Skoči na vsebino

Internet - ISP - (Telekom, T2, A1 ...)


Interceptor

Priporočeni prispevki

Arey reče Dne, 23. 3. 2024 at 17:39:

A je lahko rpi hkrati router in dns server?

Teoretično lahko.

pihole omogoča da tud deluje kot dhcp.

Če misliš pa prav kot router router si pa kr malo omejen z enim Ethernet portom in bolj tako-tako wifi adapterjem. Dalo bi se pa.

 

Bi pa rekel da lahko pri vseh routerjih nastavljas kater DNS naj uporablja na DHCP/LAN strani.

 

Po drugi strani si pa prej fertik da enostavno nastaviš cloudflare-ov 1.1.1.1 dns al pa googlov 8.8.8.8 da se izogneš tem

Povezava do prispevka
SpaWn reče Dne, 22. 3. 2024 at 9:03:

Kaj A1 ima tudi zaklenjene nastavitve routerja? WiFi dela vrhunsko, ne ljubi se mi kupovat svojega, bi pa imel Pi-Hole in odblokirane športne stave ipd.

Se pravi ne da se ti kupit routerja za 50€ in ga nastavit da bi deloval, da se ti pa za več denarja nabavt rpi in konfigurirat pihole? :D

Povezava do prispevka
DaMachk reče pred 16 urami:

Se pravi ne da se ti kupit routerja za 50€ in ga nastavit da bi deloval, da se ti pa za več denarja nabavt rpi in konfigurirat pihole? :D

Izognil bi se rad nakupu še routerja, ker itak bi potreboval oboje. Kaj pa dobim za 50€? Kar sem gledal so vsi spodobni 100+. Imam en Pi-hole doma, A1 imam na novi lokaciji, v skrajnem primeru bi ga lahko tudi s sabo vzel.

 

Zdaj imam novo idejo vprašanje, če bi nabavil router, lahko tistega od A1 odstranim? Kakor sem videl pride optika v nek "modem" in pol gre v router preko utpja, to bi teoretično moralo delovat s pravimi nastavitvami.

Povezava do prispevka

Živjo,

 

v novi hiši imam vgrajeno prazno omarico za internet v katero je speljano polno UTP kablov, kateri so razpeljani dalje po hiši in pa dovodno cev za optiko.

 

na tem naslovu je že obstoječa optika (v jašku).

 

Kako postopam naprej?

 

a če naročim paket optike pri nekem ponudniku, pridejo zmontirat samo modem al tudi nek router/switch, v katerega bo šlo vseh N število kablov (10+)? a moram to sam rihtat? kok je jebanja s tem, ker pojma nimam o teh stvareh

 

 

v planu imam kasneje mesh sistem (3 enote bi morale biti zadosti). Torej iz omarice po kablu do mesh oddajnika.

Povezava do prispevka

Od isp-ja dobiš samo router/modem (ki ima načeloma 4-5 UTP portov) 

 

Najbolj simple rešitev je da nabaviš en 24 portni unmanaged switch, en kabel povlečeš iz routerja do njega, vse ostale pa daš v switch

 

Ko dobiš še mesh wifi, pa na routerju/modemu od ispja onemogočisš wifi in pustiš samo mesh 

 

Televizijo bos mogu verjetno direktno v router/modem priklopit (tv port) 

Povezava do prispevka
Povezava do prispevka
SpaWn reče pred 4 urami:

Zdaj imam novo idejo vprašanje, če bi nabavil router, lahko tistega od A1 odstranim? Kakor sem videl pride optika v nek "modem" in pol gre v router preko utpja, to bi teoretično moralo delovat s pravimi nastavitvami.

Ne.

Od A1 je modem in router v enem, dodatna škatlica je samo pretvornik iz optičnih signalov v elektronske, kar potem modem "zna uporabiti" za komunikacijo.

 

Nisem ziher kolk dovoljujejo ISPji da prineseš svoj modem in ga potem nastaviš na njihovo omrežje... Se mi zdi da bolj ne kot ja, bi pa bilo bolje vprašat nekoga ki dela na Isp-ju.

 

Je pa zelo odvisno kaj rabiš od routerja... Za 50€ dobiš kakega tp-linka ki nudi osnovne stvari kar dobro, bo pa verjetno švoh na nivoju wifi-ja...

The sky is the limit kaj vse lahko zapraviš za domače omrežje...

Sam meni je že to da isp ne vidi LAN prometa in da v primeru da se selim ali pa grem k drugem ISPju al pa mi menjajo modem, da ne rabim spet nastavljat čist vse naprave kar jih imam doma, pomeni precej.

 

Povezava do prispevka

ni neke potrebe met svojega modema, če ti lahko operater svojo škatlo vrže v bridge način, kjer potem opravlja samo funkcijo modema. potem si prost, da koristiš svoj gear za routanje. IMO THE ONLY sensible way uporabljati internet.

Sploh A1 so riskantni po naravi, ker so s svojimi idejami izvajali že tudi man in the middle napade zavoljo "benefita" uporabnika, seveda proti plačilu, ampak za prve 3 mesece ko je bilo free pa so brez privolitev uporabnikov vklapljali ta njihov "protekt".

 

pač res, svoj gear je must, ker naši operaterji majo preveč sranja na glavi, da bi jim zaupal z njihovo robo..

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...