Skoči na vsebino

Diski


Priporočeni prispevki

bainit reče pred 13 urami:

 

https://geizhals.de/?cat=hde7s&xf=1654_dual+Aktuator

 

https://forum.level1techs.com/t/how-to-zfs-on-dual-actuator-mach2-drives-from-seagate-without-worry/197067/64

zgleda da so tudi SATA variante, samo so redke oz. jih nisem našel.

 

zgleda da ga moraš lavfat v raid 0 alpa 1 lol.

 

edit: glede sata

image.thumb.png.2fc07be420636ebb0dbaf1dd2acd6b58.png

a se splača kar se tiče cena vs hitrost?

 

sam kako to pol, a rabiš pol tud 2 porta porabit da ga priklopiš? to se pol že vse manj splača, sploh k sata portov je vse manj na matičnih

 

bi blo bolje, če bi že kontroler od diska to urejal, ti bi samo nastavil, a hočeš da se obnaša kot raid1/raid0/jbod/vidiš kot dva diska/.... in priklopil z enim sami kablom (pa ajde, naj še sata standardu še enkrat dvignejo hitrost x2, da ne bo zaradi tega bottleneckov + sata ssdji bi lahko bili hitrejši)

Povezava do prispevka
bleachedagnus reče pred 12 urami:

a se splača kar se tiče cena vs hitrost?

 

sam kako to pol, a rabiš pol tud 2 porta porabit da ga priklopiš? to se pol že vse manj splača, sploh k sata portov je vse manj na matičnih

 

bi blo bolje, če bi že kontroler od diska to urejal, ti bi samo nastavil, a hočeš da se obnaša kot raid1/raid0/jbod/vidiš kot dva diska/.... in priklopil z enim sami kablom (pa ajde, naj še sata standardu še enkrat dvignejo hitrost x2, da ne bo zaradi tega bottleneckov + sata ssdji bi lahko bili hitrejši)

najbrž ne, ker so dost dražji, imaš pa večjo hitrost glede na normalne diske (mislim da ~1.7x). lahko pa kupiš tut 2 obična diska, ju lavfaš v raid 0 in bo najbrž podobno. ni pa 2x za reč, da ne bodo v prihodnosti skos samo taki diski, ker 100tb disk in 200mb/s ne bo šlo skoz, sploh pri rebuildih raid arrayev (dost velika šansa je, da če ti crkne en, ti bo kmalu še drugi).

Povezava do prispevka

Dodati 6x SSD pa ni bil mačji kašelj. Nabaviti sem moral:

-še 3 kletke za Be quiet 802 (tisto original na dnu bom imel še za 2, ko se bodo enkrat spet pocenili, 2 od 3 za matično imam pa že od prej zasedena). Da ne govorim da je Be quiet v primerjavi s Corsair ali Phanteks za en shit, sem moral sam z enim vijakom do konca vrezati navoje za pritrditev kletk, drugače so se ustavili že po enem ali dveh ovojih.

-še 2 SATA napajalna kabla za ASUS napajalnik, vsak s 3 priključki, AliExpress

-precej enih SATA kablov, najprej sem kupil Savio (Made in Poland) v Mimovrste, tisti s kotnim priključkom so bili vsi zanič (z ravnim so OK) in sem vseh 10 vrnil nazaj. Potem sem ponucal ene od starih matičnih plošč ter naročil nove na AliExpress. Ker Caseking hoče za en kabel 13€, na AE dobiš za ta denar 14 kablov.

 

Potem sem se pa dolgo zafrkaval z zadnjim šestim SSD-jem, ga ni zaznavalo (samo črka v My Computer, nič zasedenosti) ter cel računalnik je štekal ter polno enih Interface CRC errorjev. Tudi s kablom od stare Gigabyte X570 plošče ni delal. In potem danes odprem ohišje, vidim da je na koncu pri kotnem priključku precej zavit, ker je treba priti mimo napajalnega priključka, ravno pri tem pogonu je še najmanj prostora. In potem ga tam poravnam, ukrivim pa bolj spodaj ter je začel normalno delati.

 

Drugače Transcend SSD230S 4TB, sem jih dobil konec/začetek leta za 210-225€, še zadnji dober čas za nakup. Naslednji tako dober bo verjetno šele čez 2-4 let.

 

Kartico sem pa vzel to:

https://www.caseking.de/axagon-pces-sa6-pcie-controller-6x-internal-sata-6g-port-lp-zuus-608.html

Povsem OK za domačo rabo za do 6 SSD-jev. Fizično PCIe 3.0 x4, električno PCIe 3.0 x2, se pravi 2 GB/s. Več kot dovolj, če zapisuješ na 2 naenkrat bo enako kot samo na enega 565/510 MB/s. Če na 4 naenkrat (ne vidim situacije kdaj bi moral to delati) pa 448/434 MB/s, še vedno vrh glave.

Še ceneje so na AliExpress, enako PCIe 3.0 x4, električno verjetno enako x2.

Moraš pa paziti oz. vedeti da sploh obstajajo tudi PCIe 3.0 x2, ker sem že dobil iz Mlacom PCIe 2.0 x1 (500 MB/s), potem pa grem na Geizhals in vidim da imajo Nemci na voljo hitrejše. Ko sem to izvedel, ta počasne sploh nisem vgrajeval.

Če greš na Reddit pa vsi, da vzami LSI kartico.

 

V glavnem, je bil kar projekt. Ampak ko imaš enkrat vse urejeno, je to za vedno. Mogoče čez 6-12 let samo premenjaš vse iz 4TB na 8TB, ampak to je veliko manj dela kot pa če začenjaš iz nule.

 

 

Še SMR ste omenili na prejšnji strani, te 4x Seagate 8TB sem jaz vse prodal na eBay, naj si nekam zataknejo samo 35-40 MB/s pri taki velikosti. Pa imel sem še problem z 1 MB/s, ampak mislim da bolj zaradi starega P67 kontrolerja. Eden je pa še začel klikati pri zasedenih 6/8 TB, ker je imel tam bad sectorje. Sem razložil to na eBay in ga prodal za 35€ namesto 65-70€.

 

Pa še en problem sem imel letos, ko sem kupoval Toshibe MG Series 20TB (drugače od 2021 naprej top diski tako po kvaliteti kot po ceni, pa že stari P300 2/3TB in X300 4TB so top) za zunanjo USB postajo, pri enem sem 2x izgubil celo particijo. Prvič je bila napaka, ker sem za brezveze formatiral drugi disk (od takrat naprej samo brišem vse datoteke, itak je povsem enako, za tisto kar se hoče narediti s format je zero fill, čeprav če ne prodajaš diskov ne rabiš niti tega), in je zamrznila postaja in sem jo moral na silo ugasniti. Drugič pa ni delal Windows Safely Remove Hardware, spet zamrznilo vse skupaj. Odkar namesto tega uporabljam program USB Safely Remove, ni več nobenih problemov, vedno se da lepo ustaviti vse programe, ki uporabljajo disk ter nikoli ne zašteka.

uredilo bitje GrimReaper
Povezava do prispevka
bainit reče pred 1 uro:

najbrž ne, ker so dost dražji, imaš pa večjo hitrost glede na normalne diske (mislim da ~1.7x). lahko pa kupiš tut 2 obična diska, ju lavfaš v raid 0 in bo najbrž podobno. ni pa 2x za reč, da ne bodo v prihodnosti skos samo taki diski, ker 100tb disk in 200mb/s ne bo šlo skoz, sploh pri rebuildih raid arrayev (dost velika šansa je, da če ti crkne en, ti bo kmalu še drugi).

Ma pol se ti že skor da bolj splača ssd, sploh če ti je važen performance (sploh če maš velik majhni filov, velike datoteke bi tak disk mogu kr hitro pisat/brat) in ne tok kapaciteta (čeprav tudi ssdji se že kr veliki dobijo + če bi kak proizvajalec hotel lahko komot naredi 3.5" verzijo polno flash čipov in bo tud kapaciteta visoka, cena pa tud). Pa sata standard bo res počasi treba nadgradit na vsaj 2x večji bw za te stose. Ker skoraj vsi sata ssdji so bottleneckani s hitrostjo sata vodila, teli diski bi pa tud bili, če bi šlo preko enega kabla (pa glede na to da majo matične zadnje čase bolj malo sata portov, je uporabljat 2 porta za en disk precej potratno... če maš 4 sata porte, a se ti bolj splača imet gor 4 navadne diske al 2 taka? Hitrost bo verjetno tam tam, zanesljivost večja za 4 diske in isto vrsto raida oziroma njegovo odsotnost (sploh k je to še precej nova tehnologija), cena/gb pa tudi nižja za 4 diske). 

 

Pa če bi Windows končno dobil en filesystem z bit rot zaščito, cow, dedupe,... in ostalimi btrfs/zfs stosi tud ne bi blo slabo. Ok maš refs, sam ni podprt (saj uradno ne) na večini verzij, pa za boot drive tud nisem zihr če dela. 

Povezava do prispevka

SATA 12 Gbps ne bo nikoli prišel ven. Če so se že leta 2013 spraševali o tem in še do 2024 ni nič, potem je sigurno konec z razvojem SATA:

https://forums.anandtech.com/threads/sata-4-when-will-it-be-out.2310297/

 

https://sata-io.org/sata-io-frequently-asked-questions

Navedek

When is SATA 4.0 at 12Gb/s coming?
There are no plans to extend SATA bandwidth beyond the current 6Gb/s transfer rate since the change requires signigicant changes to the PHY section of the specification, the impact to compliance testing and compatibility. SATA-IO will continue to maintain and make improvements to the specification to insure the stability, compatibility and reliability that SATA has and will continue to deliver into the future.

 

Da je NVMe naslednik SATA je pa bullshit. Kaj meni to pomaga, če imaš pa samo 4x M.2 porte, max 6 na boljših ploščah. SATA bo na ploščah sigurno še naslednjih 10-20 let. Sicer pa tudi če ne, imaš SATA kartice.

Res pa da imaš to tudi za NVMe, ampak niti nimaš toliko PCIe portov na plošči. Jaz imam na X670E-F samo 2x PCIe x16, zgornji je za RTX 4090, spodnji za x4 SATA kartico.

uredilo bitje GrimReaper
Povezava do prispevka
bleachedagnus reče pred 3 urami:

Ma pol se ti že skor da bolj splača ssd, sploh če ti je važen performance (sploh če maš velik majhni filov, velike datoteke bi tak disk mogu kr hitro pisat/brat) in ne tok kapaciteta (čeprav tudi ssdji se že kr veliki dobijo + če bi kak proizvajalec hotel lahko komot naredi 3.5" verzijo polno flash čipov in bo tud kapaciteta visoka, cena pa tud). Pa sata standard bo res počasi treba nadgradit na vsaj 2x večji bw za te stose. Ker skoraj vsi sata ssdji so bottleneckani s hitrostjo sata vodila, teli diski bi pa tud bili, če bi šlo preko enega kabla (pa glede na to da majo matične zadnje čase bolj malo sata portov, je uporabljat 2 porta za en disk precej potratno... če maš 4 sata porte, a se ti bolj splača imet gor 4 navadne diske al 2 taka? Hitrost bo verjetno tam tam, zanesljivost večja za 4 diske in isto vrsto raida oziroma njegovo odsotnost (sploh k je to še precej nova tehnologija), cena/gb pa tudi nižja za 4 diske). 

 

Pa če bi Windows končno dobil en filesystem z bit rot zaščito, cow, dedupe,... in ostalimi btrfs/zfs stosi tud ne bi blo slabo. Ok maš refs, sam ni podprt (saj uradno ne) na večini verzij, pa za boot drive tud nisem zihr če dela. 

to rabiš samo 1 sata port oz. SAS (če sata sploh še so), vse ostalo potem handla interno (npr. če ga ne formatiraš na 2 particiji, sploh nimaš dostopa do druge iskalne glave). na SAS imaš lahko recimo več diskov na enem kablu in nič niso drug drugemu v napoto glede throughputa.

2 diska bosta bolj zanesljiva od 4 navadnih, ker je manj stvari, ki lahko crknejo, ampak manj od 2 navadnih.

 

problem bo predvsem sčasoma, ko bodo na voljo npr. 100tb diski, če boš hotel pisati kakšne velike količine gor, bo trajalo še pa še časa pri 200mb/s (npr. rebuild raid arraya), tko da bo sčasoma taka tehnologija najbrž tudi drugje.

baje se dobijo taki diski tudi v nekaterih externih disk drivih (seagate).

uredilo bitje bainit
Povezava do prispevka
GrimReaper reče pred 2 urama:

SATA 12 Gbps ne bo nikoli prišel ven. Če so se že leta 2013 spraševali o tem in še do 2024 ni nič, potem je sigurno konec z razvojem SATA:

https://forums.anandtech.com/threads/sata-4-when-will-it-be-out.2310297/

 

https://sata-io.org/sata-io-frequently-asked-questions

 

Da je NVMe naslednik SATA je pa bullshit. Kaj meni to pomaga, če imaš pa samo 4x M.2 porte, max 6 na boljših ploščah. SATA bo na ploščah sigurno še naslednjih 10-20 let. Sicer pa tudi če ne, imaš SATA kartice.

Res pa da imaš to tudi za NVMe, ampak niti nimaš toliko PCIe portov na plošči. Jaz imam na X670E-F samo 2x PCIe x16, zgornji je za RTX 4090, spodnji za x4 SATA kartico.

Ja sej na consumer grade hwju niti nimaš dovolj pcie bw niti za veliko nvmejev, satajev, hitrih usbjev, pcie kartic. 

 

Pri amdju vem da imaš (na am4) iz procesorja direkt 16 lanov do grafične (te ti za ostalo periferijo bolj mal koristijo, če nimaš slučajno ene redkih matičnih, ki jih razdeli na 2x8 in sta slota dovolj narazen, da ti grafična itak ne prekrije drugega). Pol maš 4 lane za prvi nvme in 4 lane za chipset. Te 4 od chipseta se pa pol razdelijo med vse ostale pcie slote, drugi nvme, sata porte,.... Zen 3 cpuji sicer podpirajo pcie 4, tako da bi do chipseta teoretično lahko imel neki manj kot 8GB/s (kar ti lahko zafila že en nvme ssd), ampak afaik vsi chipseti ne podpirajo tega, ampak samo x570 (al kaj je že tist ta najdražji), b550 pa ne, čeprav sta oba izšla kao prav za Zen 3. Na am5 ima pa cpu (saj trenutni zen 4) 28 pcie 5.0 lanov, od tega spet 16x za gpu, po novem 2x4 za nvme (s tem da cpu nvme2 ni nujno pcie 5 ampak ponavadi 4... ne vem a je to omejitev procesorja al špranje proizvajalcev matičnih (ki se seveda nič ne pozna na cenah, ker so am5 matične dražje od primerljivih am4)) in 4x za chipset (mislim da je pcie 4, sam ne vem a je to omejitev cpuja, chipseta al sparanje proizvajalcev). Skratka če hočeš veliko hitrega ioja rabis threadripper/epyc (ki seveda nista več cenovno dostopna kot so bili threadripperji na začetku). 

 

Za intel ne vem toliko podrobnosti, ampak na consumer hwju lih tko nimaš nekega blaznega bwja za io. 

 

Sata verjetno nočejo nadgrajevat ker so trenutni kontrolerji/kabli/... poceni in delajo kot je treba, folka k bi ga resno omejevala sata hitrost je malo, za tiste ki so bi pa raje videli da kupijo drag hw, ne pa poceni consumer robo. 

Povezava do prispevka

najbrž šparanje proizvajalcev matičnih in tudi proizvajalcev cpujev, da ločijo poceni in drage linije.

uni PLX čipi so tudi dragi in zelo redki oz. se sploh več ne uporabljajo.

 

 

Navedek

PLX was purchased by Broadcom then by Avago (who renamed themselves Broadcom Limited) and jacked up the price of the 8747 by 3-5x due to lack of competition. This happened 7-8 years ago. Lots of Z77 boards with PLX, today not so much. 9000 series is even more expensive. I hope MicroSEMI offerings bring the competition

 

uredilo bitje bainit
Povezava do prispevka
bainit reče pred 19 minutami:

najbrž šparanje proizvajalcev matičnih in tudi proizvajalcev cpujev, da ločijo poceni in drage linije.

ja, 100% nočejo, da bi lahko veliko stvari za katere bi ti oni radi prodali drag pro hw, počel na consumer hwju dokaj normalnih cen

 

iz istega razloga nvidia gimpa vram na svojih gpujih, amd ima consumer čipe samo do 16c/32t (komot bi imeli še 24c/48t, pač en zen 4 chipplet, po možnosti s 3d cachom in en zen 4c chipplet (te majo 16c/32t)... za kake stvari, ki znajo izkoristiti veliko jeder bi znalo bit to boljše od trenutnih 16c/32c), threadripperji so včasih imeli še relativno normalne cene, zdaj ne več, ....

 

pa še glede frekvence/latenc rama nategujejo... hitrosti, ki jih oglašujejo so s prižganim xmp/expo profilom, hkrati pa majo to uradno za navijanje in sploh ne garantirajo, da bo delalo (še posebej če imaš več kot 2 palčke rama)... reviewerji jim pa grejo na roke in benchmarkajo s  tem prižganim, mogli bi benchmarkat na jedec frekvencah/latencah, ki pa so dejansko garantirane

 

proizvajalci telefonov so nehali dajat luknjo za microsd v telefon, da te prisilijo v nakup dražjega modela z več flasha/uporabo oblaka (da lažje vohunijo po tvojih podatkih)... uradni izgovor je sicer da je tako cenejše (čudno pol da so s tem začeli na high end telefonih in da se to nikjer ne pozna na tem, da bi bili telefoni zdaj cenejši), lažje naredit waterproof (spet bullshit, microsd kartica je šla v isto luknjo kot sim2, sim2 daš pa še vedno lahko not) in da je folk dajal not najbolj cheap microsd kartice in se čudil zakaj ne morejo na njih snemat 4k60fps (če bi to bil res razlog, bi telefon lahko imel vgrajen benchmark sd kartice, če je prepočasna, ti to pove in izklopi možnost snemanja direktno na njo, že posnete stvari pa lahko pol daš gor če hočeš)

 

nehali so dajat polnilce zraven (ne še vsi, ampak bodo prej ali slej), kao zaradi ewasta in ne vem kaj (čudno tudi tukaj se ni nič poznalo na ceni telefonov, da bi bili zdaj cenejši, ker manj dobiš v škatli), v resnici pa zato, da pač kupiš še posebej polnilec in jim ga ekstra plačaš (od starega ne podpira tako hitrega polnjenja kot ga podpira novi telefon (čakaj, a ni pri microsd, to bil menda problem?), al si ga pa prodal skupaj s starim telefonom

 

telefoni so oglaševani kot waterproof (ip68 in kaj vem kaj), ampak ubistvu, če not odkrijejo sledove vlage, ti z veseljem zavrnejo garancijo (a ne pomenijo te sledovi vlage, da so oni zajebali pri izdelavi in telefon očitno ni bil waterproof, razen če uspejo dokazat, da sem ga mel v vodi več kot ip68 dopušča)

 

zaslon odporen na praske ti spraska zadrga od žepa, vse tole je od zadrge:

 

signal-2024-05-01-173742.jpg

 

en kup takih nategov/zavajanj si privoščijo vsi, ki si jih lahko

Povezava do prispevka

jap, threadripperji so bli včasih res ugodni, zdaj so pa najdražji že pri 10k samo za procesor lol (96c, 192t).

pa zdaj so orenk omejitve tudi pri PCIE lanih, če hočeš imeti več kot 1 ali 2 nvme diska. sicer moraš lepo na HEDT, ki pa tudi pri intelu niso več sorazmerno ugodni kot včasih (recimo 500-1000 za proc, 500 za matično kot včasih). oz. mislim, da intel sploh nima več hedt, ampak moraš kar lepo xeon workstation kupiti (sam nisem zih).

 

pa današnje premium matične sploh nimajo več kakšnih orenk bonbončkov (zgoraj omenjeni PLX čip, ki stane sedaj nad 100$, prej je pa kakšnih 5-10), ampak samo goro usb portov, 10gbit networking (ki ga itak ne rabiš), LED in še kaj, kar so včasih imele že mid-range matične.

 

to glede sd kartic je tut men glupa, še slabše je pa pri iphonu, kjer težko sploh premikaš fajle iz telefona brez posebne plačljive aplikacije ali clouda. mogoče bi šlo z BT, ampak tam moraš pa najbrž vsak file posebej.

uredilo bitje bainit
Povezava do prispevka

To sigurno, ker se poleg očitnega okoli kamere (mislim da sem že prej opazil, ampak mi ni kapnilo kot je tebi) vidi tudi na robovih. Tako niti ni vprašanja kako izgleda ekran, ker kdo pa daje naknadno gor plastičen screen protector, mora biti še tovarniški. Tako da bi moral biti ekran še nov, razen če je kaj prišlo skozi plastiko.

Drugače se tudi Gorilla glass opraska, če že ne vidiš na svojem, pa na nekem rabljenem.

uredilo bitje GrimReaper
Povezava do prispevka
GrimReaper reče pred 7 urami:

SATA 12 Gbps ne bo nikoli prišel ven. Če so se že leta 2013 spraševali o tem in še do 2024 ni nič, potem je sigurno konec z razvojem SATA:

https://forums.anandtech.com/threads/sata-4-when-will-it-be-out.2310297/

 

https://sata-io.org/sata-io-frequently-asked-questions

 

Da je NVMe naslednik SATA je pa bullshit. Kaj meni to pomaga, če imaš pa samo 4x M.2 porte, max 6 na boljših ploščah. SATA bo na ploščah sigurno še naslednjih 10-20 let. Sicer pa tudi če ne, imaš SATA kartice.

Res pa da imaš to tudi za NVMe, ampak niti nimaš toliko PCIe portov na plošči. Jaz imam na X670E-F samo 2x PCIe x16, zgornji je za RTX 4090, spodnji za x4 SATA kartico.

 

Seveda imaš. Ne v consumer segmentu.

Povezava do prispevka
bainit reče pred 1 uro:

jap, threadripperji so bli včasih res ugodni, zdaj so pa najdražji že pri 10k samo za procesor lol (96c, 192t).

pa zdaj so orenk omejitve tudi pri PCIE lanih, če hočeš imeti več kot 1 ali 2 nvme diska. sicer moraš lepo na HEDT, ki pa tudi pri intelu niso več sorazmerno ugodni kot včasih (recimo 500-1000 za proc, 500 za matično kot včasih). oz. mislim, da intel sploh nima več hedt, ampak moraš kar lepo xeon workstation kupiti (sam nisem zih).

 

pa današnje premium matične sploh nimajo več kakšnih orenk bonbončkov (zgoraj omenjeni PLX čip, ki stane sedaj nad 100$, prej je pa kakšnih 5-10), ampak samo goro usb portov, 10gbit networking (ki ga itak ne rabiš), LED in še kaj, kar so včasih imele že mid-range matične.

 

to glede sd kartic je tut men glupa, še slabše je pa pri iphonu, kjer težko sploh premikaš fajle iz telefona brez posebne plačljive aplikacije ali clouda. mogoče bi šlo z BT, ampak tam moraš pa najbrž vsak file posebej.

 

Zrihtam ti epyc 96c za pol manj cene.

Povezava do prispevka
Vodokotlič reče pred 2 urama:

Drugače je dost drek HEDT platforma in tusi sami threadripperji. Intel pa je še bolj drek. Recimo, da laufaš kalkulacije po več dni.

to če sem te prav zastopil praviš da je threadripper drek v primerjavi z epycom, ne?

 

po hitri primerjavi specifikacij (gledal sem samo top trenutni model, torej 7995WX za tr in 9684X za epyc) imata oba enako jeder/niti 96/192, ampak epyca imaš lahko 2, po drugi strani ima pa threadripper višje boost frekvence (če ti ga uspe hladit in mu dovolj elektrike dovest, da jih dejansko lahko drži, sploh če češ da jih drži na veliko/vseh jedrih), po drugi strani pa ima epyc še ekstra 3d cache, tr pa ne, prav tako ime tr 'samo' 8 kanalni ram, epyc pa 12 (a če imaš 2, a vsak uporablja samo 6, al jih dobiš pol 24?), oba imata 128 pcie 5.0 lanov (če maš 2 epyca gre pol lanov od vsakega za komunikacijo med njima) + še nekaj počasnejših lanov za komunikacijo s chipsetom

 

samo cpu je pri tr msrp 10k usd, pri epycu pa 14756 usd

 

škoda da top tr nima še 3d  cacha in 12 pomnilniških kanalov :(

 

kako je pa z raznimi curve optimizerji, nastavljanjem ppt/tdc/edc in podobnim na teh cpujih? se da isto kot na consumer zadevah al ne?

 

isto s frekvencami/latencami rama, koliko gre v praksi

 

  

Arey reče pred 3 urami:

Na tisti sliki prask men zgleda kot da mas plsticen screen protector se gor zaliman :D

nimam nič čez zaslon niti nisem nikoli imel, to je s10+ k je imel nek zakrivljen zaslon, za katerega sem originalno hotel steklen/plastičen screen protector, samo se jih takrat ni dobilo

 

pol se mi je pa že spraskal in mi je blo bv

 

če misliš zaradi tistega mehurčka na levi strani, ta je pa nastal po moji krivdi, ko mi je enkrat padel telefon po tleh na beton z višine ~1m, sem še vesel da je samo ta mehurček ratal, sam ja, zdej k pomislim je res videt kot da imam nekaj čez zalepljeno in mi je ostal mehurček spodaj

 

imam pa še enega s21 fe, na njem pa je steklen screen protector, ki ga ista zadrga ne opraska (pa dva čist mala mehurčka sta pod njim, enega mi je uspelo slikat https://ibb.co/LPpSZ70  za drugega, ki je še manjši, bi pa rabil sončno svetlobo... tisto ostalo kar vidiš gor je prah, lasje, .... prask ni)

Povezava do prispevka

Gigabyte je včasih (govorimo o obdobju 2010-2013) dajal dist "digital dial", ki je izpisoval dvomestno kodo glede na stanje sistema, na consumer matične ki so takrat stale dobrih 130€ in več, se prav nek srednji/višji srednji rang. Danes, kolikor sem gledal, imajo to samo še na high end matičnih ki so 500+€.

Pogrešam zelo, ker mi je kar velikrat prav prišlo pri troubleshootanju raznoraznih (predvsem hardware) zadev. :(

Povezava do prispevka
bleachedagnus reče pred 1 uro:

(a če imaš 2, a vsak uporablja samo 6, al jih dobiš pol 24?)

poglej kakšne so plate. je pa 24 rež za ram že fizično kar dost...

 

MZ73-LM0_ProductOverview.jpg

ej @DaMachk daj poglej, če se dejansko dobijo tisti diski v gamestopu. drugače jih imajo pa baje tudi zunanji od seagata.

@Vodokotlič a kdo dejansko uporablja tiste diske z dvema glavama od vaših?

uredilo bitje bainit
Povezava do prispevka
blad reče pred 16 urami:

Gigabyte je včasih (govorimo o obdobju 2010-2013) dajal dist "digital dial", ki je izpisoval dvomestno kodo glede na stanje sistema, na consumer matične ki so takrat stale dobrih 130€ in več, se prav nek srednji/višji srednji rang. Danes, kolikor sem gledal, imajo to samo še na high end matičnih ki so 500+€.

Pogrešam zelo, ker mi je kar velikrat prav prišlo pri troubleshootanju raznoraznih (predvsem hardware) zadev. :(

Tega se pa spomnim, sem mel na eni matični 

 

Se boljše bi blo če bi že chipset imel nek za silo cpu/gpu, tolk da lahko prideš v uefi in ti napiše tam kaj je narobe in/ali popraviš nastavitve če si dal kake preveč optimistične undervolte/ram timinge/.. in ti zato ne boota. 

 

Je pa danes se mi zdi danes tudi na bolj budget friendly matičnih bolj pogosto da imaš lahko 2 biosa (če kaj zajebes pri updatu). 

 

Sam ne vem pa kaj jim je fora da povsod tlačijo tiste rgb bedarije in da dajejo na dražje matične tok pogosto wifi... raje bi mel mal cenejšo matično brez wifija al pa z več usbji/sataji/nvmeji/.. kaj mi bo wifi na desktopu (sej zastopim, da eni ga rabijo/hočejo, sam ni treba da je na skor vsaki bolj fensi maticni), če mam kabel ki dela boljše/bolj zanesljivo/konstantno in ne rabiš nekih dragih routerjev/access pointov, če sploh hočeš imet možnost prit blizu teoretično podprtim hitrostim (medtem je pa osnovna oprema za 1gbps lan zelo poceni, 2.5gbps so pa tudi dokaj normalne cene). Bluetooth se mi zdi veliko bolj koristen (sam tud če ga ni, usb bt je ful poceni). 

uredilo bitje bleachedagnus
Povezava do prispevka
bainit reče pred 22 minutami:

wifi je itak v chipsetu, če se ne motim, tko da ne stane veliko, da ga dajo gor.

sicer imaš pa un m.2 2230

Za am4 in am5 chipsete bi rekel da ni not, ampak ga dajo posebej

 

Tle ni nič omenjen https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_AMD_chipsets

 

Tle je pa ena am5 matična z wifijem in v specifikacijah še posebej piše da je ekstra modul za WiFi https://www.msi.com/Motherboard/MAG-X670E-TOMAHAWK-WIFI/Specification

Povezava do prispevka
bainit reče pred 22 minutami:

https://www.intel.com/content/www/us/en/products/sku/218824/intel-w790-chipset/specifications.html

 

Integrated LAN Integrated MAC

Integrated Wireless Intel® Wi-Fi 6E AX211(Gig+)

Za intel nimam pojma, ker ne sledim več tok njihovim zadevam. Se opravičujem, če ni bilo jasno. Govoril sem za amd (in na splošno če ne rečem da pisem o intelu mam v mislih amd). 

Povezava do prispevka
  • 2 tedna kasneje...

Se da kako backupirat in obnovit particijo v primeru da odleti? Podatki me ne skrbijo, te se iz diska ne brišejo. Prav tako me ne skrbi, da bi disk fizično crknil. Ampak particije mi pa zadnji čas kar letijo preč (RAW partition).

In sicer HDD-jev itak da nimam v PC-ju, ampak zunajo pospravljene v ORICO škatlah. Imam pa ORICO 6629US3 2x HDD postajo iz konca 2018.

 

No kar sem delal je, da sem ravrščal filme po letnici med diski 1x 16TB in 2x 20TB. In potem ko sem že skoraj zaključil, v postaji sem imel 2x 20TB, dam v programu USB Safely Remove, Forced Stop, ker normalno ni šlo. Prižgem nazaj in vidim RAW particijo. Tisti večer se še sekiram, naslednji dan samo začnem ponovno downloadat. Očitno bi moral počakati/zapreti programe (mislim da Daemon Tools, tega sem potem brisal).

 

No in zdaj sem prejšnjo nedeljo moral začeti še enkrat downloadati 36 TB, zdaj sem pri 8,5 TB, tako da izvedljivo sigurno je. Tudi imam v TXT napisano kaj vse sem prej downloadal.

Pa zdaj kopiram na 2 20TB diska naenkrat, vedno samo eden naenkrat v postaji.

 

Prej se mi je to zgodilo samo 2006, ko sem šele dobro dobil internet, ampak sem lahko 90% obnovil z GetDataBack, za ostalo pa dobil vsaj kaj sem imel (še zdaj mi ni jasno, ker takrat sem imel samo C disk in sem seveda vmes zapisoval nanj).

Potem pa samo še poleti 2022, ko je zmanjkalo elektrike. Ampak nič pomembnega, samo Redump.

Pa potem januarja 2024 sem formatiral en 4TB disk, ko je bil 20TB tudi v postaji, in sta šli particiji na obeh diskih. Obnoviti sem moral podatke iz 2TB in 4TB diskov, to je trajalo samo 2 dni.

Par dni kasneje sem izklopil postajo z ikono desno spodaj. Spet RAW particiji na 4TB in 20TB, ampak sem lahko obnovil večino 4TB particije s TestDisk (drugače je bil to edini primer, da mi je ta program delal), na 20TB pa še ni bilo nič več kot na tem. Od takrat uporabljam USB Safely Remove, ki je precej bolj zanesljiv. Če daš normalen izklop in ne Forced Stop, je 100%.

 

Ampak zdaj pri 20TB diskih je bilo pa v Recuva vse rdeče, ne vem pa zakaj, mogoče ker sem premetaval podatke sem in tja. Pa tudi ti ne obnovi vseh map, tako da je skoraj lažje še enkrat downloadati.

 

Ampak vsak disk podvojen kar košta, tako da me zanima, če obstaja cenejša rešitev za backup. Nekaj sem probabal z DiskGenius, Backup Partition Table in Restore Partition Table, pa mi ne rata nič pametnega.

 

 

 

Nekaj sem še razmišljal, če so ti Toshiba MG Series kaj problematični. Ampak ni to, ker sem imel probleme tudi z WD 4TB in Toshiba 2TB. To je izključno problem zunanje postaje. Ker SSD-ji v PC-ju ne izgubijo podatkov, pa četudi daš hard shutdown ali če zmanjka elektrike.

Tako da jih kupujem še naprej, ker so daleč najcenejši.

uredilo bitje GrimReaper
Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Nedavno brska   0 članov

    • Nihče od registriranih uporabnikov ne pregleduje strani.
×
×
  • Ustvari novo...