Skoči na vsebino

Monkey Island ultimativna ankica


DaCapo

Monkey Island  

71 glasov

  1. 1. Najboljši del v celotni seriji je ... ?

    • Monkey Island 1: The Secret of Monkey Island
    • Monkey Island 2: LeChuck's Revenge
    • The Curse of Monkey Island
    • Escape from Monkey Island
    • Tales of Monkey Island
      0


Priporočeni prispevki

Pred težko pričakovanim prihodom nove igre v Monkey Island "mitologiji", enkrat za vselej rešimo večno vprašanje. Pa ne tisto "Kaj je ultimativna skrivnost Opičjega otoka?", ampak bolj prizemeljsko in preprostejše, namreč:
Katera igra v seriji je najboljša?

monkey_logo.png.28234d8633b19866cbf12e976ec2b6f8.png

Glasujemo seveda izključno za zgodbo (in like); dočim grafični stil tokrat pustimo ob strani (to lahko podebatiramo v komentarjih). 

uredilo bitje DaCapo
Povezava do prispevka

Meni je tale 3D pristop v štirki bil ful simpatičen, čeprav imam finiširane samo prve 3 dele. Escape mi je najboljši del. Prvi in tretji del sta mi na drugem mestu, dvojka mi ni toliko, ker ima premalo ostrine v humorju, ampak je za prvo silo.

 

Imam zadnje save fajle Escapea iz 2013, bo treba enkrat zopet začet dalje kjer smo ostali.

 

455191-escape-from-monkey-island-screens

uredilo bitje sadhu sequencer
Povezava do prispevka

Hja, mogoče je zanimivo, da je Monkey 1 trenutno na prvem mestu Mn3 ankice. Očitno je pač tisti nostalgični biser, ki ga ni preseglo nobeno nadaljevanje. In to je to.
Ampak vseeno počakajmo še par dni. Lahko, da se bo še kaj spremenilo, čeprav skoraj dvomim. :)
 

Povezava do prispevka

Sem oldschool gamer, obenem pa tudi filantrop, uspešen moški, ljubimec in gurman, pa mi je najboljši tretji del.

 

Verjeno zaradi grafike in voice actinga. Prva dva dela imam žal v spominu po grdih pikslih in ju žal nisem nikoli igral ob izzidu, zato nima v spominu tiste pristne izkušnje.

uredilo bitje Feget
Povezava do prispevka

Zame je enica pač visoko na prvem mestu, ker je bila dejansko tisti prvi in najbolj pristni Monkey. Zato imam, enostavno rečeno, nanjo tudi najlepše nostalgične spomine. Dvojko dajem seveda na drugo mesto, čeprav je trojka presneto blizu. Guybrush pa mi je bil najbolj dopadljiv ravno v dvojki (par let starejši kot v enici, bradica mu je komaj začela poganjati, karakterno dokaj važič/mali napihnjenec - ob vsaki priložnosti je recimo ponavljal, kako je premagal LeChucka in kako slaven pirat je itd.)...
V zakup je treba vzeti, da sem 1 in 2 v štartu igral na Amigi in sta bili igri grafično (pa tudi po glasbeni plati) za tisti čas prava biserja. Enica na borih treh disketah, dočim dvojka pa že na enormnih 11. :)

Povezava do prispevka

Meni pa imata prva dva Monkey Islada brutalno lep pixel art

 

Glasoval sem za enko, ampak sem v kompletu preigral enko in dvojko v študentskih letih (pred tem nikoli), tako da ju ne nujno ločujem po kvaliteti. Oba sta mi pač highlighta gaminga :D 

 

Grafika v remasterjih mi je okay-ish. Med replayem igram classic mode, ker sem pač snob, za vsak screen pa načekiram, kako so narisali remasterane scene. Ni slabo, ni pa ravno nek artistični presežek, tako da pixel art > remaster po mojem mnenju

 

Trojka mi je luštna, samo mi pixel art iz 1&2 bolj sede

 

Štirko sem igral samo demo v otroštvu, drugega se ne spomnim. Telltale Games epizodnico imam kupljeno, ampak še nisem igral

Povezava do prispevka

Evo primerjava različnih verzij Monkey 1, če kdo slučajno še ni videl. 
Dejansko jih je bilo kar precej, zato je tudi dobro vedeti o kateri točno gre debata. Jaz sem recimo najprej igral Amiga verzijo in (precej) kasneje PC DOS CD, seveda pa tudi "tanovo" prebarvano. :)

 

 

 

Povezava do prispevka
Hernier reče pred 57 minutami:

Meni pa imata prva dva Monkey Islada brutalno lep pixel art

 

Glasoval sem za enko, ampak sem v kompletu preigral enko in dvojko v študentskih letih (pred tem nikoli), tako da ju ne nujno ločujem po kvaliteti. Oba sta mi pač highlighta gaminga :D 

 

Grafika v remasterjih mi je okay-ish. Med replayem igram classic mode, ker sem pač snob, za vsak screen pa načekiram, kako so narisali remasterane scene. Ni slabo, ni pa ravno nek artistični presežek, tako da pixel art > remaster po mojem mnenju

 

Trojka mi je luštna, samo mi pixel art iz 1&2 bolj sede

 

Štirko sem igral samo demo v otroštvu, drugega se ne spomnim. Telltale Games epizodnico imam kupljeno, ampak še nisem igral

 

Dvojka je na vse načine boljša igra. Boljši art, veliko daljša, genialni puzzli, pripovedovanje, zgodba. Po mojem mnenju sploh ni primerjave, dvojka je meni brez kakšnih pardonov najboljša avantura, enka je pač ok, če ne bi bilo dvojke bi jo zihr bolj cenil. Med igrama je tud 1 (eno!!) leto razlike. Trojka pa razen arta, ni neki posebnega, povsod neki manjka.

Povezava do prispevka
Feget reče pred 1 uro:

Sem oldschool gamer, obenem pa tudi filantrop, uspešen moški, ljubimec in gurman, pa mi je najboljši tretji del.

 

Verjeno zaradi grafike in voice actinga. Prva dva dela imam žal v spominu po grdih pikslih in ju žal nisem nikoli igral ob izzidu, zato nima v spominu tiste pristne izkušnje.

A so ti všeč shiny plehke stvari, ker vsak dan gledaš plešasto betico v ogledalu? 

Povezava do prispevka
Sovica reče pred 14 minutami:

a nismo par let nazaj dobil nekih remasterjev al sm  kej  pomešal fascikle


Ja, ampak nisem posebej še tega vključeval v ankico, ker bi potem imeli res preveč možnosti izbire. Načeloma, kot že omenjeno: glasujemo za zgodbo in like (ostalo pa podebatiramo sproti). :)  

Povezava do prispevka

ma bedna fora, ker recimo 1ka je mela v originalu res bedno grafiko (EGA barvna paleta), jst sm šele dost pol k sm že večkrat obrnu mi2 igral VGA verzijo, ki zgleda dost bolš. Razlika v artu med mi1 pa mi2 je bla tko res nora, vmesnik je bil tud čist drugačen. 

 

The Secret of Monkey Island | EGA | Pixel art, Polygon art, Monkey island-

 

vs 

 

Retroshowcase:oldschool game reference!

 

Težko kle pač rečeš, gremo primerjat sam zgodbo pa like, ko je res nora razlika v grafični prezentaciji, dvojka ma tud bolšo zgodbo je 2x daljša in ma velik bolše puzzle. Treba je bil pr teh ocenah realen.

Povezava do prispevka
Šimšalamima Huhu reče Dne, 20. 4. 2022 at 11:21:

Men je v trojki ful ostala v spominu glasba, tko res top vibe skup z grafiko, nostalgija po karibih v času, ki ga sploh ni bilo. Ugank se sploh ne spomnim, dialogov tud zelo malo, gusarjev na ladji, ki gledajo kita poj je pa počas že megla. Kar verjten kaj pove o kvaliteti le teh.


Meni pa tista "el pollo diablo/the devil chicken" scena, ko prideš ves pernat k možiclju v gostišču in te mahne s ponvo. :) 

 

 

devil1.jpg.3df7150426cba06ff390c1d021f60a13.jpg
 

Povezava do prispevka
sadhu sequencer reče pred 19 minutami:

Jaz sem si za igranje tiste scene z nacho sirom dejansko kupil v Mercatorju nacho sir in neke doritose.


Lol, dobra!!!!!!! Ampak ne moreš pa premagati moje izkušnje, ko sem s kolegi naredil "Monkey Island Party (tm)" v večernih urah na domačem vrtu. Neki domači kao grog smo celo pili. Edino kar je manjkalo je bilo, da bi se nekdo vrtel na viseči luči. To sem še kasneje zafrkaval enega kolega, ker si dejansko ni upal (pa tudi dvomim, da bi luč sploh držala). Glasba? Midi soundtrack! iz enice. Prisežem. Na polno na glas na konkretnem ojačevalcu (zvočnike sem celo postavil na vrt). Ojoj, kje so ti časi :) .  
/Ženske udeleženke? Samo dve sta bili, ampak jima je bilo kar OK. Zdaj ko se spominjam pa se mi zdi, da itak nista najbolj vedeli v čem je sploh finta :) 

uredilo bitje DaCapo
Povezava do prispevka
Ezoterik reče Dne, 17. 4. 2022 at 14:08:

To mi je pa res bizarna anketa, sm mislu da je konsenz da je 2ka najboljši Monkey Island, brez debate. Pa vidm da to ni res :D

Sej je sam tle večina verjetno ni hardcore fanov. Večinoma v fandomu kokr vidim je folk ali za 3ko ali za 2ko. 3ka ker je najbolj animirana in ima top atmosfero čeprav je dosti bolj simple minded v vseh vidikih. 2ka pac ker je a masterpiece z dosti bolj globoko zgodbo, humorjem un ugankami ampak veliko kdo enostavno ne mara starega gameplaya in grafike. 

Povezava do prispevka

Ena misel, ki se mi je pred leti porodila med (prvim) igranjem prvih dveh Monkey Islandov in Day of the Tentacle v Remastered oblikah: od vseh domnevnih dobrih plati teh sicer feel-good špilov (muzika, uganke, grafični slog in animacija itd.) se mi je ravno humor zdel na trenutke najbolj zastarel, mestoma preživet in infantilen, če si te špile prvič igral npr. 2009/10 (oba MI-ja) oz. 2016 (Tentacle).

 

Enostavno se slog humorja, ki nas obdaja v družbi in medijh ter smisel za humor, ki ga ima vsak od nas, s časom in staranjem spreminjata; zato so mi bile določene popkulturne reference iz zgodnjih 90-ih 20+ let kasneje nerazumljive ali pa totalno irelevantne in nesmešne (Tentacle). Pa tudi nasploh imajo ti trije špili meni en tak precej nedolžen, dorky, nerdovski in malo preveč slapstick stil humorja, ki se je geekovskim avtorjem pred 30 leti verjetno zdel top, če pa jih igraš kot odrasla oseba mnogo let kasneje, ti na trenutke deluje malo leseno in posiljeno.

 

Grim Fandango (ki je sicer resda kar nekaj let mlajši od prej omenjenih iger) mi ji imel recimo veliko bolj odrasel, prebrisan in prefinjen humor, s kupom norčevanja na račun družbenih problemov in pojavov (korupcija, pokvarjeni politiki in šefi, delavsko-sindikalna gibanja, elitistični, komunajzerski in psevdo-intelektualni pesniški krogi itd.).

 

Saj da se razumemo: na splošno imam rad point-and-click avanture in tudi v Monkeyih in Tentaclu sem se imel res fino in se iskreno nasmehnil kaki fori; a glede na to, kako sem kot mulc v Jokerju pred mnogo leti ves čas bral o tem, da so Lucasove avanture za crknit smešne in da ob igranju človek ne more, da ne bi krohotajoč padel s stola, sem bil potem ob igranju kar malo razočaran v tem pogledu.

uredilo bitje Raz
Povezava do prispevka

Dobro napisano, @Raz.  Sploh Fandango je res veliko bolj "odrasla" igra, en tak dober karikiran noir stil ima. Bi pa rekel, da je itak bil že v osnovi namenjen nekoliko starejšemu občinstvu, kot Monkeyi.  

To sem se še spomnil in dodajam: Meni recimo humor v Sam & Max nikoli ni preveč dogajal, ker je bilo res zapretirano vse. Oz., kako bi rekel: pač ni bil moj stil humorja. 

uredilo bitje DaCapo
Povezava do prispevka
DaCapo reče Dne, 21. 4. 2022 at 20:29:

Lol, dobra!!!!!!! Ampak ne moreš pa premagati moje izkušnje, ko sem s kolegi naredil "Monkey Island Party (tm)" v večernih urah na domačem vrtu. Neki domači kao grog smo celo pili. Edino kar je manjkalo je bilo, da bi se nekdo vrtel na viseči luči. To sem še kasneje zafrkaval enega kolega, ker si dejansko ni upal (pa tudi dvomim, da bi luč sploh držala). Glasba? Midi soundtrack! iz enice. Prisežem. Na polno na glas na konkretnem ojačevalcu (zvočnike sem celo postavil na vrt). Ojoj, kje so ti časi :) .  
/Ženske udeleženke? Samo dve sta bili, ampak jima je bilo kar OK. Zdaj ko se spominjam pa se mi zdi, da itak nista najbolj vedeli v čem je sploh finta :) 

 

Tole bi bilo carsko naredit nekje na slovenski obali :D

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...