, ko so zajebali zagon in mi za sušenje tlakov zagnali tak protokol, da je vse tlake "zategnilo" do konca in je parketar preklinjal vse svete in prosvetne, ko je brusil in reševal, kar se je reševati dalo.

Wow, to je pa kr švoh za 185m2. Prej je bil tle Gunjač ap nam je predlagal med 10 in 12kw za cca 160m2.

 

Kolega pa je pred pol leta vgradil 7kw toplotno za cca 80kvadratov. Sicer ajde, on je zanalašč dal močnejšo, če/ko bo kasneje še v pritličju dal gretje, ker ga sedaj sploh nima, da mu ne bo treba menjat toplotne.

 

Drugače očitno ni tak problem kot sem mislil z višino elementov oz zalogovnikom. Je rekel da se da tudi vse razkosat in montirat bojler posebej, notranjo enoto posebej - zalogovnik in potem še črpalke posebej. Da bi sicer tudi vse v enem šlo ampak bi blo več jebanja z montažo + težje servisiranje zaradi višine in manjko prostora v kotlovnici.

 

Zdej pa čakam da mi pove kolko me bo prišlo od 10 do 12kw toplotna, ampak predvidevam da ne bo poceni :ermm:

 

P.S. kar se tiče Kronoterma pa je rekel ta Gunjač, da jih je sicer nekaj vgradil in da z njimi ni imel nekih problemov, ampak da so kot firma arogantni, prepotentni in se imajo za nevem kaj in jih sovraži zaradi tega. Da mu tudi ne pustijo opravljat njegovega dela in ne dovolijo da drugi kot oni sami servisirajo naprave. Poleg tega pa da za vikende ne delajo, tako da če je karkoli narobe on ne sme pomagat, hkrati pa je kriv. Tako da se jih je začel izogibat, ker noče potem imet kakšnih problemov, ki jih sam niti ne more/sme rešit.

uredilo bitje Skynetz
Povezava do prispevka

Niti ni švoh, saj je napisal, da je NEH.

 

Drugače ima pa Kronoterm enega najboljših izkoristkov če ne kr najboljšega, sploh pri močnejših modelih 10kw+.

Nasploh je njihova tehnologija top, zadnje serije so pa še lepe povrhu.

 

Pa ne delam reklame, sam bom imel Orco + Ecodan, se pa vseeno nebi branil Kronoterma :D

Povezava do prispevka
Arey reče pred 2 minutama:

Zakaj pa rabis zalogovnik @Skynetz?

Malo sem pozabil kaj je rekel, ampak mislim da zaradi tega, ker bi bili radiatorji + talno gretje. Pa pol rabiš mešalno posodo + zalogovnik, kolikor sem razumel. Pol pa dodatno še bojler za sanitarno vodo.

 

Pennywis3 reče pred 1 minuto:

Niti ni švoh, saj je napisal, da je NEH.

 

Drugače ima pa Kronoterm enega najboljših izkoristkov če ne kr najboljšega, sploh pri močnejših modelih 10kw+.

Nasploh je njihova tehnologija top, zadnje serije so pa še lepe povrhu.

 

Pa ne delam reklame, sam bom imel Orco + Ecodan, se pa vseeno nebi branil Kronoterma :D

Aja, pa res. Samo mi je skoraj da malo dealbreaker, če ni nobenega serviserja, ki lahko pride kej popravit takoj in če so prepotentni itd. Njihove naprave je namreč precej pohvalil, njihov odnos pa precej grajal. Dolgoročno zna bit to pol kr problem.

Povezava do prispevka
Skynetz reče pred 7 minutami:

Aja, pa res. Samo mi je skoraj da malo dealbreaker, če ni nobenega serviserja, ki lahko pride kej popravit takoj in če so prepotentni itd. Njihove naprave je namreč precej pohvalil, njihov odnos pa precej grajal. Dolgoročno zna bit to pol kr problem.

 

To sigurno, servis mora bit dober, predvsem pa rezervni deli za leta vnaprej - kar mi je čudno, da tega pri kronoterm nebi bilo, glede na to, da je slovenski produkt.

Sodelavka npr. je šla vgrajevat neko xy toplotno v bajto, ker je bila pač pri koncu z denarjem in se ji je v osmih letih 3x ustavila, nazadnje je čakala 3 tedne sredi zime, da so ji dobavili rezervne dele, ker jih nikjer ni za dobit.

 

Poleg tega mam feeling, da se ljudje prehitro odločajo za toplotne samo na podlagi znamk, dobro se je pozanimat pri kakšnem neodvisnem strokovnjaku, da ti malce razloži o COP/SCOP vrednostih pri različnih močeh in predvsem nižjih temperaturah.

Na trgu je še vedno kar nekaj ponudnikov, ki ti bodo z veseljem prodali generacijo ali dve staro toplotno, katere izkoristek je bolj klaveren.

 

Povezava do prispevka
hordak reče pred 8 minutami:

Odvisno, koliko izolacije je na hiši. Za nizkoenergijsko mora biti več kot dovolj.

No ja, mi je sploh nimamo zaenkrat, je pa v planu. Na koncu, ko bo urejeno vse ostalo.

 

Za NEH pa je morda pol res dovolj, ja.

 

Pennywis3 reče pred 7 minutami:

 

To sigurno, servis mora bit dober, predvsem pa rezervni deli za leta vnaprej - kar mi je čudno, da tega pri kronoterm nebi bilo, glede na to, da je slovenski produkt.

Sodelavka npr. je šla vgrajevat neko xy toplotno v bajto, ker je bila pač pri koncu z denarjem in se ji je v osmih letih 3x ustavila, nazadnje je čakala 3 tedne sredi zime, da so ji dobavili rezervne dele, ker jih nikjer ni za dobit.

 

Poleg tega mam feeling, da se ljudje prehitro odločajo za toplotne samo na podlagi znamk, dobro se je pozanimat pri kakšnem neodvisnem strokovnjaku, da ti malce razloži o COP/SCOP vrednostih pri različnih močeh in predvsem nižjih temperaturah.

Na trgu je še vedno kar nekaj ponudnikov, ki ti bodo z veseljem prodali generacijo ali dve staro toplotno, katere izkoristek je bolj klaveren.

 

Sej nisem rekel da rezervnih delov ne dobiš. Bolj to, da ti lahko v garancijski dobi samo oni kot proizvajalec pridejo karkoli tikat in drugim tega ne pustijo. Tako je povedal ta neodvisni monter, ki je bil tukaj. In je rekel da je že imel probleme, ker je to vgradil komu, nakar je kaj crknilo ali je bilo treba kaj spremenit, njemu proizvajalec ne pusti, ker imajo svoje serviserje, tej njihovi serviserji pa ne delajo med vikendi, pa tudi med tednom ne pridejo takoj ampak si vzamejo čas. 

 

Pa da so arogantni tudi do strank, da so že govorili kako stranka nima pojma in narobe uporablja, na koncu pa se je ugotovilo, da so oni narobe nastavili itd. 

Povezava do prispevka
Skynetz reče pred 12 urami:

Wow, to je pa kr švoh za 185m2. Prej je bil tle Gunjač ap nam je predlagal med 10 in 12kw za cca 160m2.

 

Po projektu je bilo predvideno in izračunano s strani strojnega projektanta, da mora biti 7,0 kWh, to je bila spodnja meja po projektu glede na predvidene toplotne izgube na objektu. Hiša je ovita v 20cm EPS fasado, stavbno pohištvo je na zgornji meji pasivnega razreda, 16cm XPSa pod hišo in 12cm pod tlaki v P in M, 32cm volne v mansardi, vse narejeno s parnimi zaporami in brez toplotnih mostov. Tako kot mora bit, če se dela na novo.

 

Kar se Kronoterma tiče težko rečem karkoli, lahko edino povem par stvari, ki sem jih v času izbire in montaže naše TČ slišal/doživel. Tudi jaz sem bil nad prodajniki Kronoterma negativno presenečen. Delovali so precej naduti in samovšečni kako so vse to razvili, to je slovensko to je top, so boljši kot Viessman, Micke so klump proti nam itd. V resnici pa Kronoterm ni nič drugega kot kombinacija Toshibe in Mitsubishija v drugi embalaži in lepši (relativno) plehnati škatli. To je javna tajna, da so njihove TČ copy-paste japonskih z nekaj lastnimi upgradi/spremembami. Zato se mi je tudi za malo zdelo to njihovo hvalisanje in trkanje po prsih. Njihov servis je baje enak in precej jebivetrski odnos servia je meni takoj alarm.

 

Kar se izbire TČ tiče je en res vredu dečko na sejmu Dom lepo rekel kaj je najbolj pomembno: da je dovolj močna (ne premočna!), da ima dovolj velik zalogovnik vode (če ga rabiš) in da ti je serviser na voljo 24/7. Pri čemer je slednje skoraj najbolj pomembno pri novogradnjah, kjer alternativnega vira ogrevanja v veliki večini ni. Ko odpove TČ je konec.

 

Mi s kaminom bi lahko kak dan preživeli, ampak če meni serviser reče, da ga za vikend ni oz.da čez vikende ne dela, niti za urgence (kar crkot TČ je), je z mano opravil. Takega serviserja ne rabim.

 

 

Povezava do prispevka
Smoki reče pred 10 minutami:

 

Po projektu je bilo predvideno in izračunano s strani strojnega projektanta, da mora biti 7,0 kWh, to je bila spodnja meja po projektu glede na predvidene toplotne izgube na objektu. Hiša je ovita v 20cm EPS fasado, stavbno pohištvo je na zgornji meji pasivnega razreda, 16cm XPSa pod hišo in 12cm pod tlaki v P in M, 32cm volne v mansardi, vse narejeno s parnimi zaporami in brez toplotnih mostov. Tako kot mora bit, če se dela na novo.

 

 

Kar se izbire TČ tiče je en res vredu dečko na sejmu Dom lepo rekel kaj je najbolj pomembno: da je dovolj močna (ne premočna!), da ima dovolj velik zalogovnik vode (če ga rabiš) in da ti je serviser na voljo 24/7. Pri čemer je slednje skoraj najbolj pomembno pri novogradnjah, kjer alternativnega vira ogrevanja v veliki večini ni. Ko odpove TČ je konec.

 

Imam 5kW toplotno črpalko (po izračunih strojnih inštalacij) za 190 m2 pasivne hiše pa ni nobenih problemov. Zalogovnik ti pa definitivno priporočam. Jaz sem vzel mislim da 240 l pa je na čase skoraj premalo ko se cela družina odloči zvečer stuširati. Treba je upoštevati, da temperature vode v njem ni ravno visoka, kot jo je večina navajena iz klasičnih bojlerjev in se zato hitro zniža, če je poraba visoka.

Povezava do prispevka
Smoki reče pred 2 urama:

 

Po projektu je bilo predvideno in izračunano s strani strojnega projektanta, da mora biti 7,0 kWh, to je bila spodnja meja po projektu glede na predvidene toplotne izgube na objektu. Hiša je ovita v 20cm EPS fasado, stavbno pohištvo je na zgornji meji pasivnega razreda, 16cm XPSa pod hišo in 12cm pod tlaki v P in M, 32cm volne v mansardi, vse narejeno s parnimi zaporami in brez toplotnih mostov. Tako kot mora bit, če se dela na novo.

 

Kar se Kronoterma tiče težko rečem karkoli, lahko edino povem par stvari, ki sem jih v času izbire in montaže naše TČ slišal/doživel. Tudi jaz sem bil nad prodajniki Kronoterma negativno presenečen. Delovali so precej naduti in samovšečni kako so vse to razvili, to je slovensko to je top, so boljši kot Viessman, Micke so klump proti nam itd. V resnici pa Kronoterm ni nič drugega kot kombinacija Toshibe in Mitsubishija v drugi embalaži in lepši (relativno) plehnati škatli. To je javna tajna, da so njihove TČ copy-paste japonskih z nekaj lastnimi upgradi/spremembami. Zato se mi je tudi za malo zdelo to njihovo hvalisanje in trkanje po prsih. Njihov servis je baje enak in precej jebivetrski odnos servia je meni takoj alarm.

 

Kar se izbire TČ tiče je en res vredu dečko na sejmu Dom lepo rekel kaj je najbolj pomembno: da je dovolj močna (ne premočna!), da ima dovolj velik zalogovnik vode (če ga rabiš) in da ti je serviser na voljo 24/7. Pri čemer je slednje skoraj najbolj pomembno pri novogradnjah, kjer alternativnega vira ogrevanja v veliki večini ni. Ko odpove TČ je konec.

 

Mi s kaminom bi lahko kak dan preživeli, ampak če meni serviser reče, da ga za vikend ni oz.da čez vikende ne dela, niti za urgence (kar crkot TČ je), je z mano opravil. Takega serviserja ne rabim.

 

 

Samo a to pomeni, da zdej ko bomo mi menjali stavbno pohištvo in dali izolacijo bi lahko potem imeli namesto 10kw toplotne črpalke morda 8? Al to vseeno ne gre, ker je konstrukcijsko drugačna gradnja hiše?

 

Se ne spoznam toliko, ampak predvidevam da ne gre, če ni pasivno grajena hiša, kar naša iz leta 1968 definitivno ni :D 

 

Drugače boljše da ne povem kaj so nam debili iz Lunosa naredili doma pred enim tednom. Staršem so v stanovanje šli montirat rekuperacijo, in šli vrtat luknjo v spalnici, brez da bi pogledali kaj je zadaj. No zadaj je bila klima, kar je na srečo opazil eden od treh delavcev dovolj hitro, tako da so zvrtali luknjo samo na pol in se potem ustavili. Če se ne bi bi prebili klimo zadaj. Pol so premaknili vrtanje za 7cm in prebili cev od centralne ki povezuje pritličje z 1 nadstropjem in je bila poplava v spalnici. Pol so pa kot butelni gledali in niso vedli kaj naredit. Na koncu so rekli da oni bi nadaljevali na našo željo, ampak pod našo odgovornostjo. Tko da če še kej zajebejo drugje, smo mi krivi in moremo mi plačat sanacijo. Idioti.

 

Tako da ko slišim take zgodbe o Kronotermu me malo mine volja, da bi se ukvarjal še z njimi.

Death reče pred 1 uro:

Imam 5kW toplotno črpalko (po izračunih strojnih inštalacij) za 190 m2 pasivne hiše pa ni nobenih problemov. Zalogovnik ti pa definitivno priporočam. Jaz sem vzel mislim da 240 l pa je na čase skoraj premalo ko se cela družina odloči zvečer stuširati. Treba je upoštevati, da temperature vode v njem ni ravno visoka, kot jo je večina navajena iz klasičnih bojlerjev in se zato hitro zniža, če je poraba visoka.

A mi kdo razloži, zakaj so eni brez zalogovnika, eni z, eni pa imajo zalogovnik + bojler? A ni to eno in isto? 

Povezava do prispevka
Skynetz reče pred 34 minutami:

Samo a to pomeni, da zdej ko bomo mi menjali stavbno pohištvo in dali izolacijo bi lahko potem imeli namesto 10kw toplotne črpalke morda 8? Al to vseeno ne gre, ker je konstrukcijsko drugačna gradnja hiše?

 

Se ne spoznam toliko, ampak predvidevam da ne gre, če ni pasivno grajena hiša, kar naša iz leta 1968 definitivno ni :D 

 

Drugače boljše da ne povem kaj so nam debili iz Lunosa naredili doma pred enim tednom. Staršem so v stanovanje šli montirat rekuperacijo, in šli vrtat luknjo v spalnici, brez da bi pogledali kaj je zadaj. No zadaj je bila klima, kar je na srečo opazil eden od treh delavcev dovolj hitro, tako da so zvrtali luknjo samo na pol in se potem ustavili. Če se ne bi bi prebili klimo zadaj. Pol so premaknili vrtanje za 7cm in prebili cev od centralne ki povezuje pritličje z 1 nadstropjem in je bila poplava v spalnici. Pol so pa kot butelni gledali in niso vedli kaj naredit. Na koncu so rekli da oni bi nadaljevali na našo željo, ampak pod našo odgovornostjo. Tko da če še kej zajebejo drugje, smo mi krivi in moremo mi plačat sanacijo. Idioti.

 

Tako da ko slišim take zgodbe o Kronotermu me malo mine volja, da bi se ukvarjal še z njimi.

A mi kdo razloži, zakaj so eni brez zalogovnika, eni z, eni pa imajo zalogovnik + bojler? A ni to eno in isto? 

 

Se bojim da ni tako enostavno. Vsekakor to, da boste hiso prenovili in oblekli v fasado in nova okna, ki so termicno in izolativno veliko boljsa od trenutnih pomaga, ampak za detajle vam bo pa kak energijski svetovalec vec povedal. Ceprav kaj dosti slabse crpalke ne boste mogli vgraditi ze zato, ker imate radiatorje ki so cisto drug tip ogrevanja od talnega gretja in v osnovi zahtevajo mocnejso crpalko.

 

Ti od Lunosa so pravi ja...od zene sestra je kupila hiso v 3. podaljsani gradbeni fazi in sta z njenim potem sama urejala finalizacijo. No in ker gre za vec his v enem naselju, vse tipske so vse gradili isti izvajalec in podizvajalci. No in potem po premopredaji, kak teden po tem, ko sta prejela kljuce in so se z sosedi zaceli pogovarjati okoli morebitnih skupnih izvajalcev za strojne instalacije, uledijo LUNOS in v njuni hisi zvrtajo luknje za prezracevanje. 

 

In pazi to, BREZ da bi:

- ju o tem karkoli obvestili

- bi od njiju dobili dovoljenje za vrtanje

- bi jima dali kak zapisnik ali karkoli o izvedbi del

 

Niti podpisa niso zahtevali. Njiju na objektu ni bilo, ker sta bila v sluzbi in ko sta poklicala LUNOS jima je en tip samo zabrusil: "Mi smo dobili navodilo zvrtati luknje v hisah in smo to naredili. Ce lukenj ne rabite jih pa zadelajte."

 

Objekt zunaj zakjlucen s fasado, znotraj sicer surov, ampak vseeno. No comment.

Povezava do prispevka
Smoki reče pred 3 urami:

V resnici pa Kronoterm ni nič drugega kot kombinacija Toshibe in Mitsubishija v drugi embalaži in lepši (relativno) plehnati škatli.

Isto je meni moj monter povedal. Japonske toplotne so vse dobre, vseeno katero firmo vzameš, evropske so pa iste kot japonske, edina razlika je da imajo bolj fancy ohišja in lepše spete kable v notranjosti. Samo precej dražje so.

Povezava do prispevka

No torej, ker delam v nabavi v eni firmi kjer montiramo toplotne poleg vsega ostalega, sem se malo s šefom pogovarjal. Priporoca Mitsubishi Ecodan. Vem, da Mavi ima dobre cene, tudi mislim, da imajo trgovino v Kopru, al nekje na obali. Daikin bi naj bil ok, ampak se mu ne zdi dobrodržeči, zdaj smo jih par montirali, pa bomo videli. Predlagam, da res kontaktiraš Mavi trgovino za ponudbo. Toliko, da malo primerjaš cene.

Povezava do prispevka
Smoki reče pred 1 uro:

 

Se bojim da ni tako enostavno. Vsekakor to, da boste hiso prenovili in oblekli v fasado in nova okna, ki so termicno in izolativno veliko boljsa od trenutnih pomaga, ampak za detajle vam bo pa kak energijski svetovalec vec povedal. Ceprav kaj dosti slabse crpalke ne boste mogli vgraditi ze zato, ker imate radiatorje ki so cisto drug tip ogrevanja od talnega gretja in v osnovi zahtevajo mocnejso crpalko.

 

Ti od Lunosa so pravi ja...od zene sestra je kupila hiso v 3. podaljsani gradbeni fazi in sta z njenim potem sama urejala finalizacijo. No in ker gre za vec his v enem naselju, vse tipske so vse gradili isti izvajalec in podizvajalci. No in potem po premopredaji, kak teden po tem, ko sta prejela kljuce in so se z sosedi zaceli pogovarjati okoli morebitnih skupnih izvajalcev za strojne instalacije, uledijo LUNOS in v njuni hisi zvrtajo luknje za prezracevanje. 

 

In pazi to, BREZ da bi:

- ju o tem karkoli obvestili

- bi od njiju dobili dovoljenje za vrtanje

- bi jima dali kak zapisnik ali karkoli o izvedbi del

 

Niti podpisa niso zahtevali. Njiju na objektu ni bilo, ker sta bila v sluzbi in ko sta poklicala LUNOS jima je en tip samo zabrusil: "Mi smo dobili navodilo zvrtati luknje v hisah in smo to naredili. Ce lukenj ne rabite jih pa zadelajte."

 

Objekt zunaj zakjlucen s fasado, znotraj sicer surov, ampak vseeno. No comment.

No sej radiatorji bi bili v največ v 1 nadstropju kasneje. Zdej so v dveh, ampak v enem jih bom fuknil ven in montiral talno ogrevanje. Starši pa se še odločajo, kaj bodo naredili v njihovem delu.

 

No sej en tretji monter za toplotne je rekel da so tudi njemu prišli vgradit od Lunosa, in mu prebili cel od kanalizacije al vodovoda, se ne spomnem točno. Skratka pacienti.

Včeraj pa je rekel še Gunjač, da je tudi on slišal zgodbe o njih in jih skurcal do konca, pa še omenil da kupujejo ventilatorje iz kitajske za 30€ in jih potem tle za 800 prodajajo naprej.

Pennywis3 reče pred 56 minutami:

:D

 

Tole je že zrelo za kakšno tožbo.

Drugače je pa rekuperacija od 01.2021 itak zakonsko obvezna pri neh in pasivnih objektih, ni jo sicer treba vgraditi, moraš pa v načrtih nakazati z razvodi ali čem podobnim, da jo imaš namen vgradit. 

Aja, tega pa sploh nisem vedel. Sicer se bojim, da bom morda moral tudi jaz rekuperacijo montirat, ko bodo menjana vsa okna pa vrata, pa montirana tudi izolacija. Zaradi vlage itd. Čeprav po drugi strani če bo talno ogrevanje neke vlage ne bi smelo bit.

hordak reče pred 53 minutami:

Isto je meni moj monter povedal. Japonske toplotne so vse dobre, vseeno katero firmo vzameš, evropske so pa iste kot japonske, edina razlika je da imajo bolj fancy ohišja in lepše spete kable v notranjosti. Samo precej dražje so.

Pomeni da je Kronoterm dražji za isto moč? 

Meni je načeloma vseeno kako izgleda, ker notranje stvari bodo itak vse v kotlovnici, kjer je zdej peč, zunanja enota pa ni glih neki ekstremno moteča oz ful lepša, če bi bila od Kronoterma.

berghaus reče pred 22 minutami:

Daikin Altherma 11 kW

 

10 let. Lani menjali enega od zunanjih motorjev ventilatorja. 

 

Najbolj pomembna zadeva pri TČ? Montažer-serviser.

 

 

No sej to počasi ugotavljam tudi jaz, bolj ko se z raznimi monterji pogovarjam.

Vučko3 reče pred 5 minutami:

No torej, ker delam v nabavi v eni firmi kjer montiramo toplotne poleg vsega ostalega, sem se malo s šefom pogovarjal. Priporoca Mitsubishi Ecodan. Vem, da Mavi ima dobre cene, tudi mislim, da imajo trgovino v Kopru, al nekje na obali. Daikin bi naj bil ok, ampak se mu ne zdi dobrodržeči, zdaj smo jih par montirali, pa bomo videli. Predlagam, da res kontaktiraš Mavi trgovino za ponudbo. Toliko, da malo primerjaš cene.

Daikin je rekel monter da so pravtako super, kot Mitsubishi in Panasonic, ampak da Daikin nima nobene naprave za nas. S tem mislim da je hotel povedat, da se je ne da razparcelirat na kose (vsaj v tej moči ki bi jo mi rabili). Mavi sem že slišal ja, a imajo oni tudi svoje monterje, al imajo samo dobavo?

Povezava do prispevka
Skynetz reče pred 3 minutami:

Aja, tega pa sploh nisem vedel. Sicer se bojim, da bom morda moral tudi jaz rekuperacijo montirat, ko bodo menjana vsa okna pa vrata, pa montirana tudi izolacija. Zaradi vlage itd. Čeprav po drugi strani če bo talno ogrevanje neke vlage ne bi smelo bit.

 

Rekuperacija ti jo pomaga držati nekje v optimalnem območju, tudi če jo imaš premalo je problem.

Drugače se pa dogaja z rekuperacijami podobno kot se je pri toplotnih črpalkah, ko so prihajale na trg - nekateri so še vedno skeptični ali pa se jim zdi pač predrago.

 

Ko se začneš pa malce poglabljati v stvari in ugotoviš, da je slab zrak lahko pogosto krivec za slabo počutje, glavobole, utrujenost, nespečnost ipd., potem se ti pa ne zdi več tako slaba zadeva.

Dobra rekuperacija ti bo konstantno dovajala svež zrak v prostore, kar se bo sigurno odrazilo na boljšem počutju in konkretno dvignilo kakovost bivanja v objektu, poleg uravnavanja vlage seveda.

Je pa res, da si s centralno takoj na 10k+ in to pri majhni hiši, kar pa spet ni mačji kašelj.

Povezava do prispevka
Pennywis3 reče pred 1 uro:

:D

 

Tole je že zrelo za kakšno tožbo.

Drugače je pa rekuperacija od 01.2021 itak zakonsko obvezna pri neh in pasivnih objektih, ni jo sicer treba vgraditi, moraš pa v načrtih nakazati z razvodi ali čem podobnim, da jo imaš namen vgradit. 

 

Tako sem jaz tut rekel pa sta rekla da se njima ne da se s tem zdaj jebat. Ju po eni strani razumem.

 

Sam jaz sem ospice dobil ko sem prisel zadnjic na vselitveno zurko in vidim v steni luknjo zapolnjeno z kartonom in casopis papirjem...prav uno, WTF?! :blink: 

 

Upam, da bosta vsaj uporabila zdaj to luknjo za prezracevanje, ceprav meni te LUNOS resitve niti priblizno niso vsec. Mi imamo HELIOS centralno z rekuperacijo in je top shit.

 

berghaus reče pred 54 minutami:

Daikin Altherma 11 kW

 

10 let. Lani menjali enega od zunanjih motorjev ventilatorja. 

 

Najbolj pomembna zadeva pri TČ? Montažer-serviser.

 

Poslusaj bergija, on ve.

Povezava do prispevka

Če prav razumem je večina, ki ima toplotno na zrak? Ima kdo kakšne izkušnje z zemlja-voda in voda-voda? In pa do koga se gre za oceno potrebne moči za ogrevanje+sanitarna? Gre za hišo na vasi, kjer je dovolj prostora za zemeljski kolektor, opcija je pa tudi podtalnica. Za rezervo pa še vedno ostane peč na drva. Zaenkrat še čisto izgubljen do koga z vprašanji, ker večina vidim je bolj monterjev, kot svetovalcev.

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...