Skoči na vsebino

Monitorji


Vodokotlič

Priporočeni prispevki

Ne kupuj 27" fhd monitorja razn če ga res imaš samo za filme. Isto resolucijo kot jo maš zdej, ki na 23" že tko ni neki stellar, boš raztegnil na 27". Ne. Pol raje vzemi isto velikost za dobrih 100€.

27" rabiš vsaj 1440p, 4k je overkill razen če ti je dpi pomemben (sklepam da ne, kar je čist legit).

Povezava do prispevka
Arey reče pred 1 uro:

Ne kupuj 27" fhd monitorja razn če ga res imaš samo za filme. Isto resolucijo kot jo maš zdej, ki na 23" že tko ni neki stellar, boš raztegnil na 27". Ne. Pol raje vzemi isto velikost za dobrih 100€.

27" rabiš vsaj 1440p, 4k je overkill razen če ti je dpi pomemben (sklepam da ne, kar je čist legit).

Se strinjam. Tudi jaz bom v kratkem rabu nek začasni monitor ker mi stari crkuje. Mislim da mam trenutno 24ko fhd in mi popolnoma zadostuje, bi pa mel nekaj kar je vec kot 60hz, 75 bi blo pa cist dovolj. Se da tak monitor dobit res celo v rangu okrog 100€?

Mam pa ful malo mizo tako da mi je trenutna velikost sweetspot oz. 23ka bi bla verjetno še boljša

 

Kaj svetujete v tem low rangu?

Povezava do prispevka

Mislim da dobis 120hz za sub 200€, ce igras igre kjer lahko drivas tak framerate bi na tvojem mestu kupu to. Drgac pa naredi research, @atomic (skoda k [at]mr. Hardware ne dela) je, ce se prav spomnim, na 75hz “overclockal” nek obicen monitor. Ampak to ne gre z vsemi, jz mam ene 10 let stare 22” LGje na podstresju ki tega ne pustijo.

Povezava do prispevka
S_Adriano reče pred 2 urama:

Se strinjam. Tudi jaz bom v kratkem rabu nek začasni monitor ker mi stari crkuje. Mislim da mam trenutno 24ko fhd in mi popolnoma zadostuje, bi pa mel nekaj kar je vec kot 60hz, 75 bi blo pa cist dovolj. Se da tak monitor dobit res celo v rangu okrog 100€?

Mam pa ful malo mizo tako da mi je trenutna velikost sweetspot oz. 23ka bi bla verjetno še boljša

 

Kaj svetujete v tem low rangu?

https://www.amazon.de/dp/B08D8R4VLX?linkCode=xm2&camp=2025&creative=165953&smid=A3JWKAKR8XB7XF&creativeASIN=B08D8R4VLX&tag=geizhalspre03-21&ascsubtag=hGVzyYdyFczFwehi29g0Q

ali 

144hz in pošiljajo v SLO

https://www.computeruniverse.net/de/p/90776639?utm_channel=psm&utm_source=geizhals&utm_campaign=cpc&utm_medium=katalog&utm_content=artikel&agt=288

Arey reče pred 19 minutami:

Mislim da dobis 120hz za sub 200€, ce igras igre kjer lahko drivas tak framerate bi na tvojem mestu kupu to. Drgac pa naredi research, @atomic (skoda k [at]mr. Hardware ne dela) je, ce se prav spomnim, na 75hz “overclockal” nek obicen monitor. Ampak to ne gre z vsemi, jz mam ene 10 let stare 22” LGje na podstresju ki tega ne pustijo.

Da, načeloma velikokrat so se Samsungi dali LGji pa ne... ni pa to pravilo

Povezava do prispevka
atomic reče pred 53 minutami:

Prvi zgleda super pa še va je namesto tn. Sicer bi se raje mel ips ampak to je potem verjetno ze vec dnarja + mogoce visji response time. Fajn je tudi da ma freesync. 
 

144hz pa mi trenutno nic ne pomeni ker sem res na 10 let starem hardweru in verjetno ne bi mogu igrat nicesar niti blizu 144. Sej pravim tole bi bil nek vmesni začasni monitor

 

Ce se bom na neki tocki skeširal za beast pc bom pa verjetno takrat tudi kr presedlal na 4k. 

Povezava do prispevka
Arey reče pred 8 urami:

Ne kupuj 27" fhd monitorja razn če ga res imaš samo za filme. Isto resolucijo kot jo maš zdej, ki na 23" že tko ni neki stellar, boš raztegnil na 27". Ne. Pol raje vzemi isto velikost za dobrih 100€.

27" rabiš vsaj 1440p, 4k je overkill razen če ti je dpi pomemben (sklepam da ne, kar je čist legit).

Ful hvala za pomoč! Evo, če ti ni odveč pa ker sem se zagledal v 27" monitorje, mi lahko mogoče svetuješ, kaj bi bil nek best buy? 

 

Moj budget je recimo 200€, ampak glede na to, da kupujem nekaj, kar bom imel za več let, sem tudi fleksibilen pri ceni.

 

Oziroma če ima kdorkoli kakšen predlog, bom cenil, res nisem domač v tej sceni.

Povezava do prispevka
Avion reče pred 1 uro:

Ful hvala za pomoč! Evo, če ti ni odveč pa ker sem se zagledal v 27" monitorje, mi lahko mogoče svetuješ, kaj bi bil nek best buy? 

 

Moj budget je recimo 200€, ampak glede na to, da kupujem nekaj, kar bom imel za več let, sem tudi fleksibilen pri ceni.

 

Oziroma če ima kdorkoli kakšen predlog, bom cenil, res nisem domač v tej sceni.

Jest res razumem in mi je cool, ko nekdo poda izziv za manjši budget kako stvar, ampak res bi ti svetoval cenejšo plato, ram, gpu itd... ampak monitor pa ni zadeva, ki zastari čez 2 leti in če bi 10 let nazaj kupil fullhd monitor bi ga še danes imel, zato naj bo monitor najdražja komponenta v tvojem setupu. 21:9 ekrani so enostavno superiorni za igre in filma, pri produiktivnosti so pa tudi bolani. Jest mislim, da če v letu 2021 kupuješ monitor mora biti 3440x1440 in 21:9. Tko da res to glej. Začnejo se pri 300€, ampak za 400 - 450€ dobiš že dobre.

200€ monitor je samo, če boš položnice plačeval, pa ti sem imel od fhd do 4k v zadnjim 5ih letih.

Povezava do prispevka
Avion reče pred 9 minutami:

Kul, hvala, bo dobro izhodišče za brskanje!

Res je bolana cifre čez budget, ampak če greš greš iz 500€ grafične na 700€ ma ni šanse, da boš vidil razliko med high in very high, ampak pri monitorju je pa 200€ čisto druga dimenzija vsega.

To bo taka razlika, da se men na šihtu ne da delat določenih stvari in raje kufetkam in doma nardim v proper pogojih.

uredilo bitje atomic
Povezava do prispevka

Jz bi sam pristavil loncek da ultrawide, IMO, ni tok nujen. Meni zelo pase met vertikalno vidljivost. Lepo raztegnem IDE cez skoraj cel zaslon in imam tono verikale, celo tok da si lahko ne samo vertikalno ampak tut horizontalno splitnem ekran in gledam 4 datoteke hkrati. 

Povezava do prispevka
Arey reče pred 19 urami:

Ne kupuj 27" fhd monitorja razn če ga res imaš samo za filme. Isto resolucijo kot jo maš zdej, ki na 23" že tko ni neki stellar, boš raztegnil na 27". Ne. Pol raje vzemi isto velikost za dobrih 100€.

27" rabiš vsaj 1440p, 4k je overkill razen če ti je dpi pomemben (sklepam da ne, kar je čist legit).

Do lani sem bil "eh, sej je FHD cist vredu, tud na 27", se da cist lepo delat"...

Pol sm kupu pa 2k IPS ekran od philipsa, tud z 75Hz.... pa nisem vec tolk preprican v to izjavo :D

 

Skratka, dokler se ne razvadis je itak vse vredu :D 

Povezava do prispevka
atomic reče pred 9 urami:

Res je bolana cifre čez budget, ampak če greš greš iz 500€ grafične na 700€ ma ni šanse, da boš vidil razliko med high in very high, ampak pri monitorju je pa 200€ čisto druga dimenzija vsega.

To bo taka razlika, da se men na šihtu ne da delat določenih stvari in raje kufetkam in doma nardim v proper pogojih.

Sem ti hote že včeraj odgovorit, pa sem zaspal. :D

 

Skratka, ja, cifra je recimo konkretno čez budget, to cifro (cca 200€) sam dal samo zato, ker tale Dellov monitor mi je dobro delal skoraj deset let, pa je bil v tem cenovnem rangu. Ampak, kar se popolnoma strinjam s tabo, je tole: 

 

atomic reče pred 9 urami:

ampak monitor pa ni zadeva, ki zastari čez 2 leti in če bi 10 let nazaj kupil fullhd monitor bi ga še danes ime

 

Pač kupujem nekaj tudi za večletno uporabo in raje zdaj dam stotaka več kot pa da čez 5 let ponavljam zgodbo. Sem pa n00b tu in ne bi rad dal stotaka več samo za nek gimmick od funkcije, ki mi bo popolnoma nepomemben za vsakdanja računalniška opravila/multimedijo/igrice. 

Povezava do prispevka

Se to sem samo hotel dodat, da se tudi opravicujem, ker vem, da sem jaz "najbolj zahtevna stranka" ker dobesedno NE VEM kaj rabim :D

 

Zato se toliko bolj cenim vsakega, ki zna razvozlat moj poenostavljen "rabim monitor za uizi uporabo" in iz tega najde nek konkreten primer :D

Povezava do prispevka
Avion reče pred 20 minutami:

"rabim monitor za uizi uporabo"

Stari če tako zelo ne veš kaj rabiš, potem bo verjetno vredu itak vse, zato vzemi najcenejšega, res kaj ti naj drugega rečem :)

In za tako nezahtevnega uporabnika jaz ne tvojem mestu res ne bi gledal nad 24inch in nad ne vem 130€

Basically nekaj takega kar sem jaz prilimal malo višje, imo je fajn še da je

 

- ips in ne va/tn/itd. (lepša slika in to se verjetno kr opazi, jaz mam ips že leta in me nekak ne mika it nazaj na nekaj slabšega)

- 75hz namesto 60hz (worth it ker razlike v ceni praktično ni oz. je res minimalna)

- adaptive sync/freesync

- nizek response time tam do 5ms

 

To je pa po mojem znanju vse in tak monitor dobiš za do 150€ oz. manj

 

Pa ja ne jemat fhd večjih od 24inch ker se boš zajebal - je blo že povedano in se 100% strinjam

Bi reku da so to nekako vse smernice ki jih rabiš

 

Jaz sem šel na computeruniverse>gaming monitors>od najcenejšega in potem lepo delam kljukice kateri ima prvi vse zgornje postavke

 

evo tale ma vse to za 128€

 

https://www.computeruniverse.net/en/p/90794615

 

Še ena stvarca, fajn je tudi da ima dvi (eni moderni monitorji tega vhoda več nimajo). Namreč kolkor gledam že za moj star monitor dvi očitno večkrat podpira višji refresh rate.

Npr. pri mojem monitorju piše, da prav tako podpira do 75hz na dvi, medtem ko na hdmi samo do okrog 60hz. Keep that in mind. VGA pa dandanes res nikakor več ne pride v poštev.

Povezava do prispevka
maksi reče pred 2 minutama:

hdmi brez težav prebavi 1080p/75hz, podpira tudi 120hz

 

dvi pa je potreben samo če imaš nek predpotopno grafo oz. računalnik

Vem in ne pravim da je dvi potreben, pravim samo da očitno na starejšem hardweru še vedno lažje dobiš višji refresh rate prek dvi-ja v določenih primerih

ja se strinjam, če maš res star hardware, ampak dobro je če se tega dejstva zavedaš

 

Kot rečeno, moj star monitor podpira do 75hz na dvi, na hdmi pa samo do 60.

Povezava do prispevka

hdmi ti 100% podpira do 120hz, ker je to standard (hdmi 1.4, obstaja tudi razširjena a in b različica).

 

sedaj novi high-end monitorji podpirajo hdmi 2.0, ki podpira 4K/120hz/adaptive sync

 

1080p/75hz je 2010 tehnologija, svet je šel že daleč naprej

uredilo bitje maksi
Povezava do prispevka

To, da imaš višje resolucije in refresh rates ne pomeni da je to nujno, maksi. Za res obično pisarniško delo je fhd 60hz čez glavo dovolj, edina prednost večjih ločljivosti (na večjih monitorjih) je, da imaš več delovnega prostora. Zdej, če to znaš izkoristit in dejansko tudi potrebuješ super, ampak ne zdej izvajat maksija ko vse kar ni bleeding edge pa kar ni več ok. Na koncu dneva ti gladko že forever živiš brez bleeding edge pa lej kako si še vedno živ.

 

 

Glede IPS vs VA bi pa reku da so razlike dosti manjše kot se sliši. Poceni paneli so poceni, in cenen IPS ni nekaj ful boljši od dobrega VA. Imam oba doma. TNja bi se pa za vso ceno izogibal razen če je cilj igrat competitive moba špile na visokem nivoju mogoče.

uredilo bitje Arey
Povezava do prispevka
Arey reče pred 2 urama:

Ne, 27” fhd je ok samo za stare ljudi ki jim vid pesa. Pa, kot sem rekel, za filme je itak vseeno. 
Karkoli drugega pa ne. 

Evo, še zadnje vprašanje, mogoče butasto, ampak vseeno: v čem bi se kazala ta razlika med 1080 pa 1440? Pač nimam možnosti side by side primerjave, pa me zanima, recimo med igranjem, v čem bi bila razlika? Bi se slika "trgala"? Zamegljena? Ali pa med browsanjem na internetu? 

Povezava do prispevka
Avion reče pred 7 minutami:

Evo, še zadnje vprašanje, mogoče butasto, ampak vseeno: v čem bi se kazala ta razlika med 1080 pa 1440? Pač nimam možnosti side by side primerjave, pa me zanima, recimo med igranjem, v čem bi bila razlika? Bi se slika "trgala"? Zamegljena? Ali pa med browsanjem na internetu? 

LoL ne, nic ne bi blo bolj zamegljeno in nic se ne bi trgalo. Imel bi pač višjo resolucijo in lepšo sliko, razlika pa bi bla kr opazna to je vse. In pa seveda posledično bi moral met boljši hardware (predvsem grafično) za igranje špilov na spodobnem fps-u. 

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...