Skoči na vsebino
bainit

[uradna]Nakup stanovanja, gradnja hiše

Priporočeni prispevki

tema more bit.

zakaj nekateri govorijo, da se zdaj bolj splača kreda s fiksno obrestno mero, če je EURIBOR v podnu in bo tudi ostal tam kar nekaj časa?

ugibam da je zdaj sicer že malo pozno oz. da ne bo tako dolgo več v podnu.

uredilo bitje bainit

Deli prispevek

Povezava do prispevka

Jaz bom zdele verjetno v 2021 se lotil nakupa stanovanja. Cca. 66 % cene nakupa bo šlo iz najinih prihrankov, 33 % pa kredit (čeprav morda še uspeva zbiti slednje, odvisno kok bova nagrindala prihrankov letos, 33 % je najslabša opcija). Problem je, da je lokacija še v zraku. Mikajo naju slovenska Istra, vipavska dolina ... Bo pa nakup tudi zame karierno sprememba, ker bom najbrž po rešitvi stanovanjskega problema tudi šel iz zasebnega sektorja na SP, kar sem že ful hyped :)

Deli prispevek

Povezava do prispevka

Brez težav vsak dan mažem Argeta pašteto na polnozrnat kruh. Ko pa pomislim na nakup stanovanja ali zemlje + hiše, me pa mine volja do življenja. Da je nekaj tako osnovnega tako nedosegljivega, se mi zdi res bizarno. Dedoval še nisem nisem in, če bo vse prav, še dolgo ne bom.

Deli prispevek

Povezava do prispevka

sploh ko pomisliš še na kredo za 20-30 let :sick: 

Deli prispevek

Povezava do prispevka
bainit reče pred 2 urama:

zakaj nekateri govorijo, da se zdaj bolj splača kreda s fiksno obrestno mero, če je EURIBOR v podnu in bo tudi ostal tam kar nekaj časa?

...zato, ker gre (in bo šel) EURIBOR lahko samo navzgor, ti imaš pa 30 let krede. vsa čast ljudem, ki si upajo vzet resno vsoto z variabilno obrestno mero.

ĆAMIR reče pred 2 urama:

vipavska dolina

podpišem, takoj bi se preselil tja. to je zame še vedno skriti zaklad Slovenije.

če ciljaš na s.p. in se ne misliš ravno vsak dan fijakat po avtocesti, potem pa sploh nimaš več kaj razmišljat.

S<3NEC reče pred 1 uro:

Da je nekaj tako osnovnega tako nedosegljivega

mene najbolj 'boli' dejstvo, da je najemnina za zgledno dvosobno stanovanje (da ni stanovanje čista rupa) praktično identično obroku kredita.  

uredilo bitje hawa meyta

Deli prispevek

Povezava do prispevka

14 dni nazaj podpisal vse papirje za stanovanje. Fiksna obrestna mera, obrok 350 EUR in dokler ni urejen zapis v zemljiško knjigo se plačuje se neko zavarovanje za cirka 35e na mesec. 

Deli prispevek

Povezava do prispevka

lahko bi napisal še obrestno mero, višino krede...

zdaj baje tudi ful bolj gledajo na to, v kakšnem stanju je sama firma, kjer delaš, koliko je velika (manjše pomenijo več tveganja) itd.

uredilo bitje bainit

Deli prispevek

Povezava do prispevka
hawa meyta reče pred 1 uro:

...zato, ker gre (in bo šel) EURIBOR lahko samo navzgor, ti imaš pa 30 let krede. vsa čast ljudem, ki si upajo vzet resno vsoto z variabilno obrestno mero.

NI rečeno da bo šel gor. Pravzaprav bi moral že iti gor tam od leta 2014, 2015 ko se je gospodarstvo pobralo, pa se to ni zgodilo. Zdaj se razmišlja v obratno smer. Ležarina na depozite. 

Sam če bi sam vzel zdajle kredit bi ga tudi tistih 2% fiksnega kadarkoli, pa čeprav je variabilna bolj privlačna. 

Deli prispevek

Povezava do prispevka
bainit reče pred 44 minutami:

lahko bi napisal še obrestno mero, višino krede...

zdaj baje tudi ful bolj gledajo na to, v kakšnem stanju je sama firma, kjer delaš, koliko je velika (manjše pomenijo več tveganja) itd.

Se netto si pozabu. 

Deli prispevek

Povezava do prispevka
horror reče pred 31 minutami:

NI rečeno da bo šel gor. Pravzaprav bi moral že iti gor tam od leta 2014, 2015 ko se je gospodarstvo pobralo, pa se to ni zgodilo. Zdaj se razmišlja v obratno smer. Ležarina na depozite.

sicer se popolnoma strinjam s tem kar si napisal, ampak 30 let je zelo dolga doba in nikoli ne veš, kaj se lahko zgodi v tako dolgem času.

samo spomnimo se, kaj se je zgodilo s kreditojemalci, ki so jih bankirji (in lastna neumnost) našopali za kredite v švicarjih. pa so bili v splošni javnosti ti krediti predstavljeni kot nekaj najboljšega.

Deli prispevek

Povezava do prispevka
Mutombo reče pred 14 minutami:

Se netto si pozabu. 

OM bi res lahko napisal za referenco za druge, ki najemajo kredo.

na gnoju se nekaj govori o

Navedek

Zaenkrat sem dobil zgolj informativni izracun brez kakih “popustov” in je fiksna om 3.5, spremenljiva pa 2.9 na predvcerajsnji dan.

Deli prispevek

Povezava do prispevka

Moj odgovor ne bi pomagal 98% rumenjaka saj gre za nakup izven Slovenije. 

Deli prispevek

Povezava do prispevka

potem pa vso srečo

hawa meyta reče pred 12 minutami:

sicer se popolnoma strinjam s tem kar si napisal, ampak 30 let je zelo dolga doba in nikoli ne veš, kaj se lahko zgodi v tako dolgem času.

samo spomnimo se, kaj se je zgodilo s kreditojemalci, ki so jih bankirji (in lastna neumnost) našopali za kredite v švicarjih. pa so bili v splošni javnosti ti krediti predstavljeni kot nekaj najboljšega.

zdaj se nekaj napoveduje printanje keša in višja inflacija, ker smo si v teh parih mesecih praktično torpedirali gospodarstvo (evropa ne toliko, amerika pa dosti bolj).

Deli prispevek

Povezava do prispevka

Sesttična je dobila pri nlb 2.05 fiksno Eom na 15 let za nakup 1/2 dvojcka. Kar je kar sweet deal imo.

Deli prispevek

Povezava do prispevka

To je dober deal jap. Sam tudi ne bi vzel drugo kot fiksne. Niti za krajse obdobje (<10let). Kolikor sem sam hodil okoli po bankah sprasevat, je bil najugodnejsi unikredit z 2.15. ( pol leta nazaj)

uredilo bitje T7ank

Deli prispevek

Povezava do prispevka

Kolk se dejansko splača po bankah okol hodit?

Zdej za neko minimalno razliko se mi ne zdi vredno casa zapravljat, ce pa so dejansko resne razlike, potem je pa ze druga pesem.

Deli prispevek

Povezava do prispevka

Pri meni je bila razlika na koncu za par tisoč evrov. 

Deli prispevek

Povezava do prispevka

Jaz trenutno hodim po bankah, najprej na svoji banki, pol še ostale dal skozi, in šel nazaj na svojo banko, pokazal ponudbe, vse boljše, in pol se moja banka tudi izkazala in dala boljše, tak da ja, je kar pametno.

Deli prispevek

Povezava do prispevka

Se splača it okoli in potem it do tiste, ki se ti zdi najboljša. Četudi si kje dobil nižjo ponudbo, pokažeš ponudbo na tebi najboljši banki in se da marsikaj zmenit (načeloma).

Deli prispevek

Povezava do prispevka
stom1c reče pred 13 urami:

Kolk se dejansko splača po bankah okol hodit?

Zdej za neko minimalno razliko se mi ne zdi vredno casa zapravljat, ce pa so dejansko resne razlike, potem je pa ze druga pesem.

v koncni fazi se lahko splaca, ampak zgubis pa res ogromno zivcev in cajta

po mojih izkusnjah so razlike lahko velike tud med razlicnimi poslovalnicami iste banke

v enih bankah se tud takoj vid, da so cist neresni, majo neke absurdne pogoje (ce delas v veliki firmi lahko dobis kredit, ce v manjsi pa po defaultu ne, ne glede na poslovanje, boniteto lol)

je pa to blo par let nazaj, mogoce so se zresnil zdej, ko jim gre bolj za nohte

Deli prispevek

Povezava do prispevka

Jaz sem bil v tej situaciji okoli 3 leta nazaj. Hoja okoli se kar splača, ker normalno ne moreš zaslužiti nekaj 1000 EUR v enem tednu (vsaj jaz ne). Vzel sem posojilo za 15 let in za tako dolgo obdobje niti pod razno nisem hotel tvegati s spremenljivo obrestno mero, da ne bi končal kot krediti v švicarskih frankih. Tako točno veš, kaj te čaka ne glede na razmere na trgu. Na koncu sem uspel dobiti 2.0% fiksno obrestno mero, s tem da je bila najvišja izpogajana 3.0%. Ta razlika pa pri 100.000 EUR posojila prinese dodatnih 8500 EUR, kar pa je že soliden prihranek. Seveda pa je lahko neprijetno - tako kot so že prej povedali. Sem sodi dokazovanje plač, v mojem primeru obvezen zdravstveni pregled skupaj s testom za AIDS zaradi zavarovanja posojila v primeru smrti,...

Deli prispevek

Povezava do prispevka

Caki zadnji stavek...dejansko?? kaj pa varstvo osebnih podatkov? Ne morjo kr neki zavarovalniski agentje prebirati tvoje medicinske kartoteke z diagnozami.

Deli prispevek

Povezava do prispevka

Sej dohtar sam reče opravil/ni opravil zavarovalnici.

Glede stanovanjskih kreditov ima ZPS običajno dokaj ažurno primerjavo - npr. za 20 let fix je trenutno najbolj ugodna Delavska z 2,74% efektivne obrestne mere (EOM) v osnovni ponudbi

https://www.zps.si/index.php?option=com_osebnefinance&view=primkredita

Za 30 let mislim da še vedno ponujajo samo na Unicredit in Intesa Sanpaolo

Sama višina obrestne mere v vašem primeru bo pa odvisna od tega kaj kupujete in koliko je vrednost kredita v primerjavi z ocenjeno vrednostjo nepremičnine in odplačilne dobe, potem pa se lahko še kaj malega spogajate, če ste vztrajni in naletite na bančnika, ki vam bo šel na roko

Deli prispevek

Povezava do prispevka
stom1c reče pred 1 uro:

kaj pa varstvo osebnih podatkov? Ne morjo kr neki zavarovalniski agentje prebirati tvoje medicinske kartoteke z diagnozami.

Banko boli kurac, ker ti oni dajo keš in oni postavljajo pogoje. Če nočeš dokazat da si zdrav (in da nauš riknu preden odplačaš kredit), ni problema, pač naujo dal keša.

uredilo bitje HellAngel

Deli prispevek

Povezava do prispevka

Drugače pri nakupu stanovanja morate primerjati z nečem da se vidi smiselnost. Če si podedoval nepremičnino, potem primerjaš z 0€ stroški. Če si moral na svoje, potem primerjaš z več 100€ najemnine vsak mesec. Stanje z najemninami v Sloveniji in krediti je trenutno tako, da je cena najemnina kar višja od obroka kredita potrebnega za nakup te iste nepremičnine (z malo izjemami), s tem da pri kreditu nekako 70% kar plačuješ gre za tvoje stanovanje, ki ga lahko seveda kadarkoli prodaš. Če s stanovanjem rešuješ svojo bivanjsko problematiko, potem je kredit vrjetno smiseln (če ga lahko dobiš v željeni višini, plus na kredit ti banke dajo max 80% ocenjene vrednosti, torej moraš sam imeti vsaj 20%)

Hitra računica gre nekako tako kdaj kredit, kdaj najemnina:

Če kupiš plačuješ obresti + upravnik + davki (praktično 0 zaenkrat) + 1% letne vrednosti nepremičnine vlagaš v nepremičnino da jo ohranjaš + neki fiksni stroški pri nakupu in prodaji in če so tej stroški višji od najemnine, potem je bolje najemati.

Čez palec je to v Sloveniji, kjer ni davkov na nepremičnine ob trenutnih obrestnih merah kreditov, nekje ko je letna najemnina nižja od 4% vrednosti nepremičnine - torej če je stanovanje vredno 100.000 €, potem če plačuješ manj kot 4.000 € najemnine letno = 333€ mesečno, se bolj splača najemati kot kupiti

Deli prispevek

Povezava do prispevka
Death reče pred 7 urami:

v mojem primeru obvezen zdravstveni pregled skupaj s testom za AIDS zaradi zavarovanja posojila v primeru smrti,...

what, prvic slisim

a to mas kaksen specificen poklic, al je to neka nova fora

Kunta Kinte reče pred 1 uro:

Sama višina obrestne mere v vašem primeru bo pa odvisna od tega kaj kupujete in koliko je vrednost kredita v primerjavi z ocenjeno vrednostjo nepremičnine in odplačilne dobe, potem pa se lahko še kaj malega spogajate, če ste vztrajni in naletite na bančnika, ki vam bo šel na roko

odvisno od tega, kaksen leverage mas

uradno objavljena om je bl tko

ce ma stomic res bliz 3k place, se bo lahko se precej pogajal imo

Deli prispevek

Povezava do prispevka

V osnutek SZ-2 so lepo preneseli dunajski model neprofitnih stanovanjskih organizacij. A Vizjak noče nič slišat o "teh zadružnih traparijah". Enjoy your 30 letni krediti s 500 € obroka in to, da vam SDS vlada gre za poroka :avadodo:

Deli prispevek

Povezava do prispevka
Kunta Kinte reče pred 3 urami:

Sej dohtar sam reče opravil/ni opravil zavarovalnici.

Glede stanovanjskih kreditov ima ZPS običajno dokaj ažurno primerjavo - npr. za 20 let fix je trenutno najbolj ugodna Delavska z 2,74% efektivne obrestne mere (EOM) v osnovni ponudbi

https://www.zps.si/index.php?option=com_osebnefinance&view=primkredita

Za 30 let mislim da še vedno ponujajo samo na Unicredit in Intesa Sanpaolo

Hvala za info.

ne bo šlo na hipotekarni kredit, ampak kredit zavarovan s strani zavarovalnice

Deli prispevek

Povezava do prispevka

V bistvu se mi nikol ni mudilo na svoje, ker mam za dvosobno opremljeno stanovanje za savinjo 200€/mesec najemnine.

drgac bi verjetno ze prej razmisljal

o nakupu.

uredilo bitje stom1c

Deli prispevek

Povezava do prispevka

Zgoraj napisano o različnih poslovalnicah iste banke je zelo zelo res. V manjšem kraju na Štajerskem urediš večino stvari zelo ugodno. Sem hotel odpret račun v isti banki, ampak v LJ poslovalnici.... 5 obiskov banke, nobenega interesa, sama komplikacija... sicer niso to izkušnje, ki bi bile omejene na banke, ampak tudi na druge storitve, tako da FU LJ. Ker imam možnost, grem vse stvari urejat ven iz LJ.

uredilo bitje T7ank

Deli prispevek

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Nedavno brska   0 članov

Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.

• Ustvari novo...