Skoči na vsebino

Monitorji


Vodokotlič

Priporočeni prispevki

Okej, saj to se mi je zdelo, ampak ko je kolega @Arey kar ostro napisal, da je to ok samo za stare ljudi ki jim vid peša, ok samo za filme, za karkoli drugega pa ne :D Pa ne trolujem, res, nimam pojma o teh zadevah in lahko si prebiram o tehničnih zadevah 1001 stvar, pa mi ne bo jasno, kako se to odraža potem v praksi. 

Povezava do prispevka

Če imaš višjo resolucijo na določeni "kvadraturi" monitorja (npr. 27" diagonali), pomeni, da imaš višjo gostoto pikslov na tej kvadraturi. Piksli so manjši in zato so robovi izrisanih likov na ekranu videti bolj gladki, ne pa nasekani, če je resolucija nižja. Poleg tega na tej isti kvadraturi monitorja vidiš več polja - naj si bo v igri ali pa v Wordu. Res pa da z višanjem resolucije in manjšanjem pikslov na isti kvadraturi liki na ekranu postajajo manjši. Zato je to lahko težava za ljudi s slabšim vidom. Zadeve postanejo premajhne, da bi jih bili sposobni razločno videti.

Povezava do prispevka

@Avion zlo preprosto je. Če kupuješ večji monitor kupi tudi višjo resolucijo in obratno. Ne bos sel kupovat ne vem 4k monitorja 24palčnega. In seveda obratno ne nekega zelo velikega monitorja, ki bo samo fhd. Obstaja nek sweetspot razmerja med velikostjo monitorja in ločljivostjo. Pri fhd jaz tako ne bi kupoval monitorja večjega od 24ke. Moraš razumet, da grejo s preskokom iz fhd na 1440p stvari gor, se pravi je težje zagotovit višji refresh rate in tako dalje. Posledicno gre gor seveda cena. Npr. ips freesync monitor 144hz na 1440p bo precej dražji od monitorja enakih specsov ampak na 1080p. 
 

Da ne govorimo o močnejšem hardwaru potrebnem za izrisovanje te slike višje ločljivosti in doseganje teh 144fps v špilih. Precej lažje je doseč 144fps na 1080p kot na 1440p

 

Pa sej zdaj ze razumes pa kakem principu gre to…

Povezava do prispevka
Avion reče pred 1 uro:

Evo, še zadnje vprašanje, mogoče butasto, ampak vseeno: v čem bi se kazala ta razlika med 1080 pa 1440? Pač nimam možnosti side by side primerjave, pa me zanima, recimo med igranjem, v čem bi bila razlika? Bi se slika "trgala"? Zamegljena? Ali pa med browsanjem na internetu? 

Naceloma stevilo pikslov pomeni koliko contenta lahko izrises na zaslonu. Ce je visina ene crke (ali pa, ne vem, X gumba za zapret okno) 14px pomeni da ce imas vec pikslov lahko narises vec crk. Seveda lahko velikost teksta spreminjas, obstaja tudi scaling (za isto fizicno velikost na zaslonu porabis vec pikslov da je slika bolj ostra) ki za tvoj primer ni pomemben. 
Torej, ce imas 22” monitor z x resolucijo, in potem kupis vecji monitor z isto resolucijo, je vse kar si naredil povecal piksle, stevilo pa je enako. Kar pomeni, da bos na monitor spravil isto kolicino crk, le vecje in manj ostre bojo. Lahko bi sicer zmanjsal crke, ampak ti pomeni da bos za isto crko imel se manj pikslov, in bo slika se manj ostra. Ker ze pri 22” FHD resolucija ni nek biser ostrine, bos pri 27” mel se bolj megleno sliko. Oz ne megleno, pikslasto. 
Pri filmih je to manj pomembno ker video ponavadi nima tankih in visokokontrastnih elementov kot je UI, pri igrah lahko uporabis AA ali supersampling ki malo ublazi problem, pri UIju pa se AA ze zelo vidi ker gre, ponovno, za velike kontraste.

TLDR: dokler govorimo o 1:1 scalingu je vecja locljivost -> vec vsebine. 

Povezava do prispevka

Se glede scalinga: telefoni imajo skoraj vsi na ~5” zaslonih vsaj FHD locljivost, zato imajo toliko bolj ostro sliko (visji PPI - pixels per inch). Ker telefon gledas od blizu je to valda tudi smiselno. Isto lahko naredis na racunalniskemu zaslonu in razlika definitivno je opazna ampak ne tako zelo. Za delo z videom ali slikami, designom, je to sicer lahko dobrodoslo, obicajen uporabnik pa tega naceloma ne rabi. Poleg tega visja resolucija potrebuje boljsi hardware, zato se za gaming velikokrst priporoca 1440p ker lahko z relativno dostopnim hardwarom dobis dostojne framerate. 4k ima 4x toliko pikslov kot fhd, zato je rendering toliko bolj zahteven kar zahteva visok rang hardwara. Seveda odvisno od spila ampak generalno to drzi. 

Povezava do prispevka
maksi reče pred 1 uro:

Razen teh ogabnih zelenih obrob.

Hehe ja, jz sm tut ful picky glede tega. Cim manj vpadljivo, cim bolj minimalisticno. Lg monitorji (ne gaming) so mi kr kul, tko da ko kupujem sploh ne gledam drugih znamk ker vem da bom pri lgju nasel nekaj kar mi bo vsec :D Pa dokler ni cist shitty panel mi je good enough. 
Je pa cena tega k ga je atomic linkal res super. 

uredilo bitje Arey
Povezava do prispevka
atomic reče pred 3 urami:

To je recimo dost bolan deal za 250€

27"

IPS  matrika

144hz

free sync

1440p

350cd svetilnosti je zelo veliko za ta razred

 

za vsak evro manj, je kompromis zelo velik

 

Tegale imajo tudi v Harvey Normanu za podobno ceno (270-ish evrov). Spet, še eno izmed mnogih n00b vprašanj, fantje, res vam hvala za potrpljenje in za vse odgovore, res cenim! Skratka, kako bo tale monitor deloval z mojo grafično (gtx 970)? Kaj bo v praksi delovalo OK in kaj ne? 

 

https://www.harveynorman.si/gaming-monitor-hp-27xq-27

 

Tale je, ne vem če je identičen? 

uredilo bitje Avion
Povezava do prispevka

imam gtx 970, a jo uporabljam na 24" FHD 60 Hz monitorju in tam je povsem zadovoljiva za vse, kar počnem. Itak ne igram streljačin, raje strategije, od bolj odzivnih (oz. skoraj izključno to) igram Rocket League, kjer dosegam cca 100 FPS. Z 1440p ti bo št. FPS-jev padlo za pribl. polovico. Če igraš igre, kjer FPS-ji niso pomembni, ne bo težav, če pa igraš igre, kjer potrebuješ odzivno in tekočo grafiko, ter so strojno požrešne, potem bo 1440p za gtx 970 prehud zalogaj, preklop na 1080p pa bo igranje naredilo znosno.

Povezava do prispevka
Avion reče pred 11 minutami:

Tegale imajo tudi v Harvey Normanu za podobno ceno (270-ish evrov). Spet, še eno izmed mnogih n00b vprašanj, fantje, res vam hvala za potrpljenje in za vse odgovore, res cenim! Skratka, kako bo tale monitor deloval z mojo grafično (gtx 970)? Kaj bo v praksi delovalo OK in kaj ne? 

 

https://www.harveynorman.si/gaming-monitor-hp-27xq-27

 

Tale je, ne vem če je identičen? 

ni identičen, TN panel namesto IPS

Povezava do prispevka
TrippinBalls reče Dne, 2. 10. 2021 at 20:24:

Avion zgleda, da je že odletel. Tipa ste čist zmedli s tehnomoško govorico. :rofl:

Haha nisem odletel, pač res cenim vaše nasvete, si malo berem, je pa definitivno res, da sem totalen n00b v teh vodah :D

 

Zdaj gledam primerjave in rivjuje, da so mi na konkretnih primerih bolj jasne razlike med 1440p vs 1080p, 144hz vs 75 vs 60 ... Ampak gledam to na svojem pokvarjenem monitorju in ne vidim nobene razlike :D 

Povezava do prispevka

 

višja frekvenca = bolj butter smooth animacija, prav tako v MP prej vidiš nasprotnika kot on tebe, če igra na 60hz

višja ločljivost = bolj ostra grafika, posebej če ima igra kakšne ultra high res teksture

 

samo pozor, once you go 144hz...

uredilo bitje maksi
Povezava do prispevka
  • 2 tedna kasneje...
  • 2 tedna kasneje...
Vodokotlič reče Dne, 18. 10. 2021 at 15:29:

Za kolega sprašujem. A je to za kaj? https://www.techradar.com/reviews/gigabyte-aorus-fv43u-gaming-monitor

 

PS5 bo imel gor priklopljen. 

 

 

Jaz bi raje počakal začetek 2022, ko pridejo ven LG Oled 42". Če pa je nestrpen, ni slaba izbira... Ima svoje hibe, ampak..... Plusi in minusi so povsod... Naj pazi HDMI 2.1 izhode, ker imajo samo 24 Gbps... 

uredilo bitje Ethan
Povezava do prispevka
  • 3 tedne kasneje...
atomic reče Dne, 1. 10. 2021 at 0:06:

Jest res razumem in mi je cool, ko nekdo poda izziv za manjši budget kako stvar, ampak res bi ti svetoval cenejšo plato, ram, gpu itd... ampak monitor pa ni zadeva, ki zastari čez 2 leti in če bi 10 let nazaj kupil fullhd monitor bi ga še danes imel, zato naj bo monitor najdražja komponenta v tvojem setupu. 21:9 ekrani so enostavno superiorni za igre in filma, pri produiktivnosti so pa tudi bolani. Jest mislim, da če v letu 2021 kupuješ monitor mora biti 3440x1440 in 21:9. Tko da res to glej. Začnejo se pri 300€, ampak za 400 - 450€ dobiš že dobre.

200€ monitor je samo, če boš položnice plačeval, pa ti sem imel od fhd do 4k v zadnjim 5ih letih.

 

Zelo me mika menjat monitor(je). Trenutno imam 2x dell u2410m  ampak je jeba, ker sem na šihtu dobu m1 mac in je max 1 ekran... pa smo tam. Office budget sem skuru za to da sem si končno nabavu proper stol :) In ja, navsezadnje mi tile delli služijo že 10 let. Mogoče je čas za improvement.

 

Še najboljši kandidat trenutno mi je P3421W (ali pa S3422DW) in tudi dobi se ga za neko dostojno ceno. PPI 110 mi čisto paše, ker laufam polek meka še linux privat (kjer je scaling  v pi**).  90% sem sure da bi Dell monitor vzel. Sem se pa čisto faking izgubil v ponudbi. Robe je različne za znoret. Budget načeloma ne obstaja, sem tudi gledal neke 40"+ 5000x1600 resolucije ker bi blo insane (basically 3 ekrani delovne površine) samo je pa to res svinjsko drago.

 

Moj use case je:

* 90% development, yt, web itd

* 10% gaming

 

Ne bi se branu če dobim poleg še kakih 100Hz refresh, ne bom pa plačal 2x več za to. Pri teh gaming modelih me mal jebe da manjka productivity reči, saj ne da nujno rabim usb power delivery pa PIP/PBP, je pa to nice to have.

 

Potem pa seveda še dobavljivost... od "ostalih firm" mi je mogoče v oči padu LG 38WN95C-W, torej malo sem čekiral resolucije nad 21:9 1440p, pa grejo cene res v nebo.

 

Uglavnem bluzim. Mogoče kakšni predlogi še za ultra-wide? Def. mi je to bolj zanimivo kot 4k ekrani. Sem imel 4k sposojen pa .... eh, sami problemi s scalingom, aspekt je pa takšen da spet nimaš omembe večjega workspacea.

 

Pa mogoeč glede kurvature, 1800r ali 3800r? Nekje vmes? Stestirat itak mi je skor nemogoče v teh časih.

Povezava do prispevka

Imo si že kar dobro raziskal situacijo. 34" 3440x1440 monitorji so postali dokaj dosegljivi, 3840x1600 pa žal vztrajajo nad 1k€. USB-C + Power delivery je zame nepogrešljiv feature pri monitorjih za laptop. Nimam pa pojma koliko W potrebuje tvoj Mac in kake so morebitne težave s kompatibilnostjo.

Omembe vredna alternativa je tudi preprost USB-C dock v kombinaciji z monitorjem brez tega vhoda. Mogoče tako prideš do spodobnih igričarskih specifikacij. Ali tak dock doda input lag in ali ti to kaj pomeni, pa ne vem.

 

Meni se zdi ta stran, s svojimi filtri, vrhunska za iskanje po želenih specifikacijah.

Povezava do prispevka
S<3NEC reče pred 4 urami:

Imo si že kar dobro raziskal situacijo. 34" 3440x1440 monitorji so postali dokaj dosegljivi, 3840x1600 pa žal vztrajajo nad 1k€. USB-C + Power delivery je zame nepogrešljiv feature pri monitorjih za laptop. Nimam pa pojma koliko W potrebuje tvoj Mac in kake so morebitne težave s kompatibilnostjo.

Omembe vredna alternativa je tudi preprost USB-C dock v kombinaciji z monitorjem brez tega vhoda. Mogoče tako prideš do spodobnih igričarskih specifikacij. Ali tak dock doda input lag in ali ti to kaj pomeni, pa ne vem.

 

Meni se zdi ta stran, s svojimi filtri, vrhunska za iskanje po želenih specifikacijah.

 

M1 macbook pro 13" (lanski model). Pomoje ne rabi ful neki štroma in je 65W dost, samo če že kupujem bom kupoval za čimdlje. QRC je ker un ko ma 90, 100W power delivery monitor je kar 1000€ takoj...

 

Majo pa res nice search, thx za link!

Povezava do prispevka
atomic reče Dne, 2. 10. 2021 at 11:22:

To je recimo dost bolan deal za 250€

27"

IPS  matrika

144hz

free sync

1440p

350cd svetilnosti je zelo veliko za ta razred

 

za vsak evro manj, je kompromis zelo velik

 

Tole bi kar šlo, or am I missing something?:whistle:

Vem da je "samo" 1080, ampak na kaj dosti cenejših od ostalih enakih specsih pa trenutno tud nisem naletel...

https://www.shoppster.com/sl-SI/p/1222032/monitorji/lg-gaming-monitor-27gn650-b

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...