Skoči na vsebino

Toplotne črpalke


Skynetz

Priporočeni prispevki

Mr.G. reče Dne, 28. 6. 2022 at 18:54:

 

VG, katero Husquarno si imel?

 

 

 

Imam se 455tko, prodal sem le 585

 

fun fact to sem sam kupil na bolhi, skoraj novo za 500 evrov, ker pac eden ljubljancan si je tudi tko predstavljal da bo sel v gozd po zastonj les 

 

enkrat zakurblal, poskusil.... in si je raj kup centralno na pelete :lol:

 

ce kupujes kupi starejso ne xpjke, ker v mojem casu so imele tovarniske napake in v gozdu sta mi dve odpovedali

 

 

uredilo bitje VonGriffin
Povezava do prispevka
VonGriffin reče Dne, 2. 7. 2022 at 11:52:

 

Imam se 455tko, prodal sem le 585

 

fun fact to sem sam kupil na bolhi, skoraj novo za 500 evrov, ker pac eden ljubljancan si je tudi tko predstavljal da bo sel v gozd po zastonj les 

 

enkrat zakurblal, poskusil.... in si je raj kup centralno na pelete :lol:

 

ce kupujes kupi starejso ne xpjke, ker v mojem casu so imele tovarniske napake in v gozdu sta mi dve odpovedali

 

 

Zato se pa stihl kupuje  :D

 

Ne dolgo nazaj nabavil MS 291 

Vikend je bil pester

20220703_180829yy.thumb.jpg.e5b1bc6c996b1341abe15a11bc6d94fb.jpg

 

uredilo bitje kalasnikov
Povezava do prispevka

No, husqvarna je 359, Stihl pa MS 661. Imam obe. Obe delata perfektno. Sam za frgat postane 359 malce težka. Po vseh letih bi si omislu kakšno lažjo. In sm mislu da ima VG kakšno za prodat, ker je reku da se nau tega šel.

Pa ti MS 291 zdrži kakšo uro neprekinjenega dela al jo je treba kej pazit?

Povezava do prispevka
  • 8 mesecev kasneje...

Nevem če spada vprašanje bolj v to temo ali pod temo o gradnji hiše, ampak ker bo zadeva prišla v kompletu s toplotno crpalko, limam tukaj.

 

V roku 2 let cca imamo namen posodobiti hišo v kateri živimo, posledično je v planu da se v kompletu s toplotno črpalko naredi ali talno ali stropno gretje po celi hiši.

Ker je na spletu zelo malo informacij o učinkovitosti stropnega gretja vprašam še tukaj. Opcija bi bila izvedljiva, imamo visoke strope in bi bilo treba manj dela, kot riti tlake oziroma če se že postavi na tlake talno gretje pa višati vse prehode pri vratih. 
Kar sem dosedaj zasledil je zelo mixed mnenje, eni pravijo daj je kul, drugi pravijo da je neučinkovito, ker bi toplota po večini ostajala na stropu, saj naj bi le-ta po principih fizike silila gor. Eni celo pravijo, da stvar deluje na principu radiacije kao IR paneli.

Ima kdo doma stropno gretje, ali pozna koga? želim kar se da več mnenj uporabnikov tega sistema.

Povezava do prispevka

Edino kar sem slišal o stropni napeljavi za toplotno črpalko je blo za hlajenje in še to je večina ljudi pravila da je bolj učinkovito met samo obično klimo in čao. Me pa zanima če kdo kaj ve o temu, ful težko verjamem da je to dobra odločitev.

Povezava do prispevka

IR paneli neki drugače delujejo...

kako deluje ir ogrevanje

 

https://dominogrevanje.si/ir-ogrevanje/kako-deluje-ir-ogrevanje/

 

Navedek

Kot omenjeno so IR paneli iz inovativnih materialov. Električni paneli pretvorijo električno energijo v toploto brez vmesnih faz. Izkoristek panela je cca. 98% (IR + konvekcija). Oddajanje IR valovanja je 100% zaradi INFRARDEČE tehnologije. Grelna stran IR panela oddaja v prostor dolge infrardeče – C valove. To valovanje ne potrebuje zraka za prenos toplote. Zaradi tega ne pride do dodatnih izgub. Ko infrardeče valovanje zadene ob oviro (predmeti, telesa, stene, strop in tla v prostoru) se ta toplota električnega panela v predmetu absorbira – pomeni, da jo predmeti akumulirajo in jo počasi in enakomerno oddajajo v prostor nazaj. Zaradi grelnih panelov so stene, predmeti, tla itd. topli in suhi brez vlage.

 

uredilo bitje Bessie
Povezava do prispevka

po drugih forumih sem bral naj bi delovalo podobno kot ir paneli, saj naj bi grelo ovire (prenos toplote). Meni je to malo sumljivo, kakorkoli pa ne želim imeti ir panelov oziroma kaj podobnega zato me zanima če ima res kdo first-hand izkušnje. omenjena tehnologija ni več več tako nova (2005 naprej cca.). 

Povezava do prispevka
Navedek

bi morda kakšen investitor izrazil pomislek glede tega, da “talno” gretje na stropu ne bo funkcioniralo, saj se topel zrak zaradi fizikalnih zakonov dviga proti stropu, človek pa si seveda želi hoditi po toplih tleh. Naj pojasnimo, da predstavlja sistem Variotherm t. i. sevalni način ogrevanja oziroma prenosa toplote. Tako kot nas recimo ogreva sonce in vse bolj priljubljeni IR paneli.

https://www.varcevanje-energije.si/napredne-gradbene-resitve/stensko-in-stropno-gretje-ali-hlajenje.html

Povezava do prispevka

Tle je tudi za se vprašat če poleti, ko ti to hladi se ne nabira kondenz gor.

 

Vem da obstajajo radiatorji za toplotno črpalko, ki imajo opcijo tudi hlajenja poleti (imajo notri neke ventilatorje), imajo eni kolegi, niso zadovoljni. Baje se tudi kondenz zna nabirat.

Povezava do prispevka
Skynetz reče pred 25 minutami:

Tle je tudi za se vprašat če poleti, ko ti to hladi se ne nabira kondenz gor.

 

Vem da obstajajo radiatorji za toplotno črpalko, ki imajo opcijo tudi hlajenja poleti (imajo notri neke ventilatorje), imajo eni kolegi, niso zadovoljni. Baje se tudi kondenz zna nabirat.

hvala, bom povprašal na sejmu dom. 

Povezava do prispevka
Bessie reče Dne, 23. 3. 2023 at 10:19:

IR paneli neki drugače delujejo...

kako deluje ir ogrevanje

 

https://dominogrevanje.si/ir-ogrevanje/kako-deluje-ir-ogrevanje/

 

 

Sicer sem ti dal račko sam hočem pripomnit da je ta slika izjemno izjemno biased. Tisto klasično ogrevanje ki pride z 17 stopinjami na tla je precej zavajujoče ker ni kot da se toplota kr zgubi.
Vem da nisi ti narisal sam hotel sem dat pripombo za koga ki bo to gledal.

Povezava do prispevka
Bessie reče Dne, 23. 3. 2023 at 10:19:

IR paneli neki drugače delujejo...

kako deluje ir ogrevanje

 

https://dominogrevanje.si/ir-ogrevanje/kako-deluje-ir-ogrevanje/

 

 

 

Arey reče Dne, 24. 3. 2023 at 14:59:

Sicer sem ti dal račko sam hočem pripomnit da je ta slika izjemno izjemno biased. Tisto klasično ogrevanje ki pride z 17 stopinjami na tla je precej zavajujoče ker ni kot da se toplota kr zgubi.
Vem da nisi ti narisal sam hotel sem dat pripombo za koga ki bo to gledal.

 

Jap jap, IR paneli segrevajo objekte v prostoru, ti pa potem segrevajo prostor. Tako da spet imaš lahko neenakomerno segrevanje. Bi moral najt kako proper fizika simulacijo. Tepih na tej sliki bi moral met 21, zrak pa .. ma verjetno 19 :D Tu je vprašanje kako dobro absorbirajo telesa toploto, in imaš potem verjetno ene objekte toplejše in ene hladnejše... plus tla imajo izgubo toplote in so verjetno 15 stopinj. niti približno ni primerljivo z nizkotemp. talnim, kjer maš tla na 25 stopinj, pa prostor 23.

 

Malo fizike za tiste ki se sprašujete, sicer je to daleč za mano, samo kolikor se spomnem gre nekak tako:

Toplota se prenaša lahko na 2 načina - en je direkten prenos. Torej materija v kontaktu z drugo materijo prevaja toploto. Zrak recimo je dober izolator, samo ker kroži nam termika malo pomaga (se topel zrak dviga, zato je talno top), če daš roko na železo je "mrzlo" ker dobro prevaja toploto in ti ohladi roko, pa imaš občutek da je mrzlo. Torej v točki kontakta je prenos.

Drug način prenosa je sevanje črnega telesa. Vsak objekt glede na svojo temperaturo oddaja toploto tudi s sevanjem. Lep primer - ogenj. Ogenj segreva direktno zrak okrog sebe, hkrati imaš pa še sevanje. To čutiš ko sediš poleg ognja nizko - toplota od ognja gre predvsem gor (termika), ampak te vseeno ogenj ogreje. Nekaj takega delajo IR paneli kolikor vem. Zdej pa ... meni osebno to ful ne sede. Stestiraj IR savno če hočeš videt kak to gre. Postane ti kar tako "brez razloga" toplo. Ogenj brez ognja :D Fej fuj

  • Račka +1 1
  • Na jagodo +1 1
Povezava do prispevka
  • 1 mesec kasneje...
  • 3 mesece kasneje...
Lunco reče pred 3 urami:

@Skynetz a tebi je ratal pol kej inštalirat ali je še vse teoretsko?

 

also, vse, ki govorite v temi o TČ o sekanju drv bi poslal na goli otok. 

 

a so kakšni updejti kaj je zdej kej ok? a kronoterm še računa za obisk na domu? 

A govoriš o toplotni črpalki? 

 

Zmontirali so nam jo lani novembra, dela super zaenkrat.

 

Zdej pa čakam še montažo sončnih celic v kratkem

Povezava do prispevka

@Skynetz dobr, dej kej detajlov več. kok časa je trajal, da so ti zmontiral, ko so enkrat pršli? 

 

ene par vprašanj mam, če slučajno kdo pozna odgovor.

 

a je lahko notranja enota z zalogovnikom v relativno slabo izolirani sobi? zdej mamo pod stopnicami cisterno za olje, ampak je okoli še veliko prostora. bi radi preuredili v kurilnico, da pridobimo še eno sobo. sej ne bi bil problem adaptirat te sobe, ampak zdej na kratki rok je verjetno ne bi. 

 

kok so relevantne razdalje med notranjo enoto in zunanjo? trenutno je kurilnica precej na sredi hiše in so vse razdalje do zunanje enote precej velike. 

Povezava do prispevka
Lunco reče pred 3 minutami:

@Skynetz dobr, dej kej detajlov več. kok časa je trajal, da so ti zmontiral, ko so enkrat pršli? 

 

ene par vprašanj mam, če slučajno kdo pozna odgovor.

 

a je lahko notranja enota z zalogovnikom v relativno slabo izolirani sobi? zdej mamo pod stopnicami cisterno za olje, ampak je okoli še veliko prostora. bi radi preuredili v kurilnico, da pridobimo še eno sobo. sej ne bi bil problem adaptirat te sobe, ampak zdej na kratki rok je verjetno ne bi. 

 

kok so relevantne razdalje med notranjo enoto in zunanjo? trenutno je kurilnica precej na sredi hiše in so vse razdalje do zunanje enote precej velike. 

 

Razdalja: moja zunanja enota je imela po specifikaciji 10m max razdalje zunanja-notranja. Samo pri taki razdalji kar pade efektivnost. Imaš pa tud te sisteme ko je vse zunaj in notranje enote ni.

 

Temperatura za notranjo enoto? Hja najlažje če malo pogledaš specifikacije. Če imaš +10 verjetno ni panike, za manj bi pa raje preveru. Po logiki sicer bi bila panika če je minus sicer pa ne vidim.

Povezava do prispevka
Lunco reče pred 5 minutami:

@Skynetz dobr, dej kej detajlov več. kok časa je trajal, da so ti zmontiral, ko so enkrat pršli? 

 

ene par vprašanj mam, če slučajno kdo pozna odgovor.

 

a je lahko notranja enota z zalogovnikom v relativno slabo izolirani sobi? zdej mamo pod stopnicami cisterno za olje, ampak je okoli še veliko prostora. bi radi preuredili v kurilnico, da pridobimo še eno sobo. sej ne bi bil problem adaptirat te sobe, ampak zdej na kratki rok je verjetno ne bi. 

 

kok so relevantne razdalje med notranjo enoto in zunanjo? trenutno je kurilnica precej na sredi hiše in so vse razdalje do zunanje enote precej velike. 

Nevem, vprašaj kaj te zanima, pa ti bom probal odgovorit :)

 

Ko so prišli so zmontirali v enem dnevu in šli. Sicer jaz nisem naročil pri kronotermu, tko da ti ne znam povedat kako je tam.

 

Tej, ki so delali, so delali že prej po hiši pri prenovi, tko da so že prej pripravili zadeve, kar je bilo potrebno.

 

Mi imamo tudi bojler in notranjo enoto v slabo izolirani sobi (kjer je prej bila peč na kurilno olje, ki smo jo vrgli ven), ni nobenega problema. Razdalja je dobro da je čim manjša, ker večja kot je, večje so izgube. Ampak če ti bodo šle cevi po hiši je to manj pomembno, kot če zunaj (ker je hiša ogrevana in ni takih izgub)

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...