Skoči na vsebino

Nakup novega računalnika


amnesia

Priporočeni prispevki

Interceptor reče pred 34 minutami:

a nima @Vodokotlič tudi neke komplete i7 14700k + mobo + hlajenje + ram + ssd. 

@blad 

 

 

ps. 850w psu je dost močen za katerokoli grafiko na trgu. ne rabiš 1000w. 


 

Sem videl ja. 14700k je slaba alternativa 7800X3D, vsaj za VRChat. Neka fora z velikostjo L3 cache. AIO coolerja tudi nebi kupil, on pa seveda prodaja samo v kompletu.

1000w bi vzel zato, ker bom potem v kišto tlačil še nemalo število diskov.

Povezava do prispevka
blad reče pred 6 urami:

Pri matični bi lahko največ prišparal ja, gledam B650 plate, pa so cca 100€ cenejše od x670e plat. Bom še mal prečital če res rabim x670e.

pic_disp.php?id=76502

 razn ce rabis res velik USB SS 20GBps in miljavznt SATA portov...

B650E je naceloma dovolj... grafe pa itak niti PCIe 4.0 ne izkoriscajo kaj sele PCIE 5 :D

Povezava do prispevka
DaMachk reče pred 58 minutami:

miljavznt SATA portov.

cries in data hoarder

 

pa a nimaš v vsakem primeru bottlenecka med cpujem in chipsetom, ker sta povezana samo 4 pcie 4.0 lani (ja 4.0 so, čeprav procesor podpira 5.0 na ostalih svojih 24ih, ne vem a je to omejitev cpuja, chipseta al platforme), ki ti jih lahko skoraj zafila že en nvme ssd, kje so pol še vsi sata diski/ssdji, usbji, .....

 

glede na to kolk računajo za te plate, bi med cpujem in chipsetom moglo bit vsaj 8 pcie 5 lanov

Povezava do prispevka
bleachedagnus reče pred 13 urami:

cries in data hoarder

 

pa a nimaš v vsakem primeru bottlenecka med cpujem in chipsetom, ker sta povezana samo 4 pcie 4.0 lani (ja 4.0 so, čeprav procesor podpira 5.0 na ostalih svojih 24ih, ne vem a je to omejitev cpuja, chipseta al platforme), ki ti jih lahko skoraj zafila že en nvme ssd, kje so pol še vsi sata diski/ssdji, usbji, .....

 

glede na to kolk računajo za te plate, bi med cpujem in chipsetom moglo bit vsaj 8 pcie 5 lanov

In kolk pogosti na polno zafilas bandwidth s  sekundarnim m.2 in vsemi SATA porti naenkrat? :D 

 

blad reče pred 11 urami:

image.png.6d32b9a2bbca657917da8f438f4806f8.png

Tazadnji je moj trenutni m2, ostali so vsi sata, pa še en k ni prkloplen pa je vseen v kišti :D

To se mi slisi kokr da lahka 80GB WD-ja in 120GB samsunga pa se 700GB samsunga zamenjas al za 1TB SSD al pa kr za 2TB SATA ssd :D 

Povezava do prispevka
Feget reče Dne, 19. 4. 2024 at 15:05:

A je kdo med vami sestavljal kakšne mini (torej ITX) compe? Je kakšna cool in ne svinjsko draga matična plošča z AM5 podnožjem? Bolj ali manj ni praktično nič ponudbe, še tisto kar je, je pa blizu 300 evrov - za fucking matično ploščo:wacko:

 

Ima še kdo kakšne izkušnje kakšna je razlika v 620i in 650i čipovju na matičnih? Prvo je kao slabše in cenejše, ampak jaz itak ne bi nič navijal.

Sem linkal mal nazaj. Fractal terra build.

 

Dela super. Mogoče bi bilo za spravit not mal boljši cooler in bi bila mal višja Max hitrost. Samo se mi enostavno ni dalo min maxat ker je mimogrede kak milimeter preveč in ne gre skup.

 

Sem pa videl plate tud za 200 ampak ja trenutno izgleda da je bolj slabo z zalogami in so cene posledično višje...

 

Uglavnem noctua nl12 ghost pride Ryzen 7800x3d nekje na 4,3ghz če je res obremenjen zaradi temperature. Verjetno bi se dal še kaj. Je pa funny ker case airflow kar naenkrat ni relevanten saj piha zrak direkt ven.

Povezava do prispevka
DaMachk reče pred 5 minutami:

To se mi slisi kokr da lahka 80GB WD-ja in 120GB samsunga pa se 700GB samsunga zamenjas al za 1TB SSD al pa kr za 2TB SATA ssd :D 

Mah, vs ta šrot bi mogu vn fuknit, pa se mi ne da delat selekcije da poberem tistih <100GB uporabnih zadev.

Alternativa je pa da kupim 4TB SSD, skopiram vse te diske gor in se mi ni treba zajebavat. Sam pizda, 300€+ za 4TB SSD se mi pa tud zdi mal nepotrebno. Zajebal sem se lani jeseni, sem razmišljal o nakupu takega SSDja ko so ble še cene 30% nižje, pa sem potem keš za druge zadeve zmetal. :P

Povezava do prispevka
blad reče pred 7 minutami:

Mah, vs ta šrot bi mogu vn fuknit, pa se mi ne da delat selekcije da poberem tistih <100GB uporabnih zadev.

Alternativa je pa da kupim 4TB SSD, skopiram vse te diske gor in se mi ni treba zajebavat. Sam pizda, 300€+ za 4TB SSD se mi pa tud zdi mal nepotrebno. Zajebal sem se lani jeseni, sem razmišljal o nakupu takega SSDja ko so ble še cene 30% nižje, pa sem potem keš za druge zadeve zmetal. :P

https://amzn.eu/d/afE81Hy

Pod 300€ celo :D 

Povezava do prispevka
blad reče pred 8 minutami:

Mah, vs ta šrot bi mogu vn fuknit, pa se mi ne da delat selekcije da poberem tistih <100GB uporabnih zadev.

Alternativa je pa da kupim 4TB SSD, skopiram vse te diske gor in se mi ni treba zajebavat. Sam pizda, 300€+ za 4TB SSD se mi pa tud zdi mal nepotrebno. Zajebal sem se lani jeseni, sem razmišljal o nakupu takega SSDja ko so ble še cene 30% nižje, pa sem potem keš za druge zadeve zmetal. :P

SSD je slab za data hoarding. Kupiš 2x 16tb klasiko recimo pa paziš da ni smr al kaj je že tist garbage. Pa mas plac in redundanco

Povezava do prispevka

Data hoardanje je pri men bolj tako, če mam plac ga bom zafilu.

Boljš se mi zdi da se pač ne podvržem razvadi in se omejim na 2TB sistemski m2 drive, pa potem še kakšn 2TB SSD ekstra za špile in fotografijo. Več realno ne rabim.

Povezava do prispevka
blad reče pred 8 urami:

Data hoardanje je pri men bolj tako, če mam plac ga bom zafilu.

Boljš se mi zdi da se pač ne podvržem razvadi in se omejim na 2TB sistemski m2 drive, pa potem še kakšn 2TB SSD ekstra za špile in fotografijo. Več realno ne rabim.

Bad idea. Razen če imaš offsite backupe. SSD za foto storage? Nope nope nope.

Povezava do prispevka
jlpktnst reče Pravkar:

Bad idea. Razen če imaš offsite backupe. SSD za foto storage? Nope nope nope.

Ne rabim dejanskega foto storagea v nekem tem klasičnem smislu da bom hranil milijon fotk dolgo cajta na disku.

Rabim hiter in velik disk na katerem bom lahk sprocesiral RAW fotke iz fotička v .TIF ali .FITS format (ki nista kompresirana), in to naprej procesiral z drugimi postopki. Gre se večinoma za astrofotografijo. Ko so fotke enkrat sprocesirane, velik razlogov za hrambo originalnih RAW fotk nimam, niti tistih vmesnih TIF/FITS. Končna fotka je samo ena, sam da do nje pridem rabim hiter disk pa 50-500GB prostega prostora, če operiram z recimo 5-15GB originalnih RAW fotk, precej odvisno od postopka.

Povezava do prispevka
blad reče Dne, 3. 5. 2024 at 23:15:

image.png.6d32b9a2bbca657917da8f438f4806f8.png

Tazadnji je moj trenutni m2, ostali so vsi sata, pa še en k ni prkloplen pa je vseen v kišti :D

6 sata portov, nice, a ti delajo ne glede na to kaj še maš priključeno al je to ena od novodobnih plat, ki ti kakega ugasne če uporabljaš kak pcie/nvme preveč? 

Povezava do prispevka
bleachedagnus reče pred 1 uro:

6 sata portov, nice, a ti delajo ne glede na to kaj še maš priključeno al je to ena od novodobnih plat, ki ti kakega ugasne če uporabljaš kak pcie/nvme preveč? 

Gigabyte Z390 UD ima 6 sata portov in en m2 port. Ne spomnem se če se kakšni porti izklopjo če uporabljaš več pcie vodil.

Povezava do prispevka
Navedek

kolk pogosti na polno zafilas bandwidth s  sekundarnim m.2 in vsemi SATA porti naenkrat? 

 

Jebem mater forumu sem ti napisal en dolg odgovor, ponesreči kliknil nazaj na telefonu in je vse požrlo, sam glede na to da itak čakam tle na busu da eni odlaufajo maraton in nimam pametnejšega dela kot tipkat po telefonu, bom se enkrat (sam da bom pisal v color note in pol na koncu copy pastal... osel, led, enkrat pa to..).

 

 

Trenutno ne morem (al pa tudi, ker ima b550 chipset do cpuja 4 pcie 3.0 lane in ne 4.0 lane, bomo malo računali par stavkov naprej) ker imam eno bolj budget am4 matično z b550 chipsetom in ima nvme od chipseta samo 2 pcie 3.0 lana. Pa nvme tam gor je nek star samsung iz nekega pokvarjenega laptopa za katerega dvomim da bi šel kaj veliko hitreje tudi s 4 lani. Sata porti so samo 4, tko da če priklopim 4 najhitrejše naprave, ki jih imam (to so 1x samsung evo 860 1tb, 1x evo 840 500gb, 1x wd red 6tb in 1x wd red 3tb (wd redi so še stari cmr modeli). Na cpu nvmeju imam pa samsung 980 pro 1tb (bere nekje 6000-7000 MB/s, dajmo na dol zaokrožit in rečt 6000MB/s, piše 4000MB/s (zaokroženo na dol) dokler se slc cache ne zapolni pol pa 1500-2000).

Se pravi skupaj je med vsemi napravami povezanimi s chipsetom do cpuja deljenih ~4GB/s.

 

Oba sata ssdja bereta z ~500 MB/s oziroma malo več (če bereta en velik file, če maš milijon malih ne), wd red 6tb bere ~150MB/s (spet, en velik file in tko naprej, včasih tudi hitreje, ampak bomo zaokrožili navzdol), wd red 3tb bere mal počasneje, bomo spet zaokrožili na dol pa rekli ~120MB/s. Se pravi vse sata naprave skupaj berejo ~1270MB/s., tisti nvme na chipsetu bere ~1600MB/s. Torej je dovolj bwja, če ne začnem priklapljat še kakih ekstra naprav obešenih na chipset. Ampak ok, fair enough, bla je budget matična, dokaj poceni, za ta denar se ne morem pritoževat.

 

Ampak recimo da se izprsim, kupim fensi am5 matično z x670 chipsetom, nov cpu, ram, še dva 980proja in še tolk ssdjev da porabim vse sata porte (ker mam še en wd red 3tb in ker majo te plate menda 8 sata portov rabim še 3).

 

Med chipsetom in cpujem mam zdaj 8GB/s. Chipset nvme je zdaj 4x 4.0 lanov, gor je en od 980projev. Se odločim preverit če so fili gor vsi ok, poženem program, ki izračuna hashe vseh in jih primerja s starimi. 6GB/s je že šlo. Ostalo je celih 2GB/s za 8 sata naprav od katerih jih pet lahko porabi ~500MB/s. Pa nisem dal še nič na pcie/usbje na chipsetu. Ni spet tok nerealen scenarij. Pa če bi bla to neka budget am5 plata za 120 eur, ajde uredu. Samo glede na to kolk računajo za fensi x670 plate, pa ni več lih uredu.

 

Naslednji nateg pride na vrsto pri ramu oziroma njegovih frekvencah/latencah. Oglasevane, benchmarkane v reviewjih so hitrosti/latence s prižganim xmp/expo profilom. Uradno je pa to overclock in ti nihče sploh ne garantira da bo delalo (še posebej če imaš vse 4 slote polne). Zdej al naj oglašujejo/benchmarkajo z jedec hitrostmi, ki so garantirane, al pa garantirajo xmp/expo. Sam ne, oni bi oboje hkrati. 

 

Z base/boost clocki so veliko bolj pošteni. Tdp je sicer sfriziran da lepše zgleda, pri intelu bolj kot pri amdju, ampak ne pri enem ne pri drugem ne pomeni tega kar bi pričakoval da pomeni (max porabe procesorja pri polni obremenitvi... recimo jst imam 5600x ki naj bi imel 65W tdp, dejanska default nastavitev za max porabo je pa 76W, ki jih tudi komot dosežeš brez nekih programov, ki so namerno narejeni da procesor porabi čim več energije). Pa če ostanem pri svojem 5600x, base frekvence (oziroma malo čez) je držal na vseh jedrih tudi s čisto zaprasenim stock coolerjem v ne ravno dobro prezracenem ohišju. Sicer skor na thermal limitu, ampak ok. Z boljšim coolerjem in malo tweekanja nastavitev (mogoče bi šlo še kaj več samo iskat optimalne vrednosti (sploh za curve optimizer) rata precej zamudno bližje kot si jim... pa tudi dvomim da bi dobil še kaj blazno več ala 5000MHz all core, da bi se splačalo) pa drži na vseh jedrih na malo manj kot max boost (~4550MHz)  pri ~65 stopinjah (malo več/manj odvisno od sobne temperature). Kar se mi zdi za to ceno čisto ok. S single core se pa še nisem neki velik ukvarjal, ker trenutno mi ni pomembno (en kup posnetkov imam za transkodirat, single core tle ni bistven). 

 

Sej drgač jih razumem zakaj tako počnejo. Njim ni cilj da ti (ti kot pac nekdo, ne kot neka specifična oseba) za čim manj dobiš čim več, ampak da ti za čim več prodajo čim manj. In njim se veliko bolj splača da ti prodajo še dražje epyce/threadripperje. Sploh ker je proizvodna kapaciteta tsmcja omejena in od te omejene dobi amd samo en del, ki ga mora potem razdelit tako da je čim večji dobiček. Zato tudi v desktop ryzenih ne dobiš več kot 16 jeder. Če bi bile proizvodne kapacitete veliko večje kot so, bi sigurno že imel modele do 32c (sicer bi imeli pol sigurno že memory bottleneck v precej aplikacijah, samo pač številka bi bla večja od intelove in bi bilo marketingu kul, chippletov bi pa tudi imeli toliko da zaradi tega ne bi bili epyci/threadripperji/gpuji nič prikrajšani.. sicer če bi bila proizvodna kapaciteta res praktično neomejena in poceni, bi to lahko delno omilili tako da bi dali 3d vcache na več chiplettov in/ali še kak edram na io die al pa celo z am5 šli na 3/4 pomnilniške kanale).

 

Zdej je pa res že wall of text tko da bo dovolj. 

Povezava do prispevka
blad reče pred 1 uro:

Gigabyte Z390 UD ima 6 sata portov in en m2 port. Ne spomnem se če se kakšni porti izklopjo če uporabljaš več pcie vodil.

Jaz mam samo 4 sata in en nvme na chipsetu in dela oboje hkrati. Za pcie pa nisem zihr, en slot itak pokrije grafična, za v drugega pa nimam nič za dat da sprobam, bi mogu v specifikacije pogledat. 

Povezava do prispevka
blad reče pred 23 urami:

Ne rabim dejanskega foto storagea v nekem tem klasičnem smislu da bom hranil milijon fotk dolgo cajta na disku.

Rabim hiter in velik disk na katerem bom lahk sprocesiral RAW fotke iz fotička v .TIF ali .FITS format (ki nista kompresirana), in to naprej procesiral z drugimi postopki. Gre se večinoma za astrofotografijo. Ko so fotke enkrat sprocesirane, velik razlogov za hrambo originalnih RAW fotk nimam, niti tistih vmesnih TIF/FITS. Končna fotka je samo ena, sam da do nje pridem rabim hiter disk pa 50-500GB prostega prostora, če operiram z recimo 5-15GB originalnih RAW fotk, precej odvisno od postopka.

No ja sequential read tud klasični diski niso tok slabi ampak ja, razumem. Dost specifičen usecase. Def bolj za SSD kot ne.

 

Btw jaz mam plato z 10 SSD porti :) Samo tega ne dobiš več pomoje.  Intel i7-6850 6 core. Takrat je bila plata 500eur pa procesor tudi... Expansion kartice pa to. Drugač pa to ko računate bandwidth, a je komu uspelo zafilat? Ker jaz sem to tud dost gledal v praksi pa niti se nisem dosegel limita.

Povezava do prispevka

Po 25 letih grem nazaj na PC build, tole sem skupi zmetal, je tole OK kombinacija?

 

AMD procesor Ryzen 7 7800X3D
ARCTIC Freezer 36 CO, hladilnik za desktop procesorje
Plata - ASUS TUF GAMING X670E-PLUS
Crucial 2x16GB DDR5-4800 UDIMM
Samsung 2TB 990 PRO m.2
Grafična kartica GIGABYTE Radeon RX 7800 XT GAMING OC 16G, 16GB GDDR6, PCI-E 4.0
PHANTEKS OHIŠJE ECLIPSE G300A
Napajalc GIGABYTE GP-P850GM 850W

Povezava do prispevka
Lenkas reče pred 14 minutami:

Ne rabiš x670e plate, raje daj b650e in visek denarja v 7900xt

Za 7800x3d daj 6000 cl30 ram

 

Mene pride tale plata 240€, ne vem zakaj bi kupoval b650e, kartica je pa konkrento dražja in ne 100€ razlike, ram sem pa zamjenal za G.Skill Flare X5 32GB Kit (2x16GB) DDR5-6000MHz, CL32

Povezava do prispevka

pol pa kul

 

ponavadi je bilo med b650 in x670 200e razlike, kar je ravno dovolj za upgrade iz 7800xt na 7900xt

 

potem vsaj vzami 7900gre, ki so pri nas pred kratkim postale dobavljive

 

vzami cl30, katerega vsi priporocajo, 4eur razlike je med cl32 in cl30

 

uredilo bitje Lenkas
Povezava do prispevka

Eto zamenjal RAM za G.Skill Trident Z5 RGB 32GB Kit (2x16GB) DDR5-6000MHz, CL30, 1.35V

 

Gigabyte Radeon RX 7800 XT Gaming OC 16GB me pa brez davka pride 425€, tako da se niti 7900 niti 7900 XT ne splača glede na performance / price

 

Še ohišje sem zamenjal za Phanteks PC Case Eclipse G360A black, in to je to final config

 

Monitor je pa že prispel, Alienware AW3423DWF

uredilo bitje George
Povezava do prispevka

Preveri še, da izbrani RAM moduli podpirajo AMD Expo. G.Skill ma večino RAMov v dveh verzijah, ena ki podpira AMD Expo, druga pa Intel XMP. Razlika v ceni je pa ponavadi <10€.

 

Lahko pa tudi pogledaš če ti matična podpira oboje. Ene ja, druge ne. Če podpira oboje, vrjetno ne bo problemov.

Povezava do prispevka
George reče pred 7 urami:

Gigabyte Radeon RX 7800 XT Gaming OC 16GB me pa brez davka pride 425€, tako da se niti 7900 niti 7900 XT ne splača glede na performance / price

7900GRE je ene 10-15% hitrejša za 10% več cene. Še mau si poglej.

Povezava do prispevka
George reče pred 7 urami:

Eto zamenjal RAM za G.Skill Trident Z5 RGB 32GB Kit (2x16GB) DDR5-6000MHz, CL30, 1.35V

 

Gigabyte Radeon RX 7800 XT Gaming OC 16GB me pa brez davka pride 425€, tako da se niti 7900 niti 7900 XT ne splača glede na performance / price

 

Še ohišje sem zamenjal za Phanteks PC Case Eclipse G360A black, in to je to final config

 

Monitor je pa že prispel, Alienware AW3423DWF

če bo kdo drug bral in sestavljal podoben komp, dodajte par evrov pa vzemite pure power 12 M, v tak build ne sodi gigabyte napajalnik, hvala za pozornost

Povezava do prispevka
bendeho reče pred 1 uro:

če bo kdo drug bral in sestavljal podoben komp, dodajte par evrov pa vzemite pure power 12 M, v tak build ne sodi gigabyte napajalnik, hvala za pozornost

Zakaj ne? Je pa ja bomba sistem pol :D 

@George a pol si se sam prisel pohvalit kaj bos nabavu in ne zares vzet feedbacka?

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...