Skoči na vsebino

Toplotne črpalke


Skynetz

Priporočeni prispevki

Še na eno zadevico bi opozoril. Bolj kot bo vaš sistem "ruski", bolje bo.

 

Prodajalec vam bo hotel uturiti vso najsodobnejšo elektroniko, regulator (stenski termostat, kontrolna enota), ki omogoča čuda stvari, histereze, nastavljanje temperature skoraj po vsakem kvadratnem metru, razne prednastavitve (zabava, odsotnost, spanje....), razmerja v odvisnosti od trdote vašega kurca palca, avtomatski ventili, senzorji v vsak prostor in pitaj boga kaj še ne. To je prav uno, kaj bi lahko šlo narobe.

 

Če ne boste imeli montažerja, ki pozna sistem v piko in ga zna uravnovesiti, boste imeli tisoče evrov lovilcev prahu.

 

Ne morem dati dovolj poudarka na to, kako pomemben je dober, odziven montažer. Vsi inverter sistemi so v principu obrnjene klime, nič novega ni tu. Ventilator, kompresor, izmenjevalec in dvokrog. Vse ostalo. kar se obesi na te sisteme pa je domena prodajalčevih "naše je zakon, vse ostalo je ščiš". Montažer se potem jebe s tem. In kupec navsezadnje.

 

Montažerja, ki ti bo rekel, da se ne smeš dotikati kontrolerja, kao izguba garancije, znebi se ga takoj. To je bil pred leti ful problem, zato so se novi kupci obračali na nas, ki smo imeli takšne montažerje, da so nas naučili delati s kontrolerji. In servisnimi nastavitvami.

 

Problem je v tem, da montažer ne živi s tabo v tej bajti in tudi ne pozna kako se bajta vede ob različnih vremenskih pogojih. Kar pomeni, da on grobo nastavi, ti pa potem sistem spimpaš tako daleč, da jeseni samo klikneš on, in spomladi off. Dobesedno.

 

Joj, tega je preveč........odjebite urnike. Stestirano ne prišparajo nič, prinašajo pa probleme, sploh pri dvostopenjskih sistemih, oziroma sistemih on/off z antifrizom v vodu. Plus pri toplotnih mostovih omogočajo prihod plesni. 

 

Bolje da neham, tega je trimač. Ruski sistem, spimpaš, pozabiš.

Povezava do prispevka

Meni je dost monterjev odsvetovalo termostat. Ok ne dam. Pac reguliram po filingu pol pustim pol dneva da vidim a sm odvil prevec premalo na doloceno sobo. 
vceri pridejo cistit serpentine (nevem kako se rece po slo). Rece majster ja zakaj nimas termostata. K je reku 2k ceno za termostat sm mu reku lep lp. 
mamo pa nastimano da se prziga ugasa glede na zunanjo temperaturo ce se ne motim na 13 ali 15 stop. 

Povezava do prispevka

Delim mnenja @berghaus in @Boris. Ta oprema mora laufat brez da se je dotikas.

 

Pri nas je najprej montazer nastavil program za tlake, jih pregrel in presusil, potem ko sem ga skurcal je pripeljal fanta, ki je zadevo nastavil mal previsoko, ker hisa se ni imela fasade, tko je laufalo par mesecev, pol smo dali hiso v fasado, se vselili in sem prvo zimo gural sam crpalko po nastavljeni krivulji, naredil sem tabelco v Excelu, skopiral not nastavljeno krivuljo in si belezil svoje opazke kako se pri spreminjajoci zunanji temperaturi obnasa TC in kaksna je temperatura v hisi. 5 min dela na dan.

 

Pozimi sem delovanje TC glede na krivuljo prilagodil tocno 5x ter ugotovil da prevec greje v coni od 0 stopinj navzgor in premalo v coni pod minus 10 stopinj Celzija. 

 

Spomladi je prisel fant od REAM-a, pogledal mojo tabelo pogledal TC krivuljo in rekel, jap, stima, imate prav, bom prilagodil krivuljo in basta.

 

Od takrat se krivulje in nastavitev ne dotikam in zadeva laufa zdaj ze leto BP. V hisi konstantno drzimo med 21-22 stopinj in to je to.

 

Imamo vse predpripravljeno za regulatorje/termostate po prostorih ampak sem tik pred tem da porezem kable in pozabim na to sranje ker ne vidim pomena za kaj bi to rabil.

 

Plus, se nekaj, kar je meni montazer TC rekel: "A bos vgradil TC za to da te bo grela, ali zato, da se bos igral z njo in to bo zrla zivce?" 

 

Hiso mas zato, da not zivis in uzivas. In ne zato, da mas zarad nje dodatno delo in jebanje z ekrani, krivuljami, termostati in ne vem kaj vse se.

 

Isto sem naredil z rekuperacijo, nastavil tedenski terminski plan po predlogu, ki sem ga nasel ne enmu nemskemu forumu in mi je bil vsec, zadeva laufa ze leto in pol BP, jaz samo 4x letno menjam filtre in to je to. Sosed se pa jebe na tablici z svojim rekuperatorjem in nastavlja pretoke za vsako sobo posebej, pa klice HELIOS na tedenski bazi ker mu vedno znova neki rata zjebat. Zdaj je prislo tako dalec da so ga odjebali ker je izven garancije in je prosil mene ce mu posljem moj tedenski plan prezracevanja. 

 

Keep it simple lads. 

uredilo bitje Smoki
Povezava do prispevka
Vučko3 reče Dne, 18. 1. 2022 at 13:40:

Rekuperacija je bomba, to bi moglo bit obvezno pri novigradnji!

Kaj pa pri adaptacijah starih hiš? Se ti zdi smiselno?

 

d3acon reče pred 20 urami:

Če prav razumem je večina, ki ima toplotno na zrak? Ima kdo kakšne izkušnje z zemlja-voda in voda-voda? In pa do koga se gre za oceno potrebne moči za ogrevanje+sanitarna? Gre za hišo na vasi, kjer je dovolj prostora za zemeljski kolektor, opcija je pa tudi podtalnica. Za rezervo pa še vedno ostane peč na drva. Zaenkrat še čisto izgubljen do koga z vprašanji, ker večina vidim je bolj monterjev, kot svetovalcev.

Verjetno ima večina, ker je precej ceneje. Če pa živiš v zelo mrzlih koncih, pol se mi mogoče splača o čem drugem razmišljat, ker zrak-voda so manj efektivne pod določeno zunanjo temperaturo oz. ne morejo več segret čez določeno temperaturo vode.

 

Če dobiš dobrega monterja, ti bo znal svetovat.

Povezava do prispevka
Skynetz reče Dne, 18. 1. 2022 at 12:41:

Aja, tega pa sploh nisem vedel. Sicer se bojim, da bom morda moral tudi jaz rekuperacijo montirat, ko bodo menjana vsa okna pa vrata, pa montirana tudi izolacija. Zaradi vlage itd. Čeprav po drugi strani če bo talno ogrevanje neke vlage ne bi smelo bit.

 

Zakaj bi talno preprečilo vlago? kondenz se pač pojavi povsod na hladnejših površinah, če je vlažnost dovolj visoka. Če je hiša zatesnjena in vlage ne odvajaš boš pač imel kondenz ali na robovih oken, drugih toplotnih mostovih,...

Povezava do prispevka
dzuko reče pred 14 urami:

Še na nekaj ne pozabit...primarne Kronotermove toplotne črpalke so on/off, vse ostale evropske/japonske pa inverterske..tako da to primerjat med seboj je bolj tako tako...

 

 

What, a resno? Nimajo inverterskih? Tega pa nisem vedel.

berghaus reče pred 7 urami:

Še na eno zadevico bi opozoril. Bolj kot bo vaš sistem "ruski", bolje bo.

 

Prodajalec vam bo hotel uturiti vso najsodobnejšo elektroniko, regulator (stenski termostat, kontrolna enota), ki omogoča čuda stvari, histereze, nastavljanje temperature skoraj po vsakem kvadratnem metru, razne prednastavitve (zabava, odsotnost, spanje....), razmerja v odvisnosti od trdote vašega kurca palca, avtomatski ventili, senzorji v vsak prostor in pitaj boga kaj še ne. To je prav uno, kaj bi lahko šlo narobe.

 

Če ne boste imeli montažerja, ki pozna sistem v piko in ga zna uravnovesiti, boste imeli tisoče evrov lovilcev prahu.

 

Ne morem dati dovolj poudarka na to, kako pomemben je dober, odziven montažer. Vsi inverter sistemi so v principu obrnjene klime, nič novega ni tu. Ventilator, kompresor, izmenjevalec in dvokrog. Vse ostalo. kar se obesi na te sisteme pa je domena prodajalčevih "naše je zakon, vse ostalo je ščiš". Montažer se potem jebe s tem. In kupec navsezadnje.

 

Montažerja, ki ti bo rekel, da se ne smeš dotikati kontrolerja, kao izguba garancije, znebi se ga takoj. To je bil pred leti ful problem, zato so se novi kupci obračali na nas, ki smo imeli takšne montažerje, da so nas naučili delati s kontrolerji. In servisnimi nastavitvami.

 

Problem je v tem, da montažer ne živi s tabo v tej bajti in tudi ne pozna kako se bajta vede ob različnih vremenskih pogojih. Kar pomeni, da on grobo nastavi, ti pa potem sistem spimpaš tako daleč, da jeseni samo klikneš on, in spomladi off. Dobesedno.

 

Joj, tega je preveč........odjebite urnike. Stestirano ne prišparajo nič, prinašajo pa probleme, sploh pri dvostopenjskih sistemih, oziroma sistemih on/off z antifrizom v vodu. Plus pri toplotnih mostovih omogočajo prihod plesni. 

 

Bolje da neham, tega je trimač. Ruski sistem, spimpaš, pozabiš.

Jaz bi termostat imel, ampak en v vsakem stanovanju, ker sta dva stanovanja. In to je to. Nobenih termostatov po sobah, niti nevem zakaj bi to hotel imet. Montažer je tudi rekel da on pogleda prvo kako deluje toplotna in potem nastavi po krivulji glede na zunanjo temperaturo enkrat, mogoče potem še malo popravi in to je to. In to mi je čisto dovolj. Glavno da dela.

 

Na vas, za koga pa delaš?

Boris reče pred 6 urami:

Meni je dost monterjev odsvetovalo termostat. Ok ne dam. Pac reguliram po filingu pol pustim pol dneva da vidim a sm odvil prevec premalo na doloceno sobo. 
vceri pridejo cistit serpentine (nevem kako se rece po slo). Rece majster ja zakaj nimas termostata. K je reku 2k ceno za termostat sm mu reku lep lp. 
mamo pa nastimano da se prziga ugasa glede na zunanjo temperaturo ce se ne motim na 13 ali 15 stop. 

No en termostat mislim da je vseeno fajn imet. Ampak eden in ne 10 termostatov. Pa 2k na termostat je absurd.

Smoki reče pred 4 urami:

Delim mnenja @berghaus in @Boris. Ta oprema mora laufat brez da se je dotikas.

 

Pri nas je najprej montazer nastavil program za tlake, jih pregrel in presusil, potem ko sem ga skurcal je pripeljal fanta, ki je zadevo nastavil mal previsoko, ker hisa se ni imela fasade, tko je laufalo par mesecev, pol smo dali hiso v fasado, se vselili in sem prvo zimo gural sam crpalko po nastavljeni krivulji, naredil sem tabelco v Excelu, skopiral not nastavljeno krivuljo in si belezil svoje opazke kako se pri spreminjajoci zunanji temperaturi obnasa TC in kaksna je temperatura v hisi. 5 min dela na dan.

 

Pozimi sem delovanje TC glede na krivuljo prilagodil tocno 5x ter ugotovil da prevec greje v coni od 0 stopinj navzgor in premalo v coni pod minus 10 stopinj Celzija. 

 

Spomladi je prisel fant od REAM-a, pogledal mojo tabelo pogledal TC krivuljo in rekel, jap, stima, imate prav, bom prilagodil krivuljo in basta.

 

Od takrat se krivulje in nastavitev ne dotikam in zadeva laufa zdaj ze leto BP. V hisi konstantno drzimo med 21-22 stopinj in to je to.

 

Imamo vse predpripravljeno za regulatorje/termostate po prostorih ampak sem tik pred tem da porezem kable in pozabim na to sranje ker ne vidim pomena za kaj bi to rabil.

 

Plus, se nekaj, kar je meni montazer TC rekel: "A bos vgradil TC za to da te bo grela, ali zato, da se bos igral z njo in to bo zrla zivce?" 

 

Hiso mas zato, da not zivis in uzivas. In ne zato, da mas zarad nje dodatno delo in jebanje z ekrani, krivuljami, termostati in ne vem kaj vse se.

 

Isto sem naredil z rekuperacijo, nastavil tedenski terminski plan po predlogu, ki sem ga nasel ne enmu nemskemu forumu in mi je bil vsec, zadeva laufa ze leto in pol BP, jaz samo 4x letno menjam filtre in to je to. Sosed se pa jebe na tablici z svojim rekuperatorjem in nastavlja pretoke za vsako sobo posebej, pa klice HELIOS na tedenski bazi ker mu vedno znova neki rata zjebat. Zdaj je prislo tako dalec da so ga odjebali ker je izven garancije in je prosil mene ce mu posljem moj tedenski plan prezracevanja. 

 

Keep it simple lads. 

No sej meni je monter isto rekel to glede krivulje. Da se enkrat nastavi, preveri če je ok in to je to. Good for me. Manj bomo rabili tikat boljše bo.

 

Kakšno rekuperacijo pa imaš?

Povezava do prispevka
Death reče pred 4 minutami:

Zakaj bi talno preprečilo vlago? kondenz se pač pojavi povsod na hladnejših površinah, če je vlažnost dovolj visoka. Če je hiša zatesnjena in vlage ne odvajaš boš pač imel kondenz ali na robovih oken, drugih toplotnih mostovih,...

Ker imamo v pritličju problem s kapilarno vlago, ki povzroča plesen kdaj v raznih kotih, za omarami na hodniku itd. Ker je en radiator na hodniku recimo. Potem se pa celotna tla ogravajo in je to ziher boljše. Pa hiša ni zatesnjena sedaj. Nimamo izolacije in okna so stara 60let.

 

Čez 2 meseca dobimo nova okna, pol pa nevem kaj bo, ampak ziher slabše kot sedaj.

Povezava do prispevka
Skynetz reče Pravkar:

Ker imamo v pritličju problem s kapilarno vlago, ki povzroča plesen kdaj v raznih kotih, za omarami na hodniku itd. Ker je en radiator na hodniku recimo. Potem se pa celotna tla ogravajo in je to ziher boljše. Pa hiša ni zatesnjena sedaj. Nimamo izolacije in okna so stara 60let.

 

Čez 2 meseca dobimo nova okna, pol pa nevem kaj bo, ampak ziher slabše kot sedaj.

Ok, če ni zatesnjena potem je bolje, vendar tudi s talnim se pojavlja kondenz pri toplotnih mostovih - recimo zgornji vogali v stiku s ploščo,...

Povezava do prispevka
Skynetz reče pred 4 minutami:

 

No en termostat mislim da je vseeno fajn imet. Ampak eden in ne 10 termostatov. Pa 2k na termostat je absurd.

 

termostat na pumpi v kleti je. Niso pa montirali v bivalne prostore termostat ker po njihovem mnenju se zadeva najbolje regulira na serpentinah direktno. 

Ti bom zvecer napisal ceno celotnega sistema pa bos videl sele kaj je absurd :D Se kar navadis. Sploh ko placas za montazo tende 1200.- ce zelis imet garancijo na materjal 

Povezava do prispevka
Death reče pred 3 minutami:

Ok, če ni zatesnjena potem je bolje, vendar tudi s talnim se pojavlja kondenz pri toplotnih mostovih - recimo zgornji vogali v stiku s ploščo,...

Ja sej zato so pa hoteli starši montirat rekuperacijo (Lunos), ampak so debili prebili cev od centralne, naredili poplavo v sobi in pustili luknjo v steni. Tko da so preklicali naročilo. Škodo pa so vseeno naredili :D 

Povezava do prispevka

rekt

men so majstri k so montirali klimo vrtali v armiran beton z vodo in se je voda nabrala v steni in ko je potegnu to vrtalno glavo vn spricnilo po celi dnevni in po stenah. Majster ko je zakljucu z delom sel v obi po barvo in lepo barval dnevno ene 3h. Prsu naslednji dan prekontrolirat ce se je povsod lepo posusilo pocistil se enkrat tla. 

Povezava do prispevka
Death reče pred 2 urama:

Evo, jaz imam isto, samo filtri so dragi, potem pa kupiš neoriginalne iz Nemčije. :ninja:

 

Ali pa jih delaš sam, po ceni približno 12 evrov za 5 let.

 

Skynetz reče pred 3 urami:

 

No en termostat mislim da je vseeno fajn imet.

 

Mi imamo enega. Na steni v srednjem štuku, jedilni prostor. Ampak zgolj toliko, da jeseni vklopim TČ in spomladi izklopim TČ, da mi ni potrebno hoditi v klet. Vklop pomeni, da na termostatu dvignem željeno temperaturo na 30 stopinj. Spomladi jo spustim na 20. Nimam pojma kakšne nastavitve ima v sebi. V bistvu sploh ne vem več kako se pride v nastavitve.

 

Eno zimo in je bil sistem zbalansiran v piko. To pomeni, da imamo v hiši 23 stopinje in temperatura ne zaniha za več kot 0.3 stopinje, ne glede ali je zunaj +10 ali -15. Nobene elektronike, zgolj porihtana krivulja in nastavljeni mehanični ventili pretokov na kačah. 

 

Temperatura nam uide samo ko se igramo s kaminom. Takrat je ene tri dni bolj toplo, kot običajno. 

 

uredilo bitje berghaus
Povezava do prispevka

Thumbs up za pravilno nastavitev krivulje. Jaz sem lani odklopil termostate in porihtal krivuljo, nimaš nobenega prčkanja po sistemu več. 

 

@Skynetz

 

Meni se je pojavila plesen v vogalu kjer so nam prebili steno za optični kabel. Na debelo prešprical s Clox, zbrusil staro barvo in premazal s Jupol Citro, zaenkrat ni več nobene sledi o plesni.

 

Drugače pa vsake toliko odmaknite omare, očistite ves prah in konkretno prezračite. Pomaga tudi razvlažilec zraka, stane 100-200€ in itak redno zračenje. 

Povezava do prispevka
Skynetz reče pred 4 urami:

What, a resno? Nimajo inverterskih? Tega pa nisem vedel.

 

 

Od par let nazaj imajo..ampak tiste "taprave" od kronoterma so on/off, s takimi so začeli..ne spomnim se več, par let nazaj mi je nekdo razlagal, da inverterske nekje kupijo in prepakirajo, ampak ne me za besedo držat..moja on/off wpl je stara sedaj 6 let in takih modelov nimajo več, sedaj imaje neke adapt...

 

Meni je on/off super, ker imam res neh hišo, (40 strop sf34, fasada 20 grafit, okna 0,5 steklo, tla 20 eps, rekuperator paul novus) nobene megle, in pa majhno površino (vse skupaj malo manj kot 150 m2 v treh etažah) in mi toplotno prižiga par krat na dan za 10-20 min...

 

Če imaš neh hišo, potem boš imel vodo v tlaku stopinjo višjo kot v prostoru in po debatah in preračunih, se mi on/off bolj splačala..moti me edino, ker odtaljevanje je res glasno, ne vem če je pri inverterskih tudi tako..ampak zasliši se tak zvoj, kot bi nekaj razneslo in bi plin ušel ven..

 

Termostati so pa res brezveze, jaz imam vse predpriprave s cevmi za vsak prostor, da bi ventile za veje dal na termostate, ampak tolk mal dela gretje, da se to sploh ne da regulirat...imaš en ali dva korektorja (odvisno kolk črpalk imaš), kjer štelaš željeno temperaturo prostora oziroma krivuljo (pri inverterskih) in to je to..

Povezava do prispevka
Flamingo reče pred 4 minutami:

 

Meni se je pojavila plesen v vogalu kjer so nam prebili steno za optični kabel. Na debelo prešprical s Clox, zbrusil staro barvo in premazal s Jupol Citro, zaenkrat ni več nobene sledi o plesni.

 

 

Mogu bi vzrok odpravit, to si samo posledice prekril...a ti hladen zrak po cevi prihaja v steno?..meni je bilo tako pri telefonu, sem na obeh straneh potem zapurpenal cev (pri modemu oziroma kjer pride iz stene in pri jašku zunaj) in ne more več pridt do kondenzacije, ker cev ni več mrzla..

Povezava do prispevka
dzuko reče pred 8 minutami:

 

Mogu bi vzrok odpravit, to si samo posledice prekril...a ti hladen zrak po cevi prihaja v steno?..meni je bilo tako pri telefonu, sem na obeh straneh potem zapurpenal cev (pri modemu oziroma kjer pride iz stene in pri jašku zunaj) in ne more več pridt do kondenzacije, ker cev ni več mrzla..

 

Bom razkopal in preveril, hvala za nasvet. Drugače pa malo bolj redno zračimo tisti prostor in ni niti vlage več videti.

Povezava do prispevka
dzuko reče pred 1 uro:

.moti me edino, ker odtaljevanje je res glasno, ne vem če je pri inverterskih tudi tako..ampak zasliši se tak zvoj, kot bi nekaj razneslo in bi plin ušel ven..

 

Pri odtajevanju je naša neslišna, razen ta zvok, mi mu rečemo da TČ kihne :D Izpust ventila pred obratom tokokroga.

Povezava do prispevka
Flamingo reče pred 11 urami:

 

 

Drugače pa vsake toliko odmaknite omare, očistite ves prah in konkretno prezračite. Pomaga tudi razvlažilec zraka, stane 100-200€ in itak redno zračenje. 

Slučajno kdo ve, če lahko pojavi plesen za omaro, če je stena za omaro na notranji strani izolirana z volno in čez knauf? Imam čez tako steno ogromno omaro, ki se mi jo ne da premikati samo zato, da bi pogledal ali je kaj plesni zadaj. :D

Povezava do prispevka
berghaus reče pred 17 minutami:

F7 filtrov žal ne poznam, bi si moral ogledati zadevo. Naš Loosnay ima ploskovne filtre na kocki in je zamenjava otročje lahka. So F7 žepni ali harmonika varianta?

Harmonika:

https://www.kwl-filteronline.de/en/helios-pollenfilter-helios-kwl-ec-200-300-eco-pro.html

 

tole ni ravno preprosto za narediti.

uredilo bitje Death
Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...