Skoči na vsebino

ASUS X670E-F - med flashanjem BIOS-a uničila CPU


GrimReaper

Priporočeni prispevki

Kako je to možno? Internet ne najde popolnoma ničesar, razen uničenih X3D procesorjev s preveliko SoC voltažo. Pa eden na ASUS forumu je v moji temi napisal, da mu je tudi šel CPU na X670E-E med updatom BIOS-a.

 

CPU je potrjeno zanič, sem poslal v Mlacom in je probal CPU na dveh platah ter v moji plati je probal drug CPU. Pa tudi jaz sem pred tem dobil še ASRock X670E Pro RS in sta bili rdeča CPU in DRAM lučka. Na ASUS je bila pa samo oranžna DRAM lučka.

CPU ni dobil preveč voltaže kot je bilo to pri 3D, vsaj ne nekaj res močnega, ker od spodaj je kot nov ter socket plošče je OK.

 

Drugače sem imel pa od začetka oktobra 2022 do konca aprila 2023 SoC in VDDIO na stock 1.40V. Šele 28.4.2023 sem se lotil update BIOS-a na 1303, ker sem bral o crkovanju X3D procesorjev. Ampak sem potem še ročno nastavil na 1.30V/1.25V, ker stock je bil še vedno 1.40V. Ker pazi to, pa vedno imam to "srečo", da ravno isti dan ali dan kasneje po flashu izide boljši BIOS.

1303 - 27.4.2023

Navedek

SoC voltage for Ryzen 7000X3D series limited to a maximum of 1.30V to protect the CPU and motherboard.

 

1401 - 28.4.2023

Navedek

SoC voltage for Ryzen 7000 series limited to a maximum of 1.30V to protect the CPU and motherboard.

 

 

No zdaj bom vsaj lahko zamenjal 7600X za 7800X3D, ki veliko bolje paše zraven RTX 4090. V bistvu zdaj ker ni več SLI ter ni izšla 4090 Ti, bom imel začuda najboljši gaming komp na svetu še za kakšno leto dni? No ali vsaj v zgornjih 0.1%, ker potem imaš še silicon lottery ter navijanje.

 

Kar bom od sedaj naprej pazil:

-SoC voltaža max 1.30V, VDDIO 1.25V, saj toliko sem tudi že sedaj imel 7600X, 7800X3D bom probal celo 1.27/1.22V, da ga še bolj prišparam

-update BIOS-a vedno preko zadnjega USB pri ugasnjenem kompu (prižgan samo napajalnik), ne pa iz BIOS-a. Tudi ni prvič da sem imel problem, ker imam za 3.11.2022 napisano:

po rebootu po flashanju sem moral dati CLEAR CMOS, potem je flashal še za par sekund

To pomeni da je bil black screen po flashu.

 

Vsi na netu pravijo da je to nemogoče, npr.:

https://forum-en.msi.com/index.php?threads/cpu-dead-after-bios-update-on-x99s-gaming9.269004/

Ampak se je vseeno zgodilo vsaj dvema.

uredilo bitje GrimReaper
Povezava do prispevka

Vzrok za posodabljanje BIOS-a pa ni bil samo tako zaradi lepšega, ampak mi je v AC Mirage metalo na namizje na 7min. Potem sem ugotovil, da zaradi RAM-a, ker ko sem dal iz 6000 na 5600 je bilo stabilno.

Ampak samo, ko deluje tudi grafična, npr. ko zaženeš Karhu takoj ven iz igre, je takoj error, samo na namizju s hladno grafično in CPU-jem pa dela normalno. Že iz navijanja iz DDR4 časov imam te izkušnje, da grafična segreje rame. Ker tiste sem imel zadnje leto potem tudi na stock 4000 CL16.

V glavnem, za navijanjem ramov nimam nekih dobrih izkušenj, DDR2 sta mi 2 Crucial crknila, DDR3, DDR4 in DDR5 sem pa na koncu pri vseh pristal na stock, edino DDR5 moram še usposobiti sploh na stock 6000 CL30, pred tem brickom sem bil na 5600.

uredilo bitje GrimReaper
Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...